Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 14:51, 12-10-17:

Μα ολα αυτα που γραφεις τα ηξερα και εγω ετσι νομιζα οτι γινεται αλλα με βαση το οικογενειακο εισοδημα και διαιρωνοντας το δια 3 μου βγαινει οτι ανηκω στο τελευταιο κριτηριο και εχω καποια μορια!Γι αυτο δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται, μηπως μετραει η μεγαλυτερη φορολογικη και μονο τα ατομα που βρισκονται σε αυτοι, δηλαδη εχω μεινει απεξω εγω και εγινε δια 2 για να λεει οτι ειναι πανω απο 9.000
Και το χειροτερο ειναι οτι μερες τωρα προσπαθω να επικοινωνησω με το αντιστοιχο τμημα στο υπουργειο παιδειας και δεν το σηκωνει κανεις!
Τελος παντων ,ευχαριστω για τη βοηθεια
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,810 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 15:56, 12-10-17:

Παρακαλώ! Πάντως για το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα υπολογίζονται τα καθαρά εισοδήματα που προκύπτουν μετά από την αφαίρεση όλων των εισφορών και όχι τα μικτά. Μήπως έγινε εκεί κάποιο λάθος.΄Οπως και να έχει νομίζω ότι καλύτερα να απευθυνθείς στον φοροτεχνικό σας να σου εξηγήσει και όχι στο Υπουργείο. Το Υπουργείο δεν έχει ανάμειξη σ΄αυτό αφού ο έλεγχος των εισοδηματικών κριτηρίων γίνεται με αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων. Ο,τι τους βγάζει, αυτό βλέπουν. Ακόμα και να καταφέρεις να επικοινωνήσεις μαζί τους δεν νομίζω ότι θα μπορέσουν να σε διαφωτίσουν.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 15:59, 12-10-17:

Εχεις δικιο, θα ρωτησω αν προλαβω αν και απο οτι φαινεται δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange23
H orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H orange23 έγραψε στις 16:10, 12-10-17:

Shadow είχα και εγώ το ίδιο προβλημα φταίει το ότι δεν είσται όλοι μαζί σε μια φορολογική δήλωση και σας το διαιρεί δια δύο.Να πας στον λογιστη σου να του πεις να κάνει τροποιηση και να σας το φτιάξει
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lancelot
Ο Lancelot αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 302 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε στις 19:04, 12-10-17:

Οι θέσεις δεν πάνε με το έτος ; δηλαδή αν 10 πρωτοετείς έχουν 7 μόρια έρχονται ;
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 19:57, 12-10-17:

@shadow: Τα εισοδήματα που "πιάνονται" είναι εκεί που λέει "εισοδημα επιβολής εισφοράς", που σημαίνει ότι κι εσύ ακόμη έχεις τεκμαρτό εισόδημα 3000€, οπότε γι'αυτό το συνολικό οικογενειακό εισόδημά σας υπερβαίνει τα 9000€ κατά κεφαλήν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimis20
Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O Dimis20 έγραψε στις 07:21, 13-10-17:

Λιγο εκτος θεματος η ερωτηση μου αλλα επειδη περιμενω μετεγγραφη και σε περιπτωση που δε γινει τα εχω ως δευτερη επιλογη, ξερετε μεχρι ποτε ειναι οι εγγραφες στα ιδιωτικα ιεκ;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 11:00, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimis20
Λιγο εκτος θεματος η ερωτηση μου αλλα επειδη περιμενω μετεγγραφη και σε περιπτωση που δε γινει τα εχω ως δευτερη επιλογη, ξερετε μεχρι ποτε ειναι οι εγγραφες στα ιδιωτικα ιεκ;
Αν δεν πάρεις μετεγγραφή, θα κάνεις πρώτα μια "αίτηση θεραπείας" (δες εδώ στη σελίδα 8 http://www.minedu.gov.gr/publication...E%A4%CE%99.pdf ) και αν ούτε με αυτήν την πάρεις τότε θα κοιτάξεις τις άλλες σου επιλογές. Εγώ βέβαια θα σε συμβούλευα να ξαναδώσεις αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 12:07, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Αν δεν πάρεις μετεγγραφή, θα κάνεις πρώτα μια "αίτηση θεραπείας" (δες εδώ στη σελίδα 8 http://www.minedu.gov.gr/publication...E%A4%CE%99.pdf ) και αν ούτε με αυτήν την πάρεις τότε θα κοιτάξεις τις άλλες σου επιλογές. Εγώ βέβαια θα σε συμβούλευα να ξαναδώσεις αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
Ευχαριστώ για τη πληροφορία. Θα το έχω υπόψιν μου. Έχω ήδη ξαναδώσει και η όλη διαδικασία με επηρρέασε άσχημα ψυχολογικά ενώ δε έγραψα καλά κιόλας, γι' αυτό και δε σκέφτομαι να ξαναδώσω. Δεν το έχω απορρίψει όμως. Για ημερομηνία ξέρεις τίποτα;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 12:31, 13-10-17:

Ευχαριστώ για τη πληροφορία. Θα το έχω υπόψιν μου. Έχω ήδη ξαναδώσει και η όλη διαδικασία με επηρρέασε άσχημα ψυχολογικά ενώ δε έγραψα καλά κιόλας, γι' αυτό και δε σκέφτομαι να ξαναδώσω. Δεν το έχω απορρίψει όμως. Για ημερομηνία ξέρεις τίποτα;
Εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 13:56, 13-10-17:

Εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών.
Όχι, εννοώ για τα ιεκ. Πότε τελειώνουν οι εγγραφές στα ιεκ και πότε ξεκινούν τα μαθήματα;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 14:49, 13-10-17:

Όχι, εννοώ για τα ιεκ. Πότε τελειώνουν οι εγγραφές στα ιεκ και πότε ξεκινούν τα μαθήματα;
Ιδέα δεν έχω! Περί τα μέσα Οκτωβρίου νομίζω αλλά γιατί ανησυχείς; Φαντάζεσαι ότι αν πας αργότερα δεν θα σε γράψουν; Κωλοτούμπες θα κάνουν!
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 17:53, 13-10-17:

Ιδέα δεν έχω! Περί τα μέσα Οκτωβρίου νομίζω αλλά γιατί ανησυχείς; Φαντάζεσαι ότι αν πας αργότερα δεν θα σε γράψουν; Κωλοτούμπες θα κάνουν!
Ναι, το ξερω. Απλα ανησυχω μηπως εχουν κανει μερικα μαθηματα και εχω μεινει πισω

Αντε να δουμε για τη μετεγγραφη..
Παράθεση

sofi09

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofi09
H sofi09 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H sofi09 έγραψε στις 08:55, 14-10-17:

Γειαα σας.Ηθελα να σας ρωτησω για εμας που περιμνουμε μια μετεγγραφη τελος παντων τι θα κανουμε με τα μαθηματα που χρωσταμε σε περιπτωση που παρουμε τη μετεγγραφη.Τα δινουμε στο πανεπιστημιο το οποιο περασαμε;;;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 09:18, 14-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από sofi09
Γειαα σας.Ηθελα να σας ρωτησω για εμας που περιμνουμε μια μετεγγραφη τελος παντων τι θα κανουμε με τα μαθηματα που χρωσταμε σε περιπτωση που παρουμε τη μετεγγραφη.Τα δινουμε στο πανεπιστημιο το οποιο περασαμε;;;
Αν πάρεις μετεγγραφή, διαγράφεσαι από την προηγούμενη σχολή σου και δεν έχεις πλέον καμία σχέση μαζί της. Ακολουθείς το πρόγραμμα της νέας σχολής και κάνεις αίτηση αναγνώρισης για τα μαθήματα που έχεις περάσει μέχρι τώρα. Τα μαθήματα που χρωστάς (αν ταυτίζονται τα μαθήματα των δύο σχολών) τα δίνεις κανονικά στη νέα σου σχολή. Αν δεν υπάρχουν τα ξεχνάς και ακολουθείς το πρόγραμμα της νέας σχολής. Το λέω αυτό γιατί παρόλο που μπορεί δύο σχολές να είναι αντίστοιχες, δεν σημαίνει ότι ταυτίζονται απόλυτα τα προσφερόμενα μαθήματα. Γιαυτό αρκετοί φοιτητές προχωρημένων ετών ενώ παίρνουν μετεγγραφή, δεν φεύγουν από την αρχική σχολή τους επειδή θα πρέπει να δώσουν αρκετά περισσότερα μαθήματα από αυτά που υπολόγιζαν στην σχολή που μετεγγράφηκαν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 14-10-17 στις 10:56.
Παράθεση

sofi09

Νεοφερμένος

H sofi09 έγραψε στις 11:01, 14-10-17:

Μου φαινεται οτι δεν εθεσα σωστα το ερωτημα.Πρωτοετης ειμαι και ουτε εχω δωσει καποιο μαθημα ουτε χρωταω.Περιμενω την μετεγγραφη ωστοσο παρακολουθω τα μαθηματα που μου επιτρεπεται να μπω στο Πανεπιστηνιο της πολης μου ομως δεν ξερω τη θα κανω αφου και αν παρω την μετεγγραφη.Δινω στην ουσια τα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου του πανεπιστημιου που εχω ζητησει μετεγγραφη και οχι του Πανεπιστημιου που ειχα περασει.;;;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 14:12, 14-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από sofi09
Μου φαινεται οτι δεν εθεσα σωστα το ερωτημα.Πρωτοετης ειμαι και ουτε εχω δωσει καποιο μαθημα ουτε χρωταω.Περιμενω την μετεγγραφη ωστοσο παρακολουθω τα μαθηματα που μου επιτρεπεται να μπω στο Πανεπιστηνιο της πολης μου ομως δεν ξερω τη θα κανω αφου και αν παρω την μετεγγραφη.Δινω στην ουσια τα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου του πανεπιστημιου που εχω ζητησει μετεγγραφη και οχι του Πανεπιστημιου που ειχα περασει.;;;
Οι μετεγγραφές πέρσι είχαν ανακοινωθεί μια βδομάδα μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Το ίδιο προβλέπεται να γίνει και φέτος. Οπότε ξεκινάς κανονικά στη σχολή που έχεις πάρει μετεγγραφή. Αν το έχεις σίγουρο ή σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρεις τη μετεγγραφή, πολύ καλά κάνεις και παρακολουθείς τα μαθήματα της σχολής της πόλης σου. Αν δεν πάρεις μετεγγραφή και αποφασίσεις να πας στη σχολή που μπήκες τότε είναι ευνόητο ότι θα παρακολουθήσεις και θα δώσεις τα μαθήματα της σχολής αυτής.
Παράθεση

sofi09

Νεοφερμένος

H sofi09 έγραψε στις 15:17, 14-10-17:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Είχα πραγματικά πελαγώσει!
Παράθεση

stela1999123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stela1999123
H stela1999123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H stela1999123 έγραψε στις 14:40, 16-10-17:

Γεια σας παιδια ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης στο τει διδυμοτειχου ...εχω κανει αιτηση για μεταγραφη και εχω συνολικα 5 μορια 1 απο την τριτεκνια και 4 απο το εισοδημα ..ειναι πιθανο να την παρω?
αν την παρω συνεχιζω απο το 2ο εξαμηνο στο τει που πηρα την μεταγραφη ?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:43, 18-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από stela1999123
Γεια σας παιδια ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης στο τει διδυμοτειχου ...εχω κανει αιτηση για μεταγραφη και εχω συνολικα 5 μορια 1 απο την τριτεκνια και 4 απο το εισοδημα ..ειναι πιθανο να την παρω?
αν την παρω συνεχιζω απο το 2ο εξαμηνο στο τει που πηρα την μεταγραφη ?
Πέρσι και η Νοσηλευτική Αθήνας και η Νοσηλευτική Θεσσαλονίκης είχαν βάση μετεγγραφής τα 6 μόρια. Τα 5 μόρια που έχεις είναι αρκετά αλλά πάντα εξαρτάται από το πόσα μόρια έχουν και οι υπόλοιποι που κάνουν αίτηση για τις ίδιες σχολές. Λίγο υπομονή θα κάνεις αφού όπου νάναι θα βγουν τα αποτελέσματα. Αν την πάρεις, φεύγεις κατευθείαν και αρχίζεις να παρακολουθείς κανονικά το 1ο εξάμηνο στη σχολή που μετεγγράφηκες. Τα έχουμε πει και παραπάνω.
Παράθεση

panspil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη panspil
Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O panspil έγραψε στις 20:58, 24-10-17:

παιδια εχετε ακουσει τιποτα για τα αποτελεσματα;;
Παράθεση

sofi09

Νεοφερμένος

H sofi09 έγραψε στις 16:58, 27-10-17:

Διάβασα οτι τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν το αργότερο μέχρι την Τρίτη.Δεν γνωρίζω αν ευσταθεί αυτή η πληροφιρία.Στα φοιτητικά νέα την διάβασα.
Παράθεση

panspil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη panspil
Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O panspil έγραψε στις 19:43, 27-10-17:

σ ευχαριστώ
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 15:18, 30-10-17:

Από σήμερα Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2017 είναι διαθέσιμα τα αποτελέσματα των μετεγγραφών. Ανακοινώνονται και οι βάσεις των μετεγγραφών και οι ημερομηνίες για τις ενστάσεις-αιτήσεις θεραπείας.
http://www.minedu.gov.gr/news/31199-...li-enstaseon-2
΄Αντε να μας πείτε τι κάνατε.
Παράθεση

ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
Ο ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε στις 15:39, 30-10-17:

Καλησπέρα σας
Πήρα μετεγγραφή από το Τει Ηρακλείου για το Τει Χαλκίδας . Η πρώτη μου επιλογή ήταν το Τει Πειραιά ,μπορώ να κάνω ένσταση για αυτό .
Σε περίπτωση που μπορώ και δεν μου εγκριθεί η ένσταση ,έχω την δυνατότητα να μην δεχτώ την μετεγγραφή .Είμαι ήδη στο Ηράκλειο και το Τει εδώ είναι πάρα πολύ καλό σε σχέση με ό,τι έχω ακούσει για το Τει της Χαλκίδας στο τμήμα μου.Βέβαια το οικονομικό είναι πολύ μεγάλο αγκάθι αλλά προκειμένου για ένα καλό επίπεδο σπουδών λέω να το παλέψω με μια δουλειά επικουρικά ....Είμαι στο τμήμα Ηλεκτρολογων Μηχανικών .Επίσης θα με ενδιέφερε και η γνώμη κάποιου πάνω στο συγκεκριμένο κλάδο του Τει μου.
Ευχαριστώ πολύ
Β.Γ
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 16:22, 30-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
Καλησπέρα σας
Πήρα μετεγγραφή από το Τει Ηρακλείου για το Τει Χαλκίδας . Η πρώτη μου επιλογή ήταν το Τει Πειραιά ,μπορώ να κάνω ένσταση για αυτό .
Σε περίπτωση που μπορώ και δεν μου εγκριθεί η ένσταση ,έχω την δυνατότητα να μην δεχτώ την μετεγγραφή .Είμαι ήδη στο Ηράκλειο και το Τει εδώ είναι πάρα πολύ καλό σε σχέση με ό,τι έχω ακούσει για το Τει της Χαλκίδας στο τμήμα μου.Βέβαια το οικονομικό είναι πολύ μεγάλο αγκάθι αλλά προκειμένου για ένα καλό επίπεδο σπουδών λέω να το παλέψω με μια δουλειά επικουρικά ....Είμαι στο τμήμα Ηλεκτρολογων Μηχανικών .Επίσης θα με ενδιέφερε και η γνώμη κάποιου πάνω στο συγκεκριμένο κλάδο του Τει μου.
Ευχαριστώ πολύ
Β.Γ
Οι ενστάσεις-αιτήσεις θεραπείας εξετάζονται κυρίως για τις περιπτώσεις ισοψηφίας σε αριθμό μορίων που ισούνται ή υπερβαίνουν την ανώτατη μοριοδότηση που μπορεί να λάβει υποψήφιος με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα (5 μόρια και άνω). Κατά τα άλλα μπορείς βέβαια να κάνεις ένσταση αλλά αν δεν υπάρχει κάτι λάθος ή κάτι διαφορετικό από την αρχική αίτηση μετεγγραφής, δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Αν θέλεις να παραμείνεις στην αρχική σχολή εισαγωγής σου τότε απλά δεν εμφανίζεσαι στη γραμματεία της σχολής που μετεγγράφηκες για να κάνεις τις απαιτούμενες ενέργειες.
Παράθεση

ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
Ο ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ΒΕΡΤΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε στις 16:29, 30-10-17:

Σας ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zenouko
H Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Zenouko έγραψε στις 19:12, 30-10-17:

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάρω μετεγγραφή με 5 μόρια (μηδενικό εισόδημα). Τώρα περιμένω να κάνω ένσταση.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 20:35, 30-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Zenouko
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάρω μετεγγραφή με 5 μόρια (μηδενικό εισόδημα). Τώρα περιμένω να κάνω ένσταση.
Αύριο πρωί-πρωί να κάνεις την ένσταση. Αφού έχεις 5 μόρια από οικονομικά κριτήρια, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα την πάρεις.
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 22:35, 30-10-17:

Αύριο πρωί-πρωί να κάνεις την ένσταση. Αφού έχεις 5 μόρια από οικονομικά κριτήρια, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα την πάρεις.
Αυτό θα κάνω. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.
Παράθεση

Panagiotis09 (Παναγιώτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Panagiotis09
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε στις 11:42, 31-10-17:

Παιδιά κάθε πανεπιστήμιο θα βγάλει ξεχωριστά ανακοίνωση για την κατάθεση των δικαιολογητικών;
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 12:00, 31-10-17:

Μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει ένσταση ή είναι μόνο για ειδικές περιπτώσεις; Κι εγώ είχα 5 μόρια λόγω εισοδήματος αλλά δε πήρα στη πρώτη επιλογή μου μετεγγραφή.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 14:11, 31-10-17:

Μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει ένσταση ή είναι μόνο για ειδικές περιπτώσεις; Κι εγώ είχα 5 μόρια λόγω εισοδήματος αλλά δε πήρα στη πρώτη επιλογή μου μετεγγραφή.
Οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει αλλά όσοι έχουν τον ανώτατο αριθμό μορίων από τα οικονομικά κριτήρια εξετάζονται κατά προτεραιότητα και χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το κριτήριο των μορίων εισαγωγής (δες την ανάρτησή μου αριθμ.451). Με άλλα λόγια όσοι έχουν 5 μόρια από οικονομικά κριτήρια είναι σχεδόν (για να μην πω απόλυτα) σίγουρο ότι αφού υποβάλλουν ένσταση θα πάρουν τη μετεγγραφή.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 20:59, 31-10-17:

Οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει αλλά όσοι έχουν τον ανώτατο αριθμό μορίων από τα οικονομικά κριτήρια εξετάζονται κατά προτεραιότητα και χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το κριτήριο των μορίων εισαγωγής (δες την ανάρτησή μου αριθμ.451). Με άλλα λόγια όσοι έχουν 5 μόρια από οικονομικά κριτήρια είναι σχεδόν (για να μην πω απόλυτα) σίγουρο ότι αφού υποβάλλουν ένσταση θα πάρουν τη μετεγγραφή.
Σ'ευχαριστώ. Νομίζεις ότι μπορώ να κάνω ένσταση χωρίς να γράψω τίποτα στο κουτάκι που μου ζητάει να αναφέρω λόγους;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 21:21, 31-10-17:

Σ'ευχαριστώ. Νομίζεις ότι μπορώ να κάνω ένσταση χωρίς να γράψω τίποτα στο κουτάκι που μου ζητάει να αναφέρω λόγους;
Δεν ξέρω πώς είναι η φόρμα της ένστασης για να σου πω. Λογικά θα πρέπει να γράψεις "παντελής οικονομική αδυναμία να σπουδάσω μακριά από τον τόπο κατοικίας μου" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 22:34, 31-10-17:

Δεν ξέρω πώς είναι η φόρμα της ένστασης για να σου πω. Λογικά θα πρέπει να γράψεις "παντελής οικονομική αδυναμία να σπουδάσω μακριά από τον τόπο κατοικίας μου" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Έγινε. Ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 13:59, 01-11-17:

Για να ξέρεις (αν κάποιος κάνει μια παρόμοια ερώτηση), όταν πατήσεις για να κάνεις ένσταση, λίγο πιο κάτω υπάρχει ένα "κουτάκι" για να γράψεις τους λόγους που κάνεις ένσταση. Μετά έχεις την δυνατότητα να εκτυπώσεις αυτό το χάρτι.
Παράθεση

stela1999123

Νεοφερμένος

H stela1999123 έγραψε στις 22:35, 01-11-17:

Παιδιά έκανα αίτηση για μετεγγραφή με 5 μορια 1 από τριτεκνια και 4 από εισόδημα για Αθήνα και δεύτερη επιλογή για Πάτρα και δεν την πήρα ..! Έκανα ένσταση πιστεύετε θα την πάρω ;
Αλλιώς μπορώ να κάνω άρση οριστικοποίησης της ένστασης και να βάλω Αθήνα και Κρήτη ;
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dionusia 19
H Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Dionusia 19 έγραψε στις 23:12, 01-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από stela1999123
Παιδιά έκανα αίτηση για μετεγγραφή με 5 μορια 1 από τριτεκνια και 4 από εισόδημα για Αθήνα και δεύτερη επιλογή για Πάτρα και δεν την πήρα ..! Έκανα ένσταση πιστεύετε θα την πάρω ;
Αλλιώς μπορώ να κάνω άρση οριστικοποίησης της ένστασης και να βάλω Αθήνα και Κρήτη ;
Σε ποια σχολή έκανες αίτηση μετεγγραφης γι να σου πω αν έχεις ελπίδες;; Κοιτα 6 μόρια είναι πολλά γενικά, εγώ είμαι σίγουρη πως με την ένσταση, εστω για Πάτρα, θα την πάρεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionusia 19 : 01-11-17 στις 23:13. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

stela1999123

Νεοφερμένος

H stela1999123 έγραψε στις 23:15, 01-11-17:

5 μορια έχω
Το 1 είναι από την τριτεκνια και 4 από το εισόδημα και συνολικά 5 ! Έβαλα Αθήνα και Πάτρα

5 μορια έχω
Το 1 είναι από την τριτεκνια και 4 από το εισόδημα και συνολικά 5 ! Έβαλα Αθήνα και Πάτρα
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 23:18, 01-11-17:

Σε ποια σχολή σε ρώτησα... Παίζει ρόλο το πως διαμορφώθηκαν οι βάσεις των μετεγγραφων γι να καταλάβεις αν έχεις ελπίδα π.χ στο τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ την πήρε άτομο με 0 μόρια, ενώ στο παιδαγωγικο Θεσσαλονίκης ο τελευταίος που την πήρε είχε 7 μόρια. Παίζει ρόλο δηλαδή η σχολή για να καταλάβεις αν τα 6 μόρια μπορούν να σταθούν αρκετά.
Παράθεση

stela1999123

Νεοφερμένος

H stela1999123 έγραψε στις 23:22, 01-11-17:

Ααα νοσηλευτική ! 5 μορια έχω και ο τελευταίος μπήκε με 6 με μετεγγραφή

Στην Αθήνα ο τελευταίος με 6
Και στην Πάτρα με 5
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 23:35, 01-11-17:

Άρα έχεις παρά πολλές πιθανότητες. Μη σου πω είναι σχεδόν σίγουρο κατ' εμε. Στην Πάτρα την έχασες προφανώς οριακά λόγω βαθμού άρα εχεις πολλες ελπιδες θεωρώ.. Με την ένσταση οι περισσότεροι άλλωστε την παίρνουν, πόσο μάλλον εσύ που όντως έχεις πολλά μόρια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionusia 19 : 01-11-17 στις 23:42.
Παράθεση

stela1999123

Νεοφερμένος

H stela1999123 έγραψε στις 23:37, 01-11-17:

Τι να πω μακάρι...ο τελευταίος είχε 12780κατι και εγώ 12744
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 23:43, 01-11-17:

Ναι εε; Είσαι άτυχη μωρέ. Την έχασες όντως γι πολύ λίγο. Εγώ είμαι σίγουρη πως θα την πάρεις με την ένσταση.! Μην ανησυχείς.
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 23:47, 01-11-17:

Να ρωτήσω κάτι παιδιά; Καταγομαι από Πύργο Ηλείας και σκέφτομαι να δηλώσω το τμήμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΉΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΉΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ στη Θεσσαλονίκη. Αν δεν το πιάσω όμως σκέφτομαι να βάλω το αντίστοιχο τμήμα στη Κόρινθο και να ζητήσω μετεγγραφη. Το θέμα είναι ότι σε μένα προφανώς είναι πιο κοντά η Κόρινθος. Έχω δικαίωμα να ζητήσω μετεγγραφη για το τμήμα της Θεσσαλονίκης;;;
Παράθεση

Christianam23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Christianam23
H Christianam23 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H Christianam23 έγραψε στις 09:01, 02-11-17:

Οι ενστάσεις ποτε θα βγουν;
Παράθεση

Zenouko

Νεοφερμένος

H Zenouko έγραψε στις 10:11, 02-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Christianam23
Οι ενστάσεις ποτε θα βγουν;
Κάπου αρχές Δεκεμβρίου.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 11:57, 02-11-17:

Αν πληροίς τα κριτήρια για να ζητήσεις μετεγγραφή, θα πρέπει να δηλώσεις τις σχολές που είναι πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου. Οι μετεγγραφές γίνονται με σκοπό να διευκολυνθούν οι φοιτητές που έχουν σοβαρούς λόγους, να σπουδάσουν όσο γίνεται πιο κοντά στο σπίτι τους και όχι π.χ. να μένουν στην Πάτρα και να ζητούν μετεγγραφή για τη Θεσσαλονίκη επειδή τους αρέσει περισσότερο η πόλη.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 12:15, 02-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Zenouko
Κάπου αρχές Δεκεμβρίου.
Σοβαρά; Εγώ νόμιζα ότι βγαίνουν μόλις τελειώσει η προθεσμία. Πάει το εξάμηνο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους