[20/5/2015] Φυσική Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 12 92.3%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Dume Πρέπει να ΄ναι: Λ - Σ - Σ - Σ - Λ

Ωραία! Το έχασα από βλακεία πράξη γιατί ως γνωστόν 100/4=20!

Έχασα και 2 Σ-Λ... Crap

Και μια αιτιολογηση γιατι το 5 ειναι Λ αν μπορεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ατόμου είναι, όχι πυρήνα :(

Και εγώ λάθος το έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Ατόμου είναι, όχι πυρήνα :(

Και εγώ λάθος το έκανα...
στο σχολειο μου διναμε το μαθημα 6 ατομα....και οι 5 το κανμε λαθος αυτο ..... για τον εκτο δν ξερω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τελικά φροντισα να την κάνω την μαλακια μου στο Δ4. Τα άλλα κομπλέ. Δε πειράζει, καλα πήγαμε.


ΑΟΔΕ τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Όλα (σχεδόν) jet συνεξωγήινοι ! Για το Γ4 πώς το αιτιολογήσατε ; Εγώ έβαλα ότι πρέπει να πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη του 2*10^-16 ενώ είναι 4*10^-15 ! ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ :mad: ! Τι λέτε να μου κόψουν για αυτή τη μαλακία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλά, κανένας άλλος εδώ μέσα δεν έδωσε Φυσική ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για το Γ4 πώς το αιτιολογήσατε ; Εγώ έβαλα ότι πρέπει να πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη του 2*10^-16 ενώ είναι 4*10^-15 ! ! Τι λέτε να μου κόψουν για αυτή τη μαλακία ;
Δεν μπορώ να ξέρω τι θα αποφασίσουν οι βαθμολογητές, όμως νομίζω ότι (ας έχεις λάθος νούμερο), αν έγραψες με λόγια ότι η απόσταση που πλησιάζει είναι μεγαλύτερη από αυτήν στην οποία εμφανίζονται οι ισχυρές πυρηνικές δυνάμεις, ίσως δεν σου κόψουν τίποτα (ή στη χειρότερη, να σου κόψουν το 1 από τα 2 μόρια). Αν όμως έγραψες το λάθος νούμερο χωρίς την υπογραμμισμένη φράση, μπορεί να σου τα κόψουν και τα 2.
Καλά, κανένας άλλος εδώ μέσα δεν έδωσε Φυσική ?
Δεν ξέρεις παλικάρι μου, ότι η Φυσική γενικής παιδείας είναι απαγορευμένη από τα φροντιστήρια και την επιλέγουν μόνον λίγοι τρελοί εξωγήινοι; Από του χρόνου το μάθημα καταργείται. Οι θετικές επιστήμες πρέπει να πεθάνουν και τα σοβαρά μαθήματα είναι οι πολιτικές παιδείες, οι κοινωνιολογίες και οι δακίες. Τι χρειάζεται να διδασκόμαστε Φυσική και Πληροφορική; Αυτά είναι άχρηστα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
αν έγραψες με λόγια ότι η απόσταση που πλησιάζει είναι μεγαλύτερη από αυτήν στην οποία εμφανίζονται οι ισχυρές πυρηνικές δυνάμεις, ίσως δεν σου κόψουν τίποτα


Ναι, το είπα και αυτό αλλά έθεσα και σαν σχέση ότι πρέπει rmin <= d (με d=2*10^-16, το φελέκι μου)
Πάντως ακόμα και 19.6 με βιολογία δεν θα το έγραφα :P .

.Οι θετικές επιστήμες πρέπει να πεθάνουν και τα σοβαρά μαθήματα είναι οι πολιτικές παιδείες, οι κοινωνιολογίες και οι δακίες. Τι χρειάζεται να διδασκόμαστε Φυσική και Πληροφορική; Αυτά είναι άχρηστα πράγματα.
Έλα Δία, κάτσε να δεις που σε λίγο θα βλέπουν χημεία και θα πορώνονται :D . Άλλωστε, γιατί να δώσουν μόνο ιστορία και οικονομικά οι μελλοντικοί μας πληροφορικάριοι :/: !?

Damn it, είμαι από τον σάπιο browser του κινητού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Τελικά όσοι πήραμε το μάθημα δικαιωθήκαμε!Τελικά είναι(ήταν) το πιο εύκολο από τα γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Το τελευταίο σ/λ dume είναι λάθος γιατί έλεγε πυρήνα και όχι ατόμου... Στο 1 υ μετράνε και τα ηλεκτρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Επειδή το συζήτησα και με τη μάνα μου (Χημικός):
Μέσα στο σχολικό λέει ότι, πρακτικά, η μάζα των ηλεκτρονίων είναι τόσο μικρή που θεωρείται αμελητέα. Άρα, από τη στιγμή που τα ηλεκτρόνια προσπερνώνται, το μέρος του ατόμου που μένει να φέρει το σύνολο της μάζας του είναι ο πυρήνας.

Δία, θα μας δώσεις τα φώτα σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ναι παρόλα αυτά ο ορισμός που δίνει το σχολικό μιλά για άτομο δεν μπορούμε λοιπόν να αγνοήσουμε κάτι τέτοιο όσο μικρή και αν είναι η μάζα των ηλεκτρονίων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία, θα μας δώσεις τα φώτα σου?
Ναι, η μάζα των ηλεκτρονίων είναι πολύ μικρή. (Ενδεικτικά η μάζα ενός πρωτονίου είναι κοντά 2000 φορές μεγαλύτερη από τη μάζα ενός ηλεκτρονίου). Έτσι σε πολλές περιπτώσεις (π.χ. στη Χημεία) η μάζα των ηλεκτρονίων μπορεί να θεωρείται αμελητέα. Όμως στην Πυρηνική Φυσική, πολλές φορές ακόμα και η πολύ μικρή μάζα των ηλεκτρονίων παίζει το ρόλο της.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Με κάλυψες πλήρως μπορώ να πω Δια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top