[17/5/2010] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 19 27.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 16 22.9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 5 7.1%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 28 40.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Κριτική ικανότητα, (!!)

Δεν θέλω να κάτσω να μπώ στη διαδικάσια να πώ το πόσο διάβασμα έριξα στη Βιολογία,γιατί πραγματικά ήταν πολύ.

κριτικη ικανοτητα, απαντησες μονη σου. Το μαθημα της βιολογιας δεν πρεπει να το μαθαινεις παπαγαλια. Στο πανεπιστημιο η κριτικη ικανοτητα ειναι παρα πολυ σημαντικη, δε νομιζεις πως πρεπει να παρετε καποιες βασεις απο το λυκειο ωστε να εχετε κριτικη ικανοτητα;

Το ποσο διαβασμα εριξες δεν το μετραμε με το ποσες ωρες/μερες/βδομαδες/μηνες/χρονια/σελιδες/βιβλια διαβασες ή με το ποσες ασκησεις ελυσες. Για να πετυχεις πρεπει να διαβαζεις εξυπνα. Πρεπει να καταννοεις την θεωρια και να την εφαρμοζεις στην πραξη. Καταννοω σημαινει γνωριζω, αναπτυσσω κριτικη ικανοτητα, ρωταω, σκεφτομαι. Η παπαγαλια δεν ισοδυναμει με το γνωριζω και το καταννοω.

Επισης το θεωρω απαραδεκτο που οι περισσοτεροι χασατε την ερωτηση με την πενικιλλινη. Την απαντηση θα επρεπε να την γνωριζετε απο το γυμνασιο και να απαντουσατε με κλειστα ματια. Αποδεικνυει οτι δεν διαβασατε σωστα και οτι παπαγαλισατε.

Τα θέματα ήταν δύσκολα και απρόβλεπτα (ήταν όλα αντι-SOS).
Σας παραθέτω το Δ ερώτημα του ΟΕΦΕ 2010.

Έδινε ένα τροφικό πλέγμα με τα παρακάτω ζώα:

Τριφύλλι, Πεύκο, Αράχνη, Σαλιγκάρι, Πεταλούδα, Βάτραχος, Αηδόνι, Φίδι, Σπίνος, Κουκουβάγια.
και ζήταγε ως Δ ερώτημα
.Στο παρελθόν υπήρχαν στο δάσος πολλές ανοιχτόχρωμες και λίγες
σκουρόχρωμες πεταλούδες. Τα τελευταία χρόνια εγκαταστάθηκε στην περιοχή
μία βιομηχανία και οι κορμοί των δένδρων σκεπάστηκαν με καπνιά, οπότε οι
περισσότερες πεταλούδες του δάσους είναι τώρα σκουρόχρωμες. Πώς
ονομάζεται το φαινόμενο της αλλαγής του χρωματικού προτύπου των εντόμων
αυτών και με ποιο τρόπο μπορεί να ερμηνευτεί σύμφωνα με τη δαρβινική
θεωρία;

αυτο με τα sos δεν μπορω να το καταλαβω. Δηλαδη διαβαζετε μονο αυτα που ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι θα πεσουν στις εξετασεις; Καποια ειναι σημαντικα και καποια αλλα ασημαντα; Απο ποτε η πενικιλλινη εγινε ασημαντη; Βρισκω εντελως λαθος την προσεγγιση σας. Να τα διαβαζετε ολα με την ιδια βαρυτητα.

Αυτη την ερωτηση με τις πεταλουδες την εχω, αν ηξερα οτι θα επεφτε στις εξετασεις σας θα σας την εδινα μηνες πριν (απο οτι θυμαμαι οι πεταλουδες στο παραδειγμα του βιβλιου μου ηταν νυχτοπεταλουδες και οχι πεταλουδες) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θα μου απαντήσει κανείς αν μπορούν να κόψουν επειδή έγραψα κ το τυπολογικό στην Δ1 και είπα πως γι αυτό έχουμε κίτρινες καιμώβ πεταλούδες αλλά δεν είπα ότι τα φυτά μπορεί να αναπαράγονται μονογονικά;;;;;;
(πού λέει μέσα στην εξεταστέα ύλη αν τα φυτά αναπαράγονται με μονογονία ή με αμφιγονία;;;;; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Από τη στιγμή που τα φυτά αναπαράγονται τόσο αμφιγονικά (διότι υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά φυτά),
όσο και μονογονικά, κατ' εμέ, θα πρέπει να πάρουν σωστό και το τυπολογικό κριτήριο αλλά και την απλή παράθεση της έννοιας του είδους, χωρίς αναφορά στο κριτήριο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Έκανα το ίδιο ακριβώς λάθος -έγραψα βασικά ότιτα φυτά κατατάσσνται με βάση το τυπολογικό κριτηριο- και ο καθηγητής μου μου είπε ότι το πολύ θα μου κόψουν 2 μονάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
κριτικη ικανοτητα, απαντησες μονη σου. Το μαθημα της βιολογιας δεν πρεπει να το μαθαινεις παπαγαλια. Στο πανεπιστημιο η κριτικη ικανοτητα ειναι παρα πολυ σημαντικη, δε νομιζεις πως πρεπει να παρετε καποιες βασεις απο το λυκειο ωστε να εχετε κριτικη ικανοτητα;

Το ποσο διαβασμα εριξες δεν το μετραμε με το ποσες ωρες/μερες/βδομαδες/μηνες/χρονια/σελιδες/βιβλια διαβασες ή με το ποσες ασκησεις ελυσες. Για να πετυχεις πρεπει να διαβαζεις εξυπνα. Πρεπει να καταννοεις την θεωρια και να την εφαρμοζεις στην πραξη. Καταννοω σημαινει γνωριζω, αναπτυσσω κριτικη ικανοτητα, ρωταω, σκεφτομαι. Η παπαγαλια δεν ισοδυναμει με το γνωριζω και το καταννοω.

Επισης το θεωρω απαραδεκτο που οι περισσοτεροι χασατε την ερωτηση με την πενικιλλινη. Την απαντηση θα επρεπε να την γνωριζετε απο το γυμνασιο και να απαντουσατε με κλειστα ματια. Αποδεικνυει οτι δεν διαβασατε σωστα και οτι παπαγαλισατε.
Ο ενδοιασμός μου ήταν στο γεγονός ότι στο Λύκειο δεν προάγεται η κριτική ικανότητα,δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Φυσικά και συμφωνώ στο ότι θα τη χρειαστούμε στο Πανεπιστήμιο άλλο το τι γίνεται στην πραγματικότητα όμως.

Όσο για το πόσο "απαράδεκτο" είναι το να μην γνωρίζει κάποιος κάτι,επέτρεψε μου να σου πω πως είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά όσοι δίνεται καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα . Θέλω να σας ρωτήσω η βιολογία γενικής είναι εύκολη? Είμαι ανάμεσα σε Μαθηματικά γενικής και βιολογία για του χρόνου αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει . Τι μου προτείνετε είμαι εξίσου καλός στα μαθηματικά αλλά και καλός στην αποστίθηση
Φιλε εγω λεω να διαλεξεις μαθηματικα γενικης.Απαιτει λιγη προσπαθεια.Η υλη που καλυπτεται ειναι μικρη,εχει απλες ασκησεις και απο θεωρια σχεδον τιποτα.
Εφοσον δεν στοχευεις στο 3ο πεδιο γιατι να παρεις βιολογια και να καθεσαι να μαθαινεις σχεδον απ΄εξω τοσες σελιδες;Εμενα παντως η ΑΟΔΕ μου εφτανε.Αποστιθηση και αποβλακωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δεν εγραψα την αζωτεδεσμευση ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Θα μου απαντήσει κανείς αν μπορούν να κόψουν επειδή έγραψα κ το τυπολογικό στην Δ1 και είπα πως γι αυτό έχουμε κίτρινες καιμώβ πεταλούδες αλλά δεν είπα ότι τα φυτά μπορεί να αναπαράγονται μονογονικά;;;;;;
(πού λέει μέσα στην εξεταστέα ύλη αν τα φυτά αναπαράγονται με μονογονία ή με αμφιγονία;;;;; )




και εγω εγραψα απο εκει που δινει τον ορισμο του ειδους μεχρι και το τυπολογικο κριτηριο(οχι το υπολοιπο για το Λινναιο)
2-3 παιδια που εχω ρωτησει που ειναι της θετικης κατευθυνσης(συμπτωση??)μου εχουν πει οτι αν εχω γραψει πως τα φυτα αναπαραγονται αμφιγονικα ή μονογονικα ή κατι τετοιο,θα το παρουν σωστο

Ενα ατομο να βρεθει να μου υποδειξει πού στο καλο το λεει αυτο μεσα στο βιβλιο της βιολογιας γ λυκειου.ΕΝΑ ατομο.
γιατι πρεπει να ξερω εγω πώς αναπαραγονται τα φυτα?πού το λεει αυτο,στη βιολογία του γυμνασίου?
εσεις που το γραψατε αυτο,πειτε μου παρακαλω πού το διαβασατε.δηλαδη επρεπε να κανω φροντιστηριο για να απαντησω αυτο το ερωτημα?εκει φτασανε οι πανελλαδικες?εγω μονη μου την εβγαλα την υλη,χωρις ΚΑΝΕΝΑΝ καθηγητη,διοτι και ο 'καθηγητης' που εχουμε στο σχολειο δε μας εκανε καθολου βιολογια,γιατι ημασταν 3-4 παιδια που δινανε βιολογια απο την ταξη,οποτε γιατι να μπει σε κοπο ο ανθρωπος?

τελοσπαντων,το μονο που θελω ειναι να μου πειτε αυτοι που το γραψατε πού το μαθατε αυτο,μπας και επιμορφωθω λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top