Ψύχωση με βαθμούς

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τώρα αυτό ισχύει ή είναι μια μυθοπλασία του ευφάνταστου νου σου; :confused:
Γιατί είναι λίγο απίθανο αυτό που λες...

Αν δεν πιστευεις οτι υπαρχουν τετοιοι εγω δν εχω προβλημα:
- Εχει μεγαλη αποσταση απο το 20
- Το 19 δεν ειναι τιποτα.
- 19 πηρες δεν πηρες 20 να χαιρεσαι
- μην μου λες εμενα οτι ειναι αριστο.
( φρασεις της ειναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τώρα αυτό ισχύει ή είναι μια μυθοπλασία του ευφάνταστου νου σου; :confused:
Γιατί είναι λίγο απίθανο αυτό που λες...

Έλα ρε chaos. Υπάρχουν καθηγητές και συμμαθητές που σε κάνουν να νιώθεις σκουπίδι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
ψυχωση με βαθμους= υστερικες μαναδες που στο σχολειο ηταν τουβλα

Πόσο ισχύει και συμπληρώνω..που θέλουν να το παίξουν έξυπνες μπροστά στην γειτόνισσα που σχολιάζει διαρκώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλα ναι αλλα μερικες φορες και τα παιδια ειναι ΤΟΟΟΣΟ πωρωμένα μην τους παρουν οι συμμαθητες τους την πρωτια που δεν φταινε πια μονο οι μαναδες τους

Νομίζω ότι αυτό είναι η συνέπεια της ψυχολογικής πλύσης που κάνουν οι Ελληνίδες μάνες στα παιδιά τους. Σαν την Ελληνίδα μάνα δεν υπάρχει. Ξέρεις τι ψυχοπλάκωμα είναι το ξαδερφάκι να πάει καλύτερα στους βαθμούς από το παιδί της μάνας; :P Πάντα θα πέφτει η σύγκριση περί μεγέθους...των επιδόσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ξεκοψτε απο τους βαθμους στο γυμνασιο και αραχτε, εχετε χρονια να αγχωθειτε για πραγματα που μετρανε πολυ περισσοτερο απο το ποσο πηρες στον ομηρο στο τριμηνο της β γυμνασιου. Χαρειτε τα πιο χαλλλλαρα χρονια σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleniKat

Νεοφερμένος

Η EleniKat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλο να διαβαζεις και να προσπαθεις αλλα αυτη τη ψυχωση που εχουν μερικοι με τους βαθμους δεν την καταλαβαινω.. Και αν εχει να κανει με την σημαια και τους επαινους αυτα δεν σημαινουν τιποτα.. Συχνα στις πανελληνιες προοδευουν και ξεχωριζουν μαθητες που οι καθηγητες γενικα υποβαθμιζαν (γιατι ας μην κοροιδευομαστε οι βαθμοι δεν ειναι παντα αντικειμενικοι και δικαιοι). Εγω φετος εβγαλα 18701 στο 3ο πεδιο και ιστορια ειχα 9 :P :P ... Οπως και να εχει οι βαθμοι ειναι το μεσο και οχι ο σκοπος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τι θυμηθηκα διαβαζοντας το θεμα?
Στη β' λυκειου ειχαμε εναν καθηγητη στο δικαιο-πολυ 'ξηγημενο ατομο. Το μονο που ηθελε ηταν να του λεμε μαθημα 3-4 φορες μεσα στο τετραμηνο για να βαλει βαθμο. Σε καθε μαθημα, σε οποιον αποφασιζε να πει, του εβαζε κι ενα βαθμο.Αυτο ομως κρυφα στο μπλοκακι του :P
Πηγαν λοιπον μια μερα συναμενες κουναμενες δυο συμμαθητριες μου να ρωτησουν για τον βαθμο τους... παρακαλια ατελειωτα για να μαθουν... ωσπου ξεσπασε ο καθηγητης και φωναζει: " καλα ρε, τοσο βαθμοθηρες ειστε?φυγετε απο 'δω!!".Κι αυτες εφυγαν σα βρεγμενες γατες :P :D
Πραγματικα τραγικο ομως, το θεωρω ξεφτιλα αυτο που εκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αν και απεχθάνομαι πλέον αυτήν την τακτική ^ ομολογώ ότι την εφάρμοσα μια φορά στην α γυμνασίου και ντρέπομαι κιόλας. Είχα γράψει 18 ή 19 σε ένα διαγώνισμα στην οικιακή οικονομία θυμάμαι και μετά ρωτούσα συνέχεια την καθηγήτρια αν μπορεί να γίνει στο τετράμηνο 20. Μετά σιχάθηκα τον εαυτό μου, άφησα τα γλυφτράκια να μου "κλέψουν" το 20 αλλά τουλάχιστον διατήρησα αξιοπρέπεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τι θυμηθηκα διαβαζοντας το θεμα?
Στη β' λυκειου ειχαμε εναν καθηγητη στο δικαιο-πολυ 'ξηγημενο ατομο. Το μονο που ηθελε ηταν να του λεμε μαθημα 3-4 φορες μεσα στο τετραμηνο για να βαλει βαθμο. Σε καθε μαθημα, σε οποιον αποφασιζε να πει, του εβαζε κι ενα βαθμο.Αυτο ομως κρυφα στο μπλοκακι του :P
Πηγαν λοιπον μια μερα συναμενες κουναμενες δυο συμμαθητριες μου να ρωτησουν για τον βαθμο τους... παρακαλια ατελειωτα για να μαθουν... ωσπου ξεσπασε ο καθηγητης και φωναζει: " καλα ρε, τοσο βαθμοθηρες ειστε?φυγετε απο 'δω!!".Κι αυτες εφυγαν σα βρεγμενες γατες :P :D
Πραγματικα τραγικο ομως, το θεωρω ξεφτιλα αυτο που εκαναν.
σε κάποια πανεπιστήμια στο εξωτερικό μετράνε σαν Bonus και οι βαθμοι της β λυκείου (ο γενικός τουλάχιστον), οπώταν το γλύψυμο σε β' και γ' λυκείου θεωρώ πως είναι το ίδιο σαν να διαβάζεις σε πανελλήνιες, προσωπικά δεν το έκανα ποτέ γιατί δεν γνωριζα τότε πως θα κατέληγα να σπούδαζα εξωτερικό, αν όμως αυτός ήταν ο σκοπός που εξ αρχής δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να "έγλυφα" τους καθηγητές της τρίτης λυκείου για βαθμούς, άλλωστε το ίδιο μου κάνει αυτο με το να κάνω ενα μάθημα πανελληνίων απο τη β λυκείου και άλλα κουφα που ακούω, άρα μην κρίνεται όσω αφορά τις τελευταίεες τάξεις του λυκείου... τώρα όσο αφορά το γυμνάσιο οκ ούτε λόγος για ψύχωση απλά λίγο διάβασμα στα μαθηματικά στα αρχαία και στα νέα ελληνικά πιστεύω χρειάζεται που είναι και τα μόνα απο τα οποία οι ελλείψεις δύσκολα καλύπτονται, για τα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει κανένας λόγος για υπερβολές, τυχόν ελλείψεις μπορουν να ξεπεραστούν στην α λυκειου και μετέπειτα, αρα το άγχος είναι αχρείαστο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asko

Νεοφερμένος

Ο asko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όχι :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Αυτα τα παιδια δεν εχουν καταλαβει οτι το παν ειναι να κατανοεις την γνωση και οχι να εισαι βαθμοθυρας
Παντοτε η μανα μου με πιεζε για τους βαθμους και γιαυτο τις περισσοτερες φορες φταινε οι γονεις που θελουν να λενε ο γιος/κορη μου εβγαλε τοσο γενικο βαθμο
Δεν αποσκοπουν το καλο του παιδιου αλλα την δικια τους ευχαριστιση
Δεν ξερουν τι πραγματικα θελει το παιδι και το πιεζουν για πραγματα που δεν καταφεραν οι ιδιοι
Αυτα τα παιδια πρεπει να συζητησουν με τον εαυτο τους και μετα να τα χωσουν στους γονεις τους για την καταπιεση που εχουν δεχθει

Η μονη βαθμοθυρια που επιτρεπεται ειναι της τριτης λυκειου στα διαγωνισματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε πως εκτός από το αριστείο που διεκδικεί ένας άριστος μαθητής διεκδικεί και καμιά υποτροφία/διαγωνισμό ενίοτε.
(Αν πηγαίνει δε σε ιδιωτικό έχει και έκπτωση στα ετήσια δίδακτρα.)
Και νομίζω ότι είναι κουτό να πιστεύουμε ότι υπάρχουν γονείς που έχουν δόλιες προθέσεις αυτοανάδειξης τους μέσω των παϊδιών τους , κανένας γονιός δεν έχει βρώμικα κίνητρα πέραν της προκοπής και της ευτυχίας του παιδιου του. Και στο κάτω κάτω το διάβασμα είναι μέρος των υποχρεώσεων ενός παιδιού. Βεβαίως και θα παίξει και θα βγει αλλά όταν πρεπει να στρωθεί θα πρεπει να στρωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε πως εκτός από το αριστείο που διεκδικεί ένας άριστος μαθητής διεκδικεί και καμιά υποτροφία/διαγωνισμό ενίοτε.
(Αν πηγαίνει δε σε ιδιωτικό έχει και έκπτωση στα ετήσια δίδακτρα.)
Και νομίζω ότι είναι κουτό να πιστεύουμε ότι υπάρχουν γονείς που έχουν δόλιες προθέσεις αυτοανάδειξης τους μέσω των παϊδιών τους , κανένας γονιός δεν έχει βρώμικα κίνητρα πέραν της προκοπής και της ευτυχίας του παιδιου του. Και στο κάτω κάτω το διάβασμα είναι μέρος των υποχρεώσεων ενός παιδιού. Βεβαίως και θα παίξει και θα βγει αλλά όταν πρεπει να στρωθεί θα πρεπει να στρωθεί.

Δόλιες προθέσεις δεν υπάρχουν, άγνοια υπάρχει ότι και καλά μεγαλύτερος μ.ο = καλύτερος μαθητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Θυμαμαι παντως οτι και εμενα οι γονεις μου με πιεζαν τρομερα για τους βαθμους και μου το ειχαν μεταδωσει τοσο πολυ που αυτοπιεζομουν κιολας :P
Ευτυχως εκει αρχες εφηβειας για μενα στην 3η γυμνασιου το καταλαβα και το αλλαξα μαζι με πολλα αλλα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Βαθμοθυρία πιστεύω χρειάζεται στην γ λυκείου μόνο για να έχεις ένα καλό απολυτήριο λυκείου! Σε καμία περίπτωση όμως δεν ισχύει αυτο στους "τουρίστες" της τάξης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ποτέ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν είχα ψύχωση με τους βαθμούς σε αντίθεση με τα φυτά της τάξης που αν έπαιρναν 18 ή 19 κλαιγόντουσαν. Σιγά μην σκάσω για τα 6άρια, 7άρια και 8άρια που έχω πάρει, δεν έχω πάρει μόνο αυτά, είχα και πιο υψηλούς βαθμούς ντάξει αλλά ποτέ δεν ήταν 20. Μια σκασίλα που είχα..:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top