Πεδία, κατευθύνσεις - επαγγέλματα & μαθήματα βαρύτητας

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φυσικοθεραπεία σε ποιο πεδίο είναι..?
Αν είναι 2ο/4ο/5ο θα πρέπει να δίνεις και μαθηματικά γενικής.
Αν είναι 3ο θα πρέπει να δίνεις και βιολογία.
Στο 2ο, 3ο, 4ο πεδίο από θεωρητική το άριστα είναι το 18600.
Στο 5ο είναι όπως το 1ο, το 20000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας...Εχω κατι απορίες.Είμαι Θετική 3η λυκειου και θέλω να δηλώσω και 5ο πεδίο.Ξέρω ότι θα πρεπει να πάρω μάθημα επιλογής Α.Ο.Θ και Αλγεβρα γενικής.Αυτην την Αλγεβρα θα την κάνουν ολα τα παιδιά(Οταν ειμαστε γενικής) η Θα είναι οπως η βιολογία γενικής που μόνο αυτοι που διάλεξαν κάνουν?ΚΑι το Α.Ο.Θ και η Αυτη η Άλγεβρα είναι δύσκολα μαθήματα?:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γεια σας...Εχω κατι απορίες.Είμαι Θετική 3η λυκειου και θέλω να δηλώσω και 5ο πεδίο.Ξέρω ότι θα πρεπει να πάρω μάθημα επιλογής Α.Ο.Θ και Αλγεβρα γενικής.Αυτην την Αλγεβρα θα την κάνουν ολα τα παιδιά(Οταν ειμαστε γενικής) η Θα είναι οπως η βιολογία γενικής που μόνο αυτοι που διάλεξαν κάνουν?ΚΑι το Α.Ο.Θ και η Αυτη η Άλγεβρα είναι δύσκολα μαθήματα?:hmm::hmm::hmm:
Μαθηματικα γενικης εννοεις.Σχετικα ευκολο ειναι απο οσο ξερω αν και δεν το διαλεξα.Θα το κανεις με ολα τα παιδια στο τμημα της Γενικης (και με τη Βιολογια Γενικης το ιδιο ισχυει ποιος σου πε το αντιθετο)Μονο στα Κατευθυνσης αλλαζεις και πας με την κατευθυνση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ok σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για Α.Ο.Θ δεν μας είπατε...χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams

Νεοφερμένος

Η Dreams αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θελω τη βοηθεια σας μιας και η υποθεση των Πανελληνιων μου μοιαζει σκετο μπερδεμα!Λοιπον,θα παω 3η και εχω επιλεξει τεχνολογικη κατευθυνση..Το θεμα ειναι πως με ενδιαφερουν σχολες διαφορων πεδιων..Σκεφτομαι να παρω μαθημα επιλογης Ιστορια Γενικης για να ανοιξω και 1ο..Θα πρεπει ομως να παρω και Μαθηματικα Γενικης?Αν οχι,μπορω να δωσω μονο Εκθεση,Φυσικη Κατ.,Μαθηματικα Κατ.,ΑΟΔΕ ,προγραμματισμο και Ιστορια?Ποια πεδια ανοιγω μονο με αυτα τα 6 μαθηματα?
Τελος με ενδιαφερει το Πολιτικων μηχανικων..Δινω ειδικο γραμμικο,ελευθερο ή και τα δυο?Μπορω να τα βγαλω περα χωρις φροντιστηριο στο ειδικο?
Συγχωρεστε με για τις τοσες πολλες ερωτησεις αλλα δεν βγαζω ακρη..Οι καθηγητες μου ειναι εντελως ανενημερωτοι και δεν ξερουν τι τους γινεται...Ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ένα μάθημα γενικής δίνεις, ή ιστορία ή μαθηματικά δηλαδή.
Για το σχέδιο νομίζω είναι και τα δύο, για φροντιστήριο νομίζω υπάρχει θέμα για το αν πρέπει ή όχι να κάνεις. Αν το βρω θα ξανά έρθω.
Θα δώσεις δηλαδή τα 4 της κατεύθυνσής σου (ΑΟΔΕ,ΑΕΠΠ, μαθηματικά, φυσική), έκθεση, ιστορία γενικής και το ειδικό μάθημα.
Με την τεχνολογική ανοίγεις το 2ο και 4ο πεδίο και με την ιστορία το 1ο.
Πληροφορίες σχετικές εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams

Νεοφερμένος

Η Dreams αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταλυτικη η βοηθεια σου,σ ευχαριστω!Ο.τι αλλο κι αν βρεις πες μου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το πιο σχετικό που βρήκα είναι αυτό. Επίσης δεν ξέρω αν πρέπει να δώσεις και τα δύο σχέδια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λοιπον, έψαξα αυτό για τα ειδικά μαθήματα και δεν κάνει πουθενά διάκριση μεταξύ των σχεδίων απλά αναφέρει ότι τα δίνεις και τα δύο.
Ειδικά μαθήματα**.
Για την εισαγωγή σε ορισμένες Πανεπιστημιακές Σχολές είναι απαραίτητη η πανελλαδική εξέταση σε συγκεκριμένα ειδικά μαθήματα, επιπλέον των παραπάνω 7 πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων:
Έτσι:

  • Για τα τμήματα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Φωτογραφίας, Γραφιστικής, Διακοσμητικής, Τεχν.Γραφικών Τεχνών, Συντήρησης Αρχαιοτήτων & Έργων Τέχνης, Ανακαίνισης Κτιρίων, απαιτούνται τα ειδικά μαθήματα του Ελευθέρου Σχεδίου και του Γραμμικού Σχεδίου.
  • Για τα τμήματα Μουσικών Σπουδών, Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης απαιτούνται τα ειδικά μαθήματα Αρμονίας και Υπαγόρευσης Μουσικού Κειμένου.
  • Για τα τμήματα Επικοινωνίας & Μ.Μ.Ε. ,Δημοσιογραφίας & Μ.Μ.Ε., Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών του Τ.Ε.Ι. Ηπείρου, Τουριστικών Επιχειρήσεων των Τ.Ε.Ι. και Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου και Αγ.Νικόλαου Κρήτης απαιτείται το ειδικό μάθημα μίας από τις ξένες γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική ενώ για τα τμήματα Ειδίκευση Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου απαιτείται το ειδικό μάθημα μίας από τις ξένες γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική , Γερμανική.
  • Για τα τμήματα Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά και Τουρκικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου απαιτείται το ειδικό μάθημα της Αγγλικής γλώσσας.
  • Για τα τμήματα Ξένων Φιλολογιών, απαιτείται το ειδικό μάθημα της αντίστοιχης Ξένης Γλώσσας.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις, χανεις μορια στο 1ο Πεδιο παντως.Να το σκεφτεις και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Λοιπον, έψαξα αυτό για τα ειδικά μαθήματα και δεν κάνει πουθενά διάκριση μεταξύ των σχεδίων απλά αναφέρει ότι τα δίνεις και τα δύο.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
απλα να διορθωσω πως για το τμημα μεταφρασης και διερμηνειας απαιτουνται 2 απο τις 3 γλωσσες και οχι 1:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams

Νεοφερμένος

Η Dreams αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γνωριζω την απωλεια μοριων αλλα με ενδιαφερουν πολλες σχολες και απο το 1ο πεδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilboy

Νεοφερμένος

Ο Emilboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά θέλω να με βοηθήσετε με ενά θεματάκι που με απασχολεί. Εγώ θέλω να σπουδάσω Φυσική και αργότερα να πάρω ειδίκευση Αστρονομίας. Φέτος, λοιπόν, θα μπω Β' λυκείου και δεν ξέρω πια κατεύθυνση (Θέτικη ή Τεχνολογική) είναι κατάλληλη για να σπουδάσω αυτό που θέλω.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων!
:happy::hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:clapup: Φυσική...!!!! :D

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... (αν και θα πάω για πυρηνική φυσική) :/: Προσωπικά θα πάρω θετική, γιατί στο σχολείο μου η θετική έχει πιο υψηλό επίπεδο και έτσι θα είμαι συνεχώς σε εγρήγορση. Από την άλλη πλευρά, για να αποφύγεις Βιολογία και Χημεία (εάν δε σου αρέσουν και πολύ ή δεν έχεις τόσο καλούς βαθμούς) θα ήταν καλύτερο να πάρεις την τεχνολογική.
Κατά τη γνώμη μου, μπορείς να δοκιμάσεις για φέτος τη θετική και του χρόνου αν τα θεωρείς πολύ δύσκολα μπορείς πάντα να αλλάξεις και να πάρεις τεχνολογική! ;) (τα μαθήματα της τεχνολογικής στη Β δεν έχουν σχέση με αυτά της Γ, εκτός από μαθηματικά και φυσική, τα οποία θα κάνεις ούτως ή άλλως...!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Είμαι στο Φυσικό και ήμουν στη θετική.
Μπορώ να πω ότι με ωφέλησε η θετική λόγω περισσότερης συνδυαστικής σκέψης που απαιτούνταν στα μαθήματα χημείας και βιολογίας.
Το ΑΟΔΕ από την άλλη είναι γνωστό ότι είναι σκέτη παπαγαλία, ενώ ο προγραμματισμός ενώ απαιτεί λογική και οργανωτική σκέψη δεν είναι κοντά στη φιλοσοφία της φυσικής (πείραμα, ανακάλυψη, κλπ) (χρειάζεται στις πρακτικές εφαρμογές βέβαια, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει άμεσα με την επιστήμη της φυσικής).

Ό,τι και να επιλέξετε πάντως δε θα υστερείτε σε τίποτα στη σχολή ή για να είμαι πιο ακριβής θα υστερείτε κατά τον ίδιο βαθμό, μιας και χημεία (ανόργανη) θα πρέπει τελικά να μάθετε και προγραμματισμό, αλλά αυτά θα τα μάθετε σε πολύ ανώτερο επίπεδο ξεκινώντας από την αρχή στη σχολή. Οι καθηγητές δεν απαιτούν να έχετε ήδη κάποιες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Open-minded

Νεοφερμένος

Η Open-minded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γίνεται να δηλώσεις μια σχολή άσχετη από την κατεύθυνσή σου στο Λύκειο χωρίς όμως να έχεις επιλέξει και το αντίστοιχο μάθημα επιλογής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς;
Να δηλώσεις πχ ΣΣΑΣ χωρίς να δώσεις ΑΟΘ; Τότε όχι.
Πες μας όμως συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
κοίτα αν θες να πας για Μαθηματικός δεν θα επιλέξεις θεωρητική κατεύθυνση ή αν θες να γίνεις δικηγόρος δεν πρέπει να πας θετική.......δεν θα έχεις και τις απαραίτητες γνώσεις δηλαδή......τσάμπα μόρια θα χάσεις αφού δεν θα υπολογίζονται τα μαθήματα βαρυτητας της καετύθυνσης......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Open-minded

Νεοφερμένος

Η Open-minded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ θα πάω Θεωρητική...Μπορώ να δηλώσω μια σχολή του 4ου Επιστημονικού πεδίου χωρίς όμως να έχω επιλέξει τα μαθηματικά(ως μάθημα επιλογής)?
Και αν ναι πόσα μόρια θα χάσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top