[2013-2014] Αλλαγές στο Λύκειο από Σεπτέμβρη

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Brightside:)

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αν εισαι καλος μαθητης και εχεις και καλους καθηγητες δεν θα χρειαστει το φροντηστηριο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Τώρα σε λίγο καιρό θα ψηφιστεί και θα δούμε τι θα γίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brightside:)

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εεε ναι! Αλλα δεν νομιζω να ειναι και πολυ χαλια.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αν εισαι καλος μαθητης και εχεις και καλους καθηγητες δεν θα χρειαστει το φροντηστηριο ;)

Αν βρεις καλούς καθηγητές σε πάνω από το 1/5 των μαθημάτων στο Λύκειο τότε ναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν εισαι καλος μαθητης και εχεις και καλους καθηγητες δεν θα χρειαστει το φροντηστηριο ;)

Εσύ δεν ήσουν που έγραψες σε κάποιο άλλο ποστ ότι μπήκες στο Πειραματικό? Άρα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από άποψη καθηγητών. Και ο αδερφός μου πάει σε Πειραματικό, οπότε ξέρω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brightside:)

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εσύ δεν ήσουν που έγραψες σε κάποιο άλλο ποστ ότι μπήκες στο Πειραματικό? Άρα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από άποψη καθηγητών. Και ο αδερφός μου πάει σε Πειραματικό, οπότε ξέρω. :D
Εεε ναι γι'αυτο δεν αγχωνομαι και πολυ ;) Αν πηγαινα στο λυκειο της περιοχης μου τοτε θα τα ειχα βαψει μαυρα πραγματικα!!! ;ρ Σε ποιο παει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ καλύτερο το νέο σύστημα, πάντως. Είμαι extra γκαντέμης που δεν το προλαβαίνω:hehe:

1.) Λιγότερα μαθήματα (4, αντί για 6)
2.) Επιστροφή στις δέσμες, τις οποίες θεωρώ καλύτερες από τις κατευθύνσεις :P
3.) Μετράει ο βαθμός και των τριών τάξεων, οπότε ο μαθητής δε θα τα φορτώνει στον κόκορα τις 2 πρώτες χρονιές και μετά θα φορτσάρει.

Όλοι σας λέτε να αλλάξει το σύστημα, αλλά όταν τελικά έρχονται οι αλλαγές λέτε ότι προετοιμάζονται ρομποτάκια που μόνο θα διαβάζουν. Μέγα λάθος... Αν η γενιά του '98 και έπειτα γράψει εκεί που δε γράφει μελάνι τα φροντιστήρια, τα θέματα των πανελλαδικών θα είναι σαφώς ευκολότερα απ' ό,τι τώρα, που η επιτροπή εξετάσεων θεωρεί δεδομένο το φροντιστήριο της Γ' Λυκείου.

Μην σκέφτεστε με αυτό που ΘΑ γίνει, σύμφωνα με τη λογική, αλλά αυτό που θα μπορούσε να γίνει αν άλλαζε ο τρόπος σκέψης των μαθητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Tζέι να προσθέσω κάτι.
Εγώ δεν ξέρω μαθητή που μόλις άκουσε "Πανελλαδικές" δεν σκέφτηκε φροντιστήρια. Εκτός και αν μιλάμε για άτομο που η οικογένειά του αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Tζέι να προσθέσω κάτι.
Εγώ δεν ξέρω μαθητή που μόλις άκουσε "Πανελλαδικές" δεν σκέφτηκε φροντιστήρια. Εκτός και αν μιλάμε για άτομο που η οικογένειά του αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα.
Ξέρεις εμένα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ξέρεις εμένα:P
Ναι το ξέρω την άποψη που έχεις περί του θέματος.Αλλά όποιον ρωτάω που πρόκειται να μπει 1η για φροντιστήρια λέει και΄γω κοιτάω σαν ούφο.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Μην ακουτε φημες , μεχρι στιγμης εχω ρωτησει καθηγητες απο το λυκειο που πηγαινα παλια , ολα θα παραμεινουν ως εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μην ακουτε φημες , μεχρι στιγμης εχω ρωτησει καθηγητες απο το λυκειο που πηγαινα παλια , ολα θα παραμεινουν ως εχουν.
Μάνα εκπαιδευτικό έχω και το συζητούσε με τη Μαθηματικό του Λυκείου και έχει αντίθετη άποψη.:P
Θα δούμε. Άκουσα ότι το νομοσχέδιο θα κατατεθεί στις 27.8. Τώρα,θα δούμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κριμα που δε θα πιασει και εμενα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Στα αρνητικά συγκαταλέγονται και τα 2 εξής:

1. Το 50% των θεμάτων θα τα βάζουν οι καθηγητές. Ευνόητο το πόσο προβληματικό θα είναι κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψη και ότι αυτό θα ισχύει και για τα ιδιωτικά σχολεία.

2. Τα παραπάνω ισχύουν και για τη βαθμολογία Α-Β' λυκείου.

Και φυσικά, θεωρώ εντελώς απίθανο να παραμείνει ίδια σε ποσότητα η ύλη στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, εφόσον αυτά μειώνονται σε 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Στα αρνητικά συγκαταλέγονται και τα 2 εξής:

1. Το 50% των θεμάτων θα τα βάζουν οι καθηγητές. Ευνόητο το πόσο προβληματικό θα είναι κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψη και ότι αυτό θα ισχύει και για τα ιδιωτικά σχολεία.

2. Τα παραπάνω ισχύουν και για τη βαθμολογία Α-Β' λυκείου.

Και φυσικά, θεωρώ εντελώς απίθανο να παραμείνει ίδια σε ποσότητα η ύλη στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, εφόσον αυτά μειώνονται σε 4.
Προφανώς αν γίνει κάτι τέτοιο η ύλη θα είναι και απτην Α, Β, Γ λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Στα αρνητικά συγκαταλέγονται και τα 2 εξής:
1. Το 50% των θεμάτων θα τα βάζουν οι καθηγητές. Ευνόητο το πόσο προβληματικό θα είναι κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψη και ότι αυτό θα ισχύει και για τα ιδιωτικά σχολεία.
2. Τα παραπάνω ισχύουν και για τη βαθμολογία Α-Β' λυκείου.
Και φυσικά, θεωρώ εντελώς απίθανο να παραμείνει ίδια σε ποσότητα η ύλη στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, εφόσον αυτά μειώνονται σε 4.
Το πρώτο εμένα καλό μου φαίνεται.
Σκέψου η επιτροπή που θα βάζει τα θέματα να΄χει ορέξεις με αυτές που είχε φέτος.:P
Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει.

Προφανώς αν γίνει κάτι τέτοιο η ύλη θα είναι και απτην Α, Β, Γ λυκείου
Μα τι καλά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Προφανώς αν γίνει κάτι τέτοιο η ύλη θα είναι και απτην Α, Β, Γ λυκείου

Δε νομίζω ότι γίνεται αυτό, εκτός κι αν τα μπερδέψουν πάρα πολύ. Η Ιστορία Κατεύθυνσης Γ', για παράδειγμα, δεν έχει αντιστοιχία στη Β' και στη Α', ενώ στην Α' δεν υπάρχουν καν τα Λατινικά. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για τα ΑΕΠΠ, ΑΟΔΕ και αρκετά άλλα μαθήματα.

Το πρώτο εμένα καλό μου φαίνεται.
Σκέψου η επιτροπή που θα βάζει τα θέματα να΄χει ορέξεις με αυτές που είχε φέτος.:P
Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει.

Ναι αλλά και ορέξεις να χει η επιτροπή, όλοι θα λύσουν τα ίδια θέματα. Αν στο ένα σχολείο οι καθηγητές έχουν ορέξεις ίδιες με την επιτροπή, σε άλλο τους βάζουν υπερβολικά εύκολα και σε ένα τρίτο έχει διαρρεύσει μέρος των θεμάτων με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το σχέδιο νόμου που διάβασα (και καλά θα κάνετε να το διαβάσετε ΚΑΙ εσείς), αναφέρει ότι: ναι μεν στις 3 τάξεις του λυκείου στις ενδοσχολικές τα θέματα θα είναι 50% από τράπεζα θεμάτων και 50% από τους εκάστοτε καθηγητές, αλλά στο τέλος της Γ' λυκείου οι εξετάσεις θα διενεργούνται σε πανελλήνιο επίπεδο (μάλιστα θα υπάρχει και ένας "φορέας" εξετάσεων), όπου προφανώς τα θέματα θα είναι κοινά για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να εισαχθούν στην τριτοβάθμια.

Για τη Γ': "Οι γραπτές απολυτήριες εξετάσεις στη Γ΄ τάξη του Γενικού Λυκείου
διεξάγονται ενδοσχολικά και περιλαμβάνουν τα μαθήματα της Νέας Ελληνικής
Γλώσσας και Λογοτεχνίας, των Θρησκευτικών, της Ιστορίας, της Ξένης
Γλώσσας και τρία (3) από τα μαθήματα της επιλεχθείσας Ομάδας
Προσανατολισμού, σε θέματα που είναι κοινά για όλα τα τμήματα του ίδιου
σχολείου και ορίζονται ως εξής: αα) κατά ποσοστό 50%, με κλήρωση από
τράπεζα θεμάτων διαβαθμισμένης δυσκολίας και ββ) κατά ποσοστό 50%, από
τον διδάσκοντα ή τους διδάσκοντες. Τα γραπτά διορθώνονται από τον οικείο
διδάσκοντα".

Ειδικότερα για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση: "Οι εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση
διεξάγονται, μετά την απόλυση του μαθητή από το Λύκειο, σε πανελλαδικό
επίπεδο με θέματα που προκύπτουν: α) κατά ποσοστό 50%, με κλήρωση από
τράπεζα θεμάτων διαβαθμισμένης δυσκολίας και β) κατά ποσοστό 50%, από
κεντρική επιτροπή εξετάσεων. Οι εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια
εκπαίδευση μπορούν να επαναλαμβάνονται κατά το ίδιο σχολικό έτος, με
απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, κατόπιν ειδικά
αιτιολογημένης γνώμης του Εθνικού Οργανισμού Εξετάσεων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το βλαμμένο ρωτάει: Η απαλλαγή από τα Θρησκευτικά ισχύει ε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Το βλαμμένο ρωτάει: Η απαλλαγή από τα Θρησκευτικά ισχύει ε;:redface:

εδω μπορει να δινουμε και τα θρησκευτικα με τραπεζα θεματων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top