Μάθημα Επιλογής

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
εμας μας εδωσαν χαρτι να επιλεξουμε μαθημα επιλογης.πληροφορικη στο τελος δεν δινουμε εξετασεις η τις δινουμε σε υπολογιστη? εσεις ποιο θα επιλεξετε?

Kοιτα,πληροφορικη δε τη δινεις στο τελος αλλα ουτε μετραει και στο μεσο ορο.Βαθμολογεισαι ,συνηθως, απο μια εργασια που θα κανεις στο powerpoint.Επισης,δε μπορεις να την ξαναπαρεις σε αλλη ταξη ως μαθημα επιλογης αλλα μπορεις να διαλεξεις πολυμεσα δικτυα που ειναι αναλογο μαθημα.Απο το μαθηματα επιλογης καθοριζονται τα τμηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
τα πολυμεσα δικτυου εξεταζονται?εγω θελω να δωσω και σχολη απο τις επιστημες υγειας,οπως ιατρικη η οδοντιατρικη,του χρονου ξερεις αν θα υπαρχει καποιο μαθημα επιλογης που θα ειναι σχετικο με αυτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ επέλεξα το ελεύθερο σχέδιο όχι μόνο γιατί κάνεις χαβαλέ αλλά και επειδή είμαι σχετικά καλός στο σχέδιο. Την πληροφορική την αφήνω για την Γ' λυκείου, ώστε να δώσω ένα μάθημα λιγότερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ποια είναι τα μαθήματα επιλογής??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εμας μας εδωσαν πολυμεσα :
αρχες οικονομιας
β ξενη γλωσσα
στοιχεια αστρονομιας και διαστημικης
γραμμικο σχεδιο
ελευθερο σχεδιο
εφαρμογες υπολογιστων
διαχειρηση φυσικων πορων
Νεοτερη ευρωπαικη λογοτεχνια : ιστορια και κειμενα


τα πολυμεσα δικτυα εξεταζονται στη γ λυκειου στο τελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ προφανώς θα διαλέξω ένα που να γίνεται χαβαλές μέσα στην τάξη, ώστε να μπορώ να διαβάζω τα μαθήματα της κατεύθυνσης και κατά προτίμηση να μην το γράφουμε στις εξετάσεις. Νομίζω οι περισσότεροι διαλέγουν αστρονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ προφανώς θα διαλέξω ένα που να γίνεται χαβαλές μέσα στην τάξη, ώστε να μπορώ να διαβάζω τα μαθήματα της κατεύθυνσης και κατά προτίμηση να μην το γράφουμε στις εξετάσεις. Νομίζω οι περισσότεροι διαλέγουν αστρονομία.
Η αστρονομία δίνεται κανονικά στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Σε εμάς δεν έδωσαν ακόμα χαρτί για να επιλέξουμε μάθημα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μας έδωσαν ένα χαρτί από το σχολείο για να επιλέξουμε κάποιο μάθημα για την Α' Λυκείου χωρίς να μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Τα μαθήματα επιλογής είναι τα ακόλουθα:

  • Εφαρμογές Πληροφορικής
  • Γεωλογία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων
  • Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός
  • Καλλιτεχνική Παιδεία

Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για το με τι σχετίζεται κάθε μάθημα; Εσείς ποιο μάθημα θα διαλέξετε/διαλέξατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Εδω μπορεις να βρεις πληροφοριες σχετικα με τον τροπο εξετασης τους : www.esos.gr/arthra/defterovathmia-e...yumish-gia-ta-mauhmata-epiloghs-sth-a-lykeioy
Οσο για το περιεχομενο τους μπορεις ειτε να τα βρεις στο ιντερνετ σε ηλεκτρονικη μορφη ή μπορεις να πας σε καποιο βιβλιοπωλειο, αν εχουν κυκλοφορησει, και να τα ξεφυλλισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Συνήθως τα περισσότερα παιδιά επιλέγουν Καλλιτεχνικά και Πληροφορική.Για αυτό και δεν δημιουργούνται τμήματα (τουλάχιστον σε μας) για τα άλλα δύο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το τι λέει το πρόγραμμα του υπουργείο και το περιεχόμενο του βιβλίου δεν είναι, απαραίτητα, αντιπροσωπευτικό για τι θα κάνετε στο σχολείο. Για παράδειγμα, η αδερφή μου, στις Εφαρμογές Πληροφορικής, κάνει προγραμματισμό σε ΓΛΩΣΣΑ. Δομή ακολουθίας/επανάληψης/επιλογής. Απλές εφαρμογές βέβαια, όπως "Να διαβάζει 2 αριθμούς και να βγάζει τον ΜΟ", "Επαναληπτική διαδικασία, να διαβάζει 100 αριθμούς..." κτλπ.

Διάλεξε ό,τι σου ακούγεται εσένα καλύτερο ή ρώτησε φετινούς μαθήτες της Α' από το Λύκειο που θα πας. Σε κάθε περίπτωση, έχεις δικαίωμα να αλλάξεις μάθημα, μέχρι να μπει ο Οκτώβρης. Πχ, στο Δημοτικό μας έδωσαν δηλώσεις να εγγραφούμε στο Γυμνάσιο, όπου δήλωνες και δεύτερη ξένη γλώσσα. Τις πρώτες μέρες στην Α' Γυμνασίου μας ρωτούσαν αν θέλουμε να κάνουμε αυτή τη γλώσσα (σε περίπτωση που έγινε λάθος ή κάποιος άλλαξε γνώμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν επιλέξω στην 1η λυκείου εφαρμογές πληροφορικής θα μπορώ να το επιλέξω μετά και στη 2α λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Αν επιλέξω στην 1η λυκείου εφαρμογές πληροφορικής θα μπορώ να το επιλέξω μετά και στη 2α λυκείου;

Στην δευτέρα με το νέο λύκειο δεν υπάρχει μάθημα επιλογής αλλά μάθημα πληροφορικής γενικής παιδείας (εισαγωγή στις αρχές της επιστήμης των Η/Υ), οπότε καλύτερα να πάρεις πληροφορική στην α' για να έχεις μια επαφή με το μάθημα (δικιά μου γνώμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Τα παιδιά του νέου συστήματος,ας μας πουν τι μάθημα επιλογής είχαν και τι γνώμη τους,θέλουμε βοήθεια:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Τα παιδιά του νέου συστήματος,ας μας πουν τι μάθημα επιλογής είχαν και τι γνώμη τους,θέλουμε βοήθεια:clapup:

Εγώ είχα πληροφορική,μου άρεσε πάρα πολύ ο προγραμματισμός (εμείς κάναμε σε γλώσσα python),καλύτερα πιστεύω είναι να διαλέξεις πληροφορική από τα υπόλοιπα,γιατί στις επόμενες τάξεις θα έχεις μάθημα γενικής παιδείας με προγραμματισμό.Φυσικά φέτος σε εσάς άλλαξε η ύλη στην πληροφορική :hmm: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τα παιδιά του νέου συστήματος,ας μας πουν τι μάθημα επιλογής είχαν και τι γνώμη τους,θέλουμε βοήθεια:clapup:

Αν θέλεις να βρίζεις τον εαυτό σου να πάρεις Ευρωπαϊκό. Σοβαρά,όσο γαμάτο και να σου ακούγεται,ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Είναι απαίσιος και ακαταλαβίστικος.:P
Πληροφορική,εάν έχεις καλές σχέσεις με γλώσσες προγραμματισμού πάρε,αν όχι,μην το επιλέξεις. Εγώ θεωρώ ως καλύτερη λύση τη Διαχείριση Φυσικών Πόρων. Έχει καλό βιβλίο και εύκολη ύλη.:P
Όσο για τον Ευρωπαϊκό,σε πληροφορώ ότι εγώ την πέρυσι την έπαθα με τον τρόπο αυτό και σου εφιστώ την προσοχή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασιλικηΚ.

Νεοφερμένος

Η ΒασιλικηΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γείααα σας!Θα ήθελα να μου παραθέσετε τις απόψεις σας για τα μαθήματα επιλογής που θα κληθούμε να επιλέξουμε στην Ά Λυκείου ...Σκέφτομαι για Ευρωπαϊκό Πολιτισμό ή για Εφαρμογές Πληροφορικής...Με τα άλλα δεν το έχω πολύ...Έχω όρεξη να διαβάσω θεωρίες και έτσι αλλά να μην είμαι και το κορόιδο που θα διαβάζω κάτι κατεβατά!Επίσης στις Εφαρμογές Πληροφορικής θα διδαχθούμε για προγραμματισμό?:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Με καμία παναγία ευρωπαϊκό,ειδικά φέτος που η Τράπεζα θα μπει γιατί το πράγμα είναι εξαρχής πιο "οργανωμένο". Μιλάω εκ πείρας,εγώ πέρσυ αυτό πήρα και μετά χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο. Πολύ κακό βιβλίο και αν δεν έχετε καλή φιλόλογο θα δυσκολευτείς να το μάθεις. Για τις Εφαρμογές Πληροφορικής ισχύουν τα παραπάνω. Όσο περίεργο και να σου φαίνεται με γενική ομολογία όλων των φίλων μου το ευκολότερο μάθημα επιλογής είναι η Διαχείριση Φυσικών Πόρων.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Το ίδιο δίλημμα έχω και εγώ ανάμεσα στην πληροφορική και την καλλιτεχνική παιδεία(θεατρολογία).Άντε να δούμε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top