Απορίες για στράτευση

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Από αυτά που διάβασα προκύπτει το συμπέρασμα ότι σε κάθε περίπτωση οφείλουν να του παρέχουν αναβολή, εάν του χρόνου προσκομίσει τα νέα έγγραφα από το Ανοικτό της Κύπρου, αφού είναι αναγνωρισμένο, το πρόγραμμα διδάσκεται στα ελληνικά και ο χρόνος περάτωσης των σπουδών δεν υπερβαίνει το 28ο έτος. Εάν συμβεί το αντίθετο κάτι δεν πάει καλά ή κάνουν ό,τι τους καπνίσει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω για το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο έχει ξεκαθαρίσει το θέμα ότι οι φοιτητές ΔΕΝ δικαιούνται κανενός είδους φοιτητική μέριμνα όπως αυτή αναφέρεται στο άρθρο 29 του Ν.1268/1982 https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijL4E-DF551csmbi2c-Z2JrW_54lrz1H8RSpL2y6k7tir σύμφωνα με την αριθμ 99/2001 (σελ 6-7) γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους https://www.nsk.gr/web/nsk/anazitisi...col_id=column-4&p_p_col_pos=1&p_p_col_count=2. Για το αντίστοιχο Κυπριακό ας το ψάξει αλλά έχω την αίσθηση ότι το ίδιο θα ισχύει και εκεί αφού διέπονται από τις ίδιες αρχές λειτουργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή το σκεφτόμουν το θέμα, κατέληξα ότι το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος σου για να σιγουρευτεί (αν και εγώ σύμφωνα με την παραπάνω ανάρτησή μου έχω σιγουρευτεί) είναι να στείλει ένα έγγραφο ερώτημα στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου και να περιμένει έγγραφη απάντηση. Αν προσπαθήσει να πάρει πληροφορίες προφορικά πολύ φοβάμαι ότι θα του πει ο καθένας ο,τι θέλει και μετά, αν τελικά δεν είναι έτσι όπως του τα είπαν, απλά θα το αρνηθούν. Verba volant, scripta manent.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Καλημέρα,πριν ακριβώς δυο βδομάδες έκανα αναβολή λόγω σπουδών.Στο site της στρατολογίας ποτε θα περαστεί η αναβολή μου; Απλά να μου φύγει απ'το μυαλό θέλω,γιατί ήρθε χαρτί που λέει ότι παρουσιάζομαι 18/1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλημέρα,πριν ακριβώς δυο βδομάδες έκανα αναβολή λόγω σπουδών.Στο site της στρατολογίας ποτε θα περαστεί η αναβολή μου; Απλά να μου φύγει απ'το μυαλό θέλω,γιατί ήρθε χαρτί που λέει ότι παρουσιάζομαι 18/1

Καμια φορα αργουν και μαλιστα σε ακραιο βαθμο. Αν δεν δεις κατι τις επομενες ημερες ή δεν λαβεις καμια ειδοποιηση, κανε μια κρουση στο στρατολογικο γραφειο που ανηκεις. Αν την δικαιουσαι, δεν παιζει να μην την εχεις παρει, απλα σαν την βραδυπορεια της γραφειοκρατιας στο Στρατο, δεν εχει πουθενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
η αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών μέχρι πότε ισχύει παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
αναλογα που σπουδαζεις εως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ και εως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ /ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω ακούσει κάποιους οδοντιάτρους να με συμβουλεύουν οτι ''τελείωσε 1α την Οδοντιατρική και μετά πήγαινε στρατο με το σήμα φιδιού ''
Τι είναι αυτό το σήμα φιδιού ?(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τι σχεση εχει αυτο με τη ΣΣΑΣ; Αλλο ο Στρατιωτικος Οδοντιατρος αλλο ο Οδοντιατρος φανταρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το φίδι είναι το σύμβολο των γιατρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Το φίδι είναι το σύμβολο των γιατρών.

Και ξερω εγω ειναι καλο αυτο η δεν εχει καμια διαφορα δηλαδη θα με σαν τους αλλους φανταρους ? η θα ειμαι σε γραφειο ξερω εγω?

Τι σχεση εχει αυτο με τη ΣΣΑΣ; Αλλο ο Στρατιωτικος Οδοντιατρος αλλο ο Οδοντιατρος φανταρος.

Μπερδευτεικα σρυ.......αλλα με αυτο που ρωτάω ξερω εγω ειναι καλο αυτο η δεν εχει καμια διαφορα δηλαδη θα με σαν τους αλλους φανταρους ? η θα ειμαι σε γραφειο ξερω εγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Συνήθως, οι γιατροί, οι ψυχολόγοι, οι φυσικοθεραπευτές, οι νοσοκόμοι, οι διατροφολόγοι-διαιτολόγοι κάνουν τη θητεία τους στο Υγειονομικό του Στρατού (Ξηράς, Αεροπορίας, Ναυτικού). Οι οδοντίατροι, έπειτα από τη βασική εκπαίδευση, μεταφέρονται σε στρατιωτικό νοσοκομείο/οδοντιατρείο ή σε μονάδες που έχουν υγειονομικό. Κάνουν περισσότερες υπηρεσίες από ψυχολόγους/κοινωνιολόγους. :)

Δεν έχω καταλαβει όμως αν μιλάς για τη θητεία του Οδοντιάτρου ή για τη ΣΣΑΣ οδοντιατρικής. Μετά από τη ΣΣΑΣ, δεν κανεις θητεία. Δεν εισαι φαντάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία.
Είμαι του '98 και είχα πάει να κάνω τα χαρτιά μου στην στρατολογία όπως όλα τα αγόρια της γενιάς μου. Μπαίνω πρόσφατα στο σαιτ της στρατολογίας για να αναζητήσω το όνομα μου και δεν με εμφάνιζε. Τελικά με βρήκα αλλά με έχουν καταχωρήσει με λάθος αριθμό ταυτότητας( αντι για ΑΙ μου έχουν ΑΚ). Αυτό μάλλον ήταν λάθος του υπαλλήλου στα ΚΕΠ που είχα πάει. Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα με την αναβολή μου;
Την Δευτέρα θα πάω να ρωτήσω στην στρατολογία για να το διορθώσουν αν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
θα σου ζητήσουν φαντάζομαι δικαιολογητικά κλπ από ΚΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κάνεις αναβολή στα ΚΕΠ, παίρνεις ένα χαρτί από την γραμματεία και το πας στα ΚΕΠ και κομπλετζίκι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους δύο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αυτά τα τηλέφωνα στην στρατολογία γιατί δεν τα σηκώνουν ποτέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα τηλέφωνα στην στρατολογία γιατί δεν τα σηκώνουν ποτέ?

Γιατί έχει κάνει στάση το φορτηγό με τις ζουγράνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί έχει κάνει στάση το φορτηγό με τις ζουγράνες

Ρε παίρνω τηλέφωνο μετά απο 30 φορές το σηκώνει ενας τύπος μου αναφέρει οτι δεν είναι αρμόδιος να πάρω σε κάποια άλλα τηλέφωνα που μου έδωσε.Το κλείνω παίρνω με την σειρά εκείνα τα τηλέφωνα τίποτα απολύτως.Ξαναπαίρνω τηλέφωνο σε εκείνον ο οποίο φυσικά δεν το σηκώνει ούτε αυτός τελικά μετά απο κόπο το σήκωσε μια γυναίκα έβαλα τις φωνές..στρατολόγοι και δημόσιοι υπάλληλοι σημειώσατε ενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top