Tο στέκι μας, ή απλά μια ψευδαίσθηση...;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αναρωτιέμαι, τί πραγματικά μπορεί να σου προσφέρει η μεγάλη διαδυκτιακή παρέα του στεκιού.... θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον ψυχολογικά αδύνατο, να βρει κάποιες πιθανές διεξόδους...; προσφέρει πραγματικά παρέα, σε κάποιον που την έχει ανάγκη...; μπορείς να βρεις χρήσιμες πληροφορίες, για διάφορα θέματα, που σε απασχολούν...; σε βοηθάει στην ανάπτυξη δημιουργίας των ιδεών...; συμβάλλει στη διαμόρφωση του χαρακτήρα...; είναι δυνατόν να βοηθήσει στον εργασιακό(επαγγελματικό) τομέα...; ισχύει το πνεύμα της ομαδικότητας και της συνεργασίας...;
είναι δυνατή η δημιουργία στενών σχέσεων...; είναι ένα ευχάριστο μέρος ψυχαγωγίας και ξεκούρασης...;
ή είναι για μερικούς κάτι από τα παραπάνω και για μερικούς απλά μία ψευδαίσθηση...; για εμένα προσωπικά, δε μπορώ να δεχτώ, οτί λείπουν κάποια από τα παραπάνω χαρακτηριστικά...., αλλά μερικές φορές νιώθω οτί κάτι λείπει.... ενδιαφερόμαστε πραγματικά, για την δημιουργία ενός καλύτερου στεκιού...; ή το στέκι εξυπηρετεί, κάποιες ατομικές ανάγκες...;
πώς θα μπορούσαμε να κάνουμε το στέκι, ποιοτικά ανώτερο, ωστέ να ευχαριστεί πιθανώς ένα μεγαλύτερο μέρος των μελών του...; θα θέλατε να αναφέρουμε μερικές ιδέες...; όπως η ομαδική δημιουργία θεμάτων....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αναρωτιέμαι, τί πραγματικά μπορεί να σου προσφέρει η μεγάλη διαδυκτιακή παρέα του στεκιού.... θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον ψυχολογικά αδύνατο, να βρει κάποιες πιθανές διεξόδους...; προσφέρει πραγματικά παρέα, σε κάποιον που την έχει ανάγκη...; μπορείς να βρεις χρήσιμες πληροφορίες, για διάφορα θέματα, που σε απασχολούν...; σε βοηθάει στην ανάπτυξη δημιουργίας των ιδεών...; συμβάλλει στη διαμόρφωση του χαρακτήρα...; είναι δυνατόν να βοηθήσει στον εργασιακό(επαγγελματικό) τομέα...; ισχύει το πνεύμα της ομαδικότητας και της συνεργασίας...;
είναι δυνατή η δημιουργία στενών σχέσεων...; είναι ένα ευχάριστο μέρος ψυχαγωγίας και ξεκούρασης...;

Για μένα το στέκι είναι κυρίως κάτι σαν διασκέδαση, δεν έγινα ποτέ μέλος για να δημιουργήσω κάποια σχέση, αλλά επειδή μου αρέσει η επικοινωνία, η ανταλλαγή ιδεών και η παρουσίαση μερικών προσωπικών απόψεων και η ανταλλαγή σκέψεων και ιδεών την εποχή που έγινα μέλος ήταν αδύνατη με τους συγκεκριμένους ανθρώπους που βρισκόμουν στην πραγματική ζωή. Δυστυχώς και αργότερα έτυχε να μην ενδιαφέρονται οι περισσσότεροι της πραγματικής ζωής για θέματα που συζητούσαμε στο στέκι οπότε το βρήκα ως διέξοδο λίγο να φιλοσοφώ, λίγο να αμπελοφιλοσοφώ, λίγο να μαθαίνω καινούρια πράγματα από κάποια ενδιαφέροντα μέλη που ακολούθησαν μετά από την εγγραφή μου. Πιστεύω ότι προσφέρει όμως όλα τα παραπάνω που έγραψες, ίσως όχι βέβαια διαμόρφωση χαρακτήρα, αυτό θα ήταν κάπως υπερβολικό να το λέγαμε.

ή είναι για μερικούς κάτι από τα παραπάνω και για μερικούς απλά μία ψευδαίσθηση...; για εμένα προσωπικά, δε μπορώ να δεχτώ, οτί λείπουν κάποια από τα παραπάνω χαρακτηριστικά...., αλλά μερικές φορές νιώθω οτί κάτι λείπει.... ενδιαφερόμαστε πραγματικά, για την δημιουργία ενός καλύτερου στεκιού...; ή το στέκι εξυπηρετεί, κάποιες ατομικές ανάγκες...;
πώς θα μπορούσαμε να κάνουμε το στέκι, ποιοτικά ανώτερο, ωστέ να ευχαριστεί πιθανώς ένα μεγαλύτερο μέρος των μελών του...; θα θέλατε να αναφέρουμε μερικές ιδέες...; όπως η ομαδική δημιουργία θεμάτων....


Ψευδαίσθηση δεν θα το έλεγα, αλλά ούτε και πραγματικότητα, μια διαδικτυακή ομάδα ανάμεσα σε άπειρες ομάδες που υπάρχουν. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί κόλλησα, μπορεί να'ναι ότι υπάρχουν νεότερα παιδιά και νοιώθω ότι ξεφεύγω αρκετά από την ανία των συνομίλικων. Την εποχή που έγινα μέλος είχα ένα κόλημα ας πούμε με τους σαραντάρηδες και τις σαραντάρες και θυμάμαι ότι το πρώτο μου δημοσίευμα ήταν μια ρατσιστικη επίθεση εναντίον τους που διεγράφη αμέσως :D:D
(πιθανόν από σαραντάρα). Εδώ νοιώθω ότι είναι ένα καταφύγιο από τη ρούχλα της μέσης ηλικίας, αυτό που έχει γραφτεί και από τους εμπνευστές, τουλάχιστον "fresh ideas".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω περασα στο στεκι ολη μου την εφηβεια, και σιγουρα μου προσφερε πολα! Συμβουλες οταν της χρειαζομουν, παρεα οταν δεν ειχα και σιγουρα επαιξε καπιον ρολο στην αναπτυξη της προσωπικοτιτας, του χαρακτιρα και των ιδεων μου!

Και ειδα αρκετους κατα καιρους που γραφτικαν απλα και μονο γιατι ειχανε καπιο προβλημα, και τελικα βοηθιθικαν σε καπιον βαθμο και απο εδω μεσα!

Απο την αλλη, οσα και αν πουμε ισως ειναι υπερβολες.. Καλος η κακος το στεκι ειναι ενας δυκτιακος τοπος, που οι περισσοτεροι δεν γνωριζομαστε μεταξυ μας, και στην τελικη αυτο που κανει ειναι να εξυπηρετει το συμφερων του καθενος μας...! Το καλο ομως ειναι οτι μεσα απο την εξυπιρετιση του συμφερων του καθενος μας, εξυπιρετουνται και πολλα αλλα πραγματα, τα οπια ειναι πραγματικα ευτυχια να εξυπιρετουνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
χμμμ, ας πω κι εγώ.. Το στέκι αρχικά με τράβηξε, επειδή υπήρχε σε αυτό ένα ολόκληρο φόρουμ όπου μπορούσε ο καθένας να γράψει αυτό που τον απασχολεί και να το συζητήσουμε και να αλλάξουμε απόψεις πάνω σε αυτό. Ειλικρινά πάντα έδειχνα ιδιαίτερη "προτίμηση" στο κομμάτι επί προσωπικού, γιατί μέσα από αυτό έχω μπορέσει να δω τους ανθρώπους στο νετ σαν ανθρώπους και όχι σαν αβατάρια ή μεμονωμένες τις απόψεις τους για κάποιο θέμα. Έχω μπορέσει να κλέψω μία ματιά, να δω τους ίδιους.. :)
Και αυτό μου άρεσε πολύ γιατί μέσα σε αυτούς είδα και κομμάτια δικά μου- και όπου μπόρεσα έδωσα συμβουλές, βάσει εμπειριών δικών μου, αλλά και πήρα πολλά..

Πέραν αυτού όμως, πραγματικά είναι στέκι. Επειδή δεν μπορώ να διανοηθώ να μπω στο ίντερνετ και να μην περάσω από τη σελίδα αυτή. Διότι από εδώ έλαβα πολλά και σημαντικά ερεθίσματα από ανθρώπους πολύ μεγαλύτερους από εμένα- να ψάξω, να δω, να μάθω, να ακούσω, το κάτι παραπάνω, κάτι παραπέρα.. :) Οι διαφορετικοί άνθρωποι, οι διαφορετικές απόψεις, οι διαφορετικές πηγές μουσικής, ποιημάτων, λογοτεχνίας κλπ με έφεραν σε επαφή με παρα πολλά καινούρια, για μένα, πράγματα. Και ναι, μου έδωσαν το έναυσμα να ψάξω για περισσότερα- νιώθω πως διαμόρφωσαν ως ένα βαθμό την προσωπικότητά μου. Όχι το πώς είμαι σαν άνθρωπος, αλλά είχαν επίδραση στον τρόπο που σκέφτομαι και με "παρότρυναν" να συνεχίσω να ψάχνω για να βρω τον εαυτό μου σε όλα εκείνα που (τελικώς ανακάλυψα πως) μου αρέσουν και με τα οποία ενδεχομένως να μην είχα έρθει ποτέ πριν σε επαφή. :)
Εκτός όλων των παραπάνω, εδώ μέσα βρήκα άτομα (κοπέλες) τα οποία με έχουν στηρίξει πολύ και τα νιώθω πολύ κοντά μου- ίσως πολύ πιο κοντά από φίλες που γνωρίζω χρόνια, μιας και στο στέκι μπαίνω πολύ συχνά, κάθε μέρα, ενώ με εκείνες μπορεί να έχω καιρό να μιλήσω.. Και τις θαυμάζω και τις εκτιμώ και λατρεύω αυτό που είναι όλες τους- και στην προσωπική ζωή και στο νετ :)

Γενικά το νετ, θεωρώ, έχει να κάνει πολύ με την δική σου πρόθεση για το πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Αν το δεις ως έναν χώρο να βγάζεις τα σπασμένα σου, αυτό θα είναι- αν πάλι το δεις ως έναν χώρο όπου μπορείς να αλληλεπιδράσεις με ανθρώπους διαφορετικούς και να ανταλλάσσετε απόψεις, θα είναι εκείνο. :)
Εγώ πάντως το έχω δει σαν ένα διαδικτυακό στέκι, μία κοινότητα με ανθρώπους και όχι πίξελς. :worry: Και όπως κάθε κοινότητα, έχει τα καλά και τα στραβά της.. Αλλά για μένα οι άνθρωποι που νιώθω κοντά μου από εδώ, είναι εκείνοι που μιλάμε και βρισκόμαστε στην πραγματική ζωή- γιατί κακά τα ψέματα, το νετ είναι απλά νετ. Δεν μπορείς να αλληλεπιδράσεις με μία οθόνη και εμένα πάντα με ενδιαφέρει να "δω" αυτό που είναι από πίσω, αν φυσικά υπάρχει κάτι (*). :)


(*) πιστεύω πραγματικά πως ποτέ δεν ξέρεις ποιος ακριβώς είναι πίσω από την "απέναντι" οθόνη, μέχρι να τον δεις φέις του φέις.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
(*) πιστεύω πραγματικά πως ποτέ δεν ξέρεις ποιος ακριβώς είναι πίσω από την "απέναντι" οθόνη, μέχρι να τον δεις φέις του φέις.-

Oύτε τότε ξέρεις ποιός είναι. Μπορεί να τον πέτυχες σε άσχημη στιγμή ή σε μια φάση που δεν είχαν ακόμα συμβεί στη ζωή του κάποια πράγματα. Εμένα το φέις του φέις μία δυο ώρες δεν μου λέει τίποτα και να μην το εμπιστεύεστε όποιοι τέλως πάντων ενδιαφέρεστε για γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Oύτε τότε ξέρεις ποιός είναι. Μπορεί να τον πέτυχες σε άσχημη στιγμή ή σε μια φάση που δεν είχαν ακόμα συμβεί στη ζωή του κάποια πράγματα. Εμένα το φέις του φέις μία δυο ώρες δεν μου λέει τίποτα και να μην το εμπιστεύεστε όποιοι τέλως πάντων ενδιαφέρεστε για γνωριμίες.

όχι βέβαια, με την ευρύτερη έννοια το εννοούσα :)
σαφώς και σε ένα μίτινγκ 1-2 ωρών, δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι ο άλλος.

Πάντως μου έχει τύχει να γνωρίσω μία κοπέλα από εδώ αρκετά κοντά σε μένα ηλικιακά, φίλη μου τώρα, με την οποία μιλήσαμε στο μσν 1-2 φορές για κάτι σοβαρά θέματα, δικά μας, και κανονίσαμε την ίδια εβδομάδα να βρεθούμε για έξω καφέ. Ε από τότε όχι απλά κρατήσαμε επαφή, αλλά είναι από τα πρώτα άτομα που θα περάσουν λίγες μέρες και θα πάμε για καφέ οπωσδήποτε ή θα μιλήσουμε στο τηλέφωνο. :) Μιλάμε πλέον μόνο εκτός νετ και δε νομίζω πως καμιά μας σκέφτεται ποτέ ότι γνωριστήκαμε μέσω αυτού..

Να πω εδώ, πως προσωπικά δεν μπήκα ποτέ στο νετ με σκοπό να κάνω γνωριμίες όποιας φύσεως. :worry: ίσα ίσα, για καιρό απέφευγα να πάω σε μίτινγκ του στεκιού γι αυτόν ακριβώς το λόγο- επειδή δεν τους ήξερα όσο θα ήθελα, δεν μπορούσα να ξέρω πώς θα είναι.
Ε μετά πείστηκα να πάω, και τους είδα όλους με τη μία και είδα απλά πως είναι μια χαρά άνθρωποι και δεν θα με ..φάνε :X

Και φυσικά με κάποια άτομα, που τα είδα ξανα σε προσωπικό επίπεδο, έχουμε περισσότερες και πιο ουσιαστικές σχέσεις- δε μπορεί να είσαι το ίδιο κοντά και με τους ..30, είναι αδύνατον αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
σίγουρα είναι ένα ιδιαίτερο στέκι για μερικούς και ίσως σημαντική πηγή ενέργειας.... για να είμαι ειλικρινής, εγώ δεν έχω βρει ακόμα, αυτό που θα με κάνει να το ξεχωρίσω....ίσως μου προσφέρει πράγματα, που δε μπορώ να ξεχωρίσω ακόμα, αλλά θα φανούν με το πέρασμα του χρόνου.... το οτί είναι ευχάριστο να μπορείς να μοιράζεσαι τις ιδέες σου, είναι κάτι ιδιαίτερα σημαντικό.... όμως καταλαβαίνω οτί όσο κυλάει ο καιρός γίνομαι πιο απαιτητικός και θέλω να μου προσφέρει και άλλα πράγματα.... νομίζω οτί όσα πιο πολλά προσφέρεις εσύ ο ίδιος, τόσα πιο πολλά σου προσφέρει η μεγάλη παρέα του στεκιού.... απλά πρέπει να είσαι απλός και ξεκάθαρος και να μην περιμένεις να σου προσφέρουν, όσα δεν έχεις προσφέρει εσύ ακόμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

πώς θα μπορούσαμε να κάνουμε το στέκι, ποιοτικά ανώτερο, ωστέ να ευχαριστεί πιθανώς ένα μεγαλύτερο μέρος των μελών του...;

Αν και γενικά με κάλυψαν τα προηγούμενα μηνύματα, ειδικά το δεύτερο του DrStrangelove, πιστεύω ότι το να κάνουμε το στέκι ποιοτικά ανώτερο, εξαρτάται από εμάς τα μέλη, γιατί εμείς το διαμορφώνουμε καθημερινά με τα μηνύματά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο το "ποιοτικα ανωτερο" δε μου το εξηγειτε κι εμενα να το καταλαβω η ξανθια?
Τι σημανει για εσας "ποιοτητα"?
Και τι ειναι ακριβως αυτο που του λειπει και αναφερεστε σε αναγκη για ποιοτικοτερο Στεκι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Αυτο το "ποιοτικα ανωτερο" δε μου το εξηγειτε κι εμενα να το καταλαβω η ξανθια?
Τι σημανει για εσας "ποιοτητα"?
Και τι ειναι ακριβως αυτο που του λειπει και αναφερεστε σε αναγκη για ποιοτικοτερο Στεκι?

δε χρειάζεται περεταίρω επεξήγηση, αυτό που καταλαβαίνει(αντιλαμβάνεται) ο καθένας σαν ποιότητα.... ότι κατάλαβες, κατάλαβες.... ότι σημαίνει για εσένα, αυτό ακριβώς είναι.... τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.... γιατί προφανώς αναφέρεσαι σε εμένα.... εγώ σου λέω οτί πάντα μπορείς να βελτιώνεις και τον εαυτό σου και την ποιότητα στο χώρο σου, διαφορετικά δε θα είχε καμμία ουσία η λέξη ποιότητα.... και θα ήταν όλα μέλι γάλα.... δε καταλαβαίνω, που πρέπει να σταματάει η προσπάθεια μας, να βελτιώνουμε τα δεδομένα.... για 'σένα μπορεί να μην υπάρχει λόγος, να βελτιώσεις κάτι.... αυτό δε σημαίνει οτί πρέπει να εμποδίσουμε τους άλλους να το κάνουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δε χρειάζεται περεταίρω επεξήγηση, αυτό που καταλαβαίνει(αντιλαμβάνεται) ο καθένας σαν ποιότητα.... ότι κατάλαβες, κατάλαβες.... ότι σημαίνει για εσένα, αυτό ακριβώς είναι.... τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.... γιατί προφανώς αναφέρεσαι σε εμένα.... εγώ σου λέω οτί πάντα μπορείς να βελτιώνεις και τον εαυτό σου και την ποιότητα στο χώρο σου, διαφορετικά δε θα είχε καμμία ουσία η λέξη ποιότητα.... και θα ήταν όλα μέλι γάλα.... δε καταλαβαίνω, που πρέπει να σταματάει η προσπάθεια μας, να βελτιώνουμε τα δεδομένα.... για 'σένα μπορεί να μην υπάρχει λόγος, να βελτιώσεις κάτι.... αυτό δε σημαίνει οτί πρέπει να εμποδίσουμε τους άλλους να το κάνουν....

Νομιζω οτι η ερωτηση μου ηταν πολυ σαφης και η απαντηση που εξελαβα μολις απιστευτα γενικολογη και με πολλες ασαφειες.
Ρωτησα τι σημαινει "ποιοτητα" για εσενα, εκεινον, τον παραλλο...Εαν γνωριζα τι σημαινει για ολον το κοσμο να εισαι σιγουρος πως θα λεγομουν κατι αλλο απο "ανθρωπος"...Καλως ή κακως δε σημαινουν ολα τα πραγματα το ιδιο για ολους...
Σαφως και υπαρχουν παντα περιθωρια βελτιωσης, αρκει να μη γινομαστε θυματα της ματαιοδοξιας και της αφταστης τελειοτητας. Διοτι αντι καλου, θα εισπραξουμε το ακριβως αντιθετο. Δυστυχια...
Και θα σε παρακαλουσα πολυ να μην βγαζεις συμπερασματα για την αφεντια μου απο τη στιγμη που δεν προκυπτουν απο τα γραφομενα μου, οπως το εξης παρακατω:"για 'σένα μπορεί να μην υπάρχει λόγος, να βελτιώσεις κάτι.... αυτό δε σημαίνει οτί πρέπει να εμποδίσουμε τους άλλους να το κάνουν...."

Εαν θελεις να μου απαντησεις στην ερωτηση μου καλως, εαν παλι οχι, ασχετα με το οτι δε με ικανοποιησε η γενικολογη παραπανω απαντηση σου, ειναι σεβαστη...
Ισως βρεθει να μου απαντησει με περισσοτερη σαφηνεια καποιος αλλος που εχει την ιδια αποψη με σενα περι αναγκης ποιοτικοτερου Στεκιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εγώ πάντως ποιοτικότερο το εννοώ σε σύγκριση με άλλα φόρουμς αυτού του είδους, και φυσικά όπως έγραψα,την ποιότητα την διαμορφώνουμε εμείς τα μέλη με τα γραφόμενά μας, και φυσικά και η διαχείρηση.
Δεν αισθάνομαι την ανάγκη ακόμα πιο ποιοτικού Στεκιού, υπάρχουν θέματα για όλες τις προτιμήσεις, πιστεύω καλά κρατεί στους 9 μήνες που το παρακολουθώ και συμμετέχω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Oύτε τότε ξέρεις ποιός είναι. Μπορεί να τον πέτυχες σε άσχημη στιγμή ή σε μια φάση που δεν είχαν ακόμα συμβεί στη ζωή του κάποια πράγματα. Εμένα το φέις του φέις μία δυο ώρες δεν μου λέει τίποτα και να μην το εμπιστεύεστε όποιοι τέλως πάντων ενδιαφέρεστε για γνωριμίες.

Συμφωνώ, μια δύο ώρες δεν λένε τίποτα αλλά λένε πολύ περισσότερα από 100 ποστ, για μένα τουλάχιστον.
Επίσης η γνωριμία μπορεί να έρθει από μόνη της, δε σημαίνει ντε και καλά ότι την επιδιώκει κανείς συμμετέχοντας σε κάποιο φόρουμ.
Στα 3 χρόνια που είμαι εδώ έχω γνωρίσει κάποια άτομα από κοντά, μετρημένα βέβαια και συνεχίζω να έχω επαφές μαζί τους.Πλέον μπορώ να πω ότι τα έχω αποσυνδέσει στο μυαλό μου από το στέκι και τα θεωρώ φίλους/γνωριμίες του έξω κόσμου.:P
Όπως και στο facebook έχω στη λίστα φίλων άτομα από εδώ μέσα, ξέρουν τα στοιχεία μου και γω τα δικά τους, φωτογραφίες κοκ.

Γενικά μ' αρέσει στο στέκι γιατί έχεις τη δυνατότητα να διαβάζεις απόψεις πολλών και διαφορετικών ανθρώπων, διαφόρων ηλικιών, σε ένα θέμα που στη ζωή θα ήταν πολύ δύσκολο να έχεις αυτή τη δυνατότητα σε τόσο μεγάλο βαθμό.

υγ τώρα που είπα ηλικίες, γιατί δεν βάζετε όλοι την ηλικία σας να φαίνεται? Αυτό πχ στο φεις του φεις δεν κρύβεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συμφωνώ, μια δύο ώρες δεν λένε τίποτα αλλά λένε πολύ περισσότερα από 100 ποστ, για μένα τουλάχιστον.

Όπως και στο facebook έχω στη λίστα φίλων άτομα από εδώ μέσα, ξέρουν τα στοιχεία μου και γω τα δικά τους, φωτογραφίες κοκ.

υγ τώρα που είπα ηλικίες, γιατί δεν βάζετε όλοι την ηλικία σας να φαίνεται? Αυτό πχ στο φεις του φεις δεν κρύβεται :P

Στο facebook δεν έχω καν προφίλ. Αμέσως αμέσως κάτι που φαντάζει πολύ παράξενο για τους άλλους.
Στο φεις του φεις δεν κρύβεται η ηλικία ; Καααλά :D δεν έχεις συναντήσει φαίνεται αρκετές μακιγιαρισμένες ως τώρα που να τις δεις την άλλη μέρα και να'ναι σταφίδα και να θες να το βάλεις στα πόδια.
Αυτό που κάνεις με το facebook ξέρεις πόσο επικίδυνο είναι ; Πρόσεχε, φιλικά στο λέω.

Υπάρχει μια τεταμένη ατμόσφαιρα σήμερα ή είναι η ιδέα μου ; Παρακολούθησα τη συζήτηση περί πχιότητας που έλεγε και ο Κώστας Σμιτ με μεγάλη έκπληξη, δεν είπε τίποτα ο 'Απρο ο άνθρωπος.

πάω να βάλω ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Αυτο το "ποιοτικα ανωτερο" δε μου το εξηγειτε κι εμενα να το καταλαβω η ξανθια?
Τι σημανει για εσας "ποιοτητα"?
Και τι ειναι ακριβως αυτο που του λειπει και αναφερεστε σε αναγκη για ποιοτικοτερο Στεκι?

δε νομίζω να υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβες, καλή μου νεράιδα.... και δε δέχομαι οτί ένα άτομο σαν εσένα, χρειάζεται παραπάνω εξηγήσεις για ένα τόσο απλό θέμα.... δε μπορώ να καταλάβω τι θέλησες να εννοήσεις.... θα μπορούσες να ήσουν πιο σαφής και συγκεκριμένη εξαρχής.... θα μπορούσες να διαφωνίσεις μαζί μου και όχι να με πλαγιοκοπήσεις.... δε βλέπω το λόγο.... και εδώ θα συνφωνήσω με μία απάντηση στο θέμα, οτί η ποιότητα καθορίζεται επίσης από τον τρόπο που εκφραζόμαστε και θέτουμε την άποψη μας σε διάφορα θέματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δε νομίζω να υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβες, καλή μου νεράιδα.... και δε δέχομαι οτί ένα άτομο σαν εσένα, χρειάζεται παραπάνω εξηγήσεις για ένα τόσο απλό θέμα.... δε μπορώ να καταλάβω τι θέλησες να εννοήσεις.... θα μπορούσες να ήσουν πιο σαφής και συγκεκριμένη εξαρχής.... θα μπορούσες να διαφωνίσεις μαζί μου και όχι να με πλαγιοκοπήσεις.... δε βλέπω το λόγο.... και εδώ θα συνφωνήσω με μία απάντηση στο θέμα, οτί η ποιότητα καθορίζεται επίσης από τον τρόπο που εκφραζόμαστε και θέτουμε την άποψη μας σε διάφορα θέματα....

Απρο, η ερωτηση μου περι ποιοτητας ηταν καθ' ολα ειλικρινης...Εχω πραγματικα περιεργεια για το τι θεωρει ο καθε ενας απο εμας ποιοτητα.
Σαφως και την καθοριζουν τα μελη...αλλα καλως ή κακως δε δινουμε ολοι την ιδια σημασια στην ποιοτητα.
Για να γινω κατανοητη... π.χ ενας ανορθογραφος, με μετριο συντακτικο και γραμματικη απο καποιους θεωρειται κακο δειγμα ποιοτητας, για εμενα απο την αλλη μερια οχι.
Το λαμβανω ελαχιστα υποψιν μου, εαν με καλυπτει η γενικοτερη συμπεριφορα του, ο τροπος που εκφραζεται, η καλλιεργεια του, η παιδεια του γενικοτερα με βαση παντα τα γραφομενα του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.


Απρο, η ερωτηση μου περι ποιοτητας ηταν καθ' ολα ειλικρινης...Εχω πραγματικα περιεργεια για το τι θεωρει ο καθε ενας απο εμας ποιοτητα.
Σαφως και την καθοριζουν τα μελη...αλλα καλως ή κακως δε δινουμε ολοι την ιδια σημασια στην ποιοτητα.
Για να γινω κατανοητη... π.χ για καποιους ενας ανορθογραφος, με μετριο συντακτικο και γραμματικη απο καποιους θεωρειται κακο δειγμα ποιοτητας, για εμενα απο την αλλη μερια οχι.
Το λαμβανω ελαχιστα υποψιν μου, εαν με καλυπτει η γενικοτερη συμπεριφορα του, ο τροπος που εκφραζεται, η καλλιεργεια του, η παιδεια του γενικοτερα με βαση παντα τα γραφομενα του.

νομίζω πως κάλυψες όλο το φάσμα της απορίας σου με τη συγκεκριμένη απάντηση, οπότε είναι περιττό να δοθούν περισσότερες λεπτομέρειες.... θα περίμενα να ακούσω κάποιες δικές σου απόψεις πως μπορούμε να βελτιώσουμε το στέκι μας.... τι θα έλεγες να φτιάχναμε ένα θέμα σε συνεργασία....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
μπορεί να ακουστεί και λίγο χαζό αυτό που θα αναφέρω, αλλά θα την πετάξω.... και συγχωρέστε με γι' αυτό.... κάποια στιγμή αναρωτήθηκα, αν θα ήταν δυνατόν να συγκροτηθεί μια επιτροπή, η οποία θα μπορεί να διαχειρίζεται κάποιο λογαριασμό.... να μαζεύονται κάποια χρήματα, εάν κάποιος επιθυμεί να την ενισχύει.... και αυτή στη συνέχεια να έχει τη δυνατότητα, να ενισχύει κάποια μέλη του στεκιού...., εφόσον χρειάζονται κάποια οικονομική στήριξη.... τώρα που διάβασα τι έγραψα, φαίνεται σχεδόν αδύνατον αυτό, λόγω νομικών ζητημάτων.... και ίσως χρειάζονται τεράστιες προσπάθειες, για τη συγκρότηση μιας τέτοιας επιτροπής.... δε θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις κ.λ., αλλά αναρωτιέμαι αν υπήρχε έστω μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να γίνει κάτι τέτοιο.... εξάλλου ίσως χρειαζόμουν και εγώ μια τέτοια είδους βοήθεια....

θα ήταν ευχάριστο, αν υπήρχαν ίσως ομαδικές δημιουργίες θεμάτων.... υπάρχουν από αυτές...; δηλ. γίνεται να συμμετέχεις ας πούμε σε κάποιο γκρουπ, με σκοπό τη δημιουργία θεμάτων, που απασχολούν τη συγκεκριμένη ομάδα και όχι μόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
μπορεί να ακουστεί και λίγο χαζό αυτό που θα αναφέρω, αλλά θα την πετάξω.... και συγχωρέστε με γι' αυτό.... κάποια στιγμή αναρωτήθηκα, αν θα ήταν δυνατόν να συγκροτηθεί μια επιτροπή, η οποία θα μπορεί να διαχειρίζεται κάποιο λογαριασμό.... να μαζεύονται κάποια χρήματα, εάν κάποιος επιθυμεί να την ενισχύει.... και αυτή στη συνέχεια να έχει τη δυνατότητα, να ενισχύει κάποια μέλη του στεκιού...., εφόσον χρειάζονται κάποια οικονομική στήριξη.... τώρα που διάβασα τι έγραψα, φαίνεται σχεδόν αδύνατον αυτό, λόγω νομικών ζητημάτων.... και ίσως χρειάζονται τεράστιες προσπάθειες, για τη συγκρότηση μιας τέτοιας επιτροπής.... δε θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις κ.λ., αλλά αναρωτιέμαι αν υπήρχε έστω μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να γίνει κάτι τέτοιο.... εξάλλου ίσως χρειαζόμουν και εγώ μια τέτοια είδους βοήθεια....
νομικά έχω τη λύση και νομίζω θα ήταν και πρωτοποριακό για τα ελληνικά δεδομένα αλλά από πρακτικής απόψεως δεν ξέρω αν θα μπορούσε να εφαρμοστεί :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα μπορουσε ισως το Στεκι(μια ομαδα που θα εχει επιλεχθει για να ασχοληθει με αυτο) διοργανωνοντας καποια "εκδηλωση" να συγκεντρωσει ενα σεβαστο ποσο και να το διαθεσει σε καποιο ιδρυμα, προς εναν σκοπο τελος παντων που θα εχει αποφασιστει. Θα μπορουσε να γινεται 1-2 φορες το χρονο.
Εχει γινει παντως απο ιντερνετικη κοινοτητα (τσατρουμ του irc,το οποιο διεφερε κατα πολυ απο ολα τα υπολοιπα) πριν αρκετα χρονια.
Αυτο θεωρω πως ειναι πραγματοποιησιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top