Φυσική - Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

marily

Νεοφερμένος

Η marily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ποιος είναι ο 2εύτερος νομος του νεύτωνα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marily

Νεοφερμένος

Η marily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ειναι 9 θέματα ¨6 ερωτήσεις και 3 ασκήσεις και επιλέγεις 6 απο τα 9

ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δυο κινητά Α και Β περνούν ταυτόχρονα από την πόλη Π1 και φτάνουν στην πόλη Π2 κινούμενα ευθύγραμμα και με σταθερή ταχύτητα. Η ταχύτητα του Α είναι υα=72Km/h και του δεύτερου υβ=90Κm/h . Αν τα δύο ινητά φτάνουν στην πόλη Π2 με διαφορά 50s να βρείτε:
Α) την απόσταση των δύο πόλεων
Β) Πόσο χρόνο έκανε το κάθε κινητό για να φτάσει στην πόλα Π2.

Επείγον πλζ help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Μετατροπή ταχύτητας σε km/sec:


Αν τώρα το κινητό Β έκανε t sec να φτάσει στην Π2, το κινητό Α έκανε t+50 οπότε
άρα εξισώνουμε και έχουμε και από την δεύτερη εξίσωση:

και οι χρόνοι είναι προφανώς 250 και 200 sec. Ας το ελέγξει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μετατροπή ταχύτητας σε km/sec:


Αν τώρα το κινητό Β έκανε t sec να φτάσει στην Π2, το κινητό Α έκανε t+50 οπότε
άρα εξισώνουμε και έχουμε και από την δεύτερη εξίσωση:

και οι χρόνοι είναι προφανώς 250 και 200 sec. Ας το ελέγξει κάποιος.

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ncgnick

Νεοφερμένος

Ο ncgnick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά είμαι νέος στην παρέα σας. Λέγομαι Γιώργος και πηγαίνω Β' Γυμνασίου. :)
Από την Κυριακή που έγινα μέλος ομολογώ να πω ότι το συγκεκριμένο σιτε είναι κορυφή.!

Στο θέμα μας τώρα...
Θα ήθελανα μου εξηγήσει κάποιος πως γίνονται οι μετατροπές μονάδων στην Φυσική . (ψιλομπερδεύομαι λίγο)

π.χ πως θα μετατρέψουμε τα 600cm3 σε m3 ;..

αν μπορείτε να μου πείτε και τα άλλα πως γίνονται..

Ευχαριστώ..

(σόρρυ αν έκανα το ποστ σε λάθος κατηγορία αλλά είμαι νέος και δεν ξέρω και πολλά)

[FONT=&quot]Έφτιαξα το επισυναπτόμενο αρχείο. Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • monades.pdf
    112.4 KB · Εμφανίσεις: 476

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
εχουμε νερο σε ενα ποτηρι η πυκνοτητα ειναι ρ=1g/κυβικο cm , αδειάζουμε το μισό νερό θα μείνει ίδια η πυκνότητα?

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 28-30 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

Ο HeRpesG3nitalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ημαρτον.Το νιονιο θα πιασει αραχνες αν δε το χρησιμοποιουμε και λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
εχουμε νερο σε ενα ποτηρι η πυκνοτητα ειναι ρ=1g/κυβικο cm , αδειάζουμε το μισό νερό θα μείνει ίδια η πυκνότητα?

H πυκνότητα θα μείνει ιδια γιατί εξαρτάται από το υλικό και οχι από την ποσοτητα. Αν το νερό εχει πυκνότητα 1 g/cm3, τοτε θα εχει 1 g/cm3 είτε αν εχεις ενα ποτηρι είτε αν εχεις μία πισίνα :)

Αν και νομιζω ότι γραφεις σε λαθος θρεντ :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να ελέγξει αν η άσκηση μου είναι σωστή; Δεν υπάρχει τρόπος να την ελέγξω και απευθύνομαι εδώ.

Στον παρακάτω πίνακα καταγράφονται οι τιμές της θέσης και του χρόνου για ένα κινητό που εκτελεί ευθύγραμμη ομαλή κίνηση. Να συμπληρώσετε τα κενά.
Χρόνος (s)
1​
3
4​
5,5
7​
25
Θέση (m)
4​
12​
16
22​
28
100​
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να ελέγξει αν η άσκηση μου είναι σωστή; Δεν υπάρχει τρόπος να την ελέγξω και απευθύνομαι εδώ.

Στον παρακάτω πίνακα καταγράφονται οι τιμές της θέσης και του χρόνου για ένα κινητό που εκτελεί ευθύγραμμη ομαλή κίνηση. Να συμπληρώσετε τα κενά.
Χρόνος (s)
1​
3
4​
5,5
7​
25
Θέση (m)
4​
12​
16
22​
28
100​
Σωστή είναι, αλλά τι εννοείς λέγοντας πως δεν υπάρχει τρόπος να την ελέγξεις; Εγώ πως την έλεγξα; :lol:

Εκτελεί εοκ=> σταθερή ταχύτητα = Δx/Δt = 4
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
τι εννοείς λέγοντας πως δεν υπάρχει τρόπος να την ελέγξεις; Εγώ πως την έλεγξα; :lol:
Την άσκηση την έκανα για εξάσκηση. Γράφω διαγώνισμα την επόμενη εβδομάδα. Αλλά δεν ήταν από βοήθημα για να δω τις απαντήσεις και να καταλάβω αν είναι σωστή.

Αυτό εννοούσα! :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλω να επιβεβαιώσω και κάτι ακόμη. Έκανα μια άσκηση σωστού λάθους αλλά μου φάνηκε υπερβολικά εύκολη που νομίζω ότι έχει παγίδες. (είναι από ασκήσεις που βρήκα στο ίντερνετ και τις κάνω για εξάσκηση)
1670585946042.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη.
Τα 180km/5h = 36 km/h
κ η μετατροπή σε μέτρα είναι 180000m/ 18000s = 10 m/s;

Ισχύει όλο αυτό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top