Χημεία - Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μπορει να μου εξηγησει καποιος (σαν να απευθυνεται σε παιδι δημοτικου) γιατι αλλαζει η θερμοκρασια τηξης-πηξης (0 βαθμοι Κελσίου) του νερου οταν ειναι καθαρο και κοντα στην επιφανεια της θαλασσας ενω με το νερο της βρυσης η θερμοκρασια τηξης-πηξης ειναι παραπανω (πχ 2 βαθμοι Κελσιου). Κατι παιζει με την ατμοσφαιρικη πιεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ενα διαλυμα εχει περιεκτικοτητα 6% w/v. Ποσα γραμμαρια διαλυμενης ουσιας περιεχονται σε 1,2 κg του παραπανω διαλυματος; ( εχω κολλησει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ενα διαλυμα εχει περιεκτικοτητα 6% w/v. Ποσα γραμμαρια διαλυμενης ουσιας περιεχονται σε 1,2 κg του παραπανω διαλυματος; ( εχω κολλησει...)

κουβάδες σας έχουν κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
γαμω τα μισω αυτα:mad: πωπω... και εχω αλλες 17

Κατσόμοιρο,εμάς δε μας προχώρησε!
Εμένα όμως μου είπε να κάνω ασκησούλες και πειράματα μες τις διακοπές :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κατσόμοιρο,εμάς δε μας προχώρησε!
Εμένα όμως μου είπε να κάνω ασκησούλες και πειράματα μες τις διακοπές :whistle:

δεν κανατε v/v?:eek:
αχ εμενα η καλη μου 18 ασκησεις μου εδωσε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
δεν κανατε v/v?:eek:
αχ εμενα η καλη μου 18 ασκησεις μου εδωσε:D

κάναμε,φτάσαμε στη ρύπανση και μετά μας έδωσε τα διαγωνίσματα,και δε προλάβαμε να προχωρήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
κάναμε,φτάσαμε στη ρύπανση και μετά μας έδωσε τα διαγωνίσματα,και δε προλάβαμε να προχωρήσουμε.

ε πες ετσι και με τρομαξες... Απο την ρυπανση δεν μας εβαλε ουτε μια ολο με περιεκτικοτιτες... εχει και 3 με αραιωσεις στις περιεκτικοτητες αλλα ηταν γελοιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ε πες ετσι και με τρομαξες... Απο την ρυπανση δεν μας εβαλε ουτε μια ολο με περιεκτικοτιτες... εχει και 3 με αραιωσεις στις περιεκτικοτητες αλλα ηταν γελοιες!

καλή επιτυχία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ενα διαλυμα εχει περιεκτικοτητα 6% w/v. Ποσα γραμμαρια διαλυμενης ουσιας περιεχονται σε 1,2 κg του παραπανω διαλυματος; ( εχω κολλησει...)

Με τη φίλη σου είπατε τόσα, αλλά δεν είπατε για την άσκηση, που δεν λύνεται!!!!!
Για να λυθεί πρέπει η περιεκτικότητα να είναι % w/w ή η ποσότητα του διαλύματος αντί για μάζα να είναι σε όγκο. Κοίταξε μήπως σε ένα από τα δύο έχεις κάνει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Με τη φίλη σου είπατε τόσα, αλλά δεν είπατε για την άσκηση, που δεν λύνεται!!!!!
Για να λυθεί πρέπει η περιεκτικότητα να είναι % w/w ή η ποσότητα του διαλύματος αντί για μάζα να είναι σε όγκο. Κοίταξε μήπως σε ένα από τα δύο έχεις κάνει λάθος.

ειναι ασκηση απο ενα φυλλαδιο που μας εδωσε η κυρια οχι ετσι γραφει βαρος κατ ογκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ειναι ασκηση απο ενα φυλλαδιο που μας εδωσε η κυρια οχι ετσι γραφει βαρος κατ ογκο!
Τότε να μαλώσουμε την απρόσεκτη κυρία.
Υ.Γ. Ισως να θεωρεί (που δεν είναι σωστό) ότι η πυκνότητα του διαλύματος είναι 1gr/ml.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos ch

Νεοφερμένος

Ο giorgos ch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παρ όλου που έψαξα αρκετά δεν κατάφερα να βρω πιο από τα δυο είναι σωστό και πιο λάθος
α) διάλυμα 105%v/v
β)διάλυμα 100%w/w
Μπορειτε να με βοηθησετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παρ όλου που έψαξα αρκετά δεν κατάφερα να βρω πιο από τα δυο είναι σωστό και πιο λάθος
α) διάλυμα 105%v/v
β)διάλυμα 100%w/w
Μπορειτε να με βοηθησετε ?
ας αναλύσουμε τις εκφράσεις περιεκτικότητας που δίνονται:
α) Σε 100 ml διαλύματος περιέχονται 105 ml διαλυμένος ουσίας
β) Σε 100g διαλύματος περιέχονται 100g διαλυμένης ουσίας

Ποιο σου φαίνεται πιο αφύσικο; Γιατί απ'ό,τι βλέπω το (α) δεν μπορεί να στέκει αφού ο όγκος της διαλυμένης ουσίας είναι μεγάλυτερος από τον όγκο του διαλύματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εχω κολλησει σε μια ασκηση στη χημεια,Που λεει αντιδραση Α + Β--->2Γ(αμφιδρομως) αν αναμειξουμε τα αερια α και β με αναλογια 5:1 και η Κc εχει τιμη 9 να βρειτε την αποδοση της αντιδρασης.Εγω εκανα πινακακι κ ολα καλα,πηρα κ τον τυπο της Κc αλλα μου βγενουν κατι δευτεροβαθμιες με χ^2 και ω^2 και κατι ωχ και οσο κ αν παραγοντοποιω δεν μ βγαινει σχεση για ω και χ.Μηπως ακολουθω λανθασμενη μεθοδο?Καποιος να με βοηθησει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top