Ανθυποπυραγών

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζεται αν υπάρχει σχολή ανθυποπυραγων?
Πείτε μου ότι σχετικό γνωρίζεται γιατι ενδιαφέρομαι..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
φυσικα και υπαρχει αλλα δεν μπαινεις που να χτυπιεσαι :P
οι πολιτες ΔΕΝ μπαινουν...πρεπει να εισαι ή πυρονομος (και γενικα μεσα σε πυροσβεστικη)
ή να εχεις πτυχιο ΑΕΙ σε φυσικες μαθηματικα και σε τετοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
μπορει κανεις να μας πει ομως πως αρχικα μπανεις πυροσβεστικη?????

αρχικα σκεφτηκα οτι και ας εχει χαμηλη βαση ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ οι υποψηφιοι εχουν χασει επαφη απο το σχολειο λογικο ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εδώ χρειάζονται οι γνωριμίες και οι διασυνδέσεις...
Πάντως αν γίνεις πυροσβέστης αξίζει να μπείς σ'ατη τη σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Εδώ χρειάζονται οι γνωριμίες και οι διασυνδέσεις...
Πάντως αν γίνεις πυροσβέστης αξίζει να μπείς σ'ατη τη σχολή
ΑΝ εισαι...
το μεσο δεν λεω καλο ειναι αλλα πως να σε βαλλει σε στρατους αστυνομιες και σε πυροσβεστικες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εφόσον μπαίνεις με εξετάσεις το μέσον βοθάει πολύ..,ανάλογα πόσο μεγάλο είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis25

Νεοφερμένος

Ο apostolis25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για να βοηθήσω λίγο, αφού μπορώ, όσους ψάχνονται:
Στη σχολή ανθυποπυραγών εισάγονται (με τις πανελλήνιες) μόνο πυροσβεστικοί υπάλληλοι. Τα μόρια εισαγωγής είναι χαμηλά, αλλά αν πλησιάζεις τα 30 είναι αρκετά, ειδικά αν έχεις τελειώσει μόνο λύκειο. Ανά καιρούς προκηρύσσονται θέσεις για πολίτες πτυχιούχους ΑΕΙ - μηχανικούς, γιατρούς, κτλ (ήδη τρέχει μια προκήρυξη και νομίζω ότι έχει αναρτηθεί στο site της πυροσβεστικής).

Για την εισαγωγή στο σώμα σαν πυροσβέστης απαιτούνται: τουλάχιστον απολυτήριο λυκείου (και για μερικές κατηγορίες, πτυχίο συγκεκριμένων ΑΕΙ-ΤΕΙ) και εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων σαν Ι1. Για τους οδηγούς απαιτείται και δίπλωμα Γ' τουλάχιστον κατηγορίας. Η εισαγωγή μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους, ανάλογα με την κατηγορία εισακτέων: εποχικοί υπάλληλοι, εθελοντές, πτυχιούχοι, ειδικοδυναμίτες, πρώην εποπ, απόφοιτοι λυκείου κοκ. Για την κατάταξη ακολουθείται η ίδια διαδικασία με την προκήρυξη που ανέφερα πιο πάνω. Σε γενικές γραμμές: αθλήματα (αρκετά πιο δύσκολα από των υπολοίπων ΣΑ), γραπτές εξετάσεις, συνέντευξη και σωματική και ψυχοτεχνική εξέταση. Για όλες τις κατηγορίες εισακτέων υπάρχει εξτρά μοριοδότηση για κατόχους Proficiency, μηχανικούς Η/Υ και αλεξιπτωτιστές-βατράχους των ειδικών δυνάμεων (ίσως και για ΔΕΑ, δεν είμαι σίγουρος). Από κει και πέρα, κάθε κατηγορία μοριοδοτείται ανάλογα, π.χ. οι οδηγοί με βάση τα ένσημα, οι εποχικοί με την προϋπηρεσία κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τον λογο που υπαρχει ως βαση στο μηαχνογραφικο αφου για να μπεις πρεπει να εισαι πυροσβεστης και ΜΟΝΟ πυροσβεστης????Δηλαδη μεσω πανελληνιων γιατι δεν μπορεις να μπεις???Μπορει να μου εξηγησει καποιος την ακριβης πορεια???Γιατι εχω καταμπερδευτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οι πυροσβέστες που θέλουν να γίνουν αξιωματικοί δίνουν πανελήνιες και μπαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
οι πυροσβέστες που θέλουν να γίνουν αξιωματικοί δίνουν πανελήνιες και μπαίνουν.
Δηλαδη εγω τωρα που ειμαι 3η λυκειου και δεν ειμαι καν πυροσβεστης και βγαλω οσο θελει για να μπω...θα μπορεσω να μπω??????Η πρεπει να ειμαι πυροσβεστης απαραιτητα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δηλαδη εγω τωρα που ειμαι 3η λυκειου και δεν ειμαι καν πυροσβεστης και βγαλω οσο θελει για να μπω...θα μπορεσω να μπω??????Η πρεπει να ειμαι πυροσβεστης απαραιτητα???

Τότε γιατί δεν κρατάς τη θέση(μπορείς λογικά),και δε γίνεσαι πυροσβέστης?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Τότε γιατί δεν κρατάς τη θέση(μπορείς λογικά),και δε γίνεσαι πυροσβέστης?:worry:
Εγω βρε παλικαρια...θελω να μαθω αν μπορω να μπω ετσι απλα μεσω πανελληνιων!!!Γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosvasilis

Νεοφερμένος

Ο aggelosvasilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδεια η κυρια αποπια μου ειναι οτι εγω μπορω να μπω στο πολυτεχνειο απο το επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω βρε παλικαρια...θελω να μαθω αν μπορω να μπω ετσι απλα μεσω πανελληνιων!!!Γινεται?

Στη σχολή ανθυποπυραγών εισάγονται (με τις πανελλήνιες) μόνο πυροσβεστικοί υπάλληλοι.
Η βάση εισαγωγής κινείται σε χαμηλά επίπεδα(!) :
Βάση 2009: 12314
Βάση 2010: 11599

παιδεια η κυρια αποπια μου ειναι οτι εγω μπορω να μπω στο πολυτεχνειο απο το επαλ

Φυσικά και μπορείς,αν και μόνο αν διαλέξεις την ομάδα β!
Για περισσότερες πληροφορίες, διάβασε αυτό :
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...h-apofoitwn-epal-tritovathmia-ekpaidevsh.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Μα δεν γινεται καποιο παιδι που δινει πανελληνιες να ειναι πυροσβεστης...αφου εγω θελω να μπω με την μια απο τις πανελληνιες...μπορω να κρατησω την θεση μου και να ξεκινησω απο πυροσβεστης???Δηλαδη να γραπσο το 12 που θελει να κρατησω την θεση εκει περα και μετα οταν γινω πυροσβεστης να μπω στην σχολη...γινεται αυτο το πραγμα η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τον λογο που υπαρχει ως βαση στο μηαχνογραφικο αφου για να μπεις πρεπει να εισαι πυροσβεστης και ΜΟΝΟ πυροσβεστης????Δηλαδη μεσω πανελληνιων γιατι δεν μπορεις να μπεις???Μπορει να μου εξηγησει καποιος την ακριβης πορεια???Γιατι εχω καταμπερδευτει

Θα κανεις στρατιωτικο, θα δωσεις με την προκηρυξη μολις βγει για πυροσβεστης και μετα θα δωσεις πανελληνιες για να περασεις στη σχολη αξιωματικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μα δεν γινεται καποιο παιδι που δινει πανελληνιες να ειναι πυροσβεστης...αφου εγω θελω να μπω με την μια απο τις πανελληνιες...μπορω να κρατησω την θεση μου και να ξεκινησω απο πυροσβεστης???Δηλαδη να γραπσο το 12 που θελει να κρατησω την θεση εκει περα και μετα οταν γινω πυροσβεστης να μπω στην σχολη...γινεται αυτο το πραγμα η οχι?
δέν δίνουν μόνο παιδιά 18 χρονών πανελλήνιες, είναι σαφές οτι αυτή η σχολή είναι μόνο για πυροσβέστες. για αυτό είναι και τόσο χαμηλά η βάση, γιατί δίνουν λίγοι.

αν θέλεις να μπέις εκεί κάνε όπως λέει ο quaker. πάνε στρατό, και όταν βγεί προκήρρηξη για πυροσβέστες κάνε τα χαρτιά σου και μετά απο κάποιο χρόνο στο σώμα θα έχεις δικαίωμα να δώσεις ξανά πανελλήνιες για να μπείς ανθυποπύραγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costasre

Νεοφερμένος

Ο costasre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κανενας δεν μπορει να μπει απευθειας στην σχολη αξιωματικων πυροσβεστικης οπως και στην ιδια σχολη αξιωματικων λιμενικου..
ο λογος ειναι πολυ απλος...
να βολευουν τα τελευταια κομματοσκυλα που δνε μπορουν να βολευτουν αλλου μεσω προκυρυξεων αδιαφανων διαδικασιων πρωτα στις σχολες λιμενοφυλακων- πυροσβεστων και μετα οι λιγοι και καλοι να μπαινουν και στα ανωτερα
Ελλαδα το μεγαλειο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filos

Νεοφερμένος

Η filos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εμενα παιδια μ ειπαν οτι επειδη ο πατερασ μ ειναι πυροσβεστης οτι μπορω να περασω μεσω πανελληνιων..οτι κ καλα υπαρχει τετοια κατηγορια.γνωριζετε κατι..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top