Πόσες ξένες γλώσσες μιλάτε και ποιες είναι;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προς το παρόν , μιλάω 2 ξένες γλώσσες. Ισπανικά (πτυχιούχος ισπανικής φιλολογίας και έδωσα εξετάσεις για το μεταπτυχιακό της σχολής) και αγγλικά. Σε ένα κοντινό μέλλον , θα με ενδιέφερε να μάθω πορτογαλικά :D

Έχω ακούσει ότι αν δεις γραμμένα τα πορτογαλικά μοιάζουν πολύ με τα ισπανικά (όντως έχω δει και καταλάβαινα αρκετά ακόμα και με το ταπεινό μου Β2), αλλά αν τα ακούσεις να μιλιούνται είναι σαν να προέρχονται από τελείως διαφορετική οικογένεια γλωσσών. Πιστεύεις ότι θα σε μπέρδευε μία τόσο κοντινή γλώσσα για να την μάθεις δεδομένου ότι μιλάς τόσο καλά τα ισπανικά; :hmm:Ήθελα και γω να αρχίσω για την πλάκα να μαθαίνω μόνη μου αλλά λέω άσε τελειοποίησε τα ισπανικά πρώτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι αν δεις γραμμένα τα πορτογαλικά μοιάζουν πολύ με τα ισπανικά (όντως έχω δει και καταλάβαινα αρκετά ακόμα και με το ταπεινό μου Β2), αλλά αν τα ακούσεις να μιλιούνται είναι σαν να προέρχονται από τελείως διαφορετική οικογένεια γλωσσών.

Ισχύει αυτό. Όταν είχα πάει στην Πορτογαλία συνεννοούμουν μια χαρά εγώ στα ισπανικά και αυτοί στα πορτογαλικά, αλλά απαιτούσε συγκέντρωση. Στο άκουσμα μάς έκαναν λίγο ρουμανικά; Δεν ξέρω, κάτι τέτοιο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Ενδιαφέρον άρθρο και πολύ πρόσφατο...
Eπισης
Σημειωτέον, ότι τα υψηλότερα ποσοστά εκμάθησης γαλλικών καταγράφονται στο Λουξεμβούργο (83,5% των μαθητών)
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Τα γαλλικά είναι επίσημη γλώσσα του κράτους, δεν είναι εκμάθηση γλώσσας. Στο δημοτικό μαθαίνουν λουξεμβουργιανά και γερμανικά και στο γυμνάσιο γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Εκτός απο το οτι τα γαλλικά είναι επίσημη γλώσσα του κράτους και μητρική για πολλους κάποιοι την μαθαίνουν...εδώ... (speakers-native)... Ως μητρική γλώσσα είναι πρωτα τα λουξεμβουργιανά, δεύτερα τα πορτογαλικά, τρίτα τα γαλλικά, τέταρτα τα ιταλικά, πέμπτα τα αγγλικά, έκτα τα ολλανδικά και εβδομα τα γερμανικά... (Πολλοί Πορτογαλοι δουλεύουν στο Λουξεμβούργο...)
Because the community of Portuguese immigrants is so large, they often use their mother tongue in the workplace (especially in the construction, hotel and cleaning industries) as well as during their leisure time (clubs, societies, cafes, etc.).
Tα γερμανικά στο Λουξεμβουργο ως μητρική είναι σχεδόν ανύπαρκτα πια... (πολύ κάτω απο 2%...
Στην Σουηδία η πρωτη ξένη γλώσσα είναι τα... σουηδικά... καθώς πολλοί είναι αυτοι που εγκαθίστανται στην χώρα χωρίς να ξέρουν την γλώσσα ή χωρίς να την ξέρουν καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Τα γερμανικά μόνο ανύπαρκτα δεν είναι. Είναι επίσημη γλώσσα του κράτους και τα μαθαίνουν στο σχολείο πριν τα γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Τα γερμανικά μόνο ανύπαρκτα δεν είναι. Είναι επίσημη γλώσσα του κράτους και τα μαθαίνουν στο σχολείο πριν τα γαλλικά.

Ως μητρική γλώσσα είπα οτι τα γερμανικα είναι πολύ κάτω πια από 2% και είναι εβδομη γλωσσα...

Για εργασία είναι τριτη...

Ναι, στην δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαιδευση μαθαίνουν γαλλικά (όσοι δεν εχουν τα γαλλικά μητρική)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ισχύει αυτό. Όταν είχα πάει στην Πορτογαλία συνεννοούμουν μια χαρά εγώ στα ισπανικά και αυτοί στα πορτογαλικά, αλλά απαιτούσε συγκέντρωση. Στο άκουσμα μάς έκαναν λίγο ρουμανικά; Δεν ξέρω, κάτι τέτοιο. :hmm:

Δεν ξέρω αν έχω ακούσει ρουμανικά για να κάνω την σύγκριση, πάντως εμένα μου ακούγονταν σαν να τρώνε τις μισές συλλαβές της λέξης και τις άλλες μισές να τις λένε σαν να τις φτύνουν. Οπότε σαν κάποια πιο βόρεια γλώσσα και σίγουρα όχι μεσογειακή.:hmm: Και έχουν και διαφορετικούς κανόνες στην προφορά των φθόγγων και τον τονισμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχω ακούσει ρουμανικά για να κάνω την σύγκριση, πάντως εμένα μου ακούγονταν σαν να τρώνε τις μισές συλλαβές της λέξης και τις άλλες μισές να τις λένε σαν να τις φτύνουν. Οπότε σαν κάποια πιο βόρεια γλώσσα και σίγουρα όχι μεσογειακή.:hmm: Και έχουν και διαφορετικούς κανόνες στην προφορά των φθόγγων και τον τονισμό;

Πολλοί ισπανόφωνοι λένε (και συμφωνώ) ότι τα πορτογαλικά είναι σαν να μιλάει ένας Ρώσος ισπανικά. :Ρ
Και δεν έχουν όντως αυτήν την βαριά ρώσικη προφορά; Το έντονο "λ" ας πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
αγγλικά επιπέδου προφ και γαλλικά επιπέδου β2.. αλλά μπορεί να συνεχίσω για παραπάνω..

πω πω πολλή πέραση βλέπω τα γαλλικά! διάβασα αρκετές απ τις απαντήσεις σας και εντυπωσιάστηκα με το πόσοι από σας την προτιμήσατε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ελληνικά-Αγγλικά-Γαλλικά ισάξια πλέον στο κεφάλι μου πλέον για να μου δυσκολεύουν τη ζωή, την δουλειά και την έκφραση.
Υποτίθεται C1 στα Γερμανικά, δεν θυμάμαι τίποτα. Υποτίθεται Β2 στα Ισπανικά τα οποία, επειδή τα χρησιμοποιώ στη δουλειά μου, έχουν καταλήξει να είναι πολύ ισχυρά σε επίπεδο κατανόησης (διαβάζω/ακούω και καταλαβαίνω τα πάντα, αναγνωρίζω γραμματική/σύνταξη, μοτίβα κλπ.) αλλά δεν είμαι πια σε θέση να παράγω ικανοποιητικά προφορικό λόγο, εκτός από τα βασικά.
Είμαι επίσης Α2 επίπεδο στα Ρώσικα, τα οποία θέλω να συνεχίσω, και μαθαίνω και Ιταλικά. Θα ήθελα να μάθω Αραβικά, Mandarin και Τούρκικα στο μέλλον. :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αγγλικά,Γαλλικά και Γερμανικά!
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αγγλικά και Γαλλικά γνωρίζω.
Εχω ξεχάσει αρκετά πράγματα, ειδικά στα Γαλλικά, και πρέπει να τα ξαναπιάσω γιατί μου χρειάζονται για τις πρακτικές μου. :/
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ελληνικά-Αγγλικά-Γαλλικά ισάξια πλέον στο κεφάλι μου πλέον για να μου δυσκολεύουν τη ζωή, την δουλειά και την έκφραση.
Όταν κρατάς σημειώσεις και χρησιμοποιείς τη λέξη στη γλώσσα που έχει τα λιγότερα γράμματα! :P

Κάνω Γερμανικά και είμαι σε επίπεδο Β2.
Μιας και έχω ελεύθερο χρόνο ( :hehe: ) ξεκίνησα δύο online courses στα Ισπανικά, περισσότερο για να έρθω σε μία πρώτη επαφή για να αποφασίσω, αν θα είναι η επόμενη γλώσσα που θα ξεκινήσω από Σεπτέμβρη.

Θέλω πολύ να ασχοληθώ στο μέλλον με Κορεάτικα και Ρώσικα.
 

blanc

Νεοφερμένος

Η blanc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τρεις, αγγλικά, γερμανικά και ξέρω και λίγα ιταλικά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Άνιελ

Νεοφερμένος

Ο Άνιελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω ελληνικά, αλβανικά και αγγλικά.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top