Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Lefterisantonop

Νεοφερμένος

Ο Lefterisantonop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας σε όλα τα μέλη. Έχω μια άσκηση στην φυσική κατεύθυνσης που έχω προσπαθήσει πολλές φορές να την λύσω αλλά νομίζω ότι δεν έχει αρκετά δεδομένα και δεν βγαίνει με τίποτα το ερώτημα Δ. Σας παρακαλώ άμα έχετε καμία ιδέα για το πως λύνεται το τελευταίο ερώτημα πείτε μου https://m.imgur.com/5t8SBZN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Γεια σας σε όλα τα μέλη. Έχω μια άσκηση στην φυσική κατεύθυνσης που έχω προσπαθήσει πολλές φορές να την λύσω αλλά νομίζω ότι δεν έχει αρκετά δεδομένα και δεν βγαίνει με τίποτα το ερώτημα Δ. Σας παρακαλώ άμα έχετε καμία ιδέα για το πως λύνεται το τελευταίο ερώτημα πείτε μου https://m.imgur.com/5t8SBZN

Μια χαρα ειναι. Απο διατηρηση ενεργειας η κινητικη ενεργεια που εχει η δεσμη οταν εισερχεται στο ηλεκτρικο πεδιο ειναι ιση με την ενεργεια που εδωσε η ταση στη δεσμη. Δηλαδη Κ=qV
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
όταν έχουμε πλάγια πλαστική κρούση για να βρούμε την ταχύτητα ενός εκ των δυο σωμάτων πριν την κρούση εφαρμόζουμε ΑΔΟ σε κάθε άξονα ή πθ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
όταν έχουμε πλάγια πλαστική κρούση για να βρούμε την ταχύτητα ενός εκ των δυο σωμάτων πριν την κρούση εφαρμόζουμε ΑΔΟ σε κάθε άξονα ή πθ ;
Τι είναι το πθ? (δε τα πάω καλά με συμβολισμούς, χαχα :P)
Επίσης η πλάγια κρούση που ζητάς είναι 90°;
Αν ναι
Δες εδώ:
Η μόνη διαφορά είναι ότι στην άσκηση σου ψάχνεις υαρχ κάποιου εκ των 2 σωμάτων, ενώ εδώ τη V συσσωμ.
Η λογική είναι η ίδια.

Αν δεν είναι 90°, πόση είναι; (γιατί εδώ μπαίνει και λιγάκι τριγωνομετρία).
Έχεις ως δεδομένα φαντάζομαι 2 εκ των 3 ταχυτήτων , μάζες και γωνία;;

Βάλε την άσκηση εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
;) με τον συμβολισμό πθ εννοώ το πυθαγόρειο θεώρημα αφού οι αρχικέ ςμου ορμές είνα κάθετες, σε ευχαριστώ πολύ για το βίντεο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
;) με τον συμβολισμό πθ εννοώ το πυθαγόρειο θεώρημα αφού οι αρχικέ ςμου ορμές είνα κάθετες, σε ευχαριστώ πολύ για το βίντεο

Α, οκ! Άρα καλύφθηκες με τη περίπτωση του βίντεο.
(δεν είχες αναφέρει αρχικά την καθετότητα και μου έκανε εντύπωση γιατί στο σχολείο θυμάμαι, με την πλαστική υπό 'τυχαία' γωνία, δεν είχαμε ασχοληθεί. Παρά μόνον αναφορικά.
Γι αυτό ρώτησα, μου έλειπε βασικό δεδομένο, χαχα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Πως βρίσκω το ημ(5π•0.65 + 3π/2) ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πως βρίσκω το ημ(5π•0.65 + 3π/2) ???

Εύκολα. :)


Τα ημ(2κπ + λ) γίνονται ημ(λ) όταν το 2κπ είναι ζυγός π, δηλαδή 2π, 4π, 6π, 8π και ούτω καθ' εξής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Εύκολα. :)


Τα ημ(2κπ + λ) γίνονται ημ(λ) όταν το 2κπ είναι ζυγός π, δηλαδή 2π, 4π, 6π, 8π και ούτω καθ' εξής.

Ευχαριστώ !!! αλλά πως έκανες το 3π/4 --->150π/100 και μετα το ημ(4,76) --->ημ(4π + 3π/4)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Woz

Νεοφερμένος

Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ευχαριστώ !!! αλλά πως έκανες το 3π/4 --->150π/100 και μετα το ημ(4,76) --->ημ(4π + 3π/4)???

Φίλε μου, εκανε το 3π/2 ως 150π/100 πολλαπλασιάζοντας αριθμητή και παρανομαστή με το 50..

Στο αλλο, το 4,75 = 4 + 0.75 = 4 + 3/4...
Το χουμε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Φίλε μου, εκανε το 3π/2 ως 150π/100 πολλαπλασιάζοντας αριθμητή και παρανομαστή με το 50..

Στο αλλο, το 4,75 = 4 + 0.75 = 4 + 3/4...
Το χουμε;;)

Ναι ,ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πως βρίσκω το ημ(5π•0.65 + 3π/2) ???

5*0,65=3,25=3+0,25
3/2=1,5
αρα ημ(4π+0,75π)=ημ(4π+3π/4)=ημ(3π/4)=ημ(π-π/4)=ημ(π/4)=ριζα2/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πολύ ωραίος αλγεβρικός χειρισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ένα θα πω : Χαρά στο κουράγιο σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ένα θα πω : Χαρά στο κουράγιο σας...

Αυτά που αναλύουμε τώρα είναι προαπαιτούμενες γνώσεις της Β' Λυκείου και προηγούμενων τάξεων
Πράξεις κάνουμε....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αυτά που αναλύουμε τώρα είναι προαπαιτούμενες γνώσεις της Β' Λυκείου και προηγούμενων τάξεων
Πράξεις κάνουμε....:whistle:

Πρώην θεωρητικός εδώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που αναλύουμε τώρα είναι προαπαιτούμενες γνώσεις της Β' Λυκείου και προηγούμενων τάξεων
Πράξεις κάνουμε....:whistle:

Ήταν κολπατζίδικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top