Πρόγραμμα διαβάσματος για Πανελλήνιες

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
λοιπον,διαβασα ολα τα προηγουμενα σχολεια...και καταλαβα οτι το παν για εσας ειναι το προγραμμα...εγω καθε φορα που φτιαχνω προγραμμα....δεν μου βγαινει ποτε.....γιατι ειναι πολλα τα μαθηματα της επομενης μερας...και δεν προλαβαινω παντα να κανω επαναληψη....και επισης τι ωρα ξυπνατε ή ξυπνουσατε για να αρχισετε το διαβασμα σας? εγω δεν μπορω να ξυπνησω πριν τις 8!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
λοιπον,διαβασα ολα τα προηγουμενα σχολεια...και καταλαβα οτι το παν για εσας ειναι το προγραμμα...εγω καθε φορα που φτιαχνω προγραμμα....δεν μου βγαινει ποτε.....γιατι ειναι πολλα τα μαθηματα της επομενης μερας...και δεν προλαβαινω παντα να κανω επαναληψη....και επισης τι ωρα ξυπνατε ή ξυπνουσατε για να αρχισετε το διαβασμα σας? εγω δεν μπορω να ξυπνησω πριν τις 8!!!

Η συμβουλή είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα που θα τηρείς σε γενικό πλαίσιο! Είναι φυσικό να μην μπορείς να είσαι τελείως μέσα σε ένα πρόγραμμα που φτιάχνεις! Το θέμα είναι αν π.χ. αύριο θες να βγεις μια βόλτα, να βάλεις 2 ώρες διάβασμα π.χ. στο σπίτι αλλά το Σάββατο να βάλεις 4 για να καλύψεις τις χαμένες ώρες της Παρασκευής!! Οι επαναλήψεις σου θα γίνονται όποτε έχεις χρόνο! το πιο σημαντικό από τώρα μέχρι και περίπου τα Χριστούγεννα είναι να καταλαβαίνεις ακριβώς αυτά που κάνεις ΤΩΡΑ! Δηλαδή να μην αφήνεις κενά και άσε τις επαναλήψεις για τότε! :) Προς το παρόν, τώρα με την αρχή του σχολείου δε θα ξυπνάς πριν το σχολείο για διάβασμα. Εγώ τα Σάββατα έγραφα 3-6 το μεσημέρι οπότε ξύπναγα γύρω στις 6-7 να διαβάσω για το μάθημα που θα έγραφα, να κάνω δηλαδή τις τελευταίες επαναλήψεις. Τις Κυριακές ξύπναγα 10 (ήθελα κ να κοιμηθώ μια μέρα) αλλά έκλεινα σίγουρα 5-6 μπορεί και περισσότερες ώρες διαβάσματος! Ελπίζω να βοήθησα λίγο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Η συμβουλή είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα που θα τηρείς σε γενικό πλαίσιο! Είναι φυσικό να μην μπορείς να είσαι τελείως μέσα σε ένα πρόγραμμα που φτιάχνεις! Το θέμα είναι αν π.χ. αύριο θες να βγεις μια βόλτα, να βάλεις 2 ώρες διάβασμα π.χ. στο σπίτι αλλά το Σάββατο να βάλεις 4 για να καλύψεις τις χαμένες ώρες της Παρασκευής!! Οι επαναλήψεις σου θα γίνονται όποτε έχεις χρόνο! το πιο σημαντικό από τώρα μέχρι και περίπου τα Χριστούγεννα είναι να καταλαβαίνεις ακριβώς αυτά που κάνεις ΤΩΡΑ! Δηλαδή να μην αφήνεις κενά και άσε τις επαναλήψεις για τότε! :) Προς το παρόν, τώρα με την αρχή του σχολείου δε θα ξυπνάς πριν το σχολείο για διάβασμα. Εγώ τα Σάββατα έγραφα 3-6 το μεσημέρι οπότε ξύπναγα γύρω στις 6-7 να διαβάσω για το μάθημα που θα έγραφα, να κάνω δηλαδή τις τελευταίες επαναλήψεις. Τις Κυριακές ξύπναγα 10 (ήθελα κ να κοιμηθώ μια μέρα) αλλά έκλεινα σίγουρα 5-6 μπορεί και περισσότερες ώρες διαβάσματος! Ελπίζω να βοήθησα λίγο! :)

ευχαριστω πολυ..ναι βοηθησες...
κατ'αρχας εγω δεν θα βγαινω αυτην την χρονια...δεν με πειραζει και τοσο γιατι θα βγαινω πολυ την επομενη χρονια...τεσπα ακουω ολους τους φιλους μου να μου λενε οτι ξυπνουν 6 κ 7 το πρωι και εγω που βαζω ξυπνητηρι στις 7 30 δεν μπορω να ξυπνησω...επισης προσπαθω να μην τελειωνω στις 2 κ 3 το βραδυ θελω να τελειωνω οσο ειναι δυνατο κατα τις 11,12....Συμφωνειτε?;)
τις επαναληψεις δεν μπορω να τις αφησω για τα χρισουγεννα γιατι θα πελαγωσω...ειμαι θεωρητικη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ που έχω θέμα με αυπνίες θα μου βγει σε καλό άραγε; :P
Στις 6 πάντα είναι το ξυπνητήρι , όταν έχω σχολείο. Άσχετο που ξυπνώ ΠΑΝΤΑ νωρίτερα. -.-
Άμα καταφέρω και ετοιμαστώ γρήγορα, ξεπετώ και καμιά επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδια υπαρχουν και τα ηλεκτρονικα βοηθηματα για οποιον ενδιαφερεται.. βλεπε ψηφιακο σχολειο κτλ..
Και γω φετος ξαναδινω πανελληνιες και το συν που εχω ειναι οτι δεν εχω το σχολειο αρα εχω πολλες ωρες μπροστα μου για μελετη!! Βεβαια χωρις υπερβολες! Ενα 5ωρακι την ημερα ειναι μια χαρα, με τα αντιστοιχα διαλειμματακια!! Και οι εξοδοι θα υπαρχουν και ολα.. βεβαια οχι παντα με υπερβολες αλλα καποιες φορες ειναι καλο να το καψεις βρε παιδακι μου χεχε !! Ελπιζω να εχω βγαλει την υλη πριν τα χριστουγεννα.. και να αρχισω επαναλληψεις, γιατι πανω κατω τα ξερω τα μισα απλα εχω αφησει κενα περισσοτερο Αρχαια και Ιστορια και θελει να τα καλυψω και νομιζω θα ναι σχετικα πιο ευκολο για μενα! Απλα το'χω παρει αποφαση να κατσω φετος να διαβασω..!Θα πανε ολα καλα πιστευω αν διαβασω οπως πρεπει!! :) Καλη μας επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
καλλιο αργα παρα ποτε....:redface:εμενα δε μου εφταναν του φροντιστηριου....μου φαινονταν αρκετα ευκολες και ηθελα το κατι παραπανω....:)

Και εγώ τελικά το πήρα απόφαση να πάρω βοήθημα :P Απλά περιμένω να μου προτείνουν ένα καλό !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για τα Κειμενα Κατευθυνσης εγω προτινω Εκδοσεις Μεταιχμιο. Ειναι δυο ξεχωριστοι τομοι ο ενας για τα πεζα και ο αλλος για τα ποιηματα!! Μας το ειχε προτεινει το φροντιστηριο μας,το πηρα και απλα ειναι απιθανο!! Θελει καποια χρηματα παραπανω ειναι η αληθεια αλλα αν ψαξετε ολα τα βοηθηματα ακριβουτσικα ειναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ..ναι βοηθησες...
κατ'αρχας εγω δεν θα βγαινω αυτην την χρονια...δεν με πειραζει και τοσο γιατι θα βγαινω πολυ την επομενη χρονια...τεσπα ακουω ολους τους φιλους μου να μου λενε οτι ξυπνουν 6 κ 7 το πρωι και εγω που βαζω ξυπνητηρι στις 7 30 δεν μπορω να ξυπνησω...επισης προσπαθω να μην τελειωνω στις 2 κ 3 το βραδυ θελω να τελειωνω οσο ειναι δυνατο κατα τις 11,12....Συμφωνειτε?;)
τις επαναληψεις δεν μπορω να τις αφησω για τα χρισουγεννα γιατι θα πελαγωσω...ειμαι θεωρητικη;)
Συμφωνω,μην ξενυχτας,αμα μπορεις να το αποφυγεις,γιατι η κουραση που θα εχεις θα συσσωρευτει και αμα εκδηλωθει,μετα θα εμφανιζεις μειωμενες αντοχες και αποδοση και ορεξη.(σου το λεω απο προσωπικη εμπειρια.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Και εγώ τελικά το πήρα απόφαση να πάρω βοήθημα :P Απλά περιμένω να μου προτείνουν ένα καλό !

Εγώ έχω του Μπάρλα και του Γκατζούλη.Είναι πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Πόσες ώρες διαβάζετε ή διαβάζατε την μέρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia_1

Νεοφερμένος

Η anastasia_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια υπαρχουν και τα ηλεκτρονικα βοηθηματα για οποιον ενδιαφερεται.. βλεπε ψηφιακο σχολειο κτλ..
Και γω φετος ξαναδινω πανελληνιες και το συν που εχω ειναι οτι δεν εχω το σχολειο αρα εχω πολλες ωρες μπροστα μου για μελετη!! Βεβαια χωρις υπερβολες! Ενα 5ωρακι την ημερα ειναι μια χαρα, με τα αντιστοιχα διαλειμματακια!! Και οι εξοδοι θα υπαρχουν και ολα.. βεβαια οχι παντα με υπερβολες αλλα καποιες φορες ειναι καλο να το καψεις βρε παιδακι μου χεχε !! Ελπιζω να εχω βγαλει την υλη πριν τα χριστουγεννα.. και να αρχισω επαναλληψεις, γιατι πανω κατω τα ξερω τα μισα απλα εχω αφησει κενα περισσοτερο Αρχαια και Ιστορια και θελει να τα καλυψω και νομιζω θα ναι σχετικα πιο ευκολο για μενα! Απλα το'χω παρει αποφαση να κατσω φετος να διαβασω..!Θα πανε ολα καλα πιστευω αν διαβασω οπως πρεπει!! :) Καλη μας επιτυχια!!

έχεις όντως ένα πλεονέκτημα.σου είναι ήδη γνωστά.πιστεύω με μια καλή οργάνωση του χρόνου σου και κυρίως του διαβάσματός σου, βγάζεις την ύλη τα χριστούγεννα.για τα κενά που έχεις στα αρχαία κάνε πολύ εξάσκηση με άγνωστα κέιμενα , και στην ιστορία επικεντρώσου στις λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά, διότι τα περισσότερα (με κενα ή χωρις) σου ειναι ήδη γωστά.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
αναλογα το ατομο.Αλλος αφομοιωνει πιο γρηγορα,αλλος πιο αργα.Εσυ θα διαβαζεις τοσο,οσο χρειαζεται για να νιωθεις οτι εχεις διαβασει ικανοποιητικα την υλη που πρεπει.:)Δεν υπαρχουν στανταρ ωρες διαβασματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Πόσες ώρες διαβάζετε ή διαβάζατε την μέρα ;
Εγω διαβαζω 5 ωρες την ημερα.. δλδ το πρωι τρεις και δυο το απογευμα αλλα να τονισω οτι δεν εχω φροντιστηριο και σχολειο οποτε εχω απλετο χρονο!! Το Σαββατο χαλαρωνω λιγακι μονο με 3 ωριτσες και την κυριακη την αφηνω κενη για ξεκουραση !! Ολα αυτα προς στιγμης.. μετα βλεπουμε..ενδεχεται να το κανω πιο απαιτητικο!

Θα ηθελα να προσθεσω κατι..

1)Στη Ιστορια ωστε να ειναι καποιος καλυμενος απο ολες τις πλευρες πρεπει να ξερει καλα την θεωρια, τις χρονολογιες, τους ορισμους και να μπορει να αναλυσει τις πηγες!

2)Στα Αρχαια (γνωστο) να ξερει τις μεταφρασεις, τα σχολια, την εισαγωγη και (αγνωστο) να ξερει να μεταφραζει τα αγνωστα κειμενα, να ξερει την γραμματικη καλα και το συντακτικο!

3) Στην Λογοτεχνια να ξερει καλα ολα τα ερμηνευτικα σχολια - παρατηρησεις του ποιηματος - πεζου και να ειναι ικανος να κανει συγκριση μεταξυ δυο ποιηματων ή πεζων!

4)Στα Λατινικα να ξερει τις μεταφρασεις, την γραμματικη- συντακτικο, ολα τα συντακτικα φαινομενα!!

5)Στη Εκθεση να ξερει καλα τις εννοτητες, θετικα -αρνητικα,αιτια-συνεπειες κτλ. Τα περι λογου και γραφης ειναι αναλογα στον καθενα. Απλα παραθετω τα βασικοτερα!!

Και τελος 6) στη Βιολογια, πρεπει να ξερει θεωρια, να λυνει τις ασκησεις και να κανει συνδιασμους μεταξυ της υλης!!

Αν κατι δεν ειπα σωστα απλα συμπληρωστε με ή διορθωστεμε!! Ευχαριστω! Απλα θελω να δω τι μπορω να προσεξω περισσοτερο σε καθε μαθημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Πόσες ώρες διαβάζετε ή διαβάζατε την μέρα ;
Πέρσι παίζει να 'χα το πιο χάλια πρόγραμμα... Άλλες μέρες έκλεινα 6άωρα και άλλες συνεχόμενες, δεν άνοιγα βιβλίο. Τέλος καλό όμως, όλα καλά:)

Και τελος 6) στη Βιολογια, πρεπει να ξερει θεωρια, να λυνει τις ασκησεις και να κανει συνδιασμους μεταξυ της υλης!!

Ακριβώς. Π.χ. στις εξετάσεις γράφεις για τα μακροφάγα και εκτός από το κομμάτι που το βιβλίου αναφέρεται καθαρά σε αυτά, πρέπει να γράψεις και το πρώτο στάδιο της ανοσοβ. απόκρισης. Γενικά πρέπει να γράφεις τα πάντα, όσο άσχετα και αν σου φαίνονται, για να είσαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
ειναι δυσκολο να γραψει κανεις 15.000.. (μην μου πειτε ολοι ειναι θεμα διαβασματος :P )
ποσες ωρες διαβασματος περιπου χρειαζονται για εναν μετριο μαθητη που μαθαινει με μετρια ταχυτητα...μιλαμε για ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ και ποσο ρολο παιζει η της υλη Β λυκειου για του χρονου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top