[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ωραία , αλλά μου φαίνονται πιο δύσκολα απο Μαθηματικά Γενικής !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Υπάρχουν και τα βιβλία. Αν θες τσέκαρέ τα:

-Μαθηματικά Γεν.
-Φυσική Γεν.

Προτιμώ τη φυσική αλλά μέχρι τη 3η μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Επισης εξαρταται και πως σου φαινοντα τα μαθηματικα... ας πουμε αν ανηκεις στην κατηγορια που τα σιχαινεται τοτε αστο καλυτερα, δεν μπα να'ναι πανευκολα θα τα παρεις απο την κακη τους μερια και δεν θα γουσταρεις ουτε να τα βλεπεις... Το ιδιο ισχυει και για την φυσικη γι'αυτο προσεξε το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Το μαθημα επιλογης πολυμεσα δικτυα της γ λυκειου το δινουμε στις ενδοσχολικες εξετασεις? ο βαθμος καθε τετραμηνου μετραει στο μεσ ορο? Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva.

Νεοφερμένος

Η eva. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δεν το δίνουμε ενδοσχολικές εξετάσεις αλλά πρέπει να κάνεις μια εργασία οσο για τ βαθμό νομίζω πως δεν μετράει αλλά δεν είμαι σίγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, δεν το δίνουμε, είναι η πληροφορική βασικά.
Νομίζω πως μετράει αφού μετράει το ΑΟΘ, δεν είμαι σίγουρη.

@eva, αυτό νομίζω εξαρτάται από τον καθηγητή (η εργασία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Καλησπέρα.Σήμερα έκανα την υπέρβαση και αποφάσισα να αλλάξω το δεύτερο μάθημα γενικής που θα δώσω.Δεν άντεξα την πίεση της παπαγαλίας της βιολογίας και θα πάρω τα μαθηματικά.Η ερώτησή μου είναι η εξής:Θα προλάβω να τελειώσω την ύλη την κατάλληλη χρονική στιγμή ώστε και να είμαι σε καλό επίπεδο και να προλάβω να κάνω καλή επανάληψη;Να σημειωθεί ότι είμαι Θετική κατεύθυνση και το πρώτο κεφάλαιο το γνωρίζω καλά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τώρα δεν αλλάζει αν το δήλωσες.Είτε το δήλωσες είτε όχι,πάει να πει πως το σκέφτηκες και το αποφάσισες.Ρίσκο αλλά το ήξερες.



Όποιος τον πανικοβάλλει χωρίς λόγο θα του κόψω τα ποδάρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χαλαρά. Δεν είναι μεγάλη η ύλη ούτε και δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:Θα προλάβω να τελειώσω την ύλη την κατάλληλη χρονική στιγμή ώστε και να είμαι σε καλό επίπεδο και να προλάβω να κάνω καλή επανάληψη;
Η απάντησή μου είναι η εξής:

ΝΑΙ, προλαβαίνεις.


Κυρίως για ψυχολογικούς λόγους το άνοιξες το topic, ναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Chem, αυτό το Φεβρουάριο το δηλώνουν, μπορεί να αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Είναι ελάχιστη η ύλη.
Αγνόησε το πρώτο κεφάλαιο και πάνε κατευθείαν στο δεύτερο.
Μια χαρά προλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Το συζητάς πως δεν θα προλάβεις;Εννοείται ότι θα προλάβεις,αφου είσαι θετική όλα καλά.Επικεντρώσου στο κεφάλαιο της στατιστικής που από ότι θυμάμαι ξεκινά αυτή την περίοδο και όλα θα είναι εύκολα.
Καλή επιτυχία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.:)

@Chemwizard : Έχω τη δήλωση,αλλά,ευτυχώς,δεν την έχω δώσει ακόμη.Το ρίσκο το γνώριζα πολύ καλά.(Χαχαχαχαχα ευχαριστώ για την ψυχολογική υποστήριξη :P)

@Koum : Το topic το άνοιξα,κυρίως,για να μου απαντήσουν,όσοι το δίνουν,για το αν είναι επαρκής ο χρόνος.Οι ψυχολογικοί λόγοι συνέβαλαν δραματικά,παρόλ' αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Για μενα εκανες πολυ καλα που αλλαξες το μαθημα επιλογης εστω και αυτη τη στιγμη.Οντως εχει πολυ παπαγαλια η Βιολογια και εφοσον εισαι Θετικη(ευτυχως που εισαι Θετικη και μπορεις να τα καταφερεις ανετα γιατι αν ησουνα σε αλλη κατευθυνση τωρα θα λεγαμε αλλα πραγματα....)δεν το συζηταμε καθολου,νομιζω εκανες την καλυτερη επιλογη αν και αργησες λιγο να το αποφασισεις αλλα ποτε δεν ειναι αργα.Συγκεντρωσου και ολα θα πανε μια χαρα.Πιστευω πως με συγροτημενο διαβασμα θα καταφερεις να βγαλεις την υλη κανονικα.Δεν ειναι δυσκολη η υλη,θα το εχεις διαπιστωσει και μονος σου αυτο το διαστημα που εχεις ξεκινησει να διαβαζεις εντατικα αλλα ουτε και μεγαλη.Εδω εγω για να καταλαβεις που ημουνα Θεωρητικη Κατευθυνση και δεν ημουνα καλος στα Μαθηματικα γιατι δεν μου αρεσαν κατα κυριο λογο στο τελος της 3ης λυκειου χωρις να εχω ασχοληθει καθολου ολη τη χρονια με το συγκεκριμενο μαθημα μεσα σε 3 ημερες που ειχα περιθωριο για τις ενδοσχολικες διαβασα ολη την υλη κανονικα και το πιο σημαντικο τα καταλαβαινα κιολας,ελυνα κανονικα ασκησεις κανοντας μερικα μαθηματα στο φροντιστηριο βεβαια εκεινες τις ημερες μονο.Φαντασου δηλαδη να ειχα ασχοληθει κανονικα ολη τη χρονια και να διαβαζα συνεχεια ποσο καλα θα μπορουσα να τα ειχα παει στις Πανελληνιες αν το ειχα επιλεξει και δεν ειχα παρει τη Βιολογια,ενα μαθημα απο το οποιο δεν μαθαινεις απολυτως τιποτα παρα μονο να παπαγαλιζεις και να αποστηθιζεις για να θυμασαι καποια πραγματα για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μεχρι να δωσεις Πανελληνιες,καθως μετα το τελος αυτων εχεις ξεχασει αν οχι τα παντα σχεδον ολα.Τρανο παραδειγμα εγω και πολλοι αλλοι φιλοι μου που υστερα απο 3 μηνες δεν θυμομασταν απολυτως τιποτα απο αυτα που πριν απο λιγο καιρο γνωριζαμε απεξω και ανακατωτα.Αυτο ειναι λοιπον το μεγαλειο του ελληνικου συστηματος εκπαιδευσης που μεταδιδεται στα Ελληνοπουλα σημερα.Τεσπα ανοιξα μεγαλη κουβεντα και μη σχετικη με το θεμα μας.Σου ευχομαι καλη επιτυχια στις Πανελλαδικες και να περασεις στη σχολη που θες.Αν επιτρεπεται σε ποια σχολη στοχευεις να περασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Για μενα εκανες πολυ καλα που αλλαξες το μαθημα επιλογης εστω και αυτη τη στιγμη.Οντως εχει πολυ παπαγαλια η Βιολογια και εφοσον εισαι Θετικη(ευτυχως που εισαι Θετικη και μπορεις να τα καταφερεις ανετα γιατι αν ησουνα σε αλλη κατευθυνση τωρα θα λεγαμε αλλα πραγματα....)δεν το συζηταμε καθολου,νομιζω εκανες την καλυτερη επιλογη αν και αργησες λιγο να το αποφασισεις αλλα ποτε δεν ειναι αργα.Συγκεντρωσου και ολα θα πανε μια χαρα.Πιστευω πως με συγροτημενο διαβασμα θα καταφερεις να βγαλεις την υλη κανονικα.Δεν ειναι δυσκολη η υλη,θα το εχεις διαπιστωσει και μονος σου αυτο το διαστημα που εχεις ξεκινησει να διαβαζεις εντατικα αλλα ουτε και μεγαλη.Εδω εγω για να καταλαβεις που ημουνα Θεωρητικη Κατευθυνση και δεν ημουνα καλος στα Μαθηματικα γιατι δεν μου αρεσαν κατα κυριο λογο στο τελος της 3ης λυκειου χωρις να εχω ασχοληθει καθολου ολη τη χρονια με το συγκεκριμενο μαθημα μεσα σε 3 ημερες που ειχα περιθωριο για τις ενδοσχολικες διαβασα ολη την υλη κανονικα και το πιο σημαντικο τα καταλαβαινα κιολας,ελυνα κανονικα ασκησεις κανοντας μερικα μαθηματα στο φροντιστηριο βεβαια εκεινες τις ημερες μονο.Φαντασου δηλαδη να ειχα ασχοληθει κανονικα ολη τη χρονια και να διαβαζα συνεχεια ποσο καλα θα μπορουσα να τα ειχα παει στις Πανελληνιες αν το ειχα επιλεξει και δεν ειχα παρει τη Βιολογια,ενα μαθημα απο το οποιο δεν μαθαινεις απολυτως τιποτα παρα μονο να παπαγαλιζεις και να αποστηθιζεις για να θυμασαι καποια πραγματα για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μεχρι να δωσεις Πανελληνιες,καθως μετα το τελος αυτων εχεις ξεχασει αν οχι τα παντα σχεδον ολα.Τρανο παραδειγμα εγω και πολλοι αλλοι φιλοι μου που υστερα απο 3 μηνες δεν θυμομασταν απολυτως τιποτα απο αυτα που πριν απο λιγο καιρο γνωριζαμε απεξω και ανακατωτα.Αυτο ειναι λοιπον το μεγαλειο του ελληνικου συστηματος εκπαιδευσης που μεταδιδεται στα Ελληνοπουλα σημερα.Τεσπα ανοιξα μεγαλη κουβεντα και μη σχετικη με το θεμα μας.Σου ευχομαι καλη επιτυχια στις Πανελλαδικες και να περασεις στη σχολη που θες.Αν επιτρεπεται σε ποια σχολη στοχευεις να περασεις?


1)Θεωρώ πως η Βιολογία Γ. δεν είναι μόνο στείρα παπαγαλία.Είναι γραμμένα μέσα πράγματα που μας βοηθάνε όλους και να κατανοήσουμε κάποια φαινόμενα στην καθημερινή μας ζωή και να μπορούμε να αποφεύγουμε κάποια άλλα.Εν μέρει έχεις δίκιο γιατί η παπαγαλία το "σκοτώνει" λίγο αυτό το καλό.

2)Επειδή ήμουν κάπως πιεστικός με τους καθηγητές στο φροντιστήριο,με έβαλαν σε ένα πιεστικό πρόγραμμα.Δηλαδή,4 ώρες μαθηματικά γενικής.2 ώρες στατιστική και 2 ώρες πιθανότητες.Κάπως υπερβολικό,αλλά δεν έχω πρόβλημα.:P

3)Ο στόχος μου είναι το Βιολογικό Κρήτης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όχι δεν προλαβαίνεις....

Την βιολογία Γενικής θεωρώ πως είναι μάθημα που βγαίνει άνετα με διάβασμα μιας εβδομάδας εντατικά (1 μήνα στο χαλαρό). Από τη στιγμή που από το Σεμπτέμβριο μέχρι τώρα δεν κατάφερες να τη μάθεις, θεωρώ ακατόρθωτο να καταφέρεις να μαθεις τα μαθηματικά Γενικής στο διάστημα που απομένει που εκτός από παπαγαλία θέλει εξάσκηση και κατανόηση.

Από την άλλη τα μαθηματικά Γενικής προσφέρουν πιο εύκολα το απόλυτο 20άρι στο διαβασμένο αλλά μπορεί να ρίξει τον αδιάβαστο αρκετά. Η βιολογία προσφέρει πιο εύκολα καλό βαθμό στο μέτριο αλλά δύσκολα το απόλυτο

Εμένα θα ακούσεις. Αν "το 'χεις" με τα μαθηματικά, ναι προλαβαίνεις.

Συμφωνώ σε αυτο αλλά πρεπει να ισχύει το αν. Βιολογία και να μην το έχεις μπορείς να χτυπήσει μεγάλο βαθμό με λίγο διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
βιολογία γενικής είναι στάνταρ μάθημα...:P
έχω τις καλύτερες αναμνήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Focko μην αγχώνεις άδικα το παιδί και λες βλακείες -.-
Έλεος δηλαδή.
Η Βιολογία όντως θέλει να τα ξέρεις απ' έξω, κι αν δεν είσαι συνηθισμένος σε αυτό απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.
Αν ο Super πάει θετική, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί, και μιας και τα Μαθηματικά Γ.Π είναι εύκολα ακόμα και για παιδιά Θεωρητικής, θα τα καταφέρει μια χαρά. Λίγη βάση να δώσει και θα τα πάει τέλεια.
Μην τον αγχώνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια συμμαθήτρια μου (της τεχνολογικής!!!!) αποφάσισε τώρα να αλλάξει τη βιολογία με ιστορία!!!!!
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top