Δυσκολία σχολών

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εγώ πάντως παιδιά, έχω να πω κάτι που μάλλον δεν το περιμένει κανείς.

Απόφοιτος του Οικονομικού Πα.Μακ., καθηγητής χρόνια σε φροντιστήρια, το 2011 έδωσα Πανελλήνιες και πέρασα στο παιδαγωγικό. Ήδη βέβαια, από το 2003, ήμουν σε σχέση με φοιτήτρια του Παιδαγωγικού -τωρινή γυναίκα μου-, οπότε αυτήν την σχολή την έζησα δυο φορές: Μια δίπλα σε φοιτητή, και μια ο ίδιος ως φοιτητής.

Θεωρώ λοιπόν ότι δικαιούμαι να έχω άποψη, μιας και δεν είμαι από αυτούς που "ούτε από έξω δεν περάσαν".

Σε σχέση λοιπόν με το Οικονομικό, θεωρώ ότι το Παιδαγωγικό είναι πολλάκις ευκολότερο.

Δεν έχει να κάνει ούτε με τον μέσο όρο αποφοίτησης, ούτε με τον μέσο βαθμό πτυχίου. Αυτά αλλάζουν, τόσο με τους φοιτητές, όσο και με τους καθηγητές που έχει η κάθε σχολή. Όταν το 2008 ή το 2009 έμπαιναν στα Παιδαγωγικά μαθητές με 19.000 μόρια, προφανώς τους φαίνονταν πιο εύκολη η σχολή από ό,τι φαινόταν στους περσινούς φοιτητές που έμπαιναν με 12.000 μόρια.

Έχει να κάνει με την εντελώς προσωπική μου άποψη. Οι απαιτήσεις στην κατανόηση της ύλης των μαθημάτων, στο πόση δουλειά πρέπει να ρίξεις, στο διάβασμα, στο γράψιμο, κτλ είναι Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. Για μένα προσωπικά, ξαναλέω.

Αν και off-topic, να πω ότι η ίδια η δουλειά ενός δασκάλου είναι πολύ πιο δύσκολη από όσο περιμένει κανείς. Αυτό το βλέπω καθημερινά στην γυναίκα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το απθ έχει μικρότερο βαθμό για να μπεις. Το ότι είναι η νομική είναι τόσο δύσκολη το λέτε εσείς. Πόσα άτομα ξέρω από νομική Αθήνα που χρωστούσα πόσα μαθήματα και τα πέρασαν σε μια, δύο εξεταστικές με διάβασμα λίγων ημερών. Στην Κομοτηνή όλοι στα 4 χρόνια τελειώνουν. Ρωτήστε και φοιτητές τους.
Σόρρυ κιόλας εσύ κοπανιέσαι 3 σελίδες ότι η σχολή σου είναι πιο δύσκολη από όλες τις άλλες και επειδή μερικά άτομα διαφώνησαν τους φωνάζεις να μη νομίζουν ότι είναι σε δύσκολη σχολή; Wtf dude. Το δεν μπορείς να κρίνεις τη σχολή αν δεν έχεις πάει ισχύει μόνο σε όσους δεν έχουν πάει παιδαγωγικό ενώ σε εσένα όχι; Και τέλος εμένα η ξαδέρφη μου με είπε ότι αν δεν τελειώσεις το παιδαγωγικό στα 4 χρόνια είναι μεγάλη ξεφτίλα (κάτι που δεν ισχύει σε άλλα τμήματα). Α ναι και η ξαδέρφη τέλειωσε τζαστ στα 4 χρόνια. Άρα θα το πάρω και γω σαν κανόνα και όπως λέει η λατρεία μου η Βαγγελία ΚΑΘΡΕΦΤΆΚΙ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iew

Νεοφερμένος

Η iew αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Energy ,ό,τι και να λες υπάρχουν και αντικειμενικοί λόγοι που να προσδιορίζουν την δυσκολία μιας σχολής.
Σε κάθε σαιτ πανεπιστημιακής σχολής υπάρχει η εσωτερική αξιολόγηση της που εξετάζει δεδομένα και εξάγει κάποια συμπεράσματα.
Σε εμάς λοιπόν ,επι παραδειγματι, η σχολή μας ,επειδη υποστηριζεις οτι η δυσκολια του παιδαγωγικου ειναι ιδια με αυτη των τμηματων της φιλοσοφικής,εχει μεσο ορο αποφοίτησης(βαθμο) 6,4 και 7 χρονια ως μεσος χρονος αποφοιτησης σπουδων.Μονο ενα 20% τελειώνει με πανω απο 7.
Στο παιδαγωγικο εχετε τα υψηλοτερα ποσοστα αριστούχων και μέσο ορο αποφοίτησης 4 χρονια.Ψαξε τα Δεν τα λέω εγω ή ο ταδε οπως λες κομπλεξικος νομικός.Υπάρχουν.Μπες στο σαιτ της σχολης σου και θα ειναι ολα εκει.
Ειναι γελοίο να μου συγκρίνεις ευθύ αντίστοφο αρχαίων ,πτυχιακό λατινικών,σύνθεση αστικού,ψυχολογιες με μαθηματα παιδαγωγικου.
Φετος εδωσα κοινωνιολογια της εκπαιδευσης (εχουμε 4 επιλογης απο το παιδωγικο για να παρουμε παιδαγωγικη επαρκεια ) και ηταν ο πιο ευκολος βαθμος που εχω γραψει.Καμια σχεση με μαθηματα αρχαιων και λατινικών.
Οπως και εγω θα ηταν γελοιο να σου πω οτι η σχολη μου εχει τον ιδιο βαθμο δυσκολιας με το πολυτεχνείο ή την ιατρικη.
Και ολοι εχουμε φιλους/γμωστους απο το παιδαγωγικο.Και καποιοι ειναι τελειως ακομπλεξαριστοι για την σχολη τους.Παραδεχονται οτι ειναι πιο ευκολη απο τις αλλες σχολες,οτι ειναι δύσκολο να χρωστας κτλ.Κι αυτος ειναι ο λογος,που οταν καποιοι υποστηρίζετε οτι το παιδαγωικο εχει βαθμο δυσκολιας ιδιο με τις αλλες σχολες απλα δεν σας πιστευουμε.
ΔΕΝ σας απαξιουμε το επαγγελμα,απλα το πιο παιδαγωγικο αν οχι η πιο ευκολη ,ειναι απο τις πιο ευκολες σχολες.Και η ιατρικη,η νομικη,τα πολυτεχνεια και τοσες αλλες ειναι απο τις πιο δυσκολες.
Τελος το παιδαγωγικό τα χρονια του μπαμπα μου ηταν ακαδημια.Δυο χρονια εκανες.Και ακομα και στη γερμανια σημερα για να γινεις νηπιαγωγος θελει 2 χρονια .ψυχολογος,φιλολογος ,Μαθηματικος,γιατρος και δικηγορος δε νομιζω....

σοβαρά τα γράφεις; ξέρεις πόσα μαθήματα ψυχολογίας υπαρχουν στο πτδε;(αναπτυξιακή, παιδαγωγική, κοινωνική, οργανωτικη, νευροεπιστήμες). Οι απόφοιτοι πτδε γίνονται δεκτοί σε μεταπτυχιακά προγράμματα ψυχολογίας, ενώ οι φιλόλογοι όχι. Άρα, κάτι παραπάνω θα ξέρουν από ψυχολογία και μιλούν. Και αν θες να ξέρεις το φπψ εκπα(κατεύθυνση παιδαγωγικής) εχει 15 κοινά μαθήματα με το πτδε που σου αναγνωρίζονται αν πας από την μία σχολή στην άλλη για 2ο πτυχίο. Οπότε, πτδε και φιλολογία πάνω κάτω την ίδια δυσκολία έχουν.
και μαντέψτε γιατί έρχονται αρκετοί από φιλολογία στο πτδε για 2ο πτυχίο που σας έκανε εντύπωση; τα πτδε είναι 9 σε όλη την ελλάδα, ενώ τα φιλολογικά 22.(καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν και off-topic, να πω ότι η ίδια η δουλειά ενός δασκάλου είναι πολύ πιο δύσκολη από όσο περιμένει κανείς. Αυτό το βλέπω καθημερινά στην γυναίκα μου.

Μια που έχεις ίδια άποψη, μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός πάνω σ' αυτό κι ας είσαι off-topic;
Γιατί σαν εργαζόμενος 50-55 ωρών εβδομαδιαίως σε θέση ευθύνης, απορώ πραγματικά ποια μπορεί να είναι η δυσκολία του εν λόγω επαγγέλματος (πέρα από αποσπάσεις κ.λπ. μετακινήσεις σε χωριά της Ελληνικής επαρχίας)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Για Ναυπηγών ΕΜΠ ξέρει κανείς κάτι ? Έχω ακούσει γενικά πως είναι δύσκολη, αλλά τίποτα πιο συγκεκριμένο όπως πχ ποια μαθήματα(ή ποιοι καθηγητές) θέλουν ιδιαίτερη προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να σου πει κάποιος τη δεύτερη απάντηση για τα μαθήματα και τους καθηγητές, επειδή παίζει ρόλο το προσωπικό σου βίωμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το στατιστικης και ασφαλιστ. Πα.πει. ειναι δυσκολο τμημα?
Με ανησυχει λιγο το γεγονος οτι ειναι 2ο/5ο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
H Στατιστική και η Ασφαλιστική Επιστήμη είναι δυο τεράστιοι κλάδοι των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών με δική τους μεταπτυχιακή και διδακτορική πορεία, ο καθένας. Τι εννοείς δύσκολο τμήμα; Από τη στιγμή που υπάρχει σχέση με τα Μαθηματικά, ναι θέλει καλά Μαθηματικά. Θα ασχοληθείς με πολλά Μαθηματικά μέχρι να φτάσεις στο σημείο να ασχοληθείς με Στατιστική ή με Αναλογιστικά Μαθηματικά και εφαρμογές αυτών. Καλό κουράγιο μέχρι τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariana_gew

Νεοφερμένος

Η Mariana_gew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δινω φέτος,Θέλω να περάσω λογοθεραπεία από ότι ξέρω δεν
Υπάρχει πανεπιστήμιο παρά μόνο τει,μόνο αν πάω από ψυχολογία και πάρω τον κλάδο της λογοθεραπείας αν περασω τει θα έχει την αξία με το πτυχίο του Πανεπιστημίου; Γιατί είναι αλλιώς τα 17.000 μόρια και αλλιώς είναι τα 15.000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δινω φέτος,Θέλω να περάσω λογοθεραπεία από ότι ξέρω δεν
Υπάρχει πανεπιστήμιο παρά μόνο τει,μόνο αν πάω από ψυχολογία και πάρω τον κλάδο της λογοθεραπείας αν περασω τει θα έχει την αξία με το πτυχίο του Πανεπιστημίου; Γιατί είναι αλλιώς τα 17.000 μόρια και αλλιώς είναι τα 15.000

οχι οχι οχι οχι οχι
αν σου αρέσει να πας Λογοθεραπεία να πας σε τμήμα Λογοθεραπείας αν θέλει να έχει σόνι και καλά τίτλο Πανεπιστημίου βγάλε μια σχολη ψυχολογίας μετά ή πριν από αυτή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δινω φέτος,Θέλω να περάσω λογοθεραπεία από ότι ξέρω δεν
Υπάρχει πανεπιστήμιο παρά μόνο τει,μόνο αν πάω από ψυχολογία και πάρω τον κλάδο της λογοθεραπείας αν περασω τει θα έχει την αξία με το πτυχίο του Πανεπιστημίου; Γιατί είναι αλλιώς τα 17.000 μόρια και αλλιώς είναι τα 15.000

Τα παραϊατρικά είναι από τα καλύτερα ΤΕΙ και διατηρούν καλή αποκατάσταση (πιστεύω και σε 5 χρόνια που θα βγεις στην αγορά εργασίας ακόμα θα διατηρούν). Μην σε απασχολεί ότι είναι ΤΕΙ, δικαιώματα λογοθεραπευτή έχουν μόνο οι λογοθεραπευτές και ό,τι άλλη κομπίνα και να κάνεις θα προηγούνται. Μην το σκέφτεσαι καν και πήγαινε αν το θες. 15.000 μόρια για βάση σχολής (γενικά), είναι μια χαρά, αν θες να το δούμε και σε νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariana_gew

Νεοφερμένος

Η Mariana_gew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
οχι οχι οχι οχι οχι
αν σου αρέσει να πας Λογοθεραπεία να πας σε τμήμα Λογοθεραπείας αν θέλει να έχει σόνι και καλά τίτλο Πανεπιστημίου βγάλε μια σχολη ψυχολογίας μετά ή πριν από αυτή .

Όχι δεν είναι ότι θέλω να πάω Σόνι και ντε πανεπιστήμιο απλα αν είναι ισάξιο ήθελα να μάθω γιατί ρώτησα στο φροντιστήριο μου και μου είπαν ότι είναι το ίδιο πράγμα απλά το ένα είναι ΤΕΙ και το άλλο πανεπιστήμιο,τώρα για να περάσω ψυχολογία το κόβω δυσκολακι πολλά τα μόρια.Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν εγώ πάω στο πανεπιστήμιο της ψυχολογίας θα μπορώ όταν τελειώσω να ασκώ και ψυχολογία η μόνο λογοθεραπεία;η είναι ότι επιλέξω;

Τα παραϊατρικά είναι από τα καλύτερα ΤΕΙ και διατηρούν καλή αποκατάσταση (πιστεύω και σε 5 χρόνια που θα βγεις στην αγορά εργασίας ακόμα θα διατηρούν). Μην σε απασχολεί ότι είναι ΤΕΙ, δικαιώματα λογοθεραπευτή έχουν μόνο οι λογοθεραπευτές και ό,τι άλλη κομπίνα και να κάνεις θα προηγούνται. Μην το σκέφτεσαι καν και πήγαινε αν το θες. 15.000 μόρια για βάση σχολής (γενικά), είναι μια χαρά, αν θες να το δούμε και σε νούμερα.

Αυτό μου είπαν και εμένα ότι είναι ισάξιο δεν έχει κάτι παραπανω από όπου και να διαλέξεις απλα επειδή έχουν υποτίμηση λιγο τα ΤΕΙ χωρίς λόγο κατά την. Γνώμη μου γι'αυτό ρώτησα
Ευχάριστο πολύ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Ανακάλυψα το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να τοποθετηθώ και εγώ και να βάλω και ένα...flame :P

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν η σειρά πάει ως εξής:

1) Φυσικό.

2) Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο (συγκεκριμένα ΌΛΕΣ οι σχολές, με ένα μικρό προβάδισμα στην Μηχανολόγων Μηχανικών).

3) Μαθηματικό.

4) Φυσικές Επιστήμες (Ε.Α.Π).

5) ΣΜΑ (Σχολή Μηχανικών Αεροπορίας).

6) Φαρμακευτική.

7) Οδοντιατρική.

8) Πληροφορική.

9) Φιλοσοφικό.

10) Γεωπονικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι το μαθηματικό είναι σίγουρα το δυσκολότερο με διαφορά κάτι που επιβεβαιώνουν όλοι οι απόφοιτοι του σχεδόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όταν λες πρώτο εμπ τι σήμαινε οτι κι πολυτεχνικές σχολές σε άλλες πόλεις ειναι εύκολες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με ποια λογική μπαίνει η Οδοντιατρική στην λίστα σου και όχι η ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Όλα καλά είναι, αν και πολλά από αυτά συνδυάζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι το μαθηματικό είναι σίγουρα το δυσκολότερο με διαφορά κάτι που επιβεβαιώνουν όλοι οι απόφοιτοι του σχεδόν

Καλά τα λες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέρα μολις διάβασα τη συνομιλία και έχω να ρωτήσω κάτι .... Βλέπω σαν top10 δύσκολων σχολών αει....δεν θα μπορούσε ομως να μπεί και κάποιο τει???Μήπως γίνεται υποτίμηση?Και οι στρατιωτικές??(μονο σσας και αεροπορια βλέπω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Έχω και εγώ έναν πολύ καλό μου φίλο στο Φυσικό και συμφωνώ ότι είναι μακράν το δυσκολότερο τμήμα Πανεπιστημίου που έχει ιδρυθεί ποτέ. Αυτό φαίνεται, εξάλλου, και από την βαρύνουσα σημασία που έχει στην καθημερινότητα όλων μας η κατανόηση και εφαρμογή των Φυσικών Νόμων.

Θα διαφωνήσω κάθετα ωστόσο ως προς το Νο2, σχολές ΕΜΠ και γενικότερα τις Πολυτεχνικές σχολές. Έχοντας φάει τα νιάτα μου στα έδρανα της Πολυτεχνικής και έχοντας κατανοήσει σε βάθος την έννοια του μηχανικού, οφείλω να ομολογήσω ότι είναι από τις ευκολότερες σχολές που μπορεί να επιλέξει κάποιος. Για αυτό, εξάλλου, οι περισσότερες έχουν τόσο υψηλή βάση: Οι τελειόφοιτοι μαθητές μαλώνουν για το ποιος θα πρωτομπεί σε αυτές, ώστε να εξασκεί μετά ένα εύκολο και κυρίως ξεκούραστο επάγγελμα. Επομένως, όχι, δεν είναι τόσο ψηλά στη λίστα, όσο την κατατάσσεις φίλτατε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top