Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το να πας σε Πολυτεχνικη σχολη για να γινεις καθηγητης δευτεροβαθμιας ειναι απλα ηλιθιο. Δηλαδη εισαι 17 χρονων και το ονειρο σου ποιο ειναι? Να τελειωσεις μια σχολη 65 μαθηματων για να γινεις καθηγητης σε γυμνασιο και να παιρνεις €1,000? Και με κανα ιδιαιτερακι μετα βγαινει το μεροκαμματο ε?

Γιατί νιώθεις πως σου θίχτηκε ο τομέας; Δηλαδή στο πολυτεχνείο πας για τα "μεγάλα πράγματα" ενώ τα άλλα είναι τα filler; Now we know guys οι μηχανικοί είναι για άλλο επίπεδο όσοι δε τα σηκώνουν ας πάνε κάνα φυσικό μπας και διοριστούν σε κάνα γυμνάσιο να συνεχίσουν τη ζωούλα τους.

και ναι αυτό που είπες ακούστηκε ακριβώς το ίδιο ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην Ελλάδα επικρατεί η νοοτροπία «ή κάνω "μεγάλα πράγματα" ή ένα τίποτα». Συνεχίστε, έχετε φάση.

Ε δεν γίνεται όλες οι επιστήμες να είναι Μηχανικοί. Η κοινωνία έχει ανάγκη από πολλά επαγγέλματα. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
και είναι λίγα ας πούμε?
Που ζεις?Νομίζεις ότι με ένα πτυχίο πολυτεχνείου θα σου στέλνουν λεφτά με φακέλους στο σπίτι σου?Κατεβείτε λίγο από εκεί ψηλά....

Δεν ειπα οτι θα σου στελνουν λεφτα σπιτι. Ειπα οτι ειναι μιζερο για ενα νεο ανθρωπο να ονειρευεται να μπει στο δημοσιο για το μισθο. Μπορεις να κανεις κατι πολυ καλυτερο με ενα τετοιο πτυχιο απο το να εισαι τσιμα τσιμα στα λεφτα μεχρι τα 65 σου. Ενας φυσικος που ηξερα που εργαζεται σε δημοσιο σχολειο και κανονικα παιρνει επιδομα μεταπτυχιακου παιρνει στα 40 του σημερα 950€. Το θεωρεις τζακ ποτ? Φυγε στο εξωτερικο, κανε ενα καλο μαστερ, ανοιξε μια δικια σου δουλεια. Εχεις τοσες επιλογες. Μονο ο μισθος ειναι δηλαδη η λυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Oι Χημικοι Μηχανικοι μπορουν να κανουν ιδιαιτερα-μαθημα σε φροντ ή σε σχολειο στον Τομεα της Χημειας; :hmm:

Δεν το γνωρίζω, αλλά πιθανότατα ισχύει ότι μπορείς να παρακολουθήσεις, νομίζω για μερικούς μήνες, μαθήματα στην ΑΣΠΑΙΤΕ ώστε να διεκδικείς θέσεις εκπαιδευτικών. Κατά τα άλλα, στη σχολή μας μπορείς προαιρετικά να παρακολουθήσεις 3 μαθήματα παιδαγωγικών, τα οποία όμως νομίζω δεν σου "ανοίγουν κάποια πόρτα": Παιδαγωγικά I, Διδακτική Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας, Παιδαγωγικά II. Δυστυχώς δεν έχω παρακολουθήσει κάποιο από αυτά.

Κατά τα άλλα, για να μην παρεξηγούμαστε: αν θες να μάθεις Χημεία και μόνο Χημεία και να αφιερωθείς σε αυτήν και να τη διδάσκεις σωστά, τότε θα ήταν καλύτερα να πας σε κάποιο τμήμα Χημείας. Εμείς τη Χημεία τη βλέπουμε περισσότερο ως εργαλείο για να τη χρησιμοποιήσουμε σε χημικές και βιοχημικές διεργασίες, ή για να κατανοήσουμε-μελετήσουμε ιδιότητες υλικών.

Θα συμφωνήσω ότι αν θες να αφιερώσεις 5+ χρόνια σπουδών, θα πρέπει να το κάνεις επειδή θες τη συγκεκριμένη σχολή. Εξ' άλλου αν εσύ αγαπάς να κάνεις μάθημα Χημείας, τότε θα τη σπουδάσεις καλύτερα σε ένα Χημικό τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γιατί νιώθεις πως σου θίχτηκε ο τομέας; Δηλαδή στο πολυτεχνείο πας για τα "μεγάλα πράγματα" ενώ τα άλλα είναι τα filler; Now we know guys οι μηχανικοί είναι για άλλο επίπεδο όσοι δε τα σηκώνουν ας πάνε κάνα φυσικό μπας και διοριστούν σε κάνα γυμνάσιο να συνεχίσουν τη ζωούλα τους.

και ναι αυτό που είπες ακούστηκε ακριβώς το ίδιο ηλίθιο.

Απαντησα και στους δυο σας με ενα μηνυμα. Δεν θιχτηκα ουτε μπηκα εδω μεσα να υπερασπιστω τους Μηχανικους. Το πανεπιστημιο σου παρεχει γνωσεις και ενα πτυχιο. Το πως θα τις αξιοποιησεις ειναι δικια σου δουλεια. Αν το ονειρο της νεας γενιας ειναι η θεσουλα και σιγουραντζα του δημοσιου τοτε κατι κανουμε στραβα σαν χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Απαντησα και στους δυο σας με ενα μηνυμα. Δεν θιχτηκα ουτε μπηκα εδω μεσα να υπερασπιστω τους Μηχανικους. Το πανεπιστημιο σου παρεχει γνωσεις και ενα πτυχιο. Το πως θα τις αξιοποιησεις ειναι δικια σου δουλεια. Αν το ονειρο της νεας γενιας ειναι η θεσουλα και σιγουραντζα του δημοσιου τοτε κατι κανουμε στραβα σαν χωρα.

Στο επάγγελμα του καθηγητή αναφέρθηκα. Το "δημόσιο" δεν είναι επάγγελμα. Και δε θα πας να γίνεις καθηγητής για το μισθό, υπάρχει και ο παράγοντας "μου αρέσει αυτό που κάνω". Λεφτά και σιγουριά έχουν και άλλες δουλειές.

"σιγουριά" τέλος πάντων. όταν έχεις φτιάξει τη ζωή σου και ένα πρωί 20 χρόνια μετά σου έρχεται η απόλυση γιατί περισσεύεις όλα στο διάολο πάνε. Και από αυτό δεν εξαιρείται κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παντελης Ι.

Νεοφερμένος

Ο Παντελης Ι. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μηπως ξερετε αν γινεται να περασεις Χημικος Μηχανικος μεσω του Χημικου ;;
Εχω ακουσει πως γινεται αν δωσεις καποια μαθηματα..;
Ισχυει κατι τετοιο ; Εχω βγαλει 16,216 στο 4ο πεδιο και ειμαι στο οριο για Χημικων μηχανικων...!

Μηπως ξερετε αν γινεται να περασεις Χημικος Μηχανικος μεσω του Χημικου ;;
Εχω ακουσει πως γινεται αν δωσεις καποια μαθηματα..;
Ισχυει κατι τετοιο ; Εχω βγαλει 16,216 στο 4ο πεδιο και ειμαι στο ορια για το Χ.Μηχανικων.

Μηπως ξερετε αν γινεται να περασεις Χημικος Μηχανικος μεσω του Χημικου ;;
Εχω ακουσει πως γινεται αν δωσεις καποια μαθηματα..;
Ισχυει κατι τετοιο ; Εχω βγαλει 16,216 στο 4ο πεδιο και ειμαι στο ορια για το Χ.Μηχανικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μηπως ξερετε αν γινεται να περασεις Χημικος Μηχανικος μεσω του Χημικου ;;
Εχω ακουσει πως γινεται αν δωσεις καποια μαθηματα..;
Ισχυει κατι τετοιο ; Εχω βγαλει 16,216 στο 4ο πεδιο και ειμαι στο οριο για Χημικων μηχανικων...!

Μηπως ξερετε αν γινεται να περασεις Χημικος Μηχανικος μεσω του Χημικου ;;
Εχω ακουσει πως γινεται αν δωσεις καποια μαθηματα..;
Ισχυει κατι τετοιο ; Εχω βγαλει 16,216 στο 4ο πεδιο και ειμαι στο ορια για το Χ.Μηχανικων.

Μηπως ξερετε αν γινεται να περασεις Χημικος Μηχανικος μεσω του Χημικου ;;
Εχω ακουσει πως γινεται αν δωσεις καποια μαθηματα..;
Ισχυει κατι τετοιο ; Εχω βγαλει 16,216 στο 4ο πεδιο και ειμαι στο ορια για το Χ.Μηχανικων.

οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως δεν ειναι ιδιαιτερα ενθαρρυντικη η προσφατη αξιολογηση που εγινε στο τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
παντως δεν ειναι ιδιαιτερα ενθαρρυντικη η προσφατη αξιολογηση που εγινε στο τμημα

Τι; Διατυπώθηκαν άσχημες κριτικές; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
edit

αστο δεν μ αρεσει να γινομαι δηκτικος

οποιος θελει ας την διαβασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κάτι δεν καταλαβαίνω... Μιλάμε για το ίδιο κείμενο; Γιατί αυτό που ξέρω εγώ (αξιολόγηση της ΑΔΙΠ, 12/2013) δεν έχει κάποια κλίμακα βαθμολογίας ή κάτι σχετικό, μονάχα καταγραφή της κατάστασης σε διάφορους τομείς με κείμενα.

Αν έχεις στα χέρια σου κάποιο άλλο κείμενο θα με ενδιέφερε πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οχι την ιδια λεμε

δεν εχει κλιμακα συγκεκριμενη,αλλα γινεται αξιολογηση κανονικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η Σχολή Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ είναι η πρώτη σχολή του ΕΜΠ που εφαρμόζει το σύστημα ECTS στο πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών που προσφέρει για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015. Το Δίπλωμα Χημικού Μηχανικού ΕΜΠ αντιστοιχεί σε 300 ECTS σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών της σχολής:
https://www.chemeng.ntua.gr/the_courses_guide

Πιο συγκεκριμένα:
Δίπλωμα Χημικού Μηχανικού ΕΜΠ (300 ECTS) = 56 Εξαμηνιαία Μαθήματα (265 ECTS)+Πρακτική Άσκηση (5 ECTS)+Διπλωματική Εργασία (30 ECTS)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά σκέπτομαι να δηλώσω το τμήμα και το πιάνω σίγουρα.(δίνω με το 10% και το περνάω πολλά μόρια, αν και μπορεί να πάω ΑΠΘ)

Πώς βρίσκετε το τμήμα; Δύσκολο ή εύκολο; Δύσκολη η χημεία για κάποιον της τεχνολογικής; Γενικά το πρόγραμμα σπουδών πως σας φαίνεται; Οι εγκαταστάσεις, τα εργαστήρια;
Ποιες προοπτικές υπάρχουν; Δηλαδή σε ποιους τομείς μπορεί να δραστηριοποιηθεί κάποιος φοιτητής; Σε ποιους τομείς ακολουθούν συνήθως οι φοιτητές τα μεταπτυχιακά τους;
Σε ποια επαγγέλματα απασχολούνται οι περισσότεροι χημικοί μηχανικοί(δεν με ενδιαφέρουν ανεργία και άλλα τέτοια απλώς θέλω να μάθω για να δω αν θα μου ταίριαζαν);

Ελπίζω κάποιος από το τμήμα ή που γενικά γνωρίζει να απαντήσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Παιδιά σκέπτομαι να δηλώσω το τμήμα και το πιάνω σίγουρα.(δίνω με το 10% και το περνάω πολλά μόρια, αν και μπορεί να πάω ΑΠΘ)

Πώς βρίσκετε το τμήμα; Δύσκολο ή εύκολο;
Δεν το λες και τόσο δύσκολο από θεωρητικής πλευράς, αλλά έχει πολύ τρέξιμο για εργαστήρια, εργασίες κτλ. Αυτά όμως είναι πιο ωραία από το ξερό διάβασμα για εξετάσεις! :)
Δύσκολη η χημεία για κάποιον της τεχνολογικής;
Δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα καθώς ήμουν από Θετική. Υπάρχουν όμως μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας στα πρώτα εξάμηνα για όσους δυσκολεύονται στη Χημεία. Σίγουρα όμως δεν ασχολούμαστε μόνο με Χημεία, μπορείς μάλιστα να επιλέξεις αν θες να ασχοληθείς πολύ ή ελάχιστα με αυτήν, ανάλογα με τα μαθήματα που θα πάρεις.

Γενικά το πρόγραμμα σπουδών πως σας φαίνεται; Οι εγκαταστάσεις, τα εργαστήρια;
Ποιες προοπτικές υπάρχουν; Δηλαδή σε ποιους τομείς μπορεί να δραστηριοποιηθεί κάποιος φοιτητής; Σε ποιους τομείς ακολουθούν συνήθως οι φοιτητές τα μεταπτυχιακά τους;
Σε ποια επαγγέλματα απασχολούνται οι περισσότεροι χημικοί μηχανικοί(δεν με ενδιαφέρουν ανεργία και άλλα τέτοια απλώς θέλω να μάθω για να δω αν θα μου ταίριαζαν);

Ελπίζω κάποιος από το τμήμα ή που γενικά γνωρίζει να απαντήσει....
Νομίζω ότι θα ξαναγράψω απλώς τα ίδια, οπότε επέτρεψέ μου να σε παραπέμψω εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3843318#post3843318 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ενώ στην μέση εκπαίδευση τους προσλαμβάνουν δια της βίας. :lol: Πού ζεις φίλε μου; Ο τελευταίος ΑΣΕΠ έγινε το 2008. Μάλιστα υπάρχει και όριο ηλικίας που μπορεί κάποιος να δώσει εξετάσεις (όταν γινόταν ο διαγωνισμός) στον ΑΣΕΠ, που ήταν τα 37 έτη. Καταλαβαίνεις πόσος κόσμος έχει βρεθεί εκτός δημοσίου εξ' ορισμού, λόγω της αναμονής.


αυτο πρωτη φορα το ακουω nPb,καποιο λαθος πρεπει να κανεις,αποκλειω να εχουν βαλει ηλικιακο οριο στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων,θα ειχαν ξεσηκωθει και οι πετρες

edit παρεμπιπτοντως για τα προηγουμενα,με την ερευνα προ κρισης του ΤΕΕ 2007 αναφερεται πως λιγοτεροι απο τους μισους αποφοιτους των τμηματων ΧΜ απασχολουνται σε αντικειμενο σχετικο με την ειδικοτητα τους,ενω η ανεργια ηταν στο 10,2% με το πανελλαδικο εκεινη την χρονια για αποφοιτους ανωτατων σχολων να ειναισ το 6.5%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτό με το 37 έτη (ούτε 35, ούτε 40... 37!!!!) πού το βρήκατε μωρέ? Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο...

18 (ενήλικας) με 65 (συνταξιούχος) είναι τα ηλιακά όρια... Ο,τιδήποτε άλλο σχετικά με περιορισμό σε ηλικία έχει να κάνει μόνο με ένστολα επαγγέλματα (δεν θυμάμαι για αλλού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εκ των πραγματων ειναι αδυνατον να μπηκε οριο ηλικιας στους εκπαιδευτικους,ελαχιστοι διοριζονται,πολλοι εχουν πολυετη προυπηρεσια ή δουλευουν στην παραπαιδεια και αναμενουν διορισμο ή ειναι αδρανεις γενικως επαγγελματικα

αμα υπηρχε οριο ηλικιακο οι υποψηφιοι θα ηταν μια χουφτα
αλλα θα βγαιναν και με τις τσουγκρανες στους δρομους οι υπολοιποι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top