Θέλω οπωσδήποτε να παρατήσω το σχολείο

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιστός στις αξίες σου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν πρέπει να παρατήσεις το σχολείο. Εδω οι πτυχιούχοι έχουν τεράστια θέματα στο να βρουν δουλειά. Φαντάσου κάποιος που δεν είναι καν απόφοιτος λυκείου.

Κι εγώ είχα τέτοιες σκέψεις, δεδομένου ότι το σχολείο μου ήταν ένα άθλιο περιβάλλον (ταβάνια έτοιμα να μας έρθουν στο κεφάλι, άθλιες συνθήκες υγιεινής, για θέρμανση δε μιλάω, τα μισά θρανία σπασμένα κλπ). Υπήρχαν πολύ καλύτερα δημόσια σχολεία στα οποία φαντάζομαι ότι θα μπορούσα να μεταφερθώ με σχετική αίτηση αλλά δεν ήθελα να χάσω τους φίλους μου.

Αυτή άλλωστε είναι και η εικόνα των περισσοτερων φαντάζομαι δημόσιων σχολείων.

Προσπάθησε τουλάχιστον να πάρεις ένα απολυτήριο. Χωρίς απολυτήριο δυστυχώς δε κάνεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
παντως εγω ξερω μια κοπελα που ειναι 19 χρονων κι ακομα παλευει να τελειωσει το γυμνασιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Θε

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Θε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το να παραιτήσεις το σχολείο στη σημερον εποχή
Και με τα τωρινά δεδομένα ισοδυναμεί με το να
παραιτήσεις κάθε σου ελπίδα για ένα φυσιολογικό επίπεδο
ζωής .Οποια δουλειά και να κοιτάξεις στο μέλλον
Θα απαιτεί να έχεις τελειώσει τουλάχιστον!! την
Υποχρεωτική εκπαίδευση όχι για να έχεις πάρει το
χαρτι αλλά γιατί το σχολείο σου μαθαίνει να σκέφτεσαι .
Μπορεί ο πατέρας να πήγε μέχρι 3 γυμνασίου
αλλά ήταν διαφορετικά τα δεδομένα
Μπορεί το σχολείο να σου φαίνεται βαρετό όπως
Και σε πολλούς άλλους
αλλά είναι σίγουρα ωφέλιμο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά θα πάω δευτέρα γυμνασίου και θέλω για πολύ προσωπικούς λόγους να αφήσω το σχολείο.Ξέρω πολλά ατόμα τα οποία έκαναν το ίδιιο και τώρα δουλεύουν.Ντελίβερι,περιπτεράς,...Τι λέτε να κάνω;Εγώ δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Δεν θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,το γυμνάσιο είναι υποχρεωτικό για όλους, εκτός και αν έχεις μείνει καμιά δεκαριά φορές...................... τότε σε διώχνουν :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
απαντατε ακομη σε αυτο το μηνυμα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Θέλεις οπωσδήποτε αλλαγή εγκεφάλου. Όσο και αν βαριέσαι το σχολείο, για το δικό σου μέλλον φροντίζεις με αυτόν τον τρόπο. Τώρα θες να το παρατήσεις, όλα ωραία μια χαρά. Αλλά ξέρεις, αυτούς που έχουν πτυχία παίρνουν συνηθώς στις δουλειές. Χμ..πολύ ωραίο σκεπτικό έχεις πάντως, μπράβο. Καλά, οι γονείς σου αντί να σου λένε πως ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσεις το σχολείο σου λένε να βρεις και δουλειά; Κάτι δεν πάει καλά. Συνήθως επειδή εκείνοι δεν είχαν αρκετό μυαλό για να το συνεχίσουν και να σπουδάσουν κάτι και τώρα τραβάνε τα μαλλιά τους, φέρνουν συνέχεια αυτό το παράδειγμα. Μάλλον δεν τους νοιάζει και τόσο πως θα είσαι στο μέλλον. Παρόλα αυτά καλύτερα να το σκεφτείς καλύτερα πριν το αφήσεις. Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω μετά, θα είναι πολύ αργά όταν αλλάξεις γνώμη και θα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ναι αλλά εδώ που μένω (Πύργο Ηλείας) δεν ξέρω αν έχει νυχτερινό γυμνάσιο.Επίσης υπάρχουν κάποιες δουλειές που δεν απαιτούν απολυτήρια.Σερβιτόρος,...Επίδης αν έχεις ένα ποσό δεν μπορείς να ξεκινήσεις τη δική σου δουλειά. Να ανοίξεις π.χ ένα μαγαζί;
Δε μπορεις σε ολη σου τη ζωη να εργαζεσαι ως σερβιτορος η ντελιβερας! Θα κανεις τη δουλεια αυτη στα 20 αντε και στα 30! Στη υπολοιπη ζωη σου εχεις σκεφτει τι θα κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Γεια σου!Λοιπόν, εγώ θα σε συμβούλευα να περιμένεις μερικά χρόνια ώστε να τελειώσεις και το Λύκειο και μετά να αποφασίσεις τί θα κάνεις με τη ζωή σου...Αλίμονο, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για τα γράμματα και τα Πανεπιστήμια αλλά είσαι πολύ μικρός για να πάρεις μια τόσο σημαντική απόφαση που ίσως να μετανιώσεις στο μέλλον.Ακόμη και ντελιβεράς να γίνεις, ένα απολυτήριο Λυκείου θα στο ζητήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά θα πάω δευτέρα γυμνασίου και θέλω για πολύ προσωπικούς λόγους να αφήσω το σχολείο.Ξέρω πολλά ατόμα τα οποία έκαναν το ίδιιο και τώρα δουλεύουν.Ντελίβερι,περιπτεράς,...Τι λέτε να κάνω;Εγώ δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Δεν ξέρω ποια είναι τα προβλήματα που βιώνεις. Ωστόσο, όποια κι αν είναι αυτά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις δυνατό χαρακτήρα και να αποφοιτήσεις όχι μόνο από το γυμνάσιο, που άλλωστε είναι υποχρεωτικό, αλλά και από το Λύκειο.
Έχω έναν φίλο που ο πατέρας του εγκατέλειψε αυτόν και τη μητέρα του, ενώ ήταν σε πολύ μικρή ηλικία και τους έδινε ελάχιστα χρήματα όταν το θυμόταν. Η μητέρα του εδώ και τρία με τέσσερα χρόνια περίπου ήταν άρρωστη από καρκίνο. Στην αρχή τον ξεπέρασε, όμως έκανε μετάσταση. Φέτος το παιδί αυτό έδινε για δεύτερη χρονιά πανελλήνιες, αφού πέρυσι απέτυχε. Ένα μήνα πριν δώσει η μητέρα του πεθαίνει, την ίδια μέρα που θα έπαιρνε εξιτήριο! Ο φίλος ου έδωσε πανελλήνιες, διάβασε πολύ σκληρά αυτό τον ένα μήνα και πέρασε κοινωνιολογία στο Ρέθυμνο, στη δεύτερη επιλογή του δηλαδή. Κέρδισε μεταγραφή και τώρα έρχεται στην Αθήνα. Δεν αρίστευσε. Περίπου 14.500 μόρια έβγαλε, όμως αγωνίστηκε, προσπάθησε και ανταμείφθηκε. Δεν δείλιασε, όπως θες να κάνεις εσύ! Οι επιλογές του καθενός είναι προσωπικές, όμως να ξέρεις ότι θα τις κουβαλά σε όλη σου τη ζωή!!! Θες λοιπόν να γίνεις ένας άνθρωπος χωρίς κανένα δικαίωμα στην κοινωνία; Ένας άνθρωπος που δεν θα μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο; Δεν σου λέω να πάρεις αριστείο, ούτε να περάσεις στην Ιατρική ή στο Πολυτεχνείο. Όμως οφείλεις τουλάχιστον να έχεις ένα απολυτήριο λυκείου, σε μια κοινωνία, όπου ακόμη και το πτυχίο από ΑΕΙ θεωρείται κακά τα ψέματα ανεπαρκές !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους/τις παραπάνω συνομιλητές/τριες. Είναι λανθασμένη απόφαση να σταματήσει κάποιος/α το σχολείο. Δεν παραγνωρίζω τις αντικειμενικές δυσκολίες, τις οποίες μπορεί να αντιμετωπίζουν κάποιοι/ες. Ωστόσο, χρειάζεται ψυχική δύναμη. Καλώς ή κακώς ζούμε στη λεγόμενη "Κοινωνία της γνώσης" και διαρκώς απαιτούνται όλο και πιο πολλά τυπικά προσόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ επειδή έχω ακούσει αρκετούς ενήλικες ότι δεν διάβαζα όταν έπρεπε,θα έλεγα στο παιδί να σκεφτεί και το ΕΠΑΛ.Να βγάλει το Γυμνάσιο και μετά να μάθει τουλάχιστον μια τέχνη και ας μην του χρησιμέυσει.Ούτως ή άλλος τώρα και η Ά Λυκείου έγινε υποχρεωτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Να μην ξεχάσω και τα ΕΠΑΣ αλλά αυτά προυποθέτουν ότι οι μαθητές θα πρέπει να έχουν βγάλει την πρώτη Λυκείου

Ο ίδιος είναι που ήθελε να πάει στην Τουρκία μόνος του;Μια στιγμή να βάλω έναν σύνδεσμο
https://www.kethea.gr/el-gr/home.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Να κάνει τι στην Τουρκία και μάλιστα μόνος του; Πόση βλάβη διακατέχει τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ο ίδιος είναι που ήθελε να πάει στην Τουρκία μόνος του;Μια στιγμή να βάλω έναν σύνδεσμο
https://www.kethea.gr/el-gr/home.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και ας του αφιερώσω αυτό το τραγούδι
https://youtu.be/cTFgFnQnGy4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki.gr

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λογικά, θέλει να παρατήσει το σχολείο και να δουλέψει, για να βγαλει χρηματα, να πραγματοποιησει το πολυπόθητο ταξιδι του στη Κων/πολη και ετσι να αποδείξει στην υπερπροστατευτικη μανούλα οτι μεγαλωσε και ότι μπορει να τα βγαλει περα μονος του. Επισης η μανουλα θα σταματησει να του φωνάζει να βγει στα ρηχα όταν αυτος θα θελει να κάνει βουτιές στη θάλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τι σκεπτικο ειναι αυτο; Βαριεμαι να διαβαζω και θα σταματησω το σχολειο στην β γυμν;
Και μετα τι θα κανεις; Σερβιτόρος οπως ειπες; Και με τι θα ζησεις οταν γινεις 18+?
Πλεον ΕΥΤΥΧΩΣ ουτε το απολυτήριο γυμνασιου δεν φτανει φιλε... Για εκεινο του δημοτικου δεν το συζητω καν... Ελπιζω να ξαναγραψεις εδω και να μας πεις τι αποφασισες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, ένα Πανεπιστήμιο δεν προσφέρει και πολλά πράγματα στην επιβίωση. Η αλήθεια να λέγεται. Με το σερβιτοριλίκι (ίσως) πλέον να βγάζει κανείς περισσότερα χρήματα για την επιβίωση. Άμα δεν το θέλει, γιατί να σπουδάσει; Για να λέει ότι σπουδάζει (όπως είναι και το αγαπημένο χόμπι αρκετών μαθητών στην Ελλάδα μετά την Γ' Λυκείου); :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Πιστεύω σωστό, είναι να συνεχίσεις το σχολείο με τον ένα η με τον άλλο τρόπο, γιατί ότι όπως και να το κάνουμε, μορφωνόμαστε! Καταρχάς το γυμνάσιο είναι υποχρεωτικό... τώρα, αν θες να ζήσεις με ένα απολυτήριο γυμνασίου και στο βιογραφικό σου να φαίνεται πως δεν έχεις ξεκινήσει καν το λύκειο, τότε... δικό σου πρόβλημα. Η γνώμη μου είναι αυτή! Αλλά... μετά δεν θα σου ανοιχτεί καμία πόρτα ποτέ. Εκτός αν μεσολαβεί κάτι άλλο: π.χ. γονιός, συγγενείς που έχει γραφείο ή πολλά χρήματα κ.λ.π. Θεωρώ πάρα πολύ μεγάλη βλακεία και χαζομάρα να σταματήσεις το σχολείο. Εκτός αν οι λόγοι σε εμποδίζουν: π.χ. κατάθλιψη κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top