Ενυδρείο

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Υπάρχει μήπως κανείς που να δίνει ενυδρείο για ιγκουάνα? Αν ναι θέλω στο εξής μέγεθος περίπου αλλά όχι πιο μεγάλο: 1,10 χ 0.45 χ 0.60... Αν πουλάτε το ενυδρείο πείτε μου και την τιμή! Δεν είναι απαραίτητος ο εξοπλησμός. Μπορείτε να δείτε την περιοχή που μένω από το προφίλ μου. Ευχαριστώ πολύ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δεν το έχω το θέμα για ιγκουάνα αλλά φαντάζομαι ότι θα πουλανε στα pet-shops αυτό που θέλεις αλλά θα είναι ακριβό. Θα σου προτείνω μια λύση πιο οικονομική: Θα πας σε ένα κατάστημα που πουλάει τζάμια. Όχι σε κανένα high γιατί και εκεί θα σου τον πιάσουν τον ...πορτοφόλι. Θα πας σε τζαμάδικο αποθήκη που πουλάει τζάμια για οικοδομές. Στο google ή στις σελίδες του ΟΤΕ στο ίντερνετ αν ψάξεις θα βρεις κάποιο κοντά σου ή διαφορετικά το 11888 διαφημίζει ότι τα βρίσκει όλα. Θα πεις τι θέλεις και αυτοί θα σου πουν πόσα ευρώπουλα θέλουν για να σου το κάνουν. Όσα και να σου πουν κάνε τη στεναχωρημένη για να σου κατεβάσουν την τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αμα παρεις για ψαρια πειραζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χα χα χα!!! Για ψάρια δεν νομίζω να κάνει...!! :P
Όσο για την γνώμη σου Dias εγώ μπορώ να το κάνω αυτό.... Το θέμα είναι στο πώς φτιάχνεται ένα ενυδρείο! Δεν νομίζω να χαροποιηθεί ιδιαίτερα η μητέρα μου όταν θα δει ένα χαμό από σίδερα και γυαλιά στο σπίτι! Άσε που δεν θα καταφέρω και τίποτα! Είμαι ανίδεη!!! :P Θα περιμένω κ άλλες προτάσεις! Κοίταξα την τιμή και όντως είναι πανάκριβα!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Όσο για την γνώμη σου Dias εγώ μπορώ να το κάνω αυτό.... Το θέμα είναι στο πώς φτιάχνεται ένα ενυδρείο! Δεν νομίζω να χαροποιηθεί ιδιαίτερα η μητέρα μου όταν θα δει ένα χαμό από σίδερα και γυαλιά στο σπίτι! Άσε που δεν θα καταφέρω και τίποτα! Είμαι ανίδεη!!!
Δεν θα το φτιάξεις εσύ. Αυτοί θα στο φτιάξουν. Δεν χρειάζονται σίδερα και τέτοια. Το τζάμι μόνο κολλάει. Δεν χάνεις να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν θα το φτιάξεις εσύ. Αυτοί θα στο φτιάξουν. Δεν χρειάζονται σίδερα και τέτοια. Το τζάμι μόνο κολλάει. Δεν χάνεις να ρωτήσεις.


Ναι ε? Δεν το ήξερα! Ωραία θα το κοιτάξω και αυτό! Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Bασικα terrarium τα λενε τα συγκεκριμενα οχι ενυδρεια :P
Δεν βρηκα καποιο ε-σοπ που να πουλαει τερραριουμ,βρηκα αυτο δεν ξερω τωρα αν κανει για αυτο που θες μαλλον οχι γιατι πρεπει να ειναι για ψαρια
https://www.cheapet.gr/catalog/index.php/cPath/112_113

Μπες εδω σε αυτο το φορουμ υπαρχει ειδικο θεμα για τετοια τεραριουμ που θες!Μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες
https://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showforum=7
και αποτι καταλαβα απτο λιγο που διαβασα μαλλον θα χριαστει να το φτιαξεις μονη σου η καποιος που να γνωριζει απο τετοιες κατασκευες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Παναγία μου!

Evasion 150 X 50
1,257.00 Ευρώ με ΦΠΑ


Elite Premium 118
905.00 Ευρώ με ΦΠΑ


waa O.O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Bασικα terrarium τα λενε τα συγκεκριμενα οχι ενυδρεια :P
Δεν βρηκα καποιο ε-σοπ που να πουλαει τερραριουμ,βρηκα αυτο δεν ξερω τωρα αν κανει για αυτο που θες μαλλον οχι γιατι πρεπει να ειναι για ψαρια
https://www.cheapet.gr/catalog/index.php/cPath/112_113

Μπες εδω σε αυτο το φορουμ υπαρχει ειδικο θεμα για τετοια τεραριουμ που θες!Μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες
https://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showforum=7
και αποτι καταλαβα απτο λιγο που διαβασα μαλλον θα χριαστει να το φτιαξεις μονη σου η καποιος που να γνωριζει απο τετοιες κατασκευες

Το ξέρω πως τα λένε terrarium αλλά μου τα αναφέρουν συνέχεια με την λέξη "ενυδρείο", οπότε μου κόλλησε! :P Τα πρώτα ενυδρεία που μου δείχνεις πράγματι δεν κάνουν... Έχω ψάξει παντού στο internet αλλά φοβάμαι και να τα παραγγείλω... Βρήκα ένα terrarium στα μέτρα που θέλω αλλά κάνει 150 ευρώ! Έχω τα 50! :P Λογικά θα το φτιάξω μόνη μου διότι θα μου έρθει και πιο φτηνά. Θα τα καταφέρω πιστεύω! Απλά επειδή δεν θα μου είναι εύκολο ρωτάω μήπως πουλάει κανείς... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το κλουβακι για το ζωακι δεν το αγοραζουμε με βαση την τιμη αλλα με βαση τις διαστασεις που χρειαζονται για να ζει καλα και να μην υποφερει. Δυστυχως απο οτι παρατηρησα μεχρι τωρα δεν σε ενδιαφερει καν να μαθεις τι διαστασεις χρειαζεται ενα κλουβι για iguana για να μην υποφερει. Το κλουβι δεν ειναι χωρος οπου "πεταμε" το iguana οταν δεν παιζουμε μαζι του. Ειναι το σπιτι του, θελει χωρο για να καθεται, να σκαρφαλωνει, να κρυβεται. Οι διαστασεις που θελεις ειναι για μωρο iguana, οταν μεγαλωσει θα θελει πολυ περισσοτερο χωρο. Εισαι διατεθειμενη να φτιαξεις μερος με πολλα επιπεδα, πετρες και κλαδια για να σκαρφαλωνει το αμοιρο ερπετο; Πιστευω πως γνωριζεις οτι ενα iguana ξεπερνα σε μηκος το 1.5 μετρο. Στο κλουβι που σκεφτεσαι να παρεις, πως θα κινειται; Πως θα τρεχει; Πως θα σκαρφαλωνει; Επισης εχεις βρει κτηνιατρο που εξειδικευεται στα ερπετα; Εχεις μαθει τα παντα για την διατροφη του, την φροντιδα του κτλ; Γνωριζεις οτι ζουν για περιπου 8-10 χρονια; Θα μπορεις να το φροντιζεις για τοσο καιρο; Τα κατοικιδια καλο μου δεν ειναι παιχνιδια, αλλα ζωντανα πλασματα που απαιτουν φροντιδα και προσοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
το κλουβακι για το ζωακι δεν το αγοραζουμε με βαση την τιμη αλλα με βαση τις διαστασεις που χρειαζονται για να ζει καλα και να μην υποφερει. Δυστυχως απο οτι παρατηρησα μεχρι τωρα δεν σε ενδιαφερει καν να μαθεις τι διαστασεις χρειαζεται ενα κλουβι για iguana για να μην υποφερει. Το κλουβι δεν ειναι χωρος οπου "πεταμε" το iguana οταν δεν παιζουμε μαζι του. Ειναι το σπιτι του, θελει χωρο για να καθεται, να σκαρφαλωνει, να κρυβεται. Οι διαστασεις που θελεις ειναι για μωρο iguana, οταν μεγαλωσει θα θελει πολυ περισσοτερο χωρο. Εισαι διατεθειμενη να φτιαξεις μερος με πολλα επιπεδα, πετρες και κλαδια για να σκαρφαλωνει το αμοιρο ερπετο; Πιστευω πως γνωριζεις οτι ενα iguana ξεπερνα σε μηκος το 1.5 μετρο. Στο κλουβι που σκεφτεσαι να παρεις, πως θα κινειται; Πως θα τρεχει; Πως θα σκαρφαλωνει; Επισης εχεις βρει κτηνιατρο που εξειδικευεται στα ερπετα; Εχεις μαθει τα παντα για την διατροφη του, την φροντιδα του κτλ; Γνωριζεις οτι ζουν για περιπου 8-10 χρονια; Θα μπορεις να το φροντιζεις για τοσο καιρο; Τα κατοικιδια καλο μου δεν ειναι παιχνιδια, αλλα ζωντανα πλασματα που απαιτουν φροντιδα και προσοχη.

Έχω ενημερωθεί πλήρως για τα ιγκουάνα και ξέρω πολλά για το είδος τους. Επομένως θα έχω κανονίσει και πως να το φροντίσω! Ξέρω ότι χρειάζονται μεγάλους χώρους για να κινούνται και αυτό θα το φροντίσω σε δεύτερη φάση. Σκοπεύω να πάρω ενα μωρό ιγκουάνα και το terrarium που ζητώ θα του κάνει μέχρι τους 18 μήνες και παραπάνω. Μέχρι δηλαδή να γίνει έφηβο! Τότε θα είναι γύρω στα 75εκ. και το terrarium θα είναι αρκετά καλο για να κινείται! Μέχρι τότε θα έχω φτιάξει και το μεγάλο terrarium που θα του χρειαστεί! Όμως ένα μικρότερο terrarium για αρχή είναι απαραίτητο. Αν είχα κατευθείαν ένα τεράστιο η σαυρούλα μου καθώς θα μεγάλωνε θα ένιωθε πως ο χώρος της μικραίνει και αυτό δεν είναι καλό για την ψυχολογία της. Κανονικά θα έπρεπε να αλλάξω 3 terrarium μέχρι να φτάσει στο πλήρες μέγεθός της αλλά δυστηχώς τόσα χρήματα δεν υπάρχουν. Είναι αρκετά καλό αυτό που έχω σκεφτεί να κάνω με τα terrariums και έχω μιλήσει και με πιο ψαγμένα άτομα που με συμβούλευσαν καλά. Επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εδω δεν εχεις χρηματα για ενα μικρο κλουβι και θα βρεις για ενα μεγαλυτερο; Δεν μιλαμε για 100-200 ευρω αλλα για πολυ περισσοτερα. Εχω την εντυπωση οτι κοροιδευεις τον εαυτο σου...
Παντως δεν με πειθεις γιατι απο την μια εισαι μικρη και απο την αλλη οι σαυρες χρειαζονται περισσοτερη φροντιδα απο μια γατα ή ενα σκυλο. Αν σου αρεσουν τοσο τα ερπετα και δεν εχεις την οικονομικη ανεση να φτιαξεις ενα ιδανικο σπιτι για ενα iguana, θα σου συνιστουσα να ξεκινησεις με μικρη σαυρα ή με καποιον χαμαιλεοντα. Οταν παιρνουμε ενα ζωακι κοιταμε πανω απο ολα την φροντιδα του και αν θα ζει καλα και οχι την τσεπη μας. Επισης ειμαι καθετη στην αγορα εξωτικων ζωων οπως σαυρες, πτηνα, χελωνες, τσιντσιλα κτλ, αλλα αφου θελεις τοσο πολυ να εχεις iguana δε νομιζω να μπορεσω να σε πεισω να μη παρεις τετοιο ζωο.
Αληθεια γιατι σου αρεσουν τα iguana;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εδω δεν εχεις χρηματα για ενα μικρο κλουβι και θα βρεις για ενα μεγαλυτερο; Δεν μιλαμε για 100-200 ευρω αλλα για πολυ περισσοτερα. Εχω την εντυπωση οτι κοροιδευεις τον εαυτο σου...
Παντως δεν με πειθεις γιατι απο την μια εισαι μικρη και απο την αλλη οι σαυρες χρειαζονται περισσοτερη φροντιδα απο μια γατα ή ενα σκυλο. Αν σου αρεσουν τοσο τα ερπετα και δεν εχεις την οικονομικη ανεση να φτιαξεις ενα ιδανικο σπιτι για ενα iguana, θα σου συνιστουσα να ξεκινησεις με μικρη σαυρα ή με καποιον χαμαιλεοντα. Οταν παιρνουμε ενα ζωακι κοιταμε πανω απο ολα την φροντιδα του και αν θα ζει καλα και οχι την τσεπη μας. Επισης ειμαι καθετη στην αγορα εξωτικων ζωων οπως σαυρες, πτηνα, χελωνες, τσιντσιλα κτλ, αλλα αφου θελεις τοσο πολυ να εχεις iguana δε νομιζω να μπορεσω να σε πεισω να μη παρεις τετοιο ζωο.
Αληθεια γιατι σου αρεσουν τα iguana;

Έχω βρει τον τρόπο και τον χώρο να το φροντίσω! Εξάλλου την άλλη βδομάδα πιάνω δουλειά και έτσι θα μπορώ να το συντηρώ μόνη μου! Και πιστεύω πως αν φροντίζει εκείνος που έχει το ζωάκι να είναι και ευτυχισμένο τότε δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
Λοιπόν εγώ σκυλάκι ήθελα πάντα και είχα και παλιά, αλλά δεν άρεσε στην μητέρα μου η οποία θέλει γάτα! Εγώ δεν τις μπορώ τις γάτες! Είδα από φίλους και φίλες μου τα ιγκουάνα και μου αρέσανε σαν ζωάκια.. Για μένα είναι όμορφα και γλυκούλικα. Τα πρότεινα στην μητέρα μου και εκείνη δέχτηκε με την προϋπόθεση να το φροντίζω εγώ!
Τώρα γι αυτό που μου λες, ότι φυλακίζονται εξωτικά ζώα, κατά κάποιο τρόπο το υποστηρίζω κι εγώ. Η διαφορά στις απόψεις μου είναι η εξής : Τα ιγκουάνα είναι τόσο διαδεδομένα πλέον που εκτρέφονται κι εδώ στην Ελλάδα σε αιχμαλωσία. Επομένως δεν έχει και μεγάλη διαφορά αν θα το έχω εγώ ή ένα pet shop ή κάποιο κέντρο που τα εκτρέφει. Ένα άλλο ζωάκι που είχα σκεφτεί είναι και ο bearded dragon. Όμως η σαύρα αυτή ζει σε ερημικές περιοχές και έρχεται στην Ελλάδα κατευθείαν από το φυσικό του περιβάλλον. Δηλαδή υπάρχουν τέτοιες σαύρες που δεν ζουν και τόσο στην αιχμαλωσία. Σε αυτό είμαι ενάντια! Το να στερείς από ένα ζώο την ελευθερία του δεν είναι καλό, αλλά αν το ζώο δεν έχει ζήσει ποτέ στην ζωή του ελέυθερα τότε δεν υπάρχει άλλος τρόπος ζωήσ γι αυτό. Επομένως ποιά η διαφορά αν το αγοράσεις η αν όχι? Πάλι στην αιχμαλωσία θα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το προβλημα με αυτα τα ζωακια ειναι οτι δεν εχουν εξημερωθει, ειναι ακομα αγρια γι' αυτο και πιστευω οτι υποφερουν. Σκεψου το παντως πριν παρεις σαυρα. Δεν ειναι κατι που το παιρνουμε επειδη μας εχει ενθουσιασει ή επειδη ειναι γλυκουλικο και οταν το βαρεθουμε το αφηνουμε να υποφερει και στο τελος να πεθανει απο εγκαταλειψη. Δεν πρεπει να σκεφτεσαι μονο το κοντινο μελλον αλλα και το μακρινο, το τι θα κανεις σε 7 χρονια απο τωρα κτλ. Δεν θελω να σε αποτρεψω να το παρεις, ουτε εχω κατι μαζι σου, απλα θελω να σε ενημερωσω για καποια πραγματα που πιστευω πως ειναι σημαντικα πριν προχωρησεις στην αγορα ζωου.
Η φροντιδα ενος ζωου, δεν ειναι μονο το σπιτι του, η τροφη και το νερο. Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι η κτηνιατρικη περιθαλψη και τα φαρμακα. Αυτα τα 2 κοστιζουν πολυ και καλο ειναι να ξερεις πανω κατω τι θα αντιμετωπισεις. Πρεπει να βρεις πρωτα εναν κτηνιατρο που ειδικευεται στα ερπετα γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι καποια στιγμη το ζωακι θα αρρωστησει. Πρεπει να γνωριζεις το κοστος των εξετασεων και των φαρμακων. Προσφατα χρειαστηκε να παω τον γατο μου στα επειγοντα και μου κοστισε $200, λιγους μηνες πριν απο αυτο τον ξαναπηγα και μου κοστισε αλλα τοσα. Δυστυχως ειναι δυσκολο να προβλεψεις ποτε θα αρρωστησει το ζωακι. Αυτο που σου προτεινω ειναι να παρεις κατι που να μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα. Πανω απο ολα μη κανεις λανθασμενα πραγματα πανω στον ενθουσιασμο σου. Στη θεση σου, αφου μαλλον εχεις αποφασισει οτι θελεις iguana, θα περιμενα να πιασω μια δουλεια και αφου εβαζα στην ακρη καποια χρηματα, τοτε θα επαιρνα και την σαυρα. Εναλλακτικα μπορεις να ξεκινησεις απο το σπιτακι του και οταν ειναι ετοιμο και εχεις μερικα χρηματα στην ακρη για εκτακτη αναγκη, παιρνεις την σαυρα. Το θετικο παντως ειναι οτι φαινεσαι υπευθυνο ατομο :)
Εχω να σου προτεινω και μια καλη και σχετικα οικονομικη ιδεα. Μπορεις να φτιαξεις ενα δικο σου με κλουβι το οποιο θα αποτελειται απο ξυλινη βαση και τοιχωματα και το μπροστινο μερος θα το φτιαξεις ειτε με γυαλι ειτε με συρματοπλεγμα. Με γυαλι, συρομενο, θα βολευε πιο πολυ πιστευω και θα ηταν και πιο ομορφο. Δες αυτο. Κατι τετοιο πιστευω πως θα ηταν η καλυτερη επιλογη γιατι στο μελλον μπορεις να κοψεις το ξυλο απο την οροφη του επιπλου και να φτιαξεις 2ο (και 3ο και 4ο) επιπεδο με κλαδια που να ξεκινουν απο το 1ο επιπεδο ή να αφαιρεσεις το τοιχωμα απο τα πλαγια και να το κανεις πιο μακρυ. Για να παιρνει αερα μπορεις να κανεις ειτε μικρες τρυπουλες στα πλαγια ειτε μεγαλες ντυμενες με συρματοπλεγμα. Μπορεις επισης να κανεις το μισο μερος υπερυψωμενο και στο αλλο μισο να βαλεις ενα μικρο, ρηχο, γυαλινο ή διαφανες πλαστικο ενυδρειο/δοχειο με νερο, πετρες και/ή υδροβια φυτα για να κολυμπαει, δες κατι παρομοιο. Παντως υπολογιζε πως ενα iguana θελει πολυ χωρο και μαλλον θα χρειαστεις κλουβι σε μεγεθος ντουλαπας αν πραγματικα θελεις να ζησει χαρουμενο και πολλα πολλα χρονια! Το ιδανικοτερο θα ηταν να εβαζες και αληθινα φυτα μεσα.

sorry για το μεγαλο μηνυμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
το προβλημα με αυτα τα ζωακια ειναι οτι δεν εχουν εξημερωθει, ειναι ακομα αγρια γι' αυτο και πιστευω οτι υποφερουν. Σκεψου το παντως πριν παρεις σαυρα. Δεν ειναι κατι που το παιρνουμε επειδη μας εχει ενθουσιασει ή επειδη ειναι γλυκουλικο και οταν το βαρεθουμε το αφηνουμε να υποφερει και στο τελος να πεθανει απο εγκαταλειψη. Δεν πρεπει να σκεφτεσαι μονο το κοντινο μελλον αλλα και το μακρινο, το τι θα κανεις σε 7 χρονια απο τωρα κτλ. Δεν θελω να σε αποτρεψω να το παρεις, ουτε εχω κατι μαζι σου, απλα θελω να σε ενημερωσω για καποια πραγματα που πιστευω πως ειναι σημαντικα πριν προχωρησεις στην αγορα ζωου.
Η φροντιδα ενος ζωου, δεν ειναι μονο το σπιτι του, η τροφη και το νερο. Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι η κτηνιατρικη περιθαλψη και τα φαρμακα. Αυτα τα 2 κοστιζουν πολυ και καλο ειναι να ξερεις πανω κατω τι θα αντιμετωπισεις. Πρεπει να βρεις πρωτα εναν κτηνιατρο που ειδικευεται στα ερπετα γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι καποια στιγμη το ζωακι θα αρρωστησει. Πρεπει να γνωριζεις το κοστος των εξετασεων και των φαρμακων. Προσφατα χρειαστηκε να παω τον γατο μου στα επειγοντα και μου κοστισε $200, λιγους μηνες πριν απο αυτο τον ξαναπηγα και μου κοστισε αλλα τοσα. Δυστυχως ειναι δυσκολο να προβλεψεις ποτε θα αρρωστησει το ζωακι. Αυτο που σου προτεινω ειναι να παρεις κατι που να μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα. Πανω απο ολα μη κανεις λανθασμενα πραγματα πανω στον ενθουσιασμο σου. Στη θεση σου, αφου μαλλον εχεις αποφασισει οτι θελεις iguana, θα περιμενα να πιασω μια δουλεια και αφου εβαζα στην ακρη καποια χρηματα, τοτε θα επαιρνα και την σαυρα. Εναλλακτικα μπορεις να ξεκινησεις απο το σπιτακι του και οταν ειναι ετοιμο και εχεις μερικα χρηματα στην ακρη για εκτακτη αναγκη, παιρνεις την σαυρα. Το θετικο παντως ειναι οτι φαινεσαι υπευθυνο ατομο :)
Εχω να σου προτεινω και μια καλη και σχετικα οικονομικη ιδεα. Μπορεις να φτιαξεις ενα δικο σου με κλουβι το οποιο θα αποτελειται απο ξυλινη βαση και τοιχωματα και το μπροστινο μερος θα το φτιαξεις ειτε με γυαλι ειτε με συρματοπλεγμα. Με γυαλι, συρομενο, θα βολευε πιο πολυ πιστευω και θα ηταν και πιο ομορφο. Δες αυτο. Κατι τετοιο πιστευω πως θα ηταν η καλυτερη επιλογη γιατι στο μελλον μπορεις να κοψεις το ξυλο απο την οροφη του επιπλου και να φτιαξεις 2ο (και 3ο και 4ο) επιπεδο με κλαδια που να ξεκινουν απο το 1ο επιπεδο ή να αφαιρεσεις το τοιχωμα απο τα πλαγια και να το κανεις πιο μακρυ. Για να παιρνει αερα μπορεις να κανεις ειτε μικρες τρυπουλες στα πλαγια ειτε μεγαλες ντυμενες με συρματοπλεγμα. Μπορεις επισης να κανεις το μισο μερος υπερυψωμενο και στο αλλο μισο να βαλεις ενα μικρο, ρηχο, γυαλινο ή διαφανες πλαστικο ενυδρειο/δοχειο με νερο, πετρες και/ή υδροβια φυτα για να κολυμπαει, δες κατι παρομοιο. Παντως υπολογιζε πως ενα iguana θελει πολυ χωρο και μαλλον θα χρειαστεις κλουβι σε μεγεθος ντουλαπας αν πραγματικα θελεις να ζησει χαρουμενο και πολλα πολλα χρονια! Το ιδανικοτερο θα ηταν να εβαζες και αληθινα φυτα μεσα.

sorry για το μεγαλο μηνυμα :P

Αρχικά για το θέμα αρρώστιας και ατυχημάτων γνωρίζω ένα γιατρό ο οποίος φροντίζει και τα ιγκουάνα των γνωστών μου! Είναι πολύ καλός αν και όντως χρειάζεται αρκετά αν αρρωστήσει ή πάθει τίποτα άλλο! Τώρα σε 7 χρόνια κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να γίνει! αυτό που ξέρω είναι πως δεν θα το βαρεθώ! Έχω δει περίπτωση που το παιδί που είχε το ιγκουάνα του το είχε παρατημένο και ξεχνούσε και να το ταϊσει ώστε το καημένο είχε μείνει μόνο κόκαλα! Το αναλάβαμε εγώ και ένα άλλο παιδί και το συνεφέραμε! Τώρα είναι σε άριστη κατάσταση και το χαρίσαμε σε κάποιον που είχε ήδη την δυνατότητα να το φροντίζει πλήρως καθώς ήταν μεγάλο! Από αυτή την εμπειρία πάντως που είχα κατάλαβα πως είναι δύσκολο να έχεις ένα τέτοιο ζώο αλλά ταυτόχρονα άρχισε να μου γίνεται σαν μεγάλη επιθυμία να αποκτήσω κι εγώ ένα!!
Για να του πάρω το terrarium και όλον τον εξοπλησμό μαζεύω τα χρήματα για μήνες!! Πήγα σήμερα και ρώτησα πόσο θα μου στοιχίσει να το χτίσω μόνη μου και είδα ότι είναι φοβερά οικονομικό! Μάλλον αυτό θα κάνω απλά δεν νομίζω να βάλω ξύλο.... Αρχικά θα κάνω ένα στο μέγεθος που έχω πεί γιατί το ιγκουάνα μου θα έιναι μικρό και δεν θα ξεπερνάει το μέγεθος της παλάμης! :inlove: Θα περάσουν χρόνια μέχρι να χρειαστεί να το μεγαλώσω και μέχρι τότε θα έχω σκεφτεί κ άλλες πατέντες ώστε να χωρέσει και στον χώρο που θα του αφιερώσω! Από τα 2 παραδείγματα που μου έδειξες είχα σκεφτεί να εφαρμόσω το 2ο! Δηλαδή να του κάνω μέρος να σκαρφαλώνει και μέρος να κολυμπάει όπως και πολλά άλλα!
Τα χρήματα και τον αρχικό χώρο είδα πως τα έχω και με το παραπάνω! Τον χρόνο που χρειάζεται σίγουρα τον διαθέτω, άρα δεν μπορώ να βρώ κάτι που να με εμποδίζει!! (πέρα από την γρίνα της μάνας μου! :P ) Τα αληθινά φυτά φοβάμαι μην μου τα φάει! Αλλά πιστεύω θα υπάρχουν εναλλακτικές! :)
Χμμμ....έγραψα κ εγώ μεγάλο μήνυμα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top