Ακμή και χάπια

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η ακμη οφειλεται κατα κυριο λογο στις ορμονες και συγκεκριμενα στην τεστοστερονη. Πιο αυξημενη τεστοστερονη προκαλει ακμη, λιπαρο δερμα κλπ. Οποτε αυτο με την διατροφη δεν ισχυει ρωτηστε και εναν δερματολογο και θα σας πει ελαχιστα. Το χαπι η η κρεμα το μονο που κανουν ειναι να τα καταστελλουν στην επιφανεια(δηλαδη δεν δρουν στις ορμονες γιατι αυτο το χειριζεται αλλος ιατρος ο ενδοκρινολογος και αυτο οταν υπαρχει θεμα ορμονικο και οχι επειδη υπαρχει ακμη). Αρα μην περιμενετε οτι με αυτα αντιμετωπιζετε την ακμη απλα την καταστελλετε και θα το δειτε αν κανετε μια θεραπεια καιρο και εχουν εξαφανιστει τα σπυρακια αν την κοψετε για λιγες μερες θα εμφανιστουν γιατι οι ορμονες οσο ειναι ψηλα αυξανεται η ακμη. Δεν ειναι παθολογικο προβλημα ειναι απλα αυτο στην εφηβεια κυριως. Παθολογικο προβλημα ειναι ενα κοριτσι να κανει ορμονολογικες εξετασεις και να δει οτι εχει αρκετα αυξημενα ανδρογονα για την ηλικια και το φυλο της σε σχεση με οιστρογονα, αλλο αυτο και αλλο το να εχεις ακμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα74

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εχει κανει κανεις σας θεραπεια με a cnotren και εχει εμφανισει υψηλα επιπεδα στα υπατικα ενζυμα; επειδη αρχισα πριν εναμιση μηνα και εκανα εξετασεις και φοβαμαι μηπως ειναι αυξημενες οι τιμες τους αλλα δεν εχω πιει καθολου αλκοολ και κανω ισορροπημενη διατροφη χωρις ζαχαρη και λιπαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εχει κανει κανεις σας θεραπεια με a cnotren και εχει εμφανισει υψηλα επιπεδα στα υπατικα ενζυμα; επειδη αρχισα πριν εναμιση μηνα και εκανα εξετασεις και φοβαμαι μηπως ειναι αυξημενες οι τιμες τους αλλα δεν εχω πιει καθολου αλκοολ και κανω ισορροπημενη διατροφη χωρις ζαχαρη και λιπαρα



Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα. Δεν είναι τίποτα. Και τα δικά μου ανεβασμένα ήταν, αλλά δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα. Καλύτερα όμως να δει τις εξετάσεις σου και ο δερματολόγος και να κρίνει ανάλογα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα74

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα. Δεν είναι τίποτα. Και τα δικά μου ανεβασμένα ήταν, αλλά δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα. Καλύτερα όμως να δει τις εξετάσεις σου και ο δερματολόγος και να κρίνει ανάλογα. :)


Ευτυχως βγηκαν σε φυσιολογικα πλαισια!!! Εσενα πως σου πηγε η θεραπεια; εχω δει κιαλλους που εχουν κανει και το δερμα τους εχει γινει χαρτιι!! Ελπιζω να μην μου μεινουν σημαδια οπως και σε αυτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει για 10 μήνες χάπια για την ακμή ( με την έγκριση δερματολόγου βέβαια ) και αν και έχουν περάσει 10 περίπου μηνες απο τότε που τα σταματήσα το πρόσωπο μου είναι σε αρκετά καλή κατάσταση ( μόνο παραμένω λίγο κόκκινος ) . Όλοι μου λένε οτι έχω καθαρίσει αρκετά και δν έχω μετανιώσει που τα πήρα . Αυτό διοτι 3 χρόνια προσπάθουσα με σάπουνια , κρέμες κλπ δίχως κανένα αποτέλεσμα . Και δεν ξέρω κατα πόσο θα εφεύγαν μετά την εφηβεία . Ωστόσο είναι πολύ δυνάτα χάπια και εχούν παρένεργειες που διαφέρουν σε κάθε ατόμο . Εγώ είχα τις εξης : ξηροδερμία ( πρόσωπο και χέρια ) και οπωσδήποτε χρησιμοποιούσα κρέμες . Γιατι στην ουσία αυτα τα χάπια αντιμετώπιζαν τη λιπαρότητα του δέρματος . Επιπλέον μου έτρεχε εύκολα αίμα απο τη μύτη και υπήρχε ενα θέμα με τις εξετάσεις αίματος και οχι μόνο. Έκανα καθε μήνα εξέτασεις διότι αυτα τα χάπια επηρεάζουν τα λεύκα αιμοσφαίρια ( γι'αυτο και η δόση ειναι ελεγχόμενη από δερμάτολογο και πάει ανάλογα με το βάρος ) και ανεβάζουν αρκετα τη χοληστέρινη και τα τριγλυκερίδια . Επομένως εκανα κανονίκη διατροφή ( όπως οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας ) . Σοκολάτες και γλυκά παίζει να έφαγα 5 φόρες σε αυτούς τους δέκα μήνες αν και μου αρέσουν . Βούτυρο , τύρια πολύ λίγο . Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι θα σύμβει σε κάθε άνθρωπο . Απλώς να τα αποφεύγετε σε μίκρη ηλικία επειδή έχω την εντύπωση πως επιβραδύνουν κάπως την ανάπτυξη και σε ηλίκιες που οι γυναίκες υπάρχει περίπτωση να αποκτήσουν παίδι ( προσόχη ) . Αυτα απο εμένα και όπως είπα και πριν δεν έχω μετανιώσει και ίσως τα άτομα με ακμή να καταλαβαίνουν ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα74

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω ειχα μετριας μορφης ακμης απο 3η γυμνασιου(την αντιμετωπιζα με βλακειες σαπουνια που δεν εκαναν τιποτα ειχα παει σε εκατο δερματολογους ο καθενας ελεγε την δικη του βλακεια) μεχρι τον περασμενο μαϊο που αρχισαν οι εξετασεις και ξαφνικα απο το πολυ αχγος εγινε σοβαρη κυστικη ακμη και πονουσα πολυ αρχισα με ηπια αντιβιοτικα να το αντιμετωπισω μα δεν τα καταφερα και αρχισα να περνω acnotren σε 9 μερες τελειωνω τους 2 μηνες κανω ισοροπημενη διατροφη χωρις λιπαρα και ζαχαρη(η σοκολατα απαγορευται) ιδανικα ειναι οι φυτικες ινες , τα πολλα φρουτα, λαχανικα, τα ψαρια καθως και 3L νερο καθημερινα και ελπιζω ολα να πανε καλα και στους 6 μηνες που θα τελειωσω να ειμαι καθαρη χωρις σημαδια!! Οποιος αλλος εχει κανει θεραπεια με acnotren ας μου πει την εμπειρια του εχω πιστεψει πως θα εχω καλης ποιοτητας δερμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγω ειχα μετριας μορφης ακμης απο 3η γυμνασιου(την αντιμετωπιζα με βλακειες σαπουνια που δεν εκαναν τιποτα ειχα παει σε εκατο δερματολογους ο καθενας ελεγε την δικη του βλακεια) μεχρι τον περασμενο μαϊο που αρχισαν οι εξετασεις και ξαφνικα απο το πολυ αχγος εγινε σοβαρη κυστικη ακμη και πονουσα πολυ αρχισα με ηπια αντιβιοτικα να το αντιμετωπισω μα δεν τα καταφερα και αρχισα να περνω acnotren σε 9 μερες τελειωνω τους 2 μηνες κανω ισοροπημενη διατροφη χωρις λιπαρα και ζαχαρη(η σοκολατα απαγορευται) ιδανικα ειναι οι φυτικες ινες , τα πολλα φρουτα, λαχανικα, τα ψαρια καθως και 3L νερο καθημερινα και ελπιζω ολα να πανε καλα και στους 6 μηνες που θα τελειωσω να ειμαι καθαρη χωρις σημαδια!! Οποιος αλλος εχει κανει θεραπεια με acnotren ας μου πει την εμπειρια του εχω πιστεψει πως θα εχω καλης ποιοτητας δερμα
Και εγώ αυτά τα χάπια πήρα , απλώς αντί για 6 μήνες που ήταν η θεραπεία χρειάστηκαν 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με..!κανω πρωταθλητισμο στη κολυμβηση και λογικο ειναι να,παιρνω συμπληρωματα!εχω θεμα,με την ακμη και ο γιατρος μου προτεινε τα cnotren!μπορειτε να μ πειτε αν το χλωριο επηρεαζει και θα τα κανει να ξερενωνται κιαλλο..?και για τα συμπληρωματα λετε να τα σταματησω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Φιλε μου το χλωριο ισως σε επιδεινωσει την ακμη..αλλαξε την διατροφη σου απλα βαλε καποια κρεμα μαζι με αντιβιωση(stiefotrex-acne hermal) και θα σε μια χαρα..και να ξες σε 2 μηνες τα σπυρια θα φυγουν λογο καλοκαιριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Α ευχαριστω!το θεμα ειναι ομως οτι τα χω δυο χρονια τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
εε εγω τα ειχα 4..ακομα εχω 2-3 στο ενα μαγουλο αλλα μια χαρα..αν εχεις γενια αφηνε τα βοηθαει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Α οκ και εβαζες αυτη τη κρεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με..!κανω πρωταθλητισμο στη κολυμβηση και λογικο ειναι να,παιρνω συμπληρωματα!εχω θεμα,με την ακμη και ο γιατρος μου προτεινε τα cnotren!μπορειτε να μ πειτε αν το χλωριο επηρεαζει και θα τα κανει να ξερενωνται κιαλλο..?και για τα συμπληρωματα λετε να τα σταματησω?

Πιστεύω ένας δερματολόγος θα σου δώσει την λύση.
Εάν σου προκαλούν παρενέργειες, πρέπει να τα κόψεις. Βέβαια είσαι μικρός ακόμα, και θα συνεχίσεις να έχεις ακμή.

Και από συμπληρώματα να παίρνεις μόνο βιταμίνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ενταξει ευχαριστω καλη μ επιτυχια λοιπον:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα acnotren απο τελη δεκεμβριου-αρχες γεναρη.. Η διαφορα ακομη και μετα απο 2-3 εβδ ηταν τρελη... Πλεον εχουν μεινει μονο σημαδια και σπανιως βγαινει καποιο καινουργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Και παρενεργειες εχεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Και παρενεργειες εχεις??
well, εγω πιστευω πως ναι. Πχ πιανω τον εαυτο μου να ειναι στενοχωρημενος χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, άλλες φορές είμαι πολύ χαρούμενος χωρίς λόγο, νιωθω συνεχως καπως κουρασμενος και θελω να κοιμαμαι ολη την ωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Και ξηρασιες πολλες ε?εχω κοπελα και φοβαμαι τα χειλια μου πως θα γινουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Και ξηρασιες πολλες ε?εχω κοπελα και φοβαμαι τα χειλια μου πως θα γινουν..
ναι.. στην αρχη (εως την τριτη εβδομαδα) ενιωθα πιο ξηρο το προσωπο μου αλλα ειχα ενυδατικη κρεμα οποτε ηταν κομπλε. τα χειλη απο την αλλη αστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ωχχ τοσο πολυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top