Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λοιπόν όπως μάλλον θα καταλάβετε γράφω Παρασκευή Χημεία. Επιτέλους μέχρι τώρα σχεδόν τελείωσα την ύλη. Η βασική μου απορία είναι η εξής:
σελ131 βιβλίου. Ρωτά πόσο ζυγίζει το 1 άτομο υδρογόνου. Γιατί διαιρεί στην λύση με 1,66*10 στην -24 και όχι με το ΝΑ που είναι 6,02*10 στην 23;

Επίσης μια άλλη απορία μου σχετικά με τον Α.Ο. του SO3. To παίρνω σαν ρίζα ή κανονικά σαν ένωση για να το βγάλω; Απ ότι κατάλαβα το παίρνω σαν ένωση γιατί το θείο θα χει στάνταρ Α.Ο με βάση το πινακάκι της σελ του μαθήματος. Αν το πάρω σαν ρίζα βγαίνει 5. Αλλά το θειώδες πάντα με προβλημάτιζε γιατί για να λέγεται θειώδες δεν είναι το προηγούμενό του το θειικό που είναι ρίζα με -1; Τι είναι βρε παιδιά γιατί πολύ με ζωρίζει αυτό το θειώδες. Το ξέρω ότι λέγεται και τριοξείδιο του θείου, αλλά μπορεί κανείς να απαντήσει, αν είναι ρίζα ή απλή ένωση;
ΤΟ SO3 εχει αριθμο οξείδωσης -2 (το θειικο οξυ Η2ΣΟ3 εχει 0)

Νίκο αν είσαι μέσα πλιζ απάντησε. Δεν παρακαλώ θεούς άλλο πλέον, αφού είναι γνωστό πως είσαι ο διάδοχος του πυρηνικού φυσικού!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΟ SO3 εχει αριθμο οξείδωσης -2 (το θειικο οξυ Η2ΣΟ3 εχει 0)Την αλλη απορια δεν την καταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Όχι δεν λέω αυτό. Επειδή υπάρχει τρόπος στο βιβλίο σχετικά με το πως βρίσκω τον Α.Ο εγώ δεν ξέρω αν το ΣΟ3 είναι ένωση ή ιόν. Ο Νίκος λέει ότι είναι από τη μία ιόν αλλά μετά λέει ότι είναι Σ=6. Αλλά αυτός τώρα είναι άφαντος. Κάτσε να απαντήσει και μετά να δω αν θα χω πάλι την απορία..

Η αλλη απορία είναι μέσα από το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
2) Άμα το θειώδες είναι ιόν και π.χ θέλω να βρω τον Α.Ο του θείου δεν είναι 1*χ+3*(-2)=-1
O A.O. του ιόντος SO3= είναι -2 και όχι -1.

1) Ναι αλλά το ΝΑ είναι 6,02*10 στην 23. Αυτός με αυτό διαιρεί και βγαίνει 1,66* 10 στην -23; Εγώ που το κάνω μόνη μου το βγάζω 1/6,02* 10 στην -23. Είναι σωστό έτσι;

Ξέρεις πώς λέγεται αυτό που κάνεις μόνη σου? (ξέρεις...:redface:). Θεωρείς δεδομένο το αποτέλεσμα και υπολογίζεις το ΝΑ.

Υ.Γ. Ναι αλλά εσύ στην εικόνα έχεις τον Θεό όχι τον πλανήτη!
Ο πλανήτης πήρε το όνομα του από το θεό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Α έτσι βγαίνει τότε άμα έχει Α.Ο. -2.
Το ξέρεις αυτό που κάνεις μόνη σου μπλα μπλα δεν το κατάλαβα. Τέσπα σωστό το χω. Ξαναπές λίγο καλύτερα αυτό που έγραψες! Δεν έχουμε όλοι την ίδια συχνότητα εγκεφαλικών στροφών με σένα!

Για το 2ο διαίρεσα το 1 με το ΝΑ και βρίσκω 0,1661129*10 στην -23 όχι 1,66 κλπ. Αυτό ρωτάω τόση ώρα!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όχι δεν λέω αυτό. Επειδή υπάρχει τρόπος στο βιβλίο σχετικά με το πως βρίσκω τον Α.Ο εγώ δεν ξέρω αν το ΣΟ3 είναι ένωση ή ιόν. Ο Νίκος λέει ότι είναι από τη μία ιόν αλλά μετά λέει ότι είναι Σ=6. Αλλά αυτός τώρα είναι άφαντος. Κάτσε να απαντήσει και μετά να δω αν θα χω πάλι την απορία..

.
Είναι ιον που προκυπτει οταν βαλεις θειικο οξυ Η2ΣΟ3σε νερο.φευγουν δυο πυρηνες υδρογονου(θετκο φορτιο αφου δεν παιρνουν και τα ηλεκτρονια μαζι) αλλα τα ηλεκτραρνητικα θειο και οξυγονο κρατανε τα κοινα ηλεκτρονια, αρα μενει κατι με -2 φορτιο.Αριθμος οξείδωσης θειικου ιοντος = 3Χ-2 +4(θειο)=-2.Ποιος ειπε οτι το θείο εχει παντα +6?ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΟ.ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΟΛΑ Η ΟΞΕΙΔΟΑΝΑΓΩΓΗ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΟΗΜΑ.το μαγγανιο εχει 6 διαφορετικους αριθμους πχ.Το θειο συνηθως εχει -2 οπως το οξυγονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Eντάξει αυτό με το θείο το ξεκαθάρισα. Μπορεί να μου λύσει κάποιος την άλλη απορία που δεν θα κοιμηθώ αν το βρω!

Eντάξει αυτό με το θείο το ξεκαθάρισα. Μπορεί να μου λύσει κάποιος την άλλη απορία που δεν θα κοιμηθώ αν δεν το βρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Eντάξει αυτό με το θείο το ξεκαθάρισα. Μπορεί να μου λύσει κάποιος την άλλη απορία που δεν θα κοιμηθώ αν δεν το βρω!
Aν μου εξηγησεις το προβλημα σου αναλυτικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Eντάξει αυτό με το θείο το ξεκαθάρισα. Μπορεί να μου λύσει κάποιος την άλλη απορία που δεν θα κοιμηθώ αν δεν το βρω!
Χα!!!! Έχεις δίκιο!!!! (Τώρα κατάλαβα τι θέλεις, ως τώρα δεν ήσουν σαφής).
Λοιπόν: 1/ΝΑ = 1,66‧10 ˉ² g !!!!!! Και τόση είναι στα αλήθεια η μάζα του πρωτονίου.
Άρα το βιβλίο έχει λάθος!!!!! :teasing:
Και τώρα μπορείς να κοιμηθείς ήσυχα (και απονήρευτα ε? :P)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ααα ναι τυπογραφικο,νομιζα ο τυπος δε σας κολλαγε...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Tελικά χτες δεν άντεχα άλλο κοιμήθηκα και το βλέπω τώρα. Νίκο, εσύ το 0,16... το έκανες άλλο ένα 10ρι στην -1η και έτσι βγήκε το 1,16*10στην -24; Α κατάλαβα!!!!!!!!!!! Είδες που χα δίκιο τόση ώρα!!!!!!!!!!!!!!:)!!!!!!!!!!!!

Επιτέλους δικαιώθηκα. Τωρα να μου φύγει και το άγχος και μια χαρούλα!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Επιτέλους δικαιώθηκα. Τωρα να μου φύγει και το άγχος και μια χαρούλα!!!!!!!!
:clapup: Συγχαρητήρια!!! (Χάνεις όμως πόντους από την ασαφή διατύπωση της απορίας).

:devil: Να και μια "ασκησούλα" για όσους είναι Α λυκείου και δίνουν Χημεία κατάλληλη για θέμα:

- Διαθέτουμε διάλυμα Α νιτρικού οξέος 2Μ και διάλυμα Β νιτρικού οξέος 3,15% w/v.
α) Ποιο από τα δύο διαλύματα είναι πυκνότερο;
β) Πόσα mL ενός από τα δύο διαλύματα πρέπει να αραιώσουμε με νερό, ώστε να προκύψουν 500mL διαλύματος Γ 0,6Μ;
γ) Εάν αναμίξουμε 100mL του διαλύματος Α και 400mLτου διαλύματος Β, πόση θα είναι η μοριακότητα κατʼ όγκο του διαλύματος Δ που θα προκύψει;
δ) Πόσος όγκος υδατικού διαλύματος υδροξειδίου του ασβεστίου 0,05Μ απαιτείται για την πλήρη εξουδετέρωση του παραπάνω διαλύματος Δ;

Καλές λύσεις...............................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Λοιπον,στο πρώτο ερώτημα έχουμε: Α.C=mol/L <=> 2=mol/L <=> 2=xmol/1L <=> x=2mol
2mol μορίων=2*(2*1+14+3*16)=128gr.(Σε 1L)
Β.3,15 w/v <=> 3,15gr σε 1 L. Άρα pα>pβ
Στο δεύτερο ερώτημα εχουμε:Στα 500ml, c=0,6 ΑΡΑ Στα 1000mL, c=0,3 Επομένως CαρχVαρχ=CτελVτελ <=> Vαρχ=CτελVτελ/Cαρχ <=> Vαρχ=0,3*1000/2 <=> Vαρχ=150mL
500mL-150mL=350mL

Σωστα μεχρι εδώ??????:confused::confused: Είμαι σίγουρη βέβαια πως είναι όλο λάθος αλλα τεσπα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
αυριο γραφω χημεια και εχω μια απορία μπορει να με βοηθήσει καποιος(το συντομοτερο δυνατον)? μπορειτε να μου εξηγήσετε τη διαφορά μεταξύ ισχυρού και ασθενες οξέου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
αυριο γραφω χημεια και εχω μια απορία μπορει να με βοηθήσει καποιος(το συντομοτερο δυνατον)? μπορειτε να μου εξηγήσετε τη διαφορά μεταξύ ισχυρού και ασθενoύς οξέος?
Βιβλίο σελ. 85.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
το διαβασα αλλα δεν το καταλαβαινω. μπορεις να μου το εξηγησεις σε παρακαλώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
το διαβασα αλλα δεν το καταλαβαινω. μπορεις να μου το εξηγησεις σε παρακαλώ?
Θα προσπαθήσω.
Τα οξέα περιέχουν υδρογόνο (Π.χ. ΗCl, HCN). Όταν διαλυθούν στο νερό παθαίνουν διάσταση σε ιόντα: κατιόν Η και το υπόλοιπο ανιόν (). Οι ιδιότητες των οξέων οφείλονται στο Η. Σε άλλα οξέα όλα τα μόρια παθαίνουν διάσταση (Π.χ. ΗCl H + Cl) οπότε παρουσιάζουν έντονα τις όξινες ιδιότητες και λέγονται ισχυρά. Ενώ σε άλλα μικρό μόνο μέρος των μορίων παθαίνει διάσταση (Π.χ. HCN H + CN), δηλαδή στο διάλυμα υπάρχουν και ιόντα H , CN και μόρια HCN αδιάστατα, έτσι οι όξινες ιδιότητες παρουσιάζονται χαλαρά και τα οξέα αυτά λέγονται ασθενή.

Απαντώ στο παρακάτω μήνυμα (Μη χαλάσω από τώρα το 1000)
ποιο μερος του HCN δεν παθαινει διασταση? το CN?
Δεν μιλάμε για μέρος του μορίου, αλλά του συνόλου των μορίων. Από όλα τα μόρια του ΗCN που ρίχνουμε στο νερό, ένα μέρος (π.χ. το 10% των μορίων) παθαίνει διάσταση σε ιόντα H , CN και τα υπόλοιπα (π.χ. 90%) μόρια παραμένουν αδιάσπαστα μόρια HCN. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ποιο μερος του HCN δεν παθαινει διασταση? το CN?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ποιο μερος του HCN δεν παθαινει διασταση? το CN?
Χρυσάνθη μου τα μπερδεψες λιγο.Διασταση ενος οξεος ή μιας βάσης στο νερο,ειναι το ΣΠΑΣΙΜΟ της με απλα ελληνικά.Χμ,δηλαδη για παραδειγμα αν βάλω μέσα σε νερο HCl,αυτα γινονται H και Cl οπως ηταν πριν ενωθουν ακριβώς?Η απαντηση ειναι οχι,κι η δικαιολογιση ευκολη. :Ενα Η κ ενα Cl για να ενωθουν συνεισφερουν απο ενα ηλεκτρονιο.Τι μας λεει η θεωρια για τον ομοιοπολικό δεσμό?Οτι ενα ζευγος ηλεκτρονιων ελκεται απο το πιο ηλεκτραρνητικο ατομο απο τα δυο.Δηλαδη ενα ζευγαρακι ηλεκτρονιων που μοιραζονται το Η και το Cl για να ενωθουν,ελκεται πιο πολυ απο το Cl.Οταν δηλαδη η ενωση παει να υποστει στο νερο διασταση,να σπασει δηλαδη,το Cl στο παραδειγμα μου,ή το CN(ενωση ανθρακα νατριου,αλλιως κυανιο)που ειναι πιο ηλεκτραρνητικα απο το Η κραταei και τα δυο μοιρασμενα ηλεκτρονια για παρτη του,ετσι έχουμε κατα τη διασταση CN-(αρνητικά φορτισμένο) και Η+ αυτο είναι η διασταση,δηλαδη το ΗCN παθαινει διασταση οχι τα προιοντα αυτης!ΜΕρικα οξεα ομως ειναι ισχυρα και μερικα οχι.Τι σημαινει αυτο?Αν εχεις ενα μπουκαλακι με 10 μορια ισχυρου οξεος,θα δεις οτι και τα 10 παθαινουν διασταση,δηλαδη σπανε,ενω αν εχεις ενα μπουκαλακι με 10 μορια ασθενους,τα περισσοτερα (πχ 8,δε σπανε καν,αλλα το κανουν μονο πχ τα 2),ετσι το ΗCN,που ειναι ασθενες,διισταται σε ενα μικρο μερος του,δηλαδη τα περισσοτερα απο το συνολο των μοριων δεν διιστανται μεσα στο νερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρκέλλα Μ.

Νεοφερμένος

Η markella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καλημέρα σε όλους. ειμαι μαθήτρια της Β' Λυκειου σε εσπερινό που σημαίνει όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα εμείς στην Β εσπερινού παρακολουθούμε τα μισά μαθήματα της Α' Λυκείου. απο εκεί που είχαμε σταματήσει πέρυσι δηλαδή. θα ήθελα μια βοήθεια στο μαθημα της χημείας και θα χαρώ πολύ αν κάποιος με βοηθήσει.. Είμαστε στο κεφάλαιο ''ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ'' και αυτό που με δυσκολεύει είναι πως βρίσκουμε τους συντελεστές στις χημικές εξισώσεις. προσπάθησα να κάνω μια άσκηση αλλά με μπερδεύει και με δυσκολεύει.. αν μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να με βοηθήσει..
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
καλημέρα σε όλους. ειμαι μαθήτρια της Β' Λυκειου σε εσπερινό που σημαίνει όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα εμείς στην Β εσπερινού παρακολουθούμε τα μισά μαθήματα της Α' Λυκείου. απο εκεί που είχαμε σταματήσει πέρυσι δηλαδή. θα ήθελα μια βοήθεια στο μαθημα της χημείας και θα χαρώ πολύ αν κάποιος με βοηθήσει.. Είμαστε στο κεφάλαιο ''ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ'' και αυτό που με δυσκολεύει είναι πως βρίσκουμε τους συντελεστές στις χημικές εξισώσεις. προσπάθησα να κάνω μια άσκηση αλλά με μπερδεύει και με δυσκολεύει.. αν μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να με βοηθήσει..
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!:)

Γράψε μας την άσκηση και θα σε βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top