Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια για πειτε τι προτεινετε να παρω για αγνωστο σε επιπεδο δυσκολιας παννεληνιων γιατι δεν πηγαινω φροντηστηριο και τα θεματα μου φαινονται απαιτητικα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
κανεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεματογραφία γ Λυκείου από την Αναστασία Γιαγκοπούλου και Εύα Δασκάλου, εκδόσεις Ζητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σου προτείνω του Βασιλάτου των εκδόσεων Σαββαλα σε συνδυασμο με το συντακτικο που εχει βγαλει (των εκδοσεων Σαββαλα επισης). Και της Γιαγκοπουλου καλό είναι, αλλά έχει λίγα κείμενα για εξάσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
παιδια για πειτε τι προτεινετε να παρω για αγνωστο σε επιπεδο δυσκολιας παννεληνιων γιατι δεν πηγαινω φροντηστηριο και τα θεματα μου φαινονται απαιτητικα:/:
από θεματογραφία εγώ είχα ένα από το μεταίχμιο που ηταν και β και γ λυκείου αλλά δε θα το συνιστούσα .Το χρησιμοποίησα αρκετές φορές αλλά δεν είμαι σίγουρη για το πόσο με βοήθησε .πάντως ακόμη και φροντιστήριο να μη πηγαίνεις υπάρχουν πολλά σαιτ φιλολόγων που ανεβάζουν αγνωστα και φυσικά το study4exams .επίσης εγώ αν και πήγαινα φροντιστήριο είχα ζητήσει από την καθηγήτρια του σχολείου μαζί με μια άλλη κοπέλα να μας δίνει και extra κείμενα για εξάσκηση .Τα ετοιμάζαμε σπίτι και μετά μας έπαιρνε στο διάλλειμα για να τα δούμε μαζι. δες αν μπορείς να κάνεις και εσύ κάτι τέτοιο. Εγώ είχα και συντακτικό μπαχαράκη τον πρωτο τόμο .ήταν πάρα πολύ καλός με αρκετά παραδείγματα αλλά δεν είχε ασκήσεις και είχα και το κλασσικό πια κατάλογο ρημάτων του Γεωργοπαπαδάκου ΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
τι προτεινετε για αριστοτελη στο γνωστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
τι προτεινετε για αριστοτελη στο γνωστο;

https://www.study4exams.gr/anc_greek/
Είναι site του υπουργείου παιδείας, με υλικό που έχουν δώσει εθελοντές καθηγητές της δευτεροβάθμιας, κοινώς: αυτοί που διορθώνουν! :P
Εγώ χωρίς κανονικό φροντιστήριο στο γνωστό, μόνο με κάποια σκόρπια μαθήματα στα τέλη έγραψα αρχαία 97%, μόνο με το study
(καλά, και φροντιστήριο στο άγνωστο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
τι βοηθημα προτεινετε για αριστοτελη;πιστευετε πως τα σχολια του study4exams αρκουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
τι βοηθημα προτεινετε για αριστοτελη;πιστευετε πως τα σχολια του study4exams αρκουν;

εμένα πριν 2 χρόνια αυτά με έσωσαν
μόνο με αυτά έγραψα 97 στα αρχαία...μόνο εννοώ ότι διάβασα study και βιβλίο, δεν είχα βοήθημα ή κάποιου άλλου είδους σημειώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Παιδάκια, θέλω προτάσεις για βοηθήματα λατινικών και αρχαίων (άγνωστο).

Στα λατινικά, τώρα που σιγά σιγά τελειώνει και η ύλη, θέλω να αγοράσω κάποιο βοήθημα για να κάνω επαναλήψεις στα γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα. Έχω ήδη για τη Β' Λυκείου αυτό των εκδόσεων Μεταίχμιο (του Παπαθανασίου) και για τη Γ' Λυκείου αυτό του Πατάκη (του Καμπούρη-έτσι τονίζεται; :P), αλλά και τα δύο έχουν εκδοθεί γύρω στο 2005-7 και από τότε έχουν αλλάξει τόσο η ύλη, όσο και οι απαιτήσεις του μαθήματος. Στο σχολείο, η καθηγήτριά μου χρησιμοποιεί αυτά του Μεταιχμίου και στο φροντιστήριο δουλεύουμε κυρίως ένα του Πατάκη. Σκεφτόμουν αυτό, ή αυτό, για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια. Αυτό που θέλω είναι να έχει μπόλικες και δύσκολες ασκήσεις, καθώς και ολόκληρα επαναληπτικά διαγωνίσματα.

Στο άγνωστο, θέλω μια θεματογραφία για να κάνω περισσότερη εξάσκηση τόσο στη μετάφραση, όσο και στη γραμματική και τη σύνταξη, κυρίως για να νιώθω πιο σίγουρος. Αν έχει και τη σχετική θεωρία μετά από κάθε κείμενο, ακόμη καλύτερα. Στο φροντιστήριο κάνουμε από ένα του Μεταιχμίου, οπότε προφανώς θέλω να αγοράσω κάποιο άλλο :P

Προτάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Τα βοηθήματα του μεταιχμίου για Λατινικά είναι καλά (δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ, though :hehe:). Πολύ καλό είναι το study4exams για μεταφράσεις και ασκήσεις.

Για αρχαία, η θεματογραφία του Σαχπεκίδη είναι πολύ καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Τα βοηθήματα του μεταιχμίου για Λατινικά είναι καλά (δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ, though :hehe:). Πολύ καλό είναι το study4exams για μεταφράσεις και ασκήσεις.

Για αρχαία, η θεματογραφία του Σαχπεκίδη είναι πολύ καλή.

Ναι, το study4exams είναι καταπληκτικό, απλά ήθελα κάτι παραπάνω, κυρίως για να νιώθω σίγουρος για τον εαυτό μου. Και εγώ σε αυτά είχα καταλήξει, ευχαριστώ! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasia@

Νεοφερμένος

Η Vasia@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου προτείνετε τα καλύτερα και πληρέστερα βοηθήματα για να προετοιμαστω μου για τις πανελλήνιες. Συγκεκριμένα ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη θεματογραφια αρχαίων ελληνικων? Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε βοηθήματα για λατινικά και ιστορια καθώς και για βιολογία γενικη(με πολλές ασκήσεις) κ ένα καλό βοήθημα για έκθεση γ λυκείου με ανεπτυγμένα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Στα αρχαία είχα τη θεματογραφία του Σαχπεκίδη (Ελληνοεκδοτική), πολύ καλή, και στο φροντιστήριο κάναμε θέματα από τη θεματογραφία του Μεταιχμίου, και αυτή καλή. Στα λατινικά το βοήθημα του Μεταιχμίου είναι πολύ καλό, αλλά και αυτό της Ελληνοεκδοτικής. Στην έκθεση πάλι Ελληνοεκδοτική είχα, αυτό των αδελφών Μητσέλλου (ένα μπλε), και για την ιστορία έχω ακούσει πως καλό είναι αυτό του Μεταιχμίου, χωρίς να γνωρίζω από πρώτο χέρι όμως. Για βιολογία δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Για θεματογραφία αρχαίων θα σου πρότεινα του Σαχπεκιδη, γιατί έχει και τη συντακτική ανάλυση των κειμένων.
Από γνωστό μπορείς να αγοράσεις τα βοηθήματα του Φλωρου(ναι έτσι λέγεται!) ή όπως το έκανα εγώ να διαβάζεις από τα ψηφιακά βοηθήματα του υπουργείου, γιατί από εκεί δίνονται οι απαντήσεις μετά στα βαθμολογικά.
Από τα βοηθήματα του υπουργείου μπορείς να διαβάζεις και τα Λατινικά, έχουν μπόλικο υλικό.
Ιστορία και έκθεση δεν ξέρω, ίσως και να μη χρειάζεται καν να αγοράσεις- δεν σκοπεύεις να αρχίσεις φροντιστήριο/ιδιαίτερα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasia@

Νεοφερμένος

Η Vasia@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι Απόφοιτη. Σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες ξανά για δεύτερο πτυχίο. Θα αρχίσω φροντιστήριο από Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Είμαι Απόφοιτη. Σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες ξανά για δεύτερο πτυχίο. Θα αρχίσω φροντιστήριο από Σεπτέμβρη.

Παιδια εγω πιστεύω οτι ειναι ανουσιο το βοηθημα τοσο στην ιστορία οσο και στα λατινικα.Ιστορια διαβαζεις το βιβλίο και πας και γραφεις και λατινικα κανεις εξασκηση σε ολαολα τα ουσιαστικα,ρηματα,αντωνυμιες και επιθετα που εχεις το καθε κειμενο.

Τωρα εκθεση θα χρειστει σιγουρα ενα βοηθημα οσο για τα αρχαια το studyforexams ειναι υπερ αρκετο(γνωστο) ενω η γραμματικη της αρχαιας ελληνικης γυμνασιου/λυκειου ειναι οτι πρεπει για το αγνωστο .Περα απο αυτα μπορεις να βρεις και κειμενα στο ιντερνετ με τις απαντήσεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Μα στα λατινικά καλείσαι να απαντήσεις και σε ασκήσεις άλλου τύπου, όπως ανάλυση μετοχής ή αλλαγή σύνταξης (που οι περισσότερες προτάσεις έχουν ιδιομορφίες). Αν όχι βοήθημα, το study4exams, που είναι εξίσου καλό, είναι απαραίτητο. Σίγουρα το βιβλίο δεν αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top