Πεδία, κατευθύνσεις - επαγγέλματα & μαθήματα βαρύτητας

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χάνεις αρκετά. 1400 αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Open-minded

Νεοφερμένος

Η Open-minded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ναι...αυτό νομίζω και εγώ...!Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitilini1990

Νεοφερμένος

Ο mitilini1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους ..θέλω να δώσω πανελλήνιες με το 10% πέρυσι ήμουνα θεωρητική και σαν μάθημα επιλογής είχα βιολογία..τώρα θέλω σχολη από τέταρτο πεδίο μπορώ να δώσω μονο μαθηματικά γενικής σε πανελλαδικό επίπεδο και να κρατήσω τη βαθμό μου στα άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Tι θέλεις; :P
Δηλώνεις τα πεδία που είχες ξεκλιδώσει τότε. Δεν μπορείς πχ να δηλώσεις σχολή που να απαιτεί αγγλικά ως ειδικό μάθημα και να μην το είχες δώσει.

Εdit: Δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliolousth

Νεοφερμένος

Η Hliolousth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θρακομακεδόνες (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θελω τη βοηθεια σας μιας και η υποθεση των Πανελληνιων μου μοιαζει σκετο μπερδεμα!Λοιπον,θα παω 3η και εχω επιλεξει τεχνολογικη κατευθυνση..Το θεμα ειναι πως με ενδιαφερουν σχολες διαφορων πεδιων..Σκεφτομαι να παρω μαθημα επιλογης Ιστορια Γενικης για να ανοιξω και 1ο..Θα πρεπει ομως να παρω και Μαθηματικα Γενικης?Αν οχι,μπορω να δωσω μονο Εκθεση,Φυσικη Κατ.,Μαθηματικα Κατ.,ΑΟΔΕ ,προγραμματισμο και Ιστορια?Ποια πεδια ανοιγω μονο με αυτα τα 6 μαθηματα?
Τελος με ενδιαφερει το Πολιτικων μηχανικων..Δινω ειδικο γραμμικο,ελευθερο ή και τα δυο?Μπορω να τα βγαλω περα χωρις φροντιστηριο στο ειδικο?
Συγχωρεστε με για τις τοσες πολλες ερωτησεις αλλα δεν βγαζω ακρη..Οι καθηγητες μου ειναι εντελως ανενημερωτοι και δεν ξερουν τι τους γινεται...Ευχαριστω:)

αν εξαιρεσουμε το οτι χανεις αρκετα μορια σε περιπτωση που θελεις να πας στο πρωτο πεδιο
κατα την γνωμη μου ειναι πολυ δυσκολο για εναν τεχνολογικο να παρει μαθημα επιλογης ιστορια..
το λεω γιατι εκτος του γεγονοτος οτι ειναι ιστορια με οτι συνεπαγεται αυτο,, το βιβλιο ειναι αρκετα κακογραμμενο με υπερβολικες λεπτομερειες..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Βοηθειαα.Οσοι πανε λυκειο.Τι ειναι τελως παντων αυτο το μαθημα κατευθυνσης που θα διδακτουμε φετος?Εχω ακουσει πως εχει σχεση με τις 3 κατευθυνσεις!!Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σωστά.
Η επιλογή της κατεύθυνσης γίνεται στη Β' λυκείου. Είναι τρία μαθήματα που επιλέγεις να διδαχθείς ανάλογα με τις κλίσεις σου και το επάγγελμα που θέλεις να ακολουθήσεις.
Αυτές είναι τεχνολογική, θετική, θεωρητική. Τα μαθήματα της κάθε μίας μπορείς να τα δεις στο internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μορε αυτα τα γνωριζωω.Αλλα εμεις τι θα μαθουμε τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μορε αυτα τα γνωριζωω.Αλλα εμεις τι θα μαθουμε τωρα?
Τι εννοείς; Γ γυμνασίου δεν πας; Τι σχέση έχεις με την κατεύθυνση;

(Άλλαξε κάτι; :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Οχι απλα εχω ενημερωθει για αυτα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε έχασα κάπου. Στο πρώτο post λες :
Βοηθειαα.Οσοι πανε λυκειο.Τι ειναι τελως παντων αυτο το μαθημα κατευθυνσης που θα διδακτουμε φετος?Εχω ακουσει πως εχει σχεση με τις 3 κατευθυνσεις!!Ε?
Αυτά που σου είπα είναι για Β' λυκείου, αυτά ήθελες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Περιπου,περιπου.ευχαριστωω παντωςς:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Χαιρετώ την online κοινότητα.
Είμαι ένας μαθητής 1ης λυκειου και σιγα-σιγα αρχισαν να με απασχολούνε θέματα τύπου "Ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω ?" "Τι σχολές/επαγγέλματα <<περιέχονται>> στην κάθε κατεύθυνση ? " και πόλλες ακόμα τέτοιου είδους ερωτήσεις..
Βλέποντας λοιπόν ότι υπάρχουν αρκετά άτομα εδώ μέσα που έχουν τις κατάλληλες γνώσεις καθώς και "περάσει" από αυτό το στάδιο θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις μήπως βγάλω κάποια άκρη (αφού απο το ΣΕΠ δεν βλέπει κανείς ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ):confused:
Έχουμε και λέμε :
1.Τι μαθήματα περιέχονται ακριβώς στην κάθε κατεύθυνση ( Τεχνολογική / Θετική / Θεωριτική )
**Πιο πολύ θέλω να μάθω την διαφορά μεταξύ Τεχνολογικής-Θετικής μιας και αποσο έχω ακούσει η Θεωριτική περιέχει φιλολογικά και οι άλλες δύο Φυσική-Μαθηματικά και μερικά ακόμα.
2.Που μπορώ να βρώ πληροφορίες για το που θα περάσω από την τεχνολογική κατεύθυνση ? Θέλω να πω δηλαδή , τι σχολές περιέχονται στην τεχνολογική κατεύθυνση (όπως και στην θετική) και μετά να μάθω με λεπτομέρια ποια επαγγέλματα "περικλύονται" από την κάθε σχολή (πχ αν ασχοληθώ με υπολογίστες υπάρχουν κάποιες κατηγορίες από ότι γνωρίζω πχ 01)hardware 02)software κλπ ...(Δεν ξέρω αν διατύπωσα σωστά το ερώτημα μου , αν θέλετε να το εξηγήσω πείτε μου)
3.Κατά την γνώμη σας , από την στιγμή που θα επιλέξω τεχνολογική κατεύθυνση (ή και θετική δεν έχω πρόβλημα , μιας και με την θεωριτική δεν θέλω αφού δεν τα πάω καλά με τα φιλολογικά κλπ) ποια επαγγελματα έχουν ζήτηση την τωρινή εποχή ; (δεν έχω κατασταλάξει ακόμα σε κάποιο συγκεκριμένο επάγγελμα , ούτε κάτι γενικό καν)

Αυτά προς το παρόν , ευχαριστώ και περιμένω νεότερα σας ;)
Και σίγουρα θα βρώ στο μέλλον κι άλλες ερωτήσεις να σας ταλαιπωρήσω :P

Υ.Γ. Μερικά απο τα επαγγέλματα που μου αρέσουν , ας πουμε , είναι :
a)Τεχνικός υπολογιστών - Web Designer (γενικότερα ότι έχει να κάνει σχέση με υπολογιστές . Μετά τι "κλάδοι" υπάρχουν πανω στον τομέα αυτό των υπολογιστων?)

β)Γυμναστική (γενικότερα γυμναστής , ναυαγοσώστης αυτα μου έρχονται στο μυαλό που να έχουν σχέση με γυμναστική.Τι άλλα επαγγέλματα υπάρχουν πάνω στον τομέα της γυμναστικής ; )

γ)Αστυνομια (γενικοτερα και ειδικές δυναμείς , αλλα έχω ακούσει ότι παίρνουν λίγα για την δουλειά τους οπότε λέω να το αποκλείσω..Αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για τις ειδικες δυναμεις.. )

Φυσικά τώρα μιλάω "κουτουρου" για τα επαγγελματα αφού δεν έχω δεί ακόμα τι σχολές υπάρχουν από την τεχνολογική κατευθυνση . Για αυτό λοιπόν περιμένω την βοηθεια σας.

Ευχαριστω

Ο Φίλος Σας , Δημητρης :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Hello!
Ριξε μια ματιά εδώ: https://blogs.sch.gr/anyiota/files/2009/11/aei-kat-synoptika.pdf
Αυτά είναι για γ' λυκείου. Στη Β' έχεις 3 μαθήματα κατεύθυνσης τα εξής:
[FONT=&quot]ΙΙ._ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ[/FONT]

[FONT=&quot](α) Θεωρητική κατεύθυνση[/FONT]
[FONT=&quot] Υποχρεωτικά[/FONT]
[FONT=&quot]α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot] Αρχαία Ελληνικά Κείμενα 4[/FONT]
[FONT=&quot]2. Αρχές Φιλοσοφίας 2[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot] Λατινικά 2[/FONT]

[FONT=&quot](β) Θετική κατεύθυνση[/FONT]
[FONT=&quot] Υποχρεωτικά[/FONT]
[FONT=&quot]α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot] Μαθηματικά 3[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot] Φυσική 2[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot] Χημεία 2[/FONT]

[FONT=&quot](γ) Τεχνολογική κατεύθυνση [/FONT]
[FONT=&quot] Υποχρεωτικά[/FONT]
[FONT=&quot]α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ[/FONT]
[FONT=&quot]1. Μαθηματικά 3[/FONT]
[FONT=&quot]2. Φυσική 2[/FONT]
[FONT=&quot]3. Τεχνολογία Επικοινωνιών 2[/FONT]
Κατέβασε από εδώ: https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...iko/572-panellhnies-mhxanografiko-deltio.html το μηχανογραφικό για να δεις τις σχολές ανά πεδίο. :)

Εdit:
Τσέκαρε και αυτά: https://www.sygchrono-edu.gr/eksetastiko.htm , https://www.theoriakaipraxi.gr/odigos_spoydwn/epistimonikapedia.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ευχαριστώ :clapup:
Θα τα ριξω μια ματια τωρα και θα γραψω αν υπαρξουν αποριες !

Κάτι ακόμα...
Για να γίνω προγραμματιστής ηλεκτρονικών υπολογιστών τι πρέπει να σπουδάσω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Κάτι ακόμα...
Για να γίνω προγραμματιστής ηλεκτρονικών υπολογιστών τι πρέπει να σπουδάσω ;

AEI/TEI πληροφορικής.

Καθώς επίσης και ΙΕΚ πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάτι ακόμα...
Για να γίνω προγραμματιστής ηλεκτρονικών υπολογιστών τι πρέπει να σπουδάσω ;

Δε χρειάζεται να σπουδάσεις τίποτα για να γίνεις προγραμματιστής ηλεκτρονικών υπολογιστών. ΜΙα εταιρία μπορεί να σε προσλάβει ως προγραμματιστής χωρίς να έχεις βγάλει κάμια σχολή απλώς να ξέρεις να προγραμματίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
κοιτα η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ εχει: αναπτυξη εφαρμογων και υπολογιστικων συστηματων-εκει θα κανετε προγραμματα- αλγοριθμους αλλα εχει μπολικη θεωρια (ειναι ευκολη ομως) αμα ανοιξεις το βιβλιο ή τις λυσεις των πανελληνιων θεματων που μοιραζουν κατι φροντιστηρια θα καταλαβεις τι εννοω!επισης εχει μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης τα οποια ομως εχουν μια αρκετα μεγαλη υλη(τεσπα) ...εχει α.ο.δ.ε αυτο δεν εχει τιποτα προβληματα αμα διαβαζεις ανελλιπως και το μαθεις απεξω ειναι του χεριου σου...εκθεση ...καλα ολοι την εχουν αυτη ....

η ΘΕΤΙΚΗ εχει φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης ...χημεια ...(ανοργανη νομιζω-δεν ειμαι σιγουρη) βιολογια και εκθεση...
η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ εχει αρχαια και ιστορια κατευθυνσης ...λατινικα...εκθεση ...και αλλο ενα ...δεν την ξερω και καλα...εγω ειχα παει τεχνολογικη!
λοιπον θελω να επιστησω την προσοχη σου στο εξης: ΜΗΝ κοιτας τοσο τα μαθηματα κατευθυνσης της δευτερας λυκειου...σκασιλα σου για αυτην ....κοιτα τα μαθηματα που θα αντιμετωπισεις στην τριτη!αυτη η ταξη εινια που θα σε βαλει στην τριτοβαθμια στο κατω κατω πχ η τεχνολογια επικοινωνιων που ανεφερε ενα παιδι απο πανω εινια της δευτερας...μην σε απασχολει καθολου...δεν θα την εχεις στην τριτη...(μια βλακεια ειναι..)

οσον αφορα τα ΠΕΔΙΑ: τεχνολογικη = 2,4 πεδια
θετικη= 2,3,4 πεδια
θεωρητικη=1 πεδιο
μην νομιζεις ομως οτι επειδη η μια κατευθυνση εχει λιγοτερα πεδια δεν μπορει να μπει σε καποιο αλλο....δηλαδη:υπαρχουν μαθηματα επιλογης...

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ=ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ----μπαινει εκτος των αλλων πεδιων και στο 3 με τις επιστημες υγειας
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΟΘ-----μπαινει στο 5 με επιστημες οικονομιας και διοικησης (εκει εχει και τις αστυνομικεες σχολες που θες)
ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ------μπαινεις στο 1 με τις ανθρωπιστικες επιστημες
ΘΕΤΙΚΗ= ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΟΘ-----μπαινει στο 5
ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ------μπαινεις στο 1
ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ= ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΟΘ-----μπαινει στο 5

αυτη η σχολη με τους τεχνικους υπολογιστων ειναι 4 πεδιο και με θεωρητικη κατευθυνση δεν μπορεις να μπεις...κοιτα πανω απολα εξατραται πια σχολη σου αρεσει πραγματικα και θες να ασχοληθεις...ενταξει ειναι καιλιγο νωρις για να ξερεις αλλα καλο ειναι να ψαχνεσαι απο τωρα!
επισης θελω να σου πω το εξης: η φυσικη κατευθυνσης της δευτερας δεν εχει καμια σχεση με της τριτης εκτος απο καναδυο σελιδες!
ουτε τα μαθηματικα κατευθυνσης της δευτερας σχετιζονται με της τριτης εκτος απο κατι ψιλα στο κεφαλαιο του κυκλου και της ευθειας! δηλ να ξερεις τον τυπο οχι τιποτα τρελο!αυτα που θα κανεις με διανυσματα και ελλειψεις και παραβολες στην δευτερα δεν τα θες στην τριτη!
καταληκτικα αν παρεις θετικη και τεχνολογικη τωρα σστην δευτερα δωσε εμφαση στην αλγεβρα τα μαθηματικα και την χημεια αμα εισαι θετικη!και βεβαιως την εκθεση!
για την θεωρητικη ρωτα καλυτερα ενα παιδι που την ειχε διαλεξει...εγω δεν ξερω πολλα!
ολα αυτα που ειπα αναφερονταν κυριως στην τριτη γιατι σε αυτη θα πρεπει να δωσεις βαση!αμα θες να σου πω κατι αλλο για τα μαθηματα ή οτιδηποτε πεσμου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
αφου σκεφτεσαι προγραμματισμο,θα σου προτεινα να ακολουθησεις την τεχνολογικη
στη γ'λυκειου θα κληθεις να δωσεις:
μαθηματικα κατευθυνσης(κοινο μαθημα σε θετικη-τεχνολογικη)
φυσικη κατευθυνσης(κοινο μαθημα σε θετικη-τεχνολογικη)
αρχες οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων και υπηρεσιων(ΑΟΔΕ δλδ,οπου ειναι 50 σελιδες καθαρης θεωριας-παπαγαλιας)
μαθημα επιλογης(μαθηματικα γενικης/φυσικη γενικης/ιστορια γενικης/βιολογια γενικης -->εσυ διαλεγεις)
εκθεση(κοινο μαθημα και στις τρεις κατευθυνσεις)
και τελος,ΑΕΠΠ, δηλαδη Αναπτυξη Εφαρμογων σε Προγραμματιστικο Περιβαλλον .Αφου,απ'οτι εχω καταλαβει,σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με υπολογιστες,αυτο το μαθημα ειναι για σενα.Θα μαθεις να συντασσεις αλγοριθμους και προγραμματα και αποτελει ουσιαστικα καλη εισαγωγη για την εισοδο σου σε καποια σχολη πληροφορικης.
Σκεψου οτι στη θετικη εχει χημεια κατευθυνσης και βιολογια κατευθυνσης,που ειναι δυο πολυ δυσκολα μαθηματα και αν δεν εχεις σκοπο να μπεις στην ιατρικη ή σε βιοχημικες σχολες,δεν εχει νοημα να ασχοληθεις


Το πιο σημαντικο απ'ολα ομως ειναι να μην αγχωνεσαι.Να θυμασαι οτι,απο τη στιγμη που 'παιζεις' αναμεσα σε θετικη και τεχνολογικη,μπορεις πολυ ευκολα να μεταβεις απο τη μια στην αλλη,αν κανεις μια λαθος επιλογη.Τι εννοω:
Αν αποφασισεις οτι θα ακολουθησεις τη θετικη,και ξαφνικα βλεπεις οτι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις ή για καποιο λογο αλλαξεις γνωμη,μπορεις πολυ ευκολα και απλα να αλλαξεις κατευθυνση στην τριτη λυκειου και να ακολουθησεις την τενχολογικη.Οπως ειπε και η γιολαντα,τα μαθηματα της δευτερας λυκειου δε σε προετοιμαζουν για της τριτης(στην τεχνολογικη τουλαχιστον.για θετικη δεν ειμαι και σιγουρη).Οποτε μη νιωθεις οτι θα χασεις κατι ή θα υπολειπεσαι των αλλων.

Αυτα.Ο,τι δεν καταλαβες,εδω ειμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
...Σκεψου οτι στη θετικη εχει χημεια κατευθυνσης και βιολογια κατευθυνσης,που ειναι δυο πολυ δυσκολα μαθηματα και αν δεν εχεις σκοπο να μπεις στην ιατρικη ή σε βιοχημικες σχολες,δεν εχει νοημα να ασχοληθεις...

Tεχνοκρατική άποψη...:whistle: Η χημεία και η βιολογία κατεύθυνσης δεν ξέρεις που μπορεί να σου χρειαστούν. Δεν είναι απαραίτητο να σπουδάσεις επιστήμες που να σχετίζονται άμεσα με αυτές. Στον αιώνα της βιολογίας, είναι κάπως να μην ξέρουμε βιολογία ή και χημεία...Σήμερα μεγάλο πεδίο της τεχνολογίας στηρίζεται στην βιοπληροφορική. Οι κοντόφλαμες λογικές στην Ελλάδα δεν βοηθάνε κανέναν...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top