Ιατρική στην Ιταλία

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
εχω τελειωσει ασοεε οργανωση και διοικηση επιχειρησεων..και τωρα θελω να κανω επιτελους το ονειρο μου να παω ιατρικη. που με συμβουλευετε να παω? εχω ηδη ξεκινησει foundation για να φυγω ιταλια σε αγγλοφωνο ή ιταλοφωνο πανεπιστημιο. ξερετε αν μπορω εκει να συνεχισω για ειδικοτητα? ευχαριστω για την οποια πληροφορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
εχω τελειωσει ασοεε οργανωση και διοικηση επιχειρησεων..και τωρα θελω να κανω επιτελους το ονειρο μου να παω ιατρικη. που με συμβουλευετε να παω? εχω ηδη ξεκινησει foundation για να φυγω ιταλια σε αγγλοφωνο ή ιταλοφωνο πανεπιστημιο. ξερετε αν μπορω εκει να συνεχισω για ειδικοτητα? ευχαριστω για την οποια πληροφορια.

Δυστυχώς ο αριθμός των κενών θέσεων για ειδικότητα στην Ιταλία είναι αρκετά περιορισμένος όπως ακριβώς και στην Ελλάδα. Θα πρέπει να κοιτάξεις για τη Γερμανία όπου υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις με μισθό 3.000-4.000 ευρώ το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ειδικοτητα με τιποτα, η ιταλια ειναι πολυ διεφθαρμενη χωρα και δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν ξενο. Αγγλοφωνες σχολες δεν υπαρχουν αλλα αμα μιλας καλα αγγλικα, σε ενα 6μηνο θα εχεις μαθει ιταλικα αμα μενεις με ιταλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ειδικοτητα με τιποτα, η ιταλια ειναι πολυ διεφθαρμενη χωρα και δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν ξενο. Αγγλοφωνες σχολες δεν υπαρχουν αλλα αμα μιλας καλα αγγλικα, σε ενα 6μηνο θα εχεις μαθει ιταλικα αμα μενεις με ιταλο
:PΑΑΑ τελειώνεις την σχολή στην Ιταλία δε σε δέχονται για ειδικότητα και αναγκαστικά Ελλάδα καλά κάνουν στην Ιταλία αφού έχουν κοροίδα που τους χρηματοδοτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
:PΑΑΑ τελειώνεις την σχολή στην Ιταλία δε σε δέχονται για ειδικότητα και αναγκαστικά Ελλάδα καλά κάνουν στην Ιταλία αφού έχουν κοροίδα που τους χρηματοδοτούν.
Νομιζω ποιος οποιος παει στην Ιταλια και γενικα στο εξωτερικο να σπουδασει, εχει δεδομενο οτι δεν θα κανει ειδικοτητα εκει... Οταν εισαι 7 χρονια σε μια ξενη χωρα πρεπει να περνας πολυ καλα εκει ή να μην εχει αφησει τιποτα πισω σου για να μην αδραξεις την πρωτη ευκαιρια επιστροφης στην πατριδα... Οσο για το κοροιδα, νταξει, γνωμες ειναι αυτες. Υπαρχουν μερικοι ανθρωποι που εχουν μερακι να σπουδασουν Ιατρικη και το συστημα στην ελλαδα δεν τους ευνοει. Κακομαθημενα που σπουδαζουν γιατι τους το επεβαλε ο μπαμπας τους δεν βλεπουν πτυχειο ποτε, ειδικα οταν πρεπει να διαβαζεις βιβλια 600+ σελιδων σε μια ξενη γλωσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ειδικοτητα με τιποτα, η ιταλια ειναι πολυ διεφθαρμενη χωρα και δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν ξενο. Αγγλοφωνες σχολες δεν υπαρχουν αλλα αμα μιλας καλα αγγλικα, σε ενα 6μηνο θα εχεις μαθει ιταλικα αμα μενεις με ιταλο

Χωρίς να θέλω να γίνω παρεξηγήσιμη, θεωρώ τη Γερμανία πιο διεφθαρμένη και ρατσιστική. Το σύστημα της Ιταλίας στην εκπαίδευση διαφέρει απο αυτό εδώ όπως και οι συνήθειες. Απλώς αυτό. Αν θέλεις ψάχνεις για σχολή, τώρα για το πως θα περάσεις δεν ξέρω. Πάντως έχω μια συμμαθήτρια στα ιταλικά (όντας μαθήτρια της Ιταλικής) που μαθαίνει ιταλικά για να πάει στρατιωτική σχολή στην Ιταλία. Η Γλώσσα δεν είναι θέμα, τα ιταλικά είναι πολύ εύκολα σαν γλώσσα σε σύγκριση με μερικές άλλες, και αν έχεις πάρει θεωρητική με τα λατινικά θα σου είναι ακόμα πιο εύκολο ή ακόμα κι αν ξέρεις Ισπανικά.Η Ιταλία για μένα αξίζει σαν χώρα, θα σου μείνουν ωραίες αναμνήσεις αν πας. Την θεωρώ απο τις καλύτερες Ευρωπαϊκές χώρες-και απο άποψη διοίκησης. Πάντως αυτό που είπες ισχύει, αλλά όχι μόνο αν μένει με ιταλό. Πιο εύκολα θα μάθει ιταλικά αν μένει στην Ιταλία παρά αν δεν τα εξασκεί καθόλου στην Ελλάδα.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ειδικότητα στην Ιταλία είναι αδύνατο να πιάσεις οπότε προτιμότερο να πας Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
θεωρώ τη Γερμανία πιο διεφθαρμένη και ρατσιστική.
Και με ποια επιχειρήματα μπορείς να υπερασπίσεις τον ισχυρισμό σου;

Όσον αφορά την Ιατρική στην Ιταλία, θα γράψω ορισμένες λεπτομέρειες που συνέλεξα από ΑΛΛΟΥΣ:
1)Οι περισσότεροι αποφοιτούν μετά από 8-10 χρόνια λόγω της αυστηρότητας των σχολών, ειδικότερα προς τους αλλοδαπούς φοιτητές.
2)Πλέον, από το περυσινό ακαδημαικό έτος, υπάρχουν 5-6 τμήματα ιατρικής σε πανεπιστήμια της Ιταλίας που προσφέρουν σπουδές στα αγγλικά(Milan, Rome(x2), Pavia, Naples, Bari).Δυστυχώς, μετά από πολύ ψάξιμο στο ίντερνετ, δε μπόρεσα να βρω πληροφορίες για Naples, Bari αλλά ξέρω 5 πράγματα για τις υπόλοιπες 4.
Pavia: Το πιο παλιό αγγλόφωνο, φοβερό πανεπιστήμιο.Η Pavia βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στο Μιλάνο και έχει σχετικά χαμηλό κόστος ζωής, αν σκεφτεί κανείς ότι βρίσκεται στη Βόρεια Ιταλία(που αυτόματα σημαίνει υψηλό κόστος διαβίωσης).
Milan: Καλή σχολή, ΑΚΡΙΒΟΤΑΤΗ ζωή.
Rome: Από ότι κατάλαβα, το ένα από τα δυο(Tor Vergata) είναι πολύ χάλια.Βρίσκεται μακριά από την πόλη και επίσης διάβασα άσχημα σχόλια για τους καθηγητές.Για το La Sapienza, το άλλο πανεπιστήμιο, διάβασα σε γενικές γραμμές πολύ καλές κριτικές.
3)Η εισαγωγή στα αγγλόφωνα και ιταλόφωνα τμήματα ιατρικής γίνεται μέσω εξέτασης.Για τα αγγλόφωνα, ξέρω ότι υπάρχει το IMAT.Ψάξτε το στο google.Με αυτό το τεστ, ο υποψήφιος εξετάζεται σε γνώσεις βιολογίας, χημείας, μαθηματικών, φυσικής και λογικής.Υπάρχει συγκεκριμένο syllabus(το έχω στο pc, μαζί με διάφορα pdfs προετοιμασίας).Πέρυσι που ήταν η δεύτερη μόλις χρονιά που διεξήχθη το τεστ, η ζήτηση ήταν χαμηλή.Παρόλα αυτά, απ'ότι διαβάζω στο ίντερνετ, φέτος υπήρχε τεράστια ζήτηση σε όλες τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να σταθώ σε άλλο σημείο, είναι λάθος να κοιτάτε το προπτυχιακό σε μεγάλο βαθμό το προπτυχιακό εξαρτάται από το προσωπικό σας διάβασμα, πλέον ιατρικές από χώρες του ανατολικού μποκ έχουν αναβαθμιστεί και έχουν κατά μέσο όρο καλύτερο επίπεδο από τις ελληνικές. Συνεπώς αν θέλετε να ξοδεύσετε χρήματα προτιμότερο είναι από το να πάτε σε μια ακριβή ιατρική σχολή του εξωτερικού να τα δώσετε για μεταπτυχιακό ή για δοκτωρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να σταθώ σε άλλο σημείο, είναι λάθος να κοιτάτε το προπτυχιακό σε μεγάλο βαθμό το προπτυχιακό εξαρτάται από το προσωπικό σας διάβασμα, πλέον ιατρικές από χώρες του ανατολικού μποκ έχουν αναβαθμιστεί και έχουν κατά μέσο όρο καλύτερο επίπεδο από τις ελληνικές. Συνεπώς αν θέλετε να ξοδεύσετε χρήματα προτιμότερο είναι από το να πάτε σε μια ακριβή ιατρική σχολή του εξωτερικού να τα δώσετε για μεταπτυχιακό ή για δοκτωρά.

Σκέφτεσαι να κάνεις master σε χώρες του ανατολικού μπλοκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σκέφτεσαι να κάνεις master σε χώρες του ανατολικού μπλοκ;
Θα κάνω κατευθιίαν δοκτωρά εκεί που θα κάνω ειδικότητα. Εγώ είπα για προτυχιακό εκεί όχι για μεταπτυχιακό αν και δε με ενδιαφέρει η ακαδημαική καριερα θα το κάνω έτσι για να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και με ποια επιχειρήματα μπορείς να υπερασπίσεις τον ισχυρισμό σου;

Απο το κλασσικό "Όλα είναι μέρος προπαγάνδας και πλύσης εγκεφάλου" για όσα λέγονταν για το νέο Λύκειο.
Οι Γερμανοί γενικότερα δεν είναι και πολύ φιλόξενος λαός. Ειδικά όταν πρόκειται για Έλληνες. Αν κατάλαβες τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Οι Γερμανοί γενικότερα δεν είναι και πολύ φιλόξενος λαός. Ειδικά όταν πρόκειται για Έλληνες. Αν κατάλαβες τι εννοώ.

Bullshit.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Απο το κλασσικό "Όλα είναι μέρος προπαγάνδας και πλύσης εγκεφάλου" για όσα λέγονταν για το νέο Λύκειο.
Οι Γερμανοί γενικότερα δεν είναι και πολύ φιλόξενος λαός. Ειδικά όταν πρόκειται για Έλληνες. Αν κατάλαβες τι εννοώ.

Είναι άδικο εξαιτίας τραπεζικών και κερδοσκοπικών πολιτικών κάποιων χωρών να ενοχοποιούμε και τους λαούς των χωρών αυτών. Η πολιτική δεν χωράει ανθρώπινο συναίσθημα. Οπότε άλλο πράγμα, η πολιτική και άλλο ο λαός. Νομίζω ότι οι Γερμανοί είναι σαν και εμάς: άνθρωποι με τις ατέλειές τους. Όπως και εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε όλοι φιλόξενοι, άνθρωποι, τίμιοι,..έτσι και οι Γερμανοί, οι Βρετανοί,..κλπ. Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις. Προσωπικά νιώθω τελείως άσχημα που στην χώρα μου πολλές φορές νιώθω αφιλόξενα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είναι άδικο εξαιτίας τραπεζικών και κερδοσκοπικών πολιτικών κάποιων χωρών να ενοχοποιούμε και τους λαούς των χωρών αυτών. Η πολιτική δεν χωράει ανθρώπινο συναίσθημα. Οπότε άλλο πράγμα, η πολιτική και άλλο ο λαός. Νομίζω ότι οι Γερμανοί είναι σαν και εμάς: άνθρωποι με τις ατέλειές τους. Όπως και εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε όλοι φιλόξενοι, άνθρωποι, τίμιοι,..έτσι και οι Γερμανοί, οι Βρετανοί,..κλπ. Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις. Προσωπικά νιώθω τελείως άσχημα που στην χώρα μου πολλές φορές νιώθω αφιλόξενα. :hmm:

Βασικά εγώ τους θεωρώ έτσι. Εσύ μπορεί να τους θεωρείς τους πιο φιλόξενους ανθρώπους στον πλανήτη. Είναι θέμα κρίσης. Γι'αυτό ο καθένας έχει την άποψή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Βασικά εγώ τους θεωρώ έτσι. Εσύ μπορεί να τους θεωρείς τους πιο φιλόξενους ανθρώπους στον πλανήτη. Είναι θέμα κρίσης. Γι'αυτό ο καθένας έχει την άποψή του.

Βασικά, οι Γερμανοί έχουν ένα σωρό έθιμα για όταν φιλοξενούν άτομα, αν σου τύχει κανά πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών στο σχολείο μην το χάσεις. Σε σχέση με εμάς οι "κρύοι βόρειοι" είναι way πιο φιλόξενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βασικά, οι Γερμανοί έχουν ένα σωρό έθιμα για όταν φιλοξενούν άτομα, αν σου τύχει κανά πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών στο σχολείο μην το χάσεις. Σε σχέση με εμάς οι "κρύοι βόρειοι" είναι way πιο φιλόξενοι.

Τι να μου τύχει είπες; :P
Το άλλο απλώς το προσπερνάω-μια χαρά φιλόξενοι ήμασταν πριν φτάσουμε σε αυτό το χάλι.. Δεν ξέρω για τους Γερμανούς. Εγώ έθεσα απλά την άποψή μου σαν σύγκριση με τους Ιταλούς (πιο πάνω). Δεν έχω κάτσει να ψάξω τα έθιμα της Γερμανίας, και ούτε πρόκειται. Και θεωρώ σαφώς πιο φιλόξενους τους νησιώτες της Ιταλίας (βλ. Σικελία) απο τους Έλληνες (με εξαίρεση νησιώτες πάλι). Γενικότερα πιστεύω πως οι μεσογειακές χώρες είναι πιο φιλόξενες σε σχέση με τις βόρειες. Όταν πάω σε κάποια βόρεια χώρα, θα επανεκθέσω την άποψή μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Θεωρώ τους σύγχρονους Έλληνες πολύ πιο αφιλόξενους σε σχέση με λαούς που θέλουμε να τους "στήνουμε" στον τοίχο περί αφιλόξενης συμπεριφοράς (επειδή έτσι κρύβουμε την καμπούρα μας), πλην πάντα εξαιρέσεων γιατί δεν είναι ωραίο να γενικεύουμε. Ως κλασικό παράδειγμα αναφέρω ότι πολύ πιο εύκολα πιάνει κάποιος κουβέντα και γνωρίζεται με μια άγνωστη κοπέλα στο εξωτερικό από ότι με μια Ελληνίδα της διπλανής πόρτας. Στην Ελλάδα, θα πρέπει να ανήκει κάποιος στην ευρύτερη "αυλή" της κοπέλας και να πληρεί ορισμένα κριτήρια ώστε η κοπέλα να ανοίξει το στόμα της και να πει έστω και ένα "γεια σου". Πάντα αναφέρομαι σε μια ορισμένη κατηγορία ανθρώπων. ΔΕΝ είναι όλοι έτσι. Μπορώ να αναφέρω πολλά παραδείγματα που αποδεικνύουν πόσο άνετοι είναι αρκετοί νεοΈλληνες με την φυσιολογική ανθρώπινη επικοινωνία που είναι τμήμα της καλής φιλοξενίας. Το ίδιο φυσικά μπορεί να συναντήσει κάποιος και σε ξένους λαούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marph29

Νεοφερμένος

Η marph29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας!

Εγώ είμαι μπορώ να καταθέσω την άποψή μου ως απόφοιτη του Comenius University στη Σλοβακία. Κάνοντας μία ανασκόπηση, μπορώ να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένη από το πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου και εν γένει από όλη τη φοιτητική μου διαδρομή.
Στο σχολείο ήμουν εξαιρετική μαθήτρια , αλλά μία αστοχία στην Έκθεση μου στοίχισε την εισαγωγή στην Ελλάδα.
Αρχικά, σκεφτόμουν διάφορες εναλλακτικές και κάνοντας μία έρευνα στα Πανεπιστήμια της Ευρώπης, κατέληξα στην επιλογή της Σλοβακίας και επειδή παρέχει ένα υψηλό επίπεδο σπουδών και επειδή πρόκειται για μία ασφαλή χώρα σε όλα τα επίπεδα.
Το βασικό ήταν ότι όλα κύλησαν ομαλά. έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το επίπεδο σπουδών που παρείχε το Πανεπιστήμιο, καθώς μου έδωσε πολλές δυνατότητες και παρακολούθησα και αρκετά σεμινάρια και το θετικότερο ήταν ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο προβλεπόμενο διάστημα των 6 ετών χωρίς καθυστέρηση.
Το σημαντικό βέβαια είναι να απευθυνθείς στους κατάλληλους συμβούλους σπουδών , οι οποίοι θα σε υποστηρίξουν εφ όλης της ύλης και κατά τη διάρκεια των σπουδών, αν χρειάζεται. Εγώ ευτυχώς στάθηκα πολύ τυχερή σε αυτό.
Τώρα κάνω την ειδικότητα μου εδώ στην Ελλάδα και σκέφτομαι μόλις την ολοκληρώσω να φύγω ξανά στο εξωτερικό, μιας και είχα μία πολύ καλή εμπειρία.
Όσον αφορά στην Ιταλία, είχα ένα φίλο με τον οποίο ξεκινήσαμε παράλληλα σπουδές στην Ιατρική, εκείνος ήταν στη Ρώμη, αλλά λόγω της δυσκολίας του συστήματος εκεί, έκανε τελικά μετεγγραφή στη Σόφια στη Βουλγαρία. Εκεί , δεν αντιμετώπισε κάποιο θέμα.
Γενικά, η Ιταλία ως επιλογή είναι δύσκολη και με αμφίβολη όχι μόνο την εισαγωγή, αλλά και την αποφοίτηση.
Το βασικό είναι να μπορείς να αποφοιτήσεις κιόλας από το Πανεπιστήμιο, όχι απλά να μπεις.
Μπορείς να αναζητήσεις βοήθεια σε εξειδικευμένους συμβούλους σπουδών. Εμένα πάντως, με βοήθησαν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top