Ακμή και χάπια

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δηλαδη δεν υπαρχει προβληνα ,θα δοκιμασω και εγω και θα δω αν με ζαλιζει.Εγω βεβαια εννοουσα εαν υπαρχει προβλημα με την θεραπεια δηλαδη αν θα την χειροτερεψει .....Δεν ξερω αν καταλαβες το εγραψα βιαστηκα

Δεν εχει να κανει με το αν χειροτερεψει η θεραπεια στο προσωπο σου. Απλως τα χαπια αυτα επιβαρυνουν πολυ το συκωτι και καλο ειναι να αποφευγεις το αλκοολ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δεν εχει να κανει με το αν χειροτερεψει η θεραπεια στο προσωπο σου. Απλως τα χαπια αυτα επιβαρυνουν πολυ το συκωτι και καλο ειναι να αποφευγεις το αλκοολ. ;)
και γενικως να αποφευγεις... το φάρμακο βάζει υπό πίεση το συκώτι γενικώς οπότε ίσως παρατρήσεις αύξηση βάρους (εγώ πάλι έχασα και συνεχίζω να χάνω). και πάντα παίρνουμε το χάπι αφού έχουμε φάει φαγητό υψηλό σε λιπαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ παιδιά έχω ακμή στο μέτωπο, αλλά δεν νομίζω πως είναι σωστό να καταφεύγουμε στα χάπια (εκτός αν το πρόβλημα είναι τεράστιο). Εγώ π.χ. από την Έκτη Δημοτικού είχα πολλή ακμή στο μέτωπο και έβαζα πράσινο βιολογικό σαπούνι χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
Πήγαμε σε δερματολόγο και μας είπε ότι δεν θα μείνει για πάντα στο πρόσωπό μου και πως κάποια στιγμή στο Λύκειο θα φύγει. Ωστόσο μας έδωσε υγρό σαπούνι το Clearasil ή κάπως έτσι.
Γενικά παρατηρώ μια αλλαγή. Δεν έχω όσα είχα, και πλέον όταν βγάζω, δεν έχουν ποίον και φεύγουν μέσα σε 1-2 μέρες. Επίσης να πω, ότι δεν είναι κακό λόγω χαπιών ή σαπουνιού το δέρμα να ξεραίνεται. Το ότι ξεραίνεται, σημαίνει πως κάνει καλή δουλειά. Ο δερματολόγος μου, μου είπε να μη βάζω ενυδατική αν νιώθω το πρόσωπό μου ξυρό γιατί θα το κάνω χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ρε παιδια ποσο τεραστια ακμη εχετε και παιρνετε χαπια? δεν ειναι καραμελες..σταματουν την αναπτυξη πανω απο ολα..γιατι δεν βαζετε μια απλη αλοιφη? και επισης το καλοκαιρι φευγουν μονα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ρε παιδια ποσο τεραστια ακμη εχετε και παιρνετε χαπια? δεν ειναι καραμελες..σταματουν την αναπτυξη πανω απο ολα..γιατι δεν βαζετε μια απλη αλοιφη? και επισης το καλοκαιρι φευγουν μονα τους
εγω έχω ακμή απο περίπου 11-12χρονών. Όχι πολύ στο πρόσωπο αλλά περισσότερο στο σώμα. Τα τελευταία χρόνια έβαζα διάφορες αλοιφές (πήγαινα σε δερματολόγο) αλλά δεν υπήρχε κάποια τεράστια αλλαγή. Μου πρότεινε κάπου στα 14-15 να πάρω ισοτρετινοϊνη αλλά αρνήθηκα γιατί γνώριζα παρενέργειες, ήμουν ακόμη σε ανάπτυξη κλπ. Ενα μηνα πριν γινω 19 πήγα σε άλλο δερματολόγο για να αρχίσω θεραπεία με ισοτρετινοϊνη για να φύγουν εντελώς. Ξεκίνησα με 50mg για ένα μήνα και από τότε εως τωρα (2μηνες) είμαι στα 30mg/20mg εναλλάξ. Σε πολλούς δε φεύγουν το καλοκαίρι (όπως και σε εμενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αν πινω παραλληλα και πρωτεινες λετε να πειραξει?και να με κανει χειροτερα απο οτι ειμαι..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ρε παιδια ποσο τεραστια ακμη εχετε και παιρνετε χαπια? δεν ειναι καραμελες..σταματουν την αναπτυξη πανω απο ολα..γιατι δεν βαζετε μια απλη αλοιφη? και επισης το καλοκαιρι φευγουν μονα τους

Γενικά η πρώτη λύση συνήθως είναι η αλοιφή και μετά πηγαίνουμε σε χάπια. Σε κάποια άτομα όμως η αλοιφή είναι σαν να προσπαθείς να καταπολεμήσεις ίωση απλά με χαμομήλι και βότανα -και είναι ίσως και παρακινδυνευμένο να συνεχίσεις με αλοιφές γιατί μπορεί ακόμα και να δράσει να μείνουν σημάδια.

Δεν μιλάμε να βγάζεις 4-5 σπυράκια στο πρόσωπο και άλλα τόσα στα μπράτσα και στην πλάτη, εκείνα ναι θα φύγουν ακόμα και να μην καθαρίζεις καν το πρόσωπό σου. Κάποια άτομα έχουν πάρα πολύ έντονη ακμή, και πέραν του αισθητικού προβλήματος, συσσωρεύεται σμήγμα και διάφορες τοξίνες που δεν φεύγουν με έναν απλό καθαρισμό και θέλει θεραπεία σε βάθος.

Αν πινω παραλληλα και πρωτεινες λετε να πειραξει?και να με κανει χειροτερα απο οτι ειμαι..?

Λοιπόν, κοίτα να δεις πώς έχει το πράγμα. Θα κλείσεις ραντεβού σε έναν ιδιώτη δερματολόγο ή στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου της πόλης σου ή θα πας μια επίσκεψη στον αγροτικό γιατρό/κέντρο υγείας της περιοχής σου. Εδώ τα παιδιά θα σου απαντήσουν μόνο εμπειρικά, και δεν αμφισβητώ ότι θα γίνει με καλή πρόθεση, αλλά ακόμα και copy paste το φυλλάδιο οδηγιών να σου κάνουμε, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, ανταποκρίνεται διαφορετικά στην θεραπεία και εμφανίζει (αν εμφανίσει), άλλες παρενέργειες. Συν ότι για να ξεκινήσεις θεραπεία με ισοτρετινοϊνη απ' όσο ξέρω πρέπει να κάνεις και έναν πλήρη βιοχημικό έλεγχο πρώτα για να δουν αν έχεις ανεβασμένα κάποια ένζυμα. Πήγαινε σε γιατρό λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν πινω παραλληλα και πρωτεινες λετε να πειραξει?και να με κανει χειροτερα απο οτι ειμαι..?
Ότι και να σου πούμε εμείς αυτοσχεδιασμός θα είναι ή βασισμένο στην εμπειρία τη δικιά μας .Το καλύτερο που μπορείς να κανείς είναι να πας σε ένα γιατρό που ξέρει καλύτερα από όλους. Για τα τυπικά πάντως εγώ μετά από χρόνια ακμή που μια εμφανιζόταν και μια έφευγε και έχοντας χρησιμοποιήσει αμέτρητες κρέμες ενώ πάντα καθάριζα το πρόσωπο μου έκανα πήλινγκ καθαρισμό κτλ βρήκα σωτηρία στα χάπια σε συνδιασμό με μια κρέμα και σε μια άλλη θεραπεία με ένα ειδικό φως που σκοτώνει τα βακτήρια και κάνουν κάποιοι αισθητικοί. Πριν πάρω τα χάπια έκανα ότι εξετάσεις μου ζήτησε ο γιατρός ενώ τις ίδιες έκανα και μετά και δεν είχε αλλάξει τίποτα στον οργανισμό. Αλκοόλ έπινα αλλά δεν είμαι και το άτομο που μεθάει .Για την ξηροδερμία εγώ διαφορά δεν είδα αφού πάντα χρησιμοποιώ πολύ καλή ενυδατική (panthenol 10 ευρω ,ακόμη κλαίω τα λεφτά που έδωσα στις διαφορές ακριβές ενυδατικές σισειντο κτλ και δεν έκαναν τιποτα).Αυτά όμως είναι διαφορετικά σε κάθε άνθρωπο γι αυτό χρειάζεται ο γιατρός .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εχεις δικιο σε ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
ρε παιδια ποσο τεραστια ακμη εχετε και παιρνετε χαπια? δεν ειναι καραμελες..σταματουν την αναπτυξη πανω απο ολα..γιατι δεν βαζετε μια απλη αλοιφη? και επισης το καλοκαιρι φευγουν μονα τους

Ποιος το λεει οτι σταματουν της αναπτυξη ? Αν ειχες 150 σπυρακια εσυ στο προσωπο μεχρι και πετρελαιο θα εβαζες στην μουρη αν σου ελεγαν οτι θα θεραπευει οποτε μην κρινεις τους αλλους γιατι ολοι ξερουμε οτι ειναι οτι χειροτερο η ακμη.Και δεν φευγουν ποτε το καλοκαιρι μονα τους ισα ισα μπορει να γινουν πολυ χειροτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν πινω παραλληλα και πρωτεινες λετε να πειραξει?και να με κανει χειροτερα απο οτι ειμαι..?
το θεμα μπορεις να το ψαξεις και στο google. Εαν ασχολείσαι με αθλητισμό ή γενικώς φυσική κατάσταση και θες να πάρεις πρωτεινη μπορεις να την παρεις αφοβα. Όμως σε πολλές περιπτώσεις η whey protein μπορει να αυξησει τα σπυρακια. Πρωτου κανεις οτιδηποτε θα επισκευτεις ενα δερματολογο.
Ποιος το λεει οτι σταματουν της αναπτυξη ? Αν ειχες 150 σπυρακια εσυ στο προσωπο μεχρι και πετρελαιο θα εβαζες στην μουρη αν σου ελεγαν οτι θα θεραπευει οποτε μην κρινεις τους αλλους γιατι ολοι ξερουμε οτι ειναι οτι χειροτερο η ακμη.Και δεν φευγουν ποτε το καλοκαιρι μονα τους ισα ισα μπορει να γινουν πολυ χειροτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
λαθος κανεις φιλε..ενταξει αλλο αν καποιος εχει 150 σπυρια οπως λες...εγω που εχει 3-4 σπυρια στο ενα μαγουλο φευγουν το καλοκαιρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ουτε μενα εφυγαν το καλοκαιρι..καλα εμενα,ειναι πιο πολυ κοκκινα σημαδια που φουντωναν ακομα περισσοτερο γιαυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
τι εννοεις? δηλαδη καλοκαιρι ειχες σπυρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ειχα πιο πριν και με του ηρθε το καλοκαιρι εγινε πιο χαλια!καιδν ειχα και καμια τρελη ακμη σκεψου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
τωρα πως εισαι? εχεις πολλη ακμη? και στα 2 μαγουλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τωρα εχω γινει αρκετα χειροτερα και ναι και στα δυο μαγουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
τι αγωγη κανεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βαζω ενα σαπουνι της effaclar και μια κρεμα την effaclar duo plus..εχω δει διαφορα η αληθεια ειναι αλλα δν θελω να συμβιβαστω σαυτο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
αυτα που λες φιλε ειναι καλλυντικα..χρειαζεσαι αντιβιωση η τοπικη η απο το στομα μαζι με αλοιφη(adaferin,stiefotrex,airol)..αυτες πηρα εγω που μου εμειναν πολυ λιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top