Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,418 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,307 μηνύματα σε 74,310 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 177 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βιβλία εκμάθησης της γερμανικής

nikosD

Φοιτητής

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O nikosD έγραψε στις 20:12, 30-03-09:

Παιδια ,ηπως ξερεις κανει κανα βιβλιο που να εχει τα ρηματα αλλα και να εχει και τις προθεσεις που συντασσονται κτλ ?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

superairy

Μαθητής Α' λυκείου

H superairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H superairy έγραψε στις 17:44, 01-04-09:

ρήματα με Dativ και Akkusativ λες??
δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο, αλλά οι γραμματικές τα έχουν μέσα...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

markospao007

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο markospao007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O markospao007 έγραψε στις 11:45, 09-04-09:

Ψαχνω το βοηθημα ενος βιβλιου της γερμανικης φιλολογιας :

Τιτλος βιβλιου : Ο σιγουρος δρομος για την γερμανικη φιλολογια του Κουκιδη.

Παρακαλω οποιος γνωριζει το βιβλιο με τις λυσεις του να γραψει τον κωδικο ή τον τιτλο του...
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Πτυχιούχος

H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος --- . Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 15:52, 09-04-09:

Σε αλλο τοπικ το αναφερει η Jenny, που ειναι καθηγητρια γερμανικων.

http://www.ischool.gr/showthread.php?t=39226
Παράθεση

nikosD

Φοιτητής

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O nikosD έγραψε στις 16:24, 09-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από airy
ρήματα με Dativ και Akkusativ λες??
δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο, αλλά οι γραμματικές τα έχουν μέσα...

Οχι με τις πτωσεις ! Με τις προθεσεις freuen uber , auf , kummern um:no1: κτλ κατι τετοιο ?
Παράθεση

guess

Απόφοιτος

H guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H guess έγραψε στις 18:42, 09-04-09:

Αν ψάξεις στο διαδίκτυο σίγουρα θα βρεις!
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο.
Εγώ όσα χρόνια κάνω γερμανικά αυτά που ζητάς τα γράφει στο τέλος του βιβλίου.
Όχι όλα (ειναι πάρα πολλά) , τα σημαντικότερα!
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 758 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 22:57, 09-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikosD
Οχι με τις πτωσεις ! Με τις προθεσεις freuen uber , auf , kummern um:no1: κτλ κατι τετοιο ?
Εμπρόθετα ρήματα εννοείς....Στη Γραμματική τα έχει, βέβαια τόσο αναλυτικά μόνο σε μια τα έχω δει: Στου Κουκίδη τη Γραμματική.
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 758 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 23:03, 09-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από markospao007
Ψαχνω το βοηθημα ενος βιβλιου της γερμανικης φιλολογιας :

Τιτλος βιβλιου : Ο σιγουρος δρομος για την γερμανικη φιλολογια του Κουκιδη.

Παρακαλω οποιος γνωριζει το βιβλιο με τις λυσεις του να γραψει τον κωδικο ή τον τιτλο του...
Πράγματι το είχα αναφέρει και στο τόπικ που γράφει κάτω...Οι λύσεις δεν γνωρίζω αν κυκλοφορούν σε μεγάλα βιβλιοπωλεία, ίσως και ναι. Αλλά έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται κατόπιν παραγγελίας στο βιβλιοπωλείο.
Παράθεση

markospao007

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο markospao007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O markospao007 έγραψε στις 12:41, 10-04-09:

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια !!!!!
Παράθεση

nikosD

Φοιτητής

O nikosD έγραψε στις 20:24, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Jenny
Εμπρόθετα ρήματα εννοείς....Στη Γραμματική τα έχει, βέβαια τόσο αναλυτικά μόνο σε μια τα έχω δει: Στου Κουκίδη τη Γραμματική.
Ελεος , δηλαδη μου το ειχαν αναφερει αλλα ειχα δει στην αρχη στην γραματικη που ελεγε εμπροθετα ρηματα και δεν κοιταξα πισω ! Τωρα που το ειπες και εσυ ξανα ειδα οτι εχει πισω πινακα με 3 σελιδες ...

Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O hantzos έγραψε στις 12:44, 02-10-09:

Κανει κανεις το themen 2?
Παράθεση

Σοφιστής (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 739 μηνύματα.

O Σοφιστής έγραψε στις 12:45, 02-10-09:

μπορείς να μου πεις με λίγα λόγια τί είναι αυτό???
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 12:48, 02-10-09:

Το Themen Aktuell της Hueber εννοείς;
Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O hantzos έγραψε στις 12:48, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Σοφιστής
μπορείς να μου πεις με λίγα λόγια τί είναι αυτό???
βιβλιο γερμανικων λιγο πριν το Β1 το λοουερ δηλαδη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 13-06-12 στις 15:30. Αιτία: Προσθήκη παράθεσης.
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 14:43, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από hantzos
βιβλιο γερμανικων λιγο πριν το Β1 το λοουερ δηλαδη
το β2 ειναι λοουερ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 14:44, 02-10-09:

Nαι το έκανα εγώ πριν 2 1/2 χρόνια.
Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O hantzos έγραψε στις 17:51, 02-10-09:

στα γερμανικα το β1 απο οσο ξερω αναγνωριζεται σαν λοουερ
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphadora (Maria)

Μαθητής Β' λυκείου

H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H nymphadora έγραψε στις 18:00, 02-10-09:

Το είχα αυτό το βιβλίο!!! 1η γυμνασίου πήγαινα αν θυμάμαι καλά... Και για να πω την αλήθεια δεν το χώνεψα καθόλου... όλο κάτι ανόητα θέματα είχε... και ήταν και πολύ δύσκολο απ' ότι θυμάμαι...

προς τι η ερώτηση? θέλω να πω θέλεις να μάθεις κάτι συγκεκριμένο ή κουβέντα να γίνεται?
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 18:00, 02-10-09:

Το κανω.
Μαλλον το εκανα..
Λιγες ασκησεις απο το Αrbeitsbuch του τελευταιου κεφαλαιου μου εχουν μεινει μονο, και κατι αλλα βιβλια (Schreibtraining, Grammatikland 2, Alles Klar 2, Sprechbox και δεν συμμαζευεται), για να τελειωσω την τεταρτη.
Ντακσει μωρε, προσωπικα μου ηταν βατο σαν βιβλιο.
Νορμαλ, ουτε δυσκολο, ουτε ευκολο.
Μια χαρα.
Παράθεση

nymphadora (Maria)

Μαθητής Β' λυκείου

H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H nymphadora έγραψε στις 18:03, 02-10-09:

Πάντως για να πω την αλήθεια απο το πρώτο καλύτερο ήταν το 2ο... απ' ότι είδα δηλαδή...

Απο τα άλλα που αναφέρεις μόνο την Grammatikland ξέρω... και το schreibtraining που το έκανε μια φίλη μου...
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 18:15, 02-10-09:

Εγώ ήμουν fan του Ping pong 1,2.Στο 3ο χάλασε το πράμα.Πάντως το themen δεν με βοήθησε ιδιαίτερα στο Β1.
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 18:18, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Εγώ ήμουν fan του Ping pong 1,2.Στο 3ο χάλασε το πράμα.Πάντως το themen δεν με βοήθησε ιδιαίτερα στο Β1.
Από τα τραγουδάκια του πρώτου στη δύσκολη ύλη του δευτέρου και στη χαλαρότητα του τρίτου.

Αν συγκρίνουμε τα βιβλία Αγγλικών και Γερμανικών η διαφορά είναι τεράαααααααααστια.
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 18:19, 02-10-09:

Απο οτι ξερω το Ping pong ειναι πολυυυυυ πιο ευκολο απο Themen Aktuell, και πιο ευχαριστο για τα μικρα παιδια.
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 18:20, 02-10-09:

Ναι αλλά πιο ουσιαστικό.Για μένα τουλάχιστον.
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Λουκρητία έγραψε στις 18:21, 02-10-09:

Δηλαδη?
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 18:23, 02-10-09:

Δεν ξέρω αν ήταν επειδή τα χα φορτώσει εγώ στο κόκορα τελευταίες χρονιές αλλά έχω την ιδέα ότι ότι έμαθα το έμαθα από το pp 2 και την προηγούμενη καθηγήτρια μου
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Λουκρητία έγραψε στις 18:25, 02-10-09:

Προσωπικα για σενα ναι μπορει, δεκτον.
Γενικα ομως συνεχιζω να πιστευω οτι το themen κανει εξισου καλη-ουσιαστικη δουλεια.
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 18:29, 02-10-09:

Nαι για αυτό μίλησα και για μένα.Πάντως αυτό που βοηθάει περισσότερο είναι η εξικοίωση.Πχ
εγώ από τις αρχές της β γυμνασίου ως το νοέμβρη της γ τα γερμανικά τα χα χεσμένα.Από 19/12(σα τώρα το θυμάμαι είχα φάει γκούντις μετά το μάθημα) που άρχισα να κάνω συστηματικά τεστ μέχρι και 15/1 2 μέρες πριν δώσω έκανα ότι μας έβαζε(εκτός από τις εκθέσεις) και έτσι πιστεύω ότι τα κατάφερα.
Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O hantzos έγραψε στις 19:30, 02-10-09:

εμενα δεν με ξετρελενει σαν βιβλιο
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 10:49, 06-10-09:

Μου φαίνεται περίεργο που κάνεις το Themen 2....Αυτά συνήθως τα διδάσκουμε σε ενήλικες που θέλουν να φτάσουν στο Β1 πολύ σύντομα. Προσωπικά εγώ δεν το προτιμώ, συνηθίζω να διδάσκω κάποιο άλλο του ίδιου εκδοτικού οίκου.

Δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό βιβλίο, απλά όπως και το Themen 1 είναι θα 'λεγα "πυκνογραμμένα" οπότε πιστεύω πως ενδείκνυται πιο πολύ για ενήλικες ή μαθητές άνω των 16.
Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O hantzos έγραψε στις 14:47, 06-10-09:

κυρια jenny ποιος πιστευετε οτι ειναι ο ιδανικος τροπος καποιος να διαβαζει το λεξιλογιο ωστε να μαθαινει και γενη και πληθυντικο?
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 16:49, 06-10-09:

Τι εννοείς;
Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O hantzos έγραψε στις 17:19, 06-10-09:

εννοω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να διαβαζει καποιος το λεξιλογιο δλδ να τις γραφει κλπ
Παράθεση

Arzt

Πτυχιούχος

Ο Arzt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Arzt έγραψε στις 01:20, 17-11-09:

Jenny θα ήθελα να μου προτείνεις ένα έγκυρο γερμανοελληνικό-ελληνογερμανικό λεξικό κι ένα αξιόπιστο βιβλίο γραμματικής-συντακτικού. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Προσπάθησα να στείλω ένα αναλυτικότερο και πιο κατατοπιστικό pm, αλλά δεν τα κατάφερα
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 20:26, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Arzt
Jenny θα ήθελα να μου προτείνεις ένα έγκυρο γερμανοελληνικό-ελληνογερμανικό λεξικό κι ένα αξιόπιστο βιβλίο γραμματικής-συντακτικού. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Προσπάθησα να στείλω ένα αναλυτικότερο και πιο κατατοπιστικό pm, αλλά δεν τα κατάφερα
Γεια σου! Ναι, έχω απενεργοποιήσει για ένα διάστημα τα πμ μου.

Λοιπόν, για λεξικό προτείνω το PONS. (είναι πράσινο)

Για Γραμματική-Συντακτικό προτείνω του Κουκίδη (εκδόσεις Praxis -Κουκίδη). Είναι πλήρες αυτό το βιβλίο και είναι στα ελληνικά οπότε θα είναι πολύ κατανοητό. Ξεχωριστά πουλιέται το βιβλίο ασκήσεων αυτής της Γραμματικής.
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 20:26, 17-11-09:

ναι και εγω το ιδιο....Jenny ηθελα να σε ρωτησω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ενηλίκων..
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 20:28, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
Jenny ηθελα να σε ρωτησω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ενηλίκων..
Εννοείς όμως να ξεκινάει για 1η φορά γερμανικά;
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 20:29, 17-11-09:

Εννοείς όμως να ξεκινάει για 1η φορά γερμανικά;
ναι αρχη αρχη απο το αλφαβητο
Παράθεση

Arzt

Πτυχιούχος

Ο Arzt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Arzt έγραψε στις 20:34, 17-11-09:

Γεια σου! Ναι, έχω απενεργοποιήσει για ένα διάστημα τα πμ μου.

Λοιπόν, για λεξικό προτείνω το PONS. (είναι πράσινο)

Για Γραμματική-Συντακτικό προτείνω του Κουκίδη (εκδόσεις Praxis -Κουκίδη). Είναι πλήρες αυτό το βιβλίο και είναι στα ελληνικά οπότε θα είναι πολύ κατανοητό. Ξεχωριστά πουλιέται το βιβλίο ασκήσεων αυτής της Γραμματικής.
Vielen Dank!
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 20:40, 17-11-09:

ναι αρχη αρχη απο το αλφαβητο
Μια πολύ καλή σειρά είναι το Lagune (εκδόσεις Hueber). Έχει 3 τόμους, αλλά ο τελευταίος μπορεί να γίνει πιο συνοπτικά, τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω διδάξει! Εννοείται πως συνοδεύεται κι από το βιβλίο ασκήσεων.

Μια άλλη καλή σειρά είναι το Themen aktuell (εκδόσεις Hueber). Είναι κι αυτή 3 τόμοι, είναι όμως πιο πυκνογραμμένο βιβλίο και δεν το προτιμώ, αν και πολλοί συνάδελφοι το διδάσκουν. Κι αυτό συνοδεύεται από βιβλίο ασκήσεων.

Υπάρχει κι άλλη μια σειρά, η Delfin των ίδιων συγγραφέων με τα απο πάνω. Αλλά επειδή δεν την έχω διδάξει και δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου αυτή τη στιγμή δε γνωρίζω να σου πω.

Πάντως και τα 3 που σου ανέφερα, κάποιοι από τους συγγραφείς τους είναι κοινοί.
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 20:42, 17-11-09:

Μια πολύ καλή σειρά είναι το Lagune (εκδόσεις Hueber). Έχει 3 τόμους, αλλά ο τελευταίος μπορεί να γίνει πιο συνοπτικά, τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω διδάξει! Εννοείται πως συνοδεύεται κι από το βιβλίο ασκήσεων.

Μια άλλη καλή σειρά είναι το Themen aktuell (εκδόσεις Hueber). Είναι κι αυτή 3 τόμοι, είναι όμως πιο πυκνογραμμένο βιβλίο και δεν το προτιμώ, αν και πολλοί συνάδελφοι το διδάσκουν. Κι αυτό συνοδεύεται από βιβλίο ασκήσεων.

Υπάρχει κι άλλη μια σειρά, η Delfin των ίδιων συγγραφέων με τα απο πάνω. Αλλά επειδή δεν την έχω διδάξει και δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου αυτή τη στιγμή δε γνωρίζω να σου πω.

ich habe dir verstanden αυτα συμπεριλαμβάνουν μέσα και γραμματική;
Παράθεση

Arzt

Πτυχιούχος

O Arzt έγραψε στις 20:48, 17-11-09:

Στο φροντιστήριο που παρακολουθώ μαθήματα, διδασκόμαστε το Themen aktuell 1. Ωστόσο, η γραμματική που παρατίθεται είναι περιορισμένη. Επιπλέον, το σχετικό γλωσσάρι δεν επαρκεί για τις γενικότερες ανάγκες της διδασκαλίας.
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 20:49, 17-11-09:

αυτα συμπεριλαμβάνουν μέσα και γραμματική;
Έχουν τη γραμματική σε μικρά πινακάκια σε κάθε κεφάλαιο και νομίζω λίγο πιο αναλυτικά στο τέλος του βιβλίου, αλλά σε κάθε γραμματικο-συντακτικό φαινόμενο εγώ εξηγούσα τα πάντα με περισσότερες λεπτομέρειες.
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 20:51, 17-11-09:

Έχουν τη γραμματική σε μικρά πινακάκια σε κάθε κεφάλαιο και νομίζω λίγο πιο αναλυτικά στο τέλος του βιβλίου, αλλά σε κάθε γραμματικο-συντακτικό φαινόμενο εγώ εξηγούσα τα πάντα με περισσότερες λεπτομέρειες.
Aχα οκ...Vielen Dank
Παράθεση

werty

Πτυχιούχος

Ο werty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O werty έγραψε στις 15:18, 16-01-10:

επειδη μπερδευτηκα, ποιο λεξικο απο ολα εννοειτε?

http://www.perizitito.gr/search.php?...h&page=1&cat=3
http://www.klett.gr/pages/index.php?...=52&ScatID=138

αυτο με το cd rom ειναι το ιδιο αλλα εχει και cd ?

http://www.perizitito.gr/product.php...=161995&page=1
Παράθεση

linda

Απόφοιτος

H linda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H linda έγραψε στις 20:21, 16-02-10:

Γεια σας !
Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε , κάποιο βιβλίο ασκήσεων ( πάνω στην γραμματική ) με το αντίστοιχο λυσάρι , που θα μπορούσα να έχω στο σπίτι και να το λύνω μόνη μου , ώστε να κάνω εξάσκηση !

ευχαρισω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 12-06-12 στις 08:43.
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:52, 25-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από linda
Γεια σας !
Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε , κάποιο βιβλίο ασκήσεων ( πάνω στην γραμματική ) με το αντίστοιχο λυσάρι , που θα μπορούσα να έχω στο σπίτι και να το λύνω μόνη μου , ώστε να κάνω εξάσκηση !

ευχαρισω
Για τι επίπεδο μιλάμε;
Παράθεση

linda

Απόφοιτος

H linda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H linda έγραψε στις 16:52, 25-02-10:

Ναι . πολύ σωστή ερώτηση … !
λοιπόν , έχω τελειώσει το Grammatikland 1 δουλεύουμε ταυτόχρονα και το Themen neu 1 .
Να σας πω πως το Grammatikland 1 το τελειώσαμε σε 18 μαθήματα . (ιδιαιτέρα )
Εχω ορισμένα κενά στην γραμματική ...
Π.χ. όταν μιλώ δεν χρησιμοποιώ ακόμα σωστά το den και dam …
Μιλάω τα Γερμανικά καλά., λόγο της μητέρας μου , που είναι Γερμανίδα .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 12-06-12 στις 08:44. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:35, 26-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από linda
Ναι . πολύ σωστή ερώτηση … !
λοιπόν , έχω τελειώσει το Grammatikland 1 δουλεύουμε ταυτόχρονα και το Themen neu 1 .
Να σας πω πως το Grammatikland 1 το τελειώσαμε σε 18 μαθήματα . (ιδιαιτέρα )
Εχω ορισμένα κενά στην γραμματική ...
Π.χ. όταν μιλώ δεν χρησιμοποιώ ακόμα σωστά το den και dam …
Μιλάω τα Γερμανικά καλά., λόγο της μητέρας μου , που είναι Γερμανίδα .
Τα βιβλία θα σου τα πω με πμ (μη τυχόν και θεωρηθεί διαφήμιση)
Εκτός αυτού όμως να σου πω ότι μπορείς να βρεις και στο Internet πολλά site, με on line ασκήσεις για εξάσκηση (θα σου δώσω και κανά 2 με πμ).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 12-06-12 στις 08:44. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

marioanna (maria)

Φοιτητής

H maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H marioanna έγραψε στις 22:32, 14-03-10:

Nicolas vlaxos τα καλύτερα!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους