Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα κι ο Μπάρλας έχει αυτό ακριβώς που δε σου άρεσε στο βοήθημα του Σκομπρή: το προηγούμενο ερώτημα σου δίνει (σχεδόν πάντα) τη λύση για το επόμενο. Και ξαναλέω, αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των βοηθημάτων. Όχι μόνο για αυτό του Μπάρλα. Για το ότι το βοήθημα του Σκομπρή είναι πιο εύκολο, δεν το έχω κοιτάξει οπότε και δεν έχω άποψη.

Όσον αφορά τα θέματα που μπαίνουν στις πανελλαδικές, δε μίλησα τόσο για τη δυσκολία τους, αλλά για το format τους. Έχουν την ίδια δομή με τις ασκήσεις που συναντάς σε όλα τα βοηθήματα που αναφέρθηκαν (Μπάρλας, Στεργίου, Σκομπρής κ.α.)

Βασικα απ'οτι καταλαβα απο τον φιλο επανω... Εννοει οτι στου Σκομπρη(το οποιο δεν εχω δουλεψει) σχεδον στο δινει ετοιμη την ασκηση, ενω στον Μπαρλα(τον οποιο εχω δουλεψει) δινει μεν βοηθεια, αλλα πιο διακριτικη... Δινει δηλαδη αυτο που θα χρειαστεις να αποδειξεις για το επομενο ερωτημα, αλλα δεν θα σκεφτεις να το κανεις αν δεν το ειχες αποδειξει πιο πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ο μπαρλας σε παρα πολλες ασκησεις εχει κατακλεψει τον στεργιου που ειναι και πιο επεξηγηματικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
χαίρω πολύ και μπάρλας έχει υποερωτήματα, όχι όμως ανούσια.Ο σκομπρής έχει πολλά ανούσια.θα σου δώσω ένα παράδειγμα:
σου λέει να αποδείξεις ότι μία συνάρτηση είναι συνεχής.
-Ο Μπάρλας θα σου δώσει μια συνάρτηση διπλού τύπου για χ=1 και για χ διάφορο του 1 (βαριέμαι να ψάξω το σύμβολο) και θα σου πει να αποδείξεις ότι είναι συνεχής στο Χο=1
-Ο Σκομπρής θα σου δώσει την ίδια συνάρτηση και θα σου πεί:α) βρές το όριο της συνάρτησης για χ τείνει στο 1
β)να αποδείξεις ότι η συνάρτηση είναι συνεχής στο Χο=1.

νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ντάξει, ακόμα κι έτσι να είναι, υπάρχουν κάποιοι που τα θέλουν μασημένα. Κάθε βοήθημα απευθύνεται σε διαφορετικό μαθητή. Γι' αυτό, το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος, είναι να δει τί τον βολεύει προσωπικά, και όχι ποιο βοήθημα έχουν οι συμμαθητές του. Προσωπικά πάντως, όλα τα εμπορικά βοηθήματα μου φαίνονται τόσο όμοια... Οι ασκήσεις τείνουν να γίνουν copy-paste από τον έναν στον άλλο.


Ο μπαρλας σε παρα πολλες ασκησεις εχει κατακλεψει τον στεργιου που ειναι και πιο επεξηγηματικος.
Αυτό είναι αναπόφευκτο όπως είπα. Όλοι πλέον αναλώνονται στις ίδιες ιδέες, γι' αυτό και δεν έχει νόημα να συζητάμε για καλύτερο και χειρότερο. Αν θες να δεις πρωτότυπες ασκήσεις, κοίτα σε άλλα βοηθήματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ο μπαρλας σε παρα πολλες ασκησεις εχει κατακλεψει τον στεργιου που ειναι και πιο επεξηγηματικος.

Οταν προσπαθεις να βαλεις 2000 ασκησεις σε καθε βοηθημα πως να μην εχεις ιδιες... Η αληθεια ειναι πως επειδη ειχα και τα 2 βοηθηματα, με βολευε πιο πολυ ο Μπαρλας... Αλλα αυτα ειναι γουστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Γειά σας, έχω πρόβλημα με κάποια μάθηματα, δεν τα παω και πολύ καλά

για τα Μαθηματικα Κατευθηνσης εχω μπαρλα, Δεν ειναι κακό

Εχω προβλήμα με τις γραφικές παραστασείς , εχω και καποια κενα, και θελω να αναπληρωθουν ο κοσμος να χαλασει
και ετσι σκεφτομε να παρω Μαθ. Γενικης, Εχω ενα παλιο βιβλιο του στεργιου του 2000 αλλα θελω κατι νεοτερο

Οσον αφορα τις Εφαρμογες Υπολογιστων, Αν και τα παω πολυ καλα (μιας και εχω ασχοληθει με προγραμματισμο και ειμαι σχετικος) δεν παω φροντιστηριο και φοβαμε μηπως δεν αρκεσει το σχολειο, εχω και για αυτο το μαθημα ενα παλιο του 2000 αλλα πιστευω οτι θα μου χρειαστει και εδω κατι νεοτερο, γιατι μπορει να εχει αλλαξει η Υλη η κατι τετιο

ΤΕΛΙΚΩΣ, Εφαρμογες Υπολογιστων και Μαθ. Γενικης ποια βοηθηματα μου προτεινετε

___

Καμια ιδεα για το πως να αναπληρωσωσ τα Κενα μου στα μαθηματικα; ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εχω προβλήμα με τις γραφικές παραστασείς , εχω και καποια κενα, και θελω να αναπληρωθουν ο κοσμος να χαλασει
και ετσι σκεφτομε να παρω Μαθ. Γενικης, Εχω ενα παλιο βιβλιο του στεργιου του 2000 αλλα θελω κατι νεοτερο.

Ο Στεργίου ανανέωσε το βιβλίο του το '05, το οποίο και προτείνω.

Οσον αφορα τις Εφαρμογες Υπολογιστων, Αν και τα παω πολυ καλα (μιας και εχω ασχοληθει με προγραμματισμο και ειμαι σχετικος) δεν παω φροντιστηριο και φοβαμε μηπως δεν αρκεσει το σχολειο, εχω και για αυτο το μαθημα ενα παλιο του 2000 αλλα πιστευω οτι θα μου χρειαστει και εδω κατι νεοτερο, γιατι μπορει να εχει αλλαξει η Υλη η κατι τετιο.

Προφανώς εννοείς το ΑΕΠΠ, γιατί εφαρμογές υπολογιστών είναι μάθημα επιλογής. :P
Για το ΑΕΠΠ προτείνω Λαζαρίνη, εκδόσεις Ελληνοεκδοτική (με του Τσιωτάκη να είναι εξίσου καλό).

Καμια ιδεα για το πως να αναπληρωσωσ τα Κενα μου στα μαθηματικα; ευχαριστω εκ των προτερων

Λύσε τις ασκήσεις που προτείνουν τα βοηθήματα στις πρώτες σελίδες.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ο Στεργίου ανανέωσε το βιβλίο του το '05, το οποίο και προτείνω.



Προφανώς εννοείς το ΑΕΠΠ, γιατί εφαρμογές υπολογιστών είναι μάθημα επιλογής. :P
Για το ΑΕΠΠ προτείνω Λαζαρίνη, εκδόσεις Ελληνοεκδοτική (με του Τσιωτάκη να είναι εξίσου καλό).



Λύσε τις ασκήσεις που προτείνουν τα βοηθήματα στις πρώτες σελίδες.


:)
To 2005 ; ξερεις ποτε αλλαξε τελευταια φορα η υλη των μαθηματικων ΓΠ τελευταια φορα;
....

ποιες ασκήσεις να λύσω , δεν κατάλαβα, Αυτες οι Γραφικες παραστασεις εχουν πολλα πραγματα -.- ζαλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
To 2005 ; ξερεις ποτε αλλαξε τελευταια φορα η υλη των μαθηματικων ΓΠ τελευταια φορα;
....

Πολύ πριν το 2005...


ποιες ασκήσεις να λύσω , δεν κατάλαβα, Αυτες οι Γραφικες παραστασεις εχουν πολλα πραγματα -.- ζαλαδα

Συνήθως τα βοηθήματα στις πρώτες σελίδες έχουν κάποιες προτεινόμενες ασκήσεις. Να λύνεις αυτές, αφού πρώτα δεις και τις λυμένες του βοηθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
σε προτεινω αυτο .Του νακη οπως λεει και ο κουμ του σκομπρη(για κατανοηση θεωριας) και του ξενου αν θες κατι δυσκολο.Για προγγραματισμο αυτο που λεει και ο κουμ αλλα απο εκδοσεις κλειδαριθμος γιατι ειναι πιο καινουργιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • d.jpg
    d.jpg
    31 KB · Εμφανίσεις: 1,509

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Για προγγραματισμο αυτο που λεει και ο κουμ αλλα απο εκδοσεις κλειδαριθμος γιατι ειναι πιο καινουργιο

Nope, στη σελίδα του ο ίδιος ο Λαζαρίνης λέει ότι το τελευταίο του βοήθημα κυκλοφορεί από την Ελληνοεκδοτική. Προφανώς ο κλειδάριθμος τα ανανεώνει χωρίς την παρέμβαση του συγγραφέα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και εγώ Σκομπρή προτείνω για μαθηματικά Γενική.Αν δε κάνεις φροντιστήριο και διαβάζεις μόνος γενικής πιστεύω είναι καλή επιλογή.,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Nope, στη σελίδα του ο ίδιος ο Λαζαρίνης λέει ότι το τελευταίο του βοήθημα κυκλοφορεί από την Ελληνοεκδοτική. Προφανώς ο κλειδάριθμος τα ανανεώνει χωρίς την παρέμβαση του συγγραφέα.


παρε αυτο των μαθηματικων που σε λεω και θα παθης πλακα
το πρωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..

Σρυ αν σας εχω πριξει αλλα τι να κανω, προσπαθω να παω μπροστα :P


επειδη παει να φυγει και ο οκτομβρης και δεν εχω διαβασει τιποτα ΑΟΔΕ (Αφου δεν εχουμε βιβλιο)
σκεφτηκα να παρω ενα βοηθημα, τι εχετε να μου προτεινετε;, απλα θελω να εχει οτι μου χρειαζετε ωστε να γραψω 20 με διαβασμα παπαγαλια κλασσικα


Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Mε την καμία.
Βοήθημα μόνο για εξάσκηση. Όχι για θεωρία.
Αγόρασε το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..

Σρυ αν σας εχω πριξει αλλα τι να κανω, προσπαθω να παω μπροστα :P


επειδη παει να φυγει και ο οκτομβρης και δεν εχω διαβασει τιποτα ΑΟΔΕ (Αφου δεν εχουμε βιβλιο)
σκεφτηκα να παρω ενα βοηθημα, τι εχετε να μου προτεινετε;, απλα θελω να εχει οτι μου χρειαζετε ωστε να γραψω 20 με διαβασμα παπαγαλια κλασσικα


Ευχαριστω

Να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να αγοράσεις το βιβλίο του ΟΕΔΒ. Δεν παίζει να έχει πάνω από 4 ευρώ. Υπεραρκετό για αυτό το γελοίο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δε θέλει βοήθημα...ΔΙΑΒΑΣΜΑ θέλει!
+ Όχι ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ !
Κατανόηση και μετά αποστήθιση :)
Ένα βοηθηματάκι έχει το ischool!Αλλά δεν τα λέει ΟΛΑ μέσα , απλώς τα έχει όλα μαζεμένα , δυστυχώς όμως επειδή η ύλη άλλαξε δεν έχουν μέσα τα καινούργια και δεν έχουν βγάλει κάποια παλιά - που βγήκαν εκτός ύλης!
Συμβουλή: Άρχισε να στρώνεσαι , να διαβάζεις , να αποκτάς τριβή με το μάθημα , να κατανοείς αυτά που διαβάσεις και σιγά-σιγά να τα αποστηθίζεις !
Τότε θα έχεις σίγουρα άριστες επιδόσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να αγοράσεις το βιβλίο του ΟΕΔΒ. Δεν παίζει να έχει πάνω από 4 ευρώ. Υπεραρκετό για αυτό το γελοίο μάθημα.

Δυστυχώς φίλε koum , δεν υπάρχει το βιβλίο ούτε σε ένα βιβλιοπωλείο!
Μπαίνει Νοέμβρης και την βγάζουμε με φωτοτυπίες...αίσχος!
Πάντως, δεν είναι και δα γελοίο, μην τα εξευτελίζουμε όλα ,σίγουρα εύκολο αλλά περισσότερο για τα παπαγαλάκια :P



Ως προς τι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δυστυχώς φίλε koum , δεν υπάρχει το βιβλίο ούτε σε ένα βιβλιοπωλείο!
Μπαίνει Νοέμβρης και την βγάζουμε με φωτοτυπίες...αίσχος!
Πάντως, δεν είναι και δα γελοίο, μην τα εξευτελίζουμε όλα ,σίγουρα εύκολο αλλά περισσότερο για τα παπαγαλάκια :P

Γελοίο ως προς το ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα, όχι ως προς τη δυσκολία του. Δε φαντάζεσαι πόσο με δυσκολεύει...


Ως προς τι ;

Διάβασε τί έγραψες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top