Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,845 εγγεγραμμένα μέλη και 2,411,265 μηνύματα σε 75,069 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 541 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο είναι το δυσκολότερο μάθημα;

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O Andypro έγραψε: στις 13:35, 13-06-15:

Γιατί το λες αυτό;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 13:59, 13-06-15:

Γιατί το βλέπει ακόμη κι ο .... τυφλός
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O Andypro έγραψε: στις 14:24, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Γιατί το βλέπει ακόμη κι ο .... τυφλός
Δεν την περίμενα αυτήν την αντίδραση... Αλλά άμα ήταν προφανές γιατί δημιουργήθηκε συζήτηση;
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,297 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 15:04, 13-06-15:

Πόση φαντασία και ελεύθερο χρόνο έχεις Άντυ;
Δώσε μου λίγο και από τα 2 γιατί ούτε φαντασία, ούτε χρόνο έχω
* Από πότε η γλώσσα έχει ΤΔ 10? και διάβασμα 9 ας πούμε;
** Εκτός κι αν βαθμολογείς με άλλο σύστημα.
*** την ψυχρότητα δεν την έπιασα
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

O Andypro έγραψε: στις 15:11, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Πόση φαντασία και ελεύθερο χρόνο έχεις Άντυ;
Δώσε μου λίγο και από τα 2 γιατί ούτε φαντασία, ούτε χρόνο έχω
* Από πότε η γλώσσα έχει ΤΔ 10? και διάβασμα 9 ας πούμε;
** Εκτός κι αν βαθμολογείς με άλλο σύστημα.
*** την ψυχρότητα δεν την έπιασα
* Ο καθηγητής φταίει
** Επίσης
*** Είναι του καθηγητή.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,297 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 15:13, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andypro
* Ο καθηγητής φταίει
** Επίσης
*** Είναι του καθηγητή.
Το μάθημα δεν το βαθμολογούμε με βάση τους καθηγητές
Άρα η βαθμολόγησή σου δεν είναι αντικειμενική
Ο καθηγητής σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Το μάθημα μένει όμως.
Η γλώσσα και ειδικά στη α γυμν ήταν από τα ευκολότερα ( για να μην πω το ευκολότερο) μάθημα που είχα.
Και είχα και απαιτητική καθηγήτρια. Αλλά δεν έλεγα το μάθημα βαθμού δυσκολίας 10
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

O Andypro έγραψε: στις 15:20, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Το μάθημα δεν το βαθμολογούμε με βάσει τους καθηγητές
Άρα η βαθμολόγησή σου δεν είναι αντικειμενική
Ο καθηγητής σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Το μάθημα μένει όμως.
Η γλώσσα και ειδικά στη α γυμν ήταν από τα ευκολότερα ( για να μην πω το ευκολότερο) μάθημα που είχα.
Και είχα και απαιτητική καθηγήτρια. Αλλά δεν έλεγα το μάθημα βαθμού δυσκολίας 10
Όμως, επειδή δεν μπορούμε σε κάθε μάθημα να έχουμε μέσους καθηγητές οι οποίοι κάνουν το μέσο μάθημα, είναι αναπόφευκτο το να επηρεαστούμε από το χαρακτήρα και τον τρόπο διδασκαλίας τους.

Απο το αντικειμενικό κομμάτι, τώρα , η έκθεση είναι ιδιαίτερα απαιτητική.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 21:57, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andypro
Όμως, επειδή δεν μπορούμε σε κάθε μάθημα να έχουμε μέσους καθηγητές οι οποίοι κάνουν το μέσο μάθημα, είναι αναπόφευκτο το να επηρεαστούμε από το χαρακτήρα και τον τρόπο διδασκαλίας τους.

Απο το αντικειμενικό κομμάτι, τώρα , η έκθεση είναι ιδιαίτερα απαιτητική.
Μα εσύ δεν πας σχολείο για να κρίνεις αν ο καθηγητής της έκθεσης έχει καλό χαρακτήρα ή όχι. Η φυσικός μου, είναι υπέροχος άνθρωπος αλλά δεν έχει καθόλου μεταδοτικότητα. Επειδή η φυσικός είναι καλός άνθρωπος θα πω την φυσική εύκολη;
Άλλο παράδειγμα... Έχω υπέροχους καθηγητές που σαν άνθρωποι δεν μου αρέσουν. Θα βγάλω το μάθημα τους ''δύσκολο'' ''βλακεία'' κλπ επειδή δεν είναι καλοί για εμένα άνθρωποι;

Δεν λέω, φυσικά και τα κοιτάμε όλα. Αλλά σε ένα τέτοιο έγγραφο που έκανες, τα μαθήματα δεν τα κρίνουμε καθόλου με κριτήριο τον καθηγητή. Αλλά την ύλη, τα αντικείμενα που εξετάζει, με το αν οι ώρες είναι λίγες για ένα τέτοιο μάθημα και αυτό το κάνει δύσκολο κλπ.
Και η έκθεση δεν είναι βαθμού δυσκολίας 10 πάνω από 5-6 ναι αλλά όχι και 10.
Πιο πολλοί δυσκολεύονται στα μαθηματικά πχ
Παράθεση

Sev_vo (Σεβαστή)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Σεβαστή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Sev_vo Queen. έγραψε: στις 12:52, 17-07-15:

Για εμένα, η φυσική. Χρειάζεται πολύ διάβασμα καθώς εάν δεν προσέχεις από την αρχή στο μάθημα στην πορεία θα σου φανεί παλούκι..
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε: στις 12:55, 17-07-15:

Μαθηματικά....
Παράθεση

ougka pougka

Μαθητής Α' λυκείου

H ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H ougka pougka έγραψε: στις 01:39, 26-12-15:

Προσωπικά με δυσκολεύουν τα Αρχαία. Τις καταλήξεις τις ξαναξεχνάω μετά από κάθε διαγώνισμα, και δεν μπορώ να καταλάβω τη σύνταξη. Θα συμφωνήσω όμως με την Sev_vo, η Φυσική δυσκολεύει πολύ περισσότερο κόσμο, και, αν δεν προσέχεις στο μάθημα (ειδικά αν ο καθηγητής δεν ακολουθεί το βιβλίο και πρέπει να κρατάς δικές σου σημειώσεις),αργότερα θα τρέχεις να συμμαζεύεις τα ασυμμάζευτα
Παράθεση

ΑmyC

Φοιτητής

H ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H ΑmyC έγραψε: στις 13:06, 26-12-15:

Το πιο δυσκολο μαθημα στο γυμνασιο ειναι η φυσικη και τα μαθηματικα ( αλλο που ειναι και απο τα ωραιοτερα μαζι με τη χημεια!)
Παράθεση

chloe26

Νεοφερμένος

H chloe26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H chloe26 έγραψε: στις 17:09, 05-01-18:

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα παιδιά που θέλουν να επιλέξουν στο Λύκειο την θεωρητική κατεύθυνση το πιο δύσκολο μάθημα είναι τα μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία)
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,255 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 18:11, 05-01-18:

Α γυμνασίου= κανένα
Β γυμνασίου = κανένα
Γ γυμνασίου = πληροφορική(απλά δεν μου άρεσε)
Α λυκειου = γεωμετρία
Β λυκειου = γεωμετρία,φυσική κατεύθυνσης
Γ λυκειου= ανάλογα με την κατεύθυνση.
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.

O Samael Bleed to hold the sword of justice έγραψε: στις 20:29, 25-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από chloe26
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα παιδιά που θέλουν να επιλέξουν στο Λύκειο την θεωρητική κατεύθυνση το πιο δύσκολο μάθημα είναι τα μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία)
Η πιο δυσκολη κατεύθυνση ομολογουμενως ειναι η θετικη στο λυκειο.Χρειαζεσαι πολλες ωρες για να εμβαθυνεις εναξαρτητου ποσο εξυπνος η οχι εισαι.Παντα θα υπαρχουν πιο δυσκολες ασκησεις απο αυτες που μπορεις να λυσεις και το χειροτερο εχεις το συνδυασμο μαθηματων δυναμιτη που προχωρησαν τον κοσμο μπροστα( Μαθηματικα-φυσικη-Χημεια).

Η γεωμετρια θεωρειται δυσκολη διοτι οι περισσοτεροι την αγνοούν η κανουν τσιρκο την ταξη οταν διδασκεται καθως την θεωρουν κατωτερη η αχρηστη σε σχεση με τα αλλα μαθηματα.Αυτο ειναι παραδοξο ομως,διοτι η γεωμετρια αποτελει αναποσπαστο κομματι των μαθηματικων.Ειναι ωρα που κανεις μαθηματικα με ολη την εννοια της λεξης.Δεν υπαρχουν μεθοδολογιες και αλλες τετοιες αηδιες,υπαρχει καθαρη σκεψη.Ισως ειναι το μονο μαθημα που αξιζει περισσοτερο απο ολα με διαφορα στο λυκειο,οσον αφορα την αληθινη επαφη με την εκαστοτε επιστημη που αντιπροσωπευει το μαθημα.Αποκτας γνησια μαθηματικη καλλιεργεια και παιδεια.

Θα τολμουσα ισως να φτασω να πω οτι πραγματικο παθος μπορει να αναπτυξει καποιος για τα μαθηματικα μονο μεσω της γεωμετριας και της μαθηματικης λογικης(συνολα κτλπ.).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 25-01-18 στις 20:33.
Παράθεση

NastStorm (Αναστασία)

Μαθητής Α' λυκείου

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H NastStorm έγραψε: στις 12:59, 27-01-18:

Προσωπικα θεωρω οτι είναι τα αρχαία.. Είναι δύσκολα απο την αποψη οτι εχεις να μαθεις πολλη γραμματικη...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NastStorm : 27-01-18 στις 19:58.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Giota2000

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους