Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Κώστας Σαλτερής. Εκδόσεις Σαββάλας. =)
Από τα καλύτερα για μένα...και σε θέμα θεωρίας αλλά και σε ασκήσεις...
Σίγουρα, είναι πάρα πολύ καλό. Όμως, έχει τόσα πολλά (σελίδες 1500) και τόσες πολλές ασκήσεις (>3000), που αν δεν έχεις κάποιον να σου διαλέξει, θα έπρεπε για όλο το χρόνο να διαβάζεις μόνο χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Σίγουρα, είναι πάρα πολύ καλό. Όμως, έχει τόσα πολλά (σελίδες 1500) και τόσες πολλές ασκήσεις (>3000), που αν δεν έχεις κάποιον να σου διαλέξει, θα έπρεπε για όλο το χρόνο να διαβάζεις μόνο χημεία.

όχι ρε συ,έχει κάποιες προτεινόμενες,αν δεις στην αρχή .και στο κάτω κάτω ,τι σόι μαθητής είσαι?δεν μπορείς να κάνεις κάποια επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
για δείτε αυτό όσοι ενδιαφέρεστε για βιολογία
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=59138
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
όχι ρε συ,έχει κάποιες προτεινόμενες,αν δεις στην αρχή .και στο κάτω κάτω ,τι σόι μαθητής είσαι?δεν μπορείς να κάνεις κάποια επιλογή?

Αυτό βασικά.
Υπάρχει ποικιλία, και επιλέγεις εσύ με τι θες να ασχοληθείς. Αν υπάρχει κάτι που θεωρείς ότι το ξέρεις πολύ καλά,τότε προχώρα... Διαβάζεις την εκφώνηση και επιλέγεις...

Ηλία ναι όντως, κάνει μεγάλη ανάλυση.
Θεωρείτε ότι στη Χημεία ειδικά το διάβασμα είναι καλό να γίνεται από το βιβλίο ή από ένα βοήθημα τύπου Σαλτερή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αυτό βασικά.
Υπάρχει ποικιλία, και επιλέγεις εσύ με τι θες να ασχοληθείς. Αν υπάρχει κάτι που θεωρείς ότι το ξέρεις πολύ καλά,τότε προχώρα... Διαβάζεις την εκφώνηση και επιλέγεις...

Ηλία ναι όντως, κάνει μεγάλη ανάλυση.
Θεωρείτε ότι στη Χημεία ειδικά το διάβασμα είναι καλό να γίνεται από το βιβλίο ή από ένα βοήθημα τύπου Σαλτερή;

εγώ πάντως από το σχολικό δεν διάβασα ποτέ.
είναι μερικοί που λένε ότι από τον σαλτερή κουράζεσαι γιατί λέει πολλά,αλλά έτσι μαθαίνεις χημεία.
προσωπικά το σχολικό βιβλίο δεν μου αρέσει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εγώ πάντως από το σχολικό δεν διάβασα ποτέ.
είναι μερικοί που λένε ότι από τον σαλτερή κουράζεσαι γιατί λέει πολλά,αλλά έτσι μαθαίνεις χημεία.
προσωπικά το σχολικό βιβλίο δεν μου αρέσει καθόλου.

Αχα...ναι και εγώ το ίδιο. Κακογραμμένο όπως πολλά πολλά βιβλία. Κ

Εμένα οι λεπτομέρειες του Σαλτερή μου αρέσουν, με βοηθά να καταλάβω λίγο καλύτερα, βέβαια είναι και αναλόγως πως νιώθει πιο άνετα ο καθένας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Στην επιλογή βοηθήματος υπάρχει καμία πρόταση?

Για βοήθημα χημείας κάποια βοήθεια?

Yπάρχουν ήδη θεματα στα οποία έχω προτείνει βοηθήματα λέγοντας και το γιατί.Σου προτείνω να ψάξεις στα μηνυματα μου,για να μη θεωρηθεί πως κάνω καμιά διαφήμηση...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Παιδιά, στη βιολογία από Ελληνικά Γράμματα: Νότα Λαζαράκη και Ιορδάνης Σαράντος. Έχει κάποια λαθάκια, αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλό για μεθοδολογία και ασκήσεις. Θεωρία, όπως προαναφέρθηκε, να διαβάζετε μόνο από το σχολικό, διότι τα βοηθήματα κάποιες φορές αλλάζουν τη διατύπωση και αν ο εξεταστής είναι αρκετά απαιτητικός μπορεί να σας ''κόψει'' 1-2 μονάδες. Και, πιστέψτε με, 1-2 μονάδες στις 100 δεν είναι καθόλου λίγες, αν αναλογιστούμε πως ένα τεράστιο ποσοστό μαθητών γράφει 90-100.Γενικά, πρώτα διαβάζουμε το σχολικό και τις ασκήσεις του και μετά βλέπουμε οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Στη Χημεία Κώστας Σαλτερής Γ1 και Γ2. Μαθαίνετε καλά τη θεωρία του σχολικού και ξεφυλλίζετε το βοήθημα- μην τρελαίνεστε που γράφει πολλά, κάνει υπερανάλυση σε κάποια σημεία. Αν λύσετε τις ασκήσεις που υπάρχουν στην πρόταση μελέτης είστε καλυμμένοι και θα έρθει το 100στάρι;).
Αυτές είνα μερικές μόνο προτάσεις και μια καθαρά υποκειμενική άποψη, οπότε καλό θα ήταν πριν αποφασίσετε, να περάσετε από το βιβλιοπωλείο και να ρίξετε μια ματιά σε περισσότερα βοηθήματα που μπορεί να ταιριάζουν καλύτερα στις ανάγκες σας.
Καλό διάβασμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Παιδιά, στη βιολογία από Ελληνικά Γράμματα: Νότα Λαζαράκη και Ιορδάνης Σαράντος. Έχει κάποια λαθάκια, αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλό για μεθοδολογία και ασκήσεις. Θεωρία, όπως προαναφέρθηκε, να διαβάζετε μόνο από το σχολικό, διότι τα βοηθήματα κάποιες φορές αλλάζουν τη διατύπωση και αν ο εξεταστής είναι αρκετά απαιτητικός μπορεί να σας ''κόψει'' 1-2 μονάδες. Και, πιστέψτε με, 1-2 μονάδες στις 100 δεν είναι καθόλου λίγες, αν αναλογιστούμε πως ένα τεράστιο ποσοστό μαθητών γράφει 90-100.Γενικά, πρώτα διαβάζουμε το σχολικό και τις ασκήσεις του και μετά βλέπουμε οτιδήποτε άλλο.

αν ειναι σωστη η απαντηση γιατι να σου κοψει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
αν ειναι σωστη η απαντηση γιατι να σου κοψει?:hmm:

δεν θα σου κόψουν όλοι.είναι όμως μερικοί που είναι κολλημένοι στο σχολικό βιβλίο και τα θέλουν πολύ αναλυτικά.
για να δεις λίγο τι καθηγητής μπορεί να σου κάτσει:εγώ στη βιολογία κατεύθυνσης έκανα ένα λαθάκι απροσεξίας και μέτρησα λάθος τους ασθενείς ,έβαλα+1 ,ο ένας μου έβαλε 98 και άλλος 90, γιατί η απάντηση που έδωσα στο τέλος ήταν λάθος και έπιανε γύρω στα 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
αν ειναι σωστη η απαντηση γιατι να σου κοψει?:hmm:

Γιατί ο προηγούμενος από εσένα απάντησε ακριβώς με τα λόγια του βιβλίου..Ανταγωνισμός, βλέπεις. Τουλάχιστον έτσι εξηγώ το δικό μου 100 - 98:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Γιατί ο προηγούμενος από εσένα απάντησε ακριβώς με τα λόγια του βιβλίου..Ανταγωνισμός, βλέπεις. Τουλάχιστον έτσι εξηγώ το δικό μου 100 - 98:P


ε αν ειναι ολοσωστες και οι δυο απαντησεις???
κι αν το βοηθημα τα αναλυει εξισου σωστα?:hmm:
τεσπα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ε αν ειναι ολοσωστες και οι δυο απαντησεις???
κι αν το βοηθημα τα αναλυει εξισου σωστα?:hmm:
τεσπα....

φίλε μη το ψάχνεις,διάβασε το βιβλίο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
ε αν ειναι ολοσωστες και οι δυο απαντησεις???
κι αν το βοηθημα τα αναλυει εξισου σωστα?:hmm:
τεσπα....

Καλά, μην αγχώνεσαι..Τα βοηθήματα σωστά τα αναλύουν αλλά αλλάζουν λίγο τη σειρά, τη διατύπωση κλπ. Όπως βλέπεις, όμως, δεν είναι και φοβερή η διαφορά. Αρκετοί δε θα έκοβαν τίποτα. Διάβασε, προετοιμάσου και δε θα έχεις πρόβλημα.;)

Ξέχασα να το γράψω πριν..
Για την επανάληψη της Βιολογίας δείτε το Τετράδιο Προετοιμασίας για τις Πανελλήνιες, από Σαλαμαστράκη, Γιαννακόπουλο και Λάγιο, Μεταίχμιο. Περιέχει εξαιρετικές ερωτήσεις κρίσεως για κάθε κεφάλαιο, αλλά και συνδυαστικές από όλο το βιβλίο, όπως αυτές που μπαίνουν στα τελευταία ερωτήματα 3ου και 4ου θέματος τις περισσότερες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Από ότι είδα έχει καιρό να απαντήσει κάποιος σε αυτό το θέμα αλλά αφού υπάρχει δεν υπάρχει λόγος να κάνω καινούριο, θα ρωτήσω εδώ. Εγώ είμαι β λυκείου αλλά σε κανά μήνα θα ξεκινήσω ύλη γ λυκείου στη φυσική. Στη φυσική κάνω ιδιαίτερα οπότε θα μου πουν βοήθημα. Στα υπόλοιπα κάνω ομαδικό, σε φροντιστήριο κ κάθε χρόνο παίρνω βοήθημα μαθηματικά για να κάνω τις ασκήσεις στο σπίτι, για ΄παραπάνω εξάσκηση. Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω όλα τα βοηθήματα που θα μου χρειαστούν μαζί με της φυσικής. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια βοηθήματα τα οποία αξίζουν κ να μου πείτε σε ποια θα χρειαστώ, σε όλα της κατεύθυνσης? κ έκθεση? (Μιλάω για τεχνολογική κατ. στον κύκλο με αοδε κ θα δώσω ΑΟΘ+μαθηματικά γενικής)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχει πάρα πολλά θέματα για να πάρεις ιδέες.
ΑΟΘ, Στατιστική, έκθεση
Μαθηματικά γεν-κατεύθυνση
ΑΟΔΕ
δε θες βοήθημα
Μαθ κατεύθ.
ΑΟΘ
Φυσική

ΑΕΠΠ

βασικά, αν δε βαριέσαι, κάνε αναζήτηση, έχει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Σε αυχαριστώ πολύ! Είχα κάνει αναζήτησει άλλα όλα ήταν για α κ β λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Γεια χαρα ,αρχιζω το ταξιδι στην μηχανικη,αγορασα του μαθιουδακη και θελω ενα ακομα καλο για να ποροθουμε ρε φιλε
ΠΟΡΩΣΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γεια χαρα ,αρχιζω το ταξιδι στην μηχανικη,αγορασα του μαθιουδακη και θελω ενα ακομα καλο για να ποροθουμε ρε φιλε
ΠΟΡΩΣΗ
Πρότασή μου είναι να πάρεις και το επαναληπτικό του Παναγιωτακόπουλου και να ρίχνεις και σε αυτό ματιές. Έχει ασκήσεις που ξεφεύγουν αρκετά από το format των πανελλαδικών, αλλά και normal θέματα τώρα που είσαι ακόμα στην αρχή.

Btw, του Μαθιουδάκη είναι από μόνο του υπεραρκετό σε αυτή τη φάση. Δε θα χρειαστείς κάποιο άλλο.



Ps: Και μην πορώνεσαι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top