Β1 ή κατευθείαν Β2; (Γαλλικά)

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας! Μαθαίνω Γαλλικά εδώ και 1,5 χρόνο, από τότε δηλαδή που πέρασα στο πανεπιστήμιο.(στο σχολείο γερμανικά έκανα) Πέρσυ έκανα μαθήματα σε φροντιστήριο, ουσιαστικά ήταν ιδιαίτερα καθώς ήμουν μόνη μου στο τμήμα, όπου έκανα την ύλη των 2 πρώτων τάξεων. Από τον περασμένο Σεπτέμβρη κάνω ιδιαίτερα σπίτι με άλλη και πολύ καλύτερη καθηγήτρια. Σ' ένα μήνα θα έχουμε τελειώσει την ύλη του Prepadelf B1. Η καθηγήτρια μου λέει ότι πηγαίνω πολύ καλά καθώς διαβάζω πολύ και αποδίδω. Τώρα όμως που έχει φθάσει η ώρα για να δηλώσω συμμετοχή στις εξετάσεις του Μαϊου προβληματίζομαι για το αν αξίζει να δώσω το Β1 ή είναι καλύτερα με το που τελειώσω την ύλη του Β1 να συνεχίσω με την ύλη του Β2 και να το δώσω όποτε θα είμαι έτοιμη. Εκείνη λέει να το δώσω το Β1 για να το έχω σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δεν συνεχίσω, όμως δεν θεωρώ ότι υπάρχει τέτοιο θέμα. Εσείς τι λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Αν είσαι βέβαιη ότι θα συνεχίσεις, δεν χρειάζεται να δώσεις το B1. Παρά ταύτα, αν το οικονομικό σκέλος της συμμετοχής δεν σε απασχολεί, δεν έχεις να χάσεις κάτι με το να το δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Κατ'αρχάς θα δώσεις DELF,Sorbonne ή ΚΠΓ? Αν δώσεις ΚΠΓ δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς θα δώσεις το επίπεδο Β και θα πάρεις το Β1 ή το Β2,ανάλογα με τη βαθμολογία σου. Αν είναι να δώσεις ένα από τα άλλα δύο το θέμα γίνεται πιο περίπλοκο. Κοίτα, εγώ όταν τελείωσα την ύλη του Β1 (έκανα το Vos Clés για το Sorbonne B1,διότι ήξερα από πριν ότι θα δώσω Sorbonne), ξεκίνησα αμέσως το αντίστοιχο βιβλίο της σειράς για το Β2 και αφού το τελείωσα μέσα σε 3 μήνες και έκανα όλα τα παλιά θέματα του Sorbonne B2,έδωσα για Β2 και το πήρα. (έκανα ιδιαίτερα, αποκλείεται να υπάρχει φροντιστήριο που να αναλάμβανε κάτι τέτοιο) Για το DELF δεν ξέρω τι παίζει, αλλά για το Sorbonne η διαφορά ανάμεσα στο Β1 και στο Β2 δεν είναι τεράστια. Αν έχεις γερές βάσεις το χάσμα καλύπτεται μέσα σε λίγους μήνες. Σου συμβουλεύω να το σκεφτείς καλά, να το συζητήσεις και με την καθηγήτριά σου και να δεις α) ποιο από τα τρία πιστοποιητικά θα δώσεις και β)αν θα δώσεις Β1 ή Β2. Καλή τύχη πάντως σε ό,τι και να κάνεις!!! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ νομίζω ότι η τριβή με τις εξετάσεις μόνο καλό κάνει! Μετράς τις γνώσεις σου και την ανταπόκρισή σου υπό συνθήκες ψυχολογικής και χρονικής πίεσης. Αποκτάς πολύτιμη εμπειρία για τις δυσκολότερες εξετάσεις του επόμενου επιπέδου. Με βάση αυτά, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να δώσεις για το Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι η τριβή με τις εξετάσεις μόνο καλό κάνει! Μετράς τις γνώσεις σου και την ανταπόκρισή σου υπό συνθήκες ψυχολογικής και χρονικής πίεσης. Αποκτάς πολύτιμη εμπειρία για τις δυσκολότερες εξετάσεις του επόμενου επιπέδου. Με βάση αυτά, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να δώσεις για το Β1.

Δε χρειάζεται να σκάσεις 150 ευρώ για να μάθεις να ανταποκρίνεσαι υπό συνθήκες ψυχολογικής και χρονικής πίεσης. ;) Άλλωστε η κοπέλα που άνοιξε το θέμα είναι φοιτήτρια, όχι μαθήτρια δημοτικού. Σίγουρα έχει δώσει πολλές εξετάσεις στη ζωή της, δεν περίμενε το Β1 των γαλλικών για να μάθει πώς είναι να δίνεις εξετάσεις.
Και γιατί να δώσει για ένα άχρηστο πτυχίο? Τα πανεπιστήμια στη Γαλλία ζητάνε το λιγότερο Β2 και αν πάει για δουλειά εκεί δε θα της ζητήσουν δίπλωμα στα γαλλικά, αλλά να μπορεί να ανταποκρίνεται στη δουλειά της,να επικοινωνεί με τους συναδέρφους,κτλ. Για δουλειά στην Ελλάδα, φαντάζομαι πως όπου και να κάνει αίτηση και να στείλει βιογραφικό, θα την προλάβουν δεκάδες άλλα άτομα που θα έχουν το λιγότερο C2. Κοινώς, με πτυχία κάτω από Β2 δεν ασχολούμαστε (εκτός αν μας περισσεύουν και θέλουμε ένα χαρτί για τον τοίχο ή για να χαίρεται η γιαγιά στο χωριό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ολες οι εξετάσεις δεν είναι ίδιες. Πρώτη φορά θα δώσει εξετάσεις στα Γαλλικά. Δοκιμάζεται στη δομή της συγκεκριμένης εξέτασης. Το να κάνεις τα προηγούμενα θέματα στην ηρεμία του δωματίου σου, δεν έχει καμμία σχέση με το να λάβεις μέρος στις εξετάσεις. Τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κατ'αρχάς θα δώσεις DELF,Sorbonne ή ΚΠΓ? Αν δώσεις ΚΠΓ δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς θα δώσεις το επίπεδο Β και θα πάρεις το Β1 ή το Β2,ανάλογα με τη βαθμολογία σου. Αν είναι να δώσεις ένα από τα άλλα δύο το θέμα γίνεται πιο περίπλοκο. Κοίτα, εγώ όταν τελείωσα την ύλη του Β1 (έκανα το Vos Clés για το Sorbonne B1,διότι ήξερα από πριν ότι θα δώσω Sorbonne), ξεκίνησα αμέσως το αντίστοιχο βιβλίο της σειράς για το Β2 και αφού το τελείωσα μέσα σε 3 μήνες και έκανα όλα τα παλιά θέματα του Sorbonne B2,έδωσα για Β2 και το πήρα. (έκανα ιδιαίτερα, αποκλείεται να υπάρχει φροντιστήριο που να αναλάμβανε κάτι τέτοιο) Για το DELF δεν ξέρω τι παίζει, αλλά για το Sorbonne η διαφορά ανάμεσα στο Β1 και στο Β2 δεν είναι τεράστια. Αν έχεις γερές βάσεις το χάσμα καλύπτεται μέσα σε λίγους μήνες. Σου συμβουλεύω να το σκεφτείς καλά, να το συζητήσεις και με την καθηγήτριά σου και να δεις α) ποιο από τα τρία πιστοποιητικά θα δώσεις και β)αν θα δώσεις Β1 ή Β2. Καλή τύχη πάντως σε ό,τι και να κάνεις!!! :)

DELF θα δώσω! κοίτα, γενικά είμαι ανασφαλής από μόνη μου, πέρα ομως από αυτό με τα γαλλικά δεν νιώθω τόσο σίγουρη γιατί κάνω εδώ και πολύ λίγο καιρό κι έχω μάθει τόσα πολλά μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, τα συγκρίνω κιόλας με τα αγγλικά που έχουν γίνει πια κτήμα μου αφού τα ξεκίνησα στα 8, διδάσκω κιόλας τώρα...σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!:D

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Θα το σκεφτώ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Σου προτεινω να το δωσεις! Οπως ειπωθηκε και παραπανω η τριβη με τη γλωσσα σε εξεταστικο επιπεδο θα σου κανει καλο ενω παραλληλα θα ανιχνευσεις τυχον αδυναμιες ωστε να αποκτησεις αυτογνωσια που λειτουργησει ως εχεγγυο επιτυχιας στο Β2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Προσωπικά, έδωσα Α2, Β1, Β2 Delf. Η διαφορά μεταξύ B1 Delf και Β2 Delf στο επίπεδο δυσκολίας μου φαίνεται μεγαλύτερη ακόμα και από τη διαφορά μεταξύ Sorbonne C1 και Sorbonne C2.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα προηγούμενα θεματα του B2 και αν δεις οτι μπορεις, πηγαινε κατευθείαν στο Β2. Αν οχι, τοτε προτείνω να δώσεις το Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Νομιζω οτι στο ακουστικο του Β2 υπαρχει μεγαλη δυσκολια. Τα αλλα με καλη προετοιμασια παιζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα, αν μπορείς από οικονομικής άποψης, να δώσεις πρώτα το Β1!
Ειδικά εφόσον λες ότι δεν αισθάνεσαι και τόσο σίγουρη θα σου κάνει καλό να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου και να δεις τις συνθήκες εξέτασης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top