Διαγραφή από μία σχολή κι εγγραφή σε άλλη

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Αν κάνεις διαγραφή από σχολή για κάποια άλλη (πχ ξανά πανελλήνιες ή 10%) επιστρεύεις τα βιβλία στον εύδοξο? και αν ναι πως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Woz

Νεοφερμένος

Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αν κάνεις διαγραφή από σχολή για κάποια άλλη (πχ ξανά πανελλήνιες ή 10%) επιστρεύεις τα βιβλία στον εύδοξο? και αν ναι πως?
Δεν χρειάζεται να τα επιστρέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!Πήρα μετεγγραφή για το τμήμα της Γεωγραφίας στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου πρέπει να κάνω διαγραφή από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.Να τονίσω πως η εγγραφή μου στη Μυτιλήνη έγινε ταχυδρομικώς και έτσι δεν πήγα καθόλου στο νησί.Πριν λίγη ώρα το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο έβγαλε ανακοίνωση πως μέχρι 22 Νοεμβρίου πρέπει να τους έχω στείλω μέσω μέιλ τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής.Γνωρίζετε αν η διαδικασία μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά ή έστω ξανά ταχυδρομικώς;Έχω ψιλοαγχωθεί,οπότε αν κάποιος πέρασε απο παρόμοια διαδικασία θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του.Να τονίσω πως έστειλα ένα μέιλ στη Γραμματεία του τμήματος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου αλλά δεν μου απάντησαν ακόμη.Ενδεχομένως θα μου απαντήσουν αύριο το πρωί που θα είναι ανοικτή η γραμματεία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά, οι διαγραφές γίνονται παράλληλα με τις εγγραφές; Φέτος πέρασα αλλού και θέλω να διαγράφω από το παλιό τμήμα που εγγράφηκα (μόνο πάσο πήρα, δεν παρακολούθησα μαθήματα κτλ) κάπου διάβασα ότι εκτυπώνεις μέσω μιας άλλης φόρμας( μέσω της φόρμας εγγραφής για την νέα σχολή) αίτηση διαγραφής, την στέλνεις ταχυδρομικά και τέτοια .. Ισχύει η γίνεται μόνο ηλεκτρονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδιά, οι διαγραφές γίνονται παράλληλα με τις εγγραφές; Φέτος πέρασα αλλού και θέλω να διαγράφω από το παλιό τμήμα που εγγράφηκα (μόνο πάσο πήρα, δεν παρακολούθησα μαθήματα κτλ) κάπου διάβασα ότι εκτυπώνεις μέσω μιας άλλης φόρμας( μέσω της φόρμας εγγραφής για την νέα σχολή) αίτηση διαγραφής, την στέλνεις ταχυδρομικά και τέτοια .. Ισχύει η γίνεται μόνο ηλεκτρονικά;

Ειχα παρει τηλ στην γραμματεια της σχολης μου.Μου ειπε οτι οταν κανεις την εγγραφη στην σχολη σου θα επιλεξεις το πλαισιο που λεει οτι εισαι ηδη εγγεγραμμενος σε μια σχολη.Με την εγγραφη σου,αυτοματως θα ερθει αιτηση απο το υπουργειο να στειλει τα χαρτια διαγραφης στην νεα σου σχολη.
Αυτο που δεν εχω καταλαβει πληρως ειναι με το πασο τι παιζει.Καποιοι λενε οτι πρεπει να το επιστρεψεις στην σχολη ταχυδρομικως.Αλλοι λενε οτι και να μην το επιστρεψεις δεν σου λενε κατι.Εμενα παντως στην σχολη μου ζητησαν να το επιστρεψω αυτοπροσωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ειχα παρει τηλ στην γραμματεια της σχολης μου.Μου ειπε οτι οταν κανεις την εγγραφη στην σχολη σου θα επιλεξεις το πλαισιο που λεει οτι εισαι ηδη εγγεγραμμενος σε μια σχολη.Με την εγγραφη σου,αυτοματως θα ερθει αιτηση απο το υπουργειο να στειλει τα χαρτια διαγραφης στην νεα σου σχολη.
Αυτο που δεν εχω καταλαβει πληρως ειναι με το πασο τι παιζει.Καποιοι λενε οτι πρεπει να το επιστρεψεις στην σχολη ταχυδρομικως.Αλλοι λενε οτι και να μην το επιστρεψεις δεν σου λενε κατι.Εμενα παντως στην σχολη μου ζητησαν να το επιστρεψω αυτοπροσωπος


Καλά οκ για το πάσο δεν είναι κάτι κάνω εξουσιοδότηση σε φίλο άμα λάχει. Το θέμα μου είναι επειδή είμαι με το 10% να μην υπάρξει θέμα με την εγγραφή μου στην σχολη Έχω αγχωθεί λιγάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλά οκ για το πάσο δεν είναι κάτι κάνω εξουσιοδότηση σε φίλο άμα λάχει. Το θέμα μου είναι επειδή είμαι με το 10% να μην υπάρξει θέμα με την εγγραφή μου στην σχολη Έχω αγχωθεί λιγάκι

Δεν νομιζω να υπαρξει θεμα καλου κακου παρε ενα τηλεφωνακι στην γραμματεια της σχολης και θα στα εξηγησει καλυτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σύμφωνα με το παρακάτω, ευτυχώς; γίνεται υπηρεσιακα. Μάλλον το πάσο πρέπει να δώσεις Αλλά θα πάρω και στη γραμματεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας και εγω φετος περασα με το 10% και θελω να κανω διαγραφη απο την σχολη απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να κανω μαζι με την ηλεκτρονικη εγγραφη και την διαγραφη δηλωνοντας οτι ειμαι εγγεγραμενος σε αλλο τμημα μετα απο αυτο που ακριβως μου ερχεται η αιτηση στο e-mail η κατευθειαν εκει ωστε να την παω στην παλια μου γραμματεια ωστε να παρω βεβαιωση διαγραφης και να την παω στην καινουρια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ δεν είχα πάει καμία βεβαίωση διαγραφής. Απλά δήλωση στην αίτηση εγγραφής ότι είχα περάσει στο τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας και επιθυμώ να διαγραφώ και να εγγραφώ στο τμήμα πολιτικης επιστημης και δημόσιας διοίκησης. Λέτε να έχω κάνει βλακεία και να έχω θέματα; Και τώρα που ξαναέδωσα τρίτη φορά και πέρασα αλλού τι κάνω; Μη με αγχώνεις αγαπητέ!!! Εγώ ξέρω ότι με το που κάνεις την εγγραφή στη σχολή, εφόσον λέει η αίτηση ότι θες να διαγραφείς από τη σχολή που είσαι, το τακτοποιεί η γραμματεία του τμήματος.

Παιδιά κανείς απάντηση γιατί αγχωθηκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά κανείς απάντηση γιατί αγχωθηκα;


Λενε τα παιδια πανω οτι σου ερχαιτε μια αιτηση που πρεπει να εκτυπωσεις και να την πας στην γραμματεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Λενε τα παιδια πανω οτι σου ερχαιτε μια αιτηση που πρεπει να εκτυπωσεις και να την πας στην γραμματεια σου

Στην γραμματεία της σχολής στην οποία ήσουν εγγεγραμένος ή της καινούργιας; Εγώ ξέρω ότι (από πέρσι εφαρμόζεται αυτό) πρέπει να δηλώσεις στην ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής ότι είσαι εγγεγραμμένος σε άλλο τμήμα και όταν θα πας στη σχολή που πέρασες, κοιτάνε την ηλεκτρονική αίτηση την οποία έχεις τυπώσει και συνεννοούνται με τη γραμματεία του άλλου τμήματος να γίνει διαγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Στην γραμματεία της σχολής στην οποία ήσουν εγγεγραμένος ή της καινούργιας; Εγώ ξέρω ότι (από πέρσι εφαρμόζεται αυτό) πρέπει να δηλώσεις στην ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής ότι είσαι εγγεγραμμένος σε άλλο τμήμα και όταν θα πας στη σχολή που πέρασες, κοιτάνε την ηλεκτρονική αίτηση την οποία έχεις τυπώσει και συνεννοούνται με τη γραμματεία του άλλου τμήματος να γίνει διαγραφή.


Αρα δεν χρειαζεται να κανουμε τιποτα απλ να τυπωσουμε την εγγραφη να την παμε στην καινουρια και ολα κομπλε?
Στην νεα γραμματεια λενε πρεπει να τα στειλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αρα δεν χρειαζεται να κανουμε τιποτα απλ να τυπωσουμε την εγγραφη να την παμε στην καινουρια και ολα κομπλε?

Πραγματικά, δε ξέρω!!! Εγώ ήξερα ότι έτσι γινόταν. Τι να πω πραγματικά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πραγματικά, δε ξέρω!!! Εγώ ήξερα ότι έτσι γινόταν. Τι να πω πραγματικά;;;


Εσυ περσυ δεν εκανες δεν νομιζω να υπαρχουν μεγαλες αλλαγες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι, απλά αμφιβάλλω αν ακολούθησα τη σωστή διαδικασία με αυτά που ακούω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ναι, απλά αμφιβάλλω αν ακολούθησα τη σωστή διαδικασία με αυτά που ακούω!


Εφοσον εγινε η εγγραφη σου δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εφοσον εγινε η εγγραφη σου δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Ελπίζω και εγώ. Αλλά από Δευτέρα θα προσπαθήσω να βεβαιωθώ ότι έγινα σωστά η διαδικασία!!! Μη πάω να κάνω εγγραφή στη νομική και μου πουν ότι έχεις πρόβλημα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ελπίζω και εγώ. Αλλά από Δευτέρα θα προσπαθήσω να βεβαιωθώ ότι έγινα σωστά η διαδικασία!!! Μη πάω να κάνω εγγραφή στη νομική και μου πουν ότι έχεις πρόβλημα!!!


Καιεγω θα περασω απο την παλια μου γραματεια να δω τι γινεται αλλα ειμαι απο τους ατυχους που κατα 99% οι γραμματεια του ειναι περα βρεχει περσυ μου καναν για να βγαλω μια βεβαιωση 2 βδομαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ψυχραιμία! Μην τρελαίνεστε και μην βιάζεστε! Ορίστε δείτε εδώ την περσινή εγκύκλιο εγγραφών. Το ίδιο ακριβώς θα γίνει και φέτος. https://www.minedu.gov.gr/aei-9/aei...itiseis-eggrafis-ton-epityxonton-se-aei-tei-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top