Κάλυψη κενών στα μαθηματικά για πανελλήνιες

Ersaia

Νεοφερμένος

Η Ersaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γενικά εμείς που έχουμε μια "σχετικά" μακρινή απόσταση από τα σχολικά χρόνια έχουμε τόσα κενά στα μαθηματικά όσες και οι τρύπες στο τυρί :P
Να πω την αλήθεια όταν άρχισα να διαβάζω καταλάβαινα οτι έπρεπε να πάω μια τάξη πίσω, και μετά άλλη μια τάξη πίσω, και μετά ξανά μια τάξη πίσω και στο τέλος θα έφτανα στο δημοτικό
:clapup:
Επρεπε να βρω ένα σημείο εκκίνησης διαβάσματος και να μπω σε ρυθμό ασκήσεων κάπως χωρίς να σκοντάφτω κάθε τόσο γιατί άλλα πράγματα τα θυμόμουν και άλλα όχι. Δηλαδή οκ δε θυμόμουν ούτε καν τη διακρίνουσα που κάποτε (πριν χρόνια και καιρούς) την έπαιζα στα δάχτυλα.

Κι επειδή χθες βρήκα το σημείο εκκίνησης σε ενα Pdf και ήδη έχω βγάλει το μισό με μεγάλη ευκολία χωρίς ιδιαίτερο πονοκεφάλιασμα σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας.

Το καλό είναι ότι δεν έχει πολύ άσχετο μπλα μπλα, είναι το ρεζουμέ και σε βοηθάει να μπεις σε ρυθμό στις ασκήσεις

Αν έχετε βρει οτιδήποτε παρόμοιο που θα μας βοηθήσει να καλύψουμε την ύλη των προηγούμενων τάξεων σχετικά εύκολα και γρήγορα μοιραστείτε το μαζί μας

Eίναι το σχολικό βιβλίο ενίσχυσης της Α' λυκείου από εδώ. Κατεβάζεις το PDF απευθείας από εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΩΣΤΑΣ Β.

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ Β. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα!!παρα πολυ χρησιμο το pdf σου πραγματικα..εψαχνα παντου για κατι τετοιο..ειμαι κ εγω σε παρομοια φαση...πανελληνιες ξανα μετα απο καμποσα χρονια και τωρα μαλιστα και απο διαφορετικη κατευθυνση (τοτε ημουν θεωρητικη) αλλα ετσι κ αλλιως τα κενα απο τοτε σε ολα τα μαθηματα θεωρητικα κ μη ειναι μεγαλα...προσπαθω να βρω κατι αντιστοιχο με αυτο και για τη φυσικη αλλα και για τη χημεια...προσπαθω να μαζεψω και να μαθω βλεπεις ολα αυτα που ειναι προαπαιτουμενα για τη γ λυκειου...:hmm:...καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη και θα με βοηθησει πολυ...ευχαριστω!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niovi1984

Νεοφερμένος

Η niovi1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα , είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσας...δίνω πανελλήνιες μετά από 12 χρόνια...θετική κατεύθυνση επέλεξα μίας και την ΄΄ιδια είχα και τότε...εγώ είμαι μαθηματικός ...οπότε αν χρειάζεστε κάτι ευχαρίστιση μου να βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex0042

Νεοφερμένος

Η Alex0042 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, Με λένε Αλεξία και είμαι 18 ετών. Είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου και θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με τα κενά που έχω στα μαθηματικά..(πώς και τί να διαβάσω για να αναπληρώσω τα κενά μου κατανοώντας τα;)
Για να το πάρουμε από την αρχή εχω 3-4 χρόνια να πιάσω βιβλίο μαθηματικών στα χέρια μου λόγω καθηγητων που με εκαναν να τα μισήσω. Έχω κενα στα μαθηματικά απο την β γυμνασιου και φετος συνειδητοποιησα πως εχω διαλεξω λαθος κατεύθυνση. Η θεωρητική εχει ενδιαφέρον μαθήματα αλλα την επελεξα περισσότερο επειδη φοβομουν τα μαθηματικά και επειδη η αδερφή μου την ειχε διαλεξει στο παρελθον. Ανακάλυψα ομως στα μεσα της χρονιας πως μου αρεσει παρα πολυ η γραφιστικη και τουριστικων επιχηρησεων, δυο επαγγέλματα του 5ου πεδιου στο οποιο δινεις μαθηματικά κατεύθυνσης κιολας! Του χρονου λοιπον-αφου φετος τελειώσω με ενα καλο απολυτήριο- σκέφτομαι να δωσω πανελλήνιες απο το 5ο πεδίο
Θεωρείται με τοσα κενα που εχω μπορω να καταφερω να τα καλυψω σε ενα χρονο και να βγαλω περιπου 12.530 που ειναι η βαση των τουριστικων στην αθηνα (η γραφιστική εχει ακόμα πιο χαμηλη βαση) ή κατι τετοιο ειναι ανεφικτο;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γεγονος οτι εχεις κενα στα μαθηματικα σιγουρα καθιστα πιο δυσκολη την κατασταση ομως αυτο δεν ειναι το μοναδικο προβλημα.Επειδη το 5ο πεδιο δεν εχει φυσικη η χημεια δεν σημαινει οτι τα αλλα μαθηματα ειναι της πλακας.Εχεις το ΑΟΘ του οποιου οι ασκησεις ειναι σχετικα ευκολες ομως υπαρχει και καποια θεωρια που πρεπει να αποστηθισεις,αφου εισαι θεωρητικη πιστευω πως εκει δεν θα εχεις προβλημα αρκει να ασχολεισαι αρκετα με το μαθημα.Μετα εχουμε το ΑΕΠΠ εκει πρεπει να δωσουμε βαση.Το μαθημα απαιτει συνεχη ενασχοληση και διαβασμα περαν απο αυτα που κανεις στο φροτιστηριο κατ εμε θεωρω οτι χρειαζεται και καποιο ταλεντο.Μετα εχουμε και τον ασταθμιτο παραγοντα της Εκθεσης.Επομενως πρεπει να σκεφτεις πρωτα αυτα και μετα βλεπουμε με τα Μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ξεκινάω θερινά για Γ' Λυκείου, στη Β' δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο και η αλήθεια είναι πως έχω πολλά κενά από τη Β'. Προσπαθούσα αλλά δεν καταλάβαινα λόγω καθηγητή το πώς τα εξηγούσε. Πιστεύετε με προσπάθεια θα τα καλύψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αν προσπαθήσεις θα τα καλύψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκινάω θερινά για Γ' Λυκείου, στη Β' δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο και η αλήθεια είναι πως έχω πολλά κενά από τη Β'. Προσπαθούσα αλλά δεν καταλάβαινα λόγω καθηγητή το πώς τα εξηγούσε. Πιστεύετε με προσπάθεια θα τα καλύψω;
Κοίτα ας είμαστε ειλικρινείς.Όπως έχεις δει κάθε χρονιά θα έχει και ένα θέμα με μαθηματικά από προηγούμενες τάξεις.Άρα ουσιαστικά κενό θεωρείται και αυτό που δεν έχεις διαβάσει και στην γ γυμνασίου.Απλά το 99% που θα χρειαστείς εμπεριέχεται στην ύλη σου στην Γ ως γνωστό.Θα καθοριστεί από την προσωπική σου προσπάθεια το αν θα καλύψεις τα κενά σου που και πάλι σχετικό είναι ότι θα τα καλύψεις.Κανένας δεν πάει 100% προετοιμασμένος πλην μερικών περιπτώσεων,όπως μαθητές που ασχολούνται με τα μαθηματικά ως χόμπι ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ξεκινάω θερινά για Γ' Λυκείου, στη Β' δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο και η αλήθεια είναι πως έχω πολλά κενά από τη Β'. Προσπαθούσα αλλά δεν καταλάβαινα λόγω καθηγητή το πώς τα εξηγούσε. Πιστεύετε με προσπάθεια θα τα καλύψω;

Τα κενα καλυπτονται και αμεσα μιας που υλη της β δεν ειναι και τοσο μεγαλη
Ξεκινας σιγα-σιγα διαβαζοντας καποια βασικα στην τριγωνομετρια οπως (ημ(π/2-φ)=συνφ,ημ^2χ+συν^2χ=1),διαβαζεις λιγο πολυωνυμα και σχημα horner που θα σου χρειαστει 100%.Κοιτα τωρα οσον αφορα τις εκθετικες και λογαριθμικες τα περισσοτερα οπως σου ειπαν θα τα μαθεις και φετος.Αν θελεις ασχολησου λιγο με εκθετικες και με την lnx σε απλα σταδια,δηλαδη να μαθεις τις ιδιοτητες τους αυτο.
Σιγουρα σε καποια φαση θα πρεπει να ανατρεξεις και στο βιβλιο τις κατευθυνσης.Το κεφαλαιο 2ο ετσι οπως ειναι πρεπει να το μαθεις σιγα-σιγα γιατι εμπεριεχονται οι εφαπτομενες,η εξισωση της ευθειας,το εμβαδον τριγωνου μεσω διανυσματων,αποσταση σημειου απο ευθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top