[2013-2014] Αλλαγές στο Λύκειο από Σεπτέμβρη

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Με το ισχύον αγαπητέ ... Κοίτα σε παρακάλω τα εξής για να σταματήσει η παραπληροφόρηση : https://www.protothema.gr/greece/article/?aid=285314 και https://edu4u.gr/Comments.aspx?qId=32550 ! ;)

"Τo νέο σύστημα πρόσβασης θα εγκαινιάσει η Γ Γυμνασίου που αποφοιτά φέτος. Για τους σημερινούς μαθητές των Λυκείων δεν προβλέπεται αλλαγή. Θα δώσουν Πανελλαδικές το 2014 και το 2015 με το ισχύον σύστημα."

απτη μία χαίρομαι που γλιτώνω,από την άλλη λυπάμαι για τα παιδιά τα νεότερα

κάτι άλλο.......
δεν έχω καταλάβει το κακό με τις δέσμες..........μήπως ότι δεν μπορείς να πάρεις ένα μάθημα επιλογής και να πας σε άλλο πεδιο;(πχ απο θεωρητικη να πάρεις αοθ και μαθ γενικης και να πας οικονομικα; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
απτη μία χαίρομαι που γλιτώνω,από την άλλη λυπάμαι για τα παιδιά τα νεότερα

κάτι άλλο.......
δεν έχω καταλάβει το κακό με τις δέσμες..........μήπως ότι δεν μπορείς να πάρεις ένα μάθημα επιλογής και να πας σε άλλο πεδιο;(πχ απο θεωρητικη να πάρεις αοθ και μαθ γενικης και να πας οικονομικα; )

πρώτον δεν γυριζουμε στις δέσμες το συστήμα απλά περιορίζει τα μαθήματα, τώρα για την μετάβαση στα αλλά πεδία πιστεύω ότι ίσως τα μαθηματα επιλογής να είναι προαιρετικά οπότε οποίος τα διαλέγει να δίνει 5 μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
γιατι αλλο 6 αλλο 4 μαθηματα πρωτων
Εδώ θα διαφωνήσω! Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να δίνεις 6 παρά 4, γιατί έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να γράψεις καλύτερα. Δεν λέω, θα διαβάσουμε 2 μαθήματα παραπάνω. Σκέψου όμως και το άλλο. Αν έγραφες 4 και πάτωνες στο 1, μετά ο μέσος όρος θα έπεφτε κατευθείαν, ενώ τώρα με τα 6 έχεις περιθώριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο χαμός που είχε επικρατήσει όταν η γενιά του '96 έμπαινε στο Λύκειο θα γίνει και φέτος με'μας.
Πάντως,μητέρα εκπαιδευτικό έχω και τα ξέρω από πρώτο χέρι... Πολύς χαμός για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω! Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να δίνεις 6 παρά 4, γιατί έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να γράψεις καλύτερα. Δεν λέω, θα διαβάσουμε 2 μαθήματα παραπάνω. Σκέψου όμως και το άλλο. Αν έγραφες 4 και πάτωνες στο 1, μετά ο μέσος όρος θα έπεφτε κατευθείαν, ενώ τώρα με τα 6 έχεις περιθώριο.

Και εγώ αυτό πιστεύω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
τελικά τα 4 μαθήματα για ποιους υποτιθεται θα ισχύσουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
τελικά τα 4 μαθήματα για ποιους υποτιθεται θα ισχύσουν;;

Εγώ ξέρω πως εμάς που είμαστε τώρα στο λύκειο δεν μας πειράζει,
τους επόμενους δεν ξέρω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
τελικά τα 4 μαθήματα για ποιους υποτιθεται θα ισχύσουν;;
Νομίζω για τις Πανελλήνιες του 2016.:confused:
Επομένως θα ισχύσει για τους φετινούς αποφοίτους Γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Τι να σου πω, πιστεύω ότι στη Θετική είναι πιο χρήσιμη η Φυσική από τα Μαθηματικά. Γιατί ένας που θέλει να περάσει Ιατρική, Φαρμακευτική, Διαιτολογία, Νοσηλευτική, Μαιευτική και τα σχετικά επαγγέλματα να παιδεύεται με τα Μαθηματικά; Βέβαια αυτό νομίζω εγώ, μπορεί να κάνω και λάθος. :)

και αν καποιος περασει χημικο τι θα κανει? ιδιαιτερα?? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Ολα ειναι χρησιμα παιδια,δεν τα εχουν βαλει τυχαια(ενταξει υπαρχουν και ελαχιστες εξαιρεσεις).Αυτες τις εξαιρεσεις πρεπει να διορθωσουν...
Επισης καλο ειναι να αλλαξουν τα πραγματα οσον αφορα τις στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ολα ειναι χρησιμα παιδια,δεν τα εχουν βαλει τυχαια(ενταξει υπαρχουν και ελαχιστες εξαιρεσεις).Αυτες τις εξαιρεσεις πρεπει να διορθωσουν...
Επισης καλο ειναι να αλλαξουν τα πραγματα οσον αφορα τις στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες.

Για στρατιωτικες, αστυνομικες (κ ισως κ πυροσβεστικη που σκεφτονταν για μια φαση) θα πρεπε να υπηρχε ενα ξεχωριστο πεδιο. Ωστε να πανε μονο αυτοι που πραγματικα το γουσταρουν κ οχι επειδη καποιοι βγαλαν πολλα μορια κ ειπαν να βαλουν κ αυτες τσ σχολες για αποκατασταση ή επειδη τους πιεσαν οι δικοι τους. Ειναι κριμα γτ αυτοι ειτε αργοτερα δε θα αποδιδουν στο Σωμα ειτε θα παρατησουν την σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Τελικα θα ισχύσει όντως κάποια αλλαγη, η @@ ως συνήθως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τελικα θα ισχύσει όντως κάποια αλλαγη, η @@ ως συνήθως;;
The second one. Και κάτι άλλο. Οι αλλαγές να ισχύσουν που δεεεεεν,θα ισχύουν για αυτούς που ΘΑ μπουν Λύκειο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brightside:)

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γινεται καποιος να μου εξηγησει με απλα λογια τι αλλαγες θα υπαρξουν απο φετος κυριως στο λυκειοοο??? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Καμία, ας ελπίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brightside:)

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
μπαα ακουσα πως οι τελικες εξετασεις θα ειναι πανελληνιες κτλ... αλλα δεν ειμαι σιγουρη.. ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ναι σωστα ακουσες, και οι βαθμοί απο την πρώτη λυκείου θα μετράνε για την εισαγωγη. Απλα λέω ότι αν αφήσουμε να περάσει αυτο το νομοσχέδιο θα είμαστε για κλάματα, και τα παιδια που θα μπουν φετος στο λυκειο ειναι μια καμένη γενια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brightside:)

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγω θα μπω φετος στο λυκειο. Ο,τι εχω ακουσει εμενα δεν με ενοχλει. Ειμαι καλη μαθητρια και ουσιαστικα με ψιλο-συμφερει! ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πραγματικά, παρ' όλο που χρειάζονται τεράστιες αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα, αυτές οι αλλαγές είναι σε τελείως λανθασμένη κατεύθυνση. Αν αρχίσει να μετράει βαθμός Α και Β λυκείου, όσοι δεν κάνουν ιδιαίτερα/φροντιστήρια σε αυτές τις τάξεις θα αναγκαστούν να αρχίσουν, ενώ η πίεση θα αρχίζει από πολύ νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top