Γενικό -  Δυσκολία μαθημάτων

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια π εχουνε τελειωσει ποιο κεφαλαιο απο τα Μ.Κ Φ.Κ και Μ.Γ τους φανηκε πιο δυσκολο ή ποιο ειναι το δυσκολοτερο..?? (αμα διαβασεις συνεχως ολα ευκολα ειναι -ετσι εχω κτλβ ως την β λυκειου-) αλλα απο περιεργεια..:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
για μενα προσωπικα απο τα μαθ κατ με δυσκολεψενα καταλαβω λιγο τα ορια κυριως θεωρητικα, απο φυσικη νομιζω οτι πιο δυσκολο μου ανηκε το κεφ με το στερεο γιατι εχει ποολλααα ειδη ασκησεων,για μαθ γεν δεν μπορω να σε βοηθησω γτ εδωσα βιολογια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Στη φυσικη κατ προσωπικα κ μενα με δυσκολεψε στην αρχη το στερεο αλλα πηρα βοηθημα το διαβασα μονος μου κ μετα παρακαλουσα να πεσει!! κ στις ταλαντωσεις μπερδευομουν πολλες φορες ειδικα στις συνθετες.. μετα παρατησα τα κυματα κ τα ξαναπιασα μονος μου κ παρακαλουσα να πεσουν και κυματα!! οσο για τις κρουσεις εκτος του οτι δε μ αρεσαν ηταν 2 τυποι και κανα δυο ποσοστα οποτε τιποτα το ιδιαιτερο! μαθ κατ τωρα να σ πω τα προσεχα πολυ γιατι με ενδιεφεραν κ της τριτης λυκειου τα μαθηματικα ειναι πιο εγκυκλοπεδικα απ των αλλων ετων.. κ αν κανεις πολλες ασκησεις ακομα και στη θεωρια των οριων οπως λεει η φιλη απο πανω που σου φαινεται λιγο οτι να ναι στην αρχη (λες και τα ορια ερχονται απο αλλο πλανητη), μπορεις να μπεις στο νοημα.. εγω οταν καταλαβα τις παραγωγους κ μετα μπαιναμε ολοκληρωματα αρχισα να δυσκολευομαι λιγο να προσαμοστω αλλα ενταξει.. μαθηματικα γενικης προσωπικα με δυσκολεψε λιγο η στατιστικη γιατι ειχε αρκετους τυπους.. το κεφαλαιο με τις συναρτησεις ειναι παιχνιδακι γιατι ειναι κατι που κανεις στην κατευθυνση και το κεφαλαιο με τις πιθανοτητες ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο!! Γενικα θα δεις οτι τα περισσοτερα πραγματα στα μαθ γεν τα βλεπεις κ στην καθημερινη σου ζωη ειναι πιο εφαρμοσιμα αρα και ενδιαφεροντα!! Αν τυχον καταλαβεις οτι εχεις καπου κενο παρτο εγωιστικα και διαβασε το μονος σου!! έτσι εκανα κ εγω κ τα αποτελεσματα ηταν παραπανω απ τα επιθυμητα! ελπιζω να σε βοηθησα:) καλο κουραγιο καλο διαβασμα και καλη επιτυχια!!:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Στη φυσικη κατ προσωπικα κ μενα με δυσκολεψε στην αρχη το στερεο αλλα πηρα βοηθημα το διαβασα μονος μου κ μετα παρακαλουσα να πεσει!! κ στις ταλαντωσεις μπερδευομουν πολλες φορες ειδικα στις συνθετες.. μετα παρατησα τα κυματα κ τα ξαναπιασα μονος μου κ παρακαλουσα να πεσουν και κυματα!! οσο για τις κρουσεις εκτος του οτι δε μ αρεσαν ηταν 2 τυποι και κανα δυο ποσοστα οποτε τιποτα το ιδιαιτερο! μαθ κατ τωρα να σ πω τα προσεχα πολυ γιατι με ενδιεφεραν κ της τριτης λυκειου τα μαθηματικα ειναι πιο εγκυκλοπεδικα απ των αλλων ετων.. κ αν κανεις πολλες ασκησεις ακομα και στη θεωρια των οριων οπως λεει η φιλη απο πανω που σου φαινεται λιγο οτι να ναι στην αρχη (λες και τα ορια ερχονται απο αλλο πλανητη), μπορεις να μπεις στο νοημα.. εγω οταν καταλαβα τις παραγωγους κ μετα μπαιναμε ολοκληρωματα αρχισα να δυσκολευομαι λιγο να προσαμοστω αλλα ενταξει.. μαθηματικα γενικης προσωπικα με δυσκολεψε λιγο η στατιστικη γιατι ειχε αρκετους τυπους.. το κεφαλαιο με τις συναρτησεις ειναι παιχνιδακι γιατι ειναι κατι που κανεις στην κατευθυνση και το κεφαλαιο με τις πιθανοτητες ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο!! Γενικα θα δεις οτι τα περισσοτερα πραγματα στα μαθ γεν τα βλεπεις κ στην καθημερινη σου ζωη ειναι πιο εφαρμοσιμα αρα και ενδιαφεροντα!! Αν τυχον καταλαβεις οτι εχεις καπου κενο παρτο εγωιστικα και διαβασε το μονος σου!! έτσι εκανα κ εγω κ τα αποτελεσματα ηταν παραπανω απ τα επιθυμητα! ελπιζω να σε βοηθησα:) καλο κουραγιο καλο διαβασμα και καλη επιτυχια!!:):no1:

Και εγω οταν εχω κενα σε ενα καιφαλαιο,καθομαι μονος μου το διαβαζω,το αναλυω και λυνω ασκησεις και ειμαι ενταξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
στα μαθηματικα κατευθυνσης ολο το βιβλιο εχει τεραστιο βαθος ,αλλα προσωιπκα θεωρω δυσκολο κεφαλαιο τις παραγωγους,οχι αυτες καθαυτες αλλα κυριως διοτι χρησιμοπουνται παντου και θελουν πολυ αναλυτικη σκεψη καποιες φορες,απο φυσικη αρχικα θεωρουσα ακατανοητα τα κυματα σαββατο βραδυ ομως πριν δωσω φυσικη καθισα και μεσα σε δυο ωρες ελυσα τις ασκησεις στα κυματα του βοηθηματος του μαθιουδακη,( το επαναληπτικο),ουσιαστικα αρχισα να τα καταλαβαινω μετα την δευτερη επαναληψη!
αλλα εκει που ζοριστικα ειναι η μηχανικη,ειναι δυσκολα πραγματα αυτα ,διοτι και εκει εχει βαθος(εργα,ενεργειες,τριβες,ανακυκλωσεις,συνδιαστικα)φυσικα δεν αναφερομαι σε ασκησεις του βιβλιου αλλα σε πιο προχωρημενες και δυσκολες ασκησεις που κατα την επαναληψη κανουν σισγα σιγα την εμφανιση τους......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
στα μαθηματικα κατευθυνσης ολο το βιβλιο εχει τεραστιο βαθος ,αλλα προσωιπκα θεωρω δυσκολο κεφαλαιο τις παραγωγους,οχι αυτες καθαυτες αλλα κυριως διοτι χρησιμοπουνται παντου και θελουν πολυ αναλυτικη σκεψη καποιες φορες,απο φυσικη αρχικα θεωρουσα ακατανοητα τα κυματα σαββατο βραδυ ομως πριν δωσω φυσικη καθισα και μεσα σε δυο ωρες ελυσα τις ασκησεις στα κυματα του βοηθηματος του μαθιουδακη,( το επαναληπτικο),ουσιαστικα αρχισα να τα καταλαβαινω μετα την δευτερη επαναληψη!
αλλα εκει που ζοριστικα ειναι η μηχανικη,ειναι δυσκολα πραγματα αυτα ,διοτι και εκει εχει βαθος(εργα,ενεργειες,τριβες,ανακυκλωσεις,συνδιαστικα)φυσικα δεν αναφερομαι σε ασκησεις του βιβλιου αλλα σε πιο προχωρημενες και δυσκολες ασκησεις που κατα την επαναληψη κανουν σισγα σιγα την εμφανιση τους......

οταν λες μηχανικη..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
κυλιση με ή χωρις ολισθηση,στροφορμες,επιτροχιες επιταχυνσεις κτλ κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά τα μαθηματικά κατ. δε με δυσκόλεψαν...αρκει να καθίσεις να μελετήσεις εξονυχιστικά τη θεωρία..να μαθαίνεις καλά τα καινούρια και να προσπαθείς να τα συνδυάζεις με τα προηγούμενα!Τα περισσότερα έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους,έστω και μικρή..όπως πχ τα όρια με τις παραγώγους,οι παράγωγοι με τα ολοκληρώματα..
Όσον αφορά στη φυσική κάποια σημεία δεν είναι εντελώς ξεκαθαρισμένα και σου βγάζουν την πίστη μέχρι να τα καταλάβεις!:Pγια να τα καταλάβεις πλήρως πρέπει να λάβεις υπ όψιν σου και πράγματα που δεν τα έχει το βιβλίο(και δεν πρόκειται να σου ζητηθούν!απλώς για να καταλάβεις καλύτερα).Αυτά μπορείς να τα βρεις σε κάποιο βοήθημα (συνήθως είναι με ψιλά γράμματα γτ είναι εκτός ύλης) ή να ρωτήσεις τον καθηγητή σου!
Τα μαθηματικά γενικής απ' την άλλη είναι πολύ εύκολα εφόσον ασχοληθείς!Μην τα αφήσεις για τελευταία στιγμή!Το πιο "δύσκολο" κεφαλαιο είναι το δεύτερο,κατά τη γνώμη μου..το πρώτο το έχεις κάνει στην κατεύθυνση (και στην πιο δύσκολη version!:P),ενώ το τρίτο είναι πολύ εύκολο,παρ'όλο που δεν έχεις ξανασχοληθεί με πιθανότητες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top