Μπορεί ένας κακός μαθητής να αντέξει στο πανεπιστήμιο;

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι όλοι μας έχουμε μπει στη σχολή των ονείρων μας.
Άλλωστε τι είναι το όνειρο;
Πώς μπορούμε να ξέρουμε ότι μας ταιριάζει αν δεν αφιερώσουμε λίγο χρόνο σε αυτό;
Θέλω να πω, μπορεί τελικά η σχολή ''του μη-ονείρου μας'' να μας καλύπτει και να φανεί ενδιαφέρουσα.

Ναι οκ αλλά έχεις κατασταλάξει ως ένα βαθμό.Δηλαδή έχεις αποφασίσει οτι δεν θες για παράδειγμα ιατρική και επιλέγεις τη σχολή που θες ανάλογα με το πως θα ήθελες να είσαι σε 30 χρόνια από τώρα.Και συμφωνώ και γω με τη Θάλεια.Δε γίνεται να συγκρίνουμε το παιδαγωγικό με το πολυτεχνείο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Σε ΤΕΙ Μηχανολογίας, κάτι τέτοιο.

Ξανά λέω πως το διάβασμα στο σχολείο δεν έχει σχέση με αυτό της σχολής.
Οι λόγοι;
Πχ στο σχολείο καλείσαι να διαβάσεις όλα τα μαθήματα ενώ στη σχολή εξειδικεύεσαι.
Ε δηλαδή το διάβασμα στη σχολή είναι πιο δύσκολο. Στο λύκειο είτε λόγω της προσωπικής σχέσης του μαθητή με τον καθηγητή που υπάρχει παρακίνηση για να διαβάσει, είτε λογώ της πίεσης απο τους έξω ( πχ φροντιστές) ο μαθητής αναγκάζεται να διαβάσει κάτι που δεν γίνεται στη σχολη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
σε θέμα διαβάσματος γίνεται ναι. Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί ένας κακός μαθητής να πετύχει στη γ λυκείου επειδή άλλαξε μυαλά.

Να, ξαφνικά στην τρίτη λυκείου χωρίς να έχει ανοίξει βιβλίο τα προηγούμενα 11 χρόνια και σηκώνεται ένα πρωί και λέει "ωραία φέτος θα διαβάσω και θα τους σκίσω όλους". Και μετά ξύπνησε, το είδαμε πολύ καλά φέτος νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ακόμη χειρότερα. :eek: Αν δεν έχεις τις βάσεις, και δεν ξέρεις τα βασικά, ε πως σκατά μπορείς να εμβαθύνεις;
Ποια ακριβώς βάση αποκτάς από το σχολείο παπαγαλίζοντας τα αρχαία και την ιστορία;
Όλοι έχουμε αρχές και τα σχετικά ανεξάρτητα από το αν στην ιστορία είχαμε 5, 15 ή 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

electra1993

Νεοφερμένος

Η electra1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδία τι λέτε τόση ώρα?? Απορώ δηλαδή. Συμφωνώ απόλυτα με την Θάλεια σε αυτά που λέει. Δεν γίνεται μαθητές που δεν έχουν μάθει να διαβάζουν στο λύκειο να μάθουν ξαφνικά να διαβάσουν στο πανεπιστήμιο. Όσο για το παράδειγμα με τα 8000 μόρια και την επιτυχία στα 7/9 μαθήματα. Σε ποιά σχολή γίνεται αυτό? Αν η σχολή είναι της τάξης των 8000 μορίων ε τότε λογικό είναι ( χωρίς να υποτιμάω τις σχολές αυτές). Αλλά στο παράδειγμα που ένας μαθητής του 7000 μορίων ΜΑΖΙ με το σχέδιο πέρασε Αρχιτεκτονική τότε πιστεύετε ότι έχει πιθανότητες να περάσει την σχολή αυτή?

Επιτέλους! Άρχισα να νομίζω ότι είμαι παράλογη... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Ποια ακριβώς βάση αποκτάς από το σχολείο παπαγαλίζοντας τα αρχαία και την ιστορία;
Όλοι έχουμε αρχές και τα σχετικά ανεξάρτητα από το αν στην ιστορία είχαμε 5, 15 ή 20.

Που κολλάνε οι αρχές εδώ??? Δεν λες όμως για τις άλλες 2 κατευθύνσεις που οι μαθητλες πραγματικά αποκτούν γνώση χωρίς να παπαγαλίζουν. Δηλαδή ένας μαθητής που δεν ξέρει μαθηματικά και φυσική θα μπορέσει να βγάλει το ΤΕΙ Μηχανολογίας που ανέφερες προηγούμενα?? Για να μην αναφέρω άλλες σχολές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ποια ακριβώς βάση αποκτάς από το σχολείο παπαγαλίζοντας τα αρχαία και την ιστορία;
Όλοι έχουμε αρχές και τα σχετικά ανεξάρτητα από το αν στην ιστορία είχαμε 5, 15 ή 20.

Μπαίνεις σε μια μέθοδο διαβάσματος, μαθαίνεις να είσαι συνεπής, να μην αφήνεις κενά. Και όσο για τα αρχαία, το μόνο που δεν είναι είναι παπαγαλία. Και οκ, άφησε τα θεωρητικά μαθήματα που "είναι παπαγαλία". Αν δε παρακολουθήσεις στο σχολείο μαθηματικά, φυσική, χημεία, πως θα ανταπεξέλθεις σε μια τέτοια σχολή ή στο πολυτεχνείο για παράδειγμα? Είναι απλώς αδύνατον ένας που έχει συνηθίσει 12 χρόνια να ξύνεται να βγάλει μια τέτοια σχολή, όχι μόνο λόγω κενών, αλλά και λόγω έλλειψης προγραμματισμού και συνέπειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Που κολλάνε οι αρχές εδώ??? Δεν λες όμως για τις άλλες 2 κατευθλυνσεις που οι μαθητλες πραγματικά αποκτούν γνώση χωρίς να παπαγαλίζουν. Δηλαδή ένας μαθητής που δεν ξέρει μαθηματικά και φυσική θα μπορέσει να βγάλει το ΤΕΙ Μηχανολογίας που ανέφερες προηγούμενα?? Για να μην αναφέρω άλλες σχολές....
Ο γνωστός μου ήταν τεχνολογική, έγραφε 4-5 στα μαθηματικά, φυσική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ποια ακριβώς βάση αποκτάς από το σχολείο παπαγαλίζοντας τα αρχαία και την ιστορία;
Όλοι έχουμε αρχές και τα σχετικά ανεξάρτητα από το αν στην ιστορία είχαμε 5, 15 ή 20.

Όταν αναφέρομαι σε εξειδίκευση, ε δεν πάει το μυαλό μου και τόσο στις θεωρητικές σχολές (πάντως απορώ πως γίνεται να παπαγαλίσεις τα αρχαία :hmm: ). Ας αναφερθώ πχ στη φυσική. Διαλέγεις εξειδίκευση κάποια στιγμή πάνω στην Πυρηνική, τη Θεωρητική, την Αστροφυσική και της Στερεάς Κατάστασης, λέμε τώρα. Αν δεν ξέρεις τα βασικά , που τα μαθαίνουμε και στο Λύκειο, όπως κινήσεις, πως λειτουργεί το ένα και το άλλο κτλ κτλ, τότε I'm sure as hell ότι δεν παίζει να μπορείς να κάνεις κάποια εξειδίκευση. Θα έρθει και κάποια στιγμή ένας αχτένιστος snob τύπος και θα σου πει "τράβα μάθε τα βασικά ή γύρνα στο νηπιαγωγείο να παίξεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ένας μαθητής του 10 μπορεί να γράψει 19; Εντάξει παιδιά ίσως ζω σε άλλο σύμπαν, αλλά δε γνωρίζω καμία τέτοια περίπτωση.
προσδιόρισέ μου το "του 10" γιατί από όσο ξέρω πανελλήνιες μια φορά δίνεις. Εκτός κι αν μου συγκρίνεις το σκορ σου στις πανελλήνιες με τις σχολικές επιδόσεις.
Να, ξαφνικά στην τρίτη λυκείου χωρίς να έχει ανοίξει βιβλίο τα προηγούμενα 11 χρόνια και σηκώνεται ένα πρωί και λέει "ωραία φέτος θα διαβάσω και θα τους σκίσω όλους". Και μετά ξύπνησε, το είδαμε πολύ καλά φέτος νομίζω.

Πια 11, εγώ λέω να το πάμε και από το νήπιο, χαλαρώστε λίγο. Είναι εύκολο να διαβάσεις για κάτι που σου αρέσει, και ειδικά αν ξέρεις ότι έχεις έναν σημαντικό λόγο να το κάνεις. Η επιτυχία στις πανελλήνιες απαιτεί διάβασμα σε 6 μαθήματα από τα οποία σοβαρά είναι μόνο τα 2 και μιλάμε πάντα για ένα επίπεδο δυσκολίας σαφώς υψηλότερο από κάθε προηγούμενη τάξη, σε βαθμό που να μην μπορούμε να κάνουμε τόσο άνετα συγκρίσεις.

Και τέλος πάντων δε θέλω να επεκταθώ πολύ εδώ, έναν παραλληλισμό έκανα, και έχω φυσικά και κάποια αντίστοιχα παραδείγματα στο μυαλό μου.
Η theodora έδωσε ένα πολύ καλό παράδειγμα, υπάρχουν σχολές το αντικείμενο των οποίων δεν έχει καμία σχέση με τα σχολικά μαθήματα. Δεν μπορείς λοιπόν να ξέρεις ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Πια 11, εγώ λέω να το πάμε και από το νήπιο, χαλαρώστε λίγο. Είναι εύκολο να διαβάσεις για κάτι που σου αρέσει, και ειδικά αν ξέρεις ότι έχεις έναν σημαντικό λόγο να το κάνεις. Η επιτυχία στις πανελλήνιες απαιτεί διάβασμα σε 6 μαθήματα από τα οποία σοβαρά είναι μόνο τα 2 και μιλάμε πάντα για ένα επίπεδο δυσκολίας σαφώς υψηλότερο από κάθε προηγούμενη τάξη, σε βαθμό που να μην μπορούμε να κάνουμε τόσο άνετα συγκρίσεις.

Εγώ ξέρω ότι αν δε διάβαζες αρχαία από την πρώτη γυμνασίου πάνω από 13-14 δεν έγραφες φέτος. Και στο κάτω-κάτω αν πρόκειται για κάτι που σου αρέσει, να το διάβαζες όλα τα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
προσδιόρισέ μου το "του 10" γιατί από όσο ξέρω πανελλήνιες μια φορά δίνεις. Εκτός κι αν μου συγκρίνεις το σκορ σου στις πανελλήνιες με τις σχολικές επιδόσεις.

What? :confused: Mία φορά; Κοίτα να δεις που ξέρω παιδί από Θετική που έδωσε 1η φορά πέρυσι και πέρασε Τει Διοίκησης Επιχειρήσεων στη Καβάλα Ι guess, αλλά ο κύριος ήθελε Ιατρική και ξαναέδωσε φέτος και έβγαλε 3000 μόρια παραπάνω. Νομίζω πέρυσι 9-10.000 και τώρα 13100κάτι. :hmm: Αυτό που γράφεις στο τέλος, δεν το έπιασα ακριβώς. Αν θες το κάνεις λίγο πιο λιανά γιατί δε φημίζομαι για την ευφυΐα μου.

έντιτ: το' πιασα και δεν εχει καμια σχεση αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όταν αναφέρομαι σε εξειδίκευση, ε δεν πάει το μυαλό μου και τόσο στις θεωρητικές σχολές (πάντως απορώ πως γίνεται να παπαγαλίσεις τα αρχαία :hmm: ). Ας αναφερθώ πχ στη φυσική. Διαλέγεις εξειδίκευση κάποια στιγμή πάνω στην Πυρηνική, τη Θεωρητική, την Αστροφυσική και της Στερεάς Κατάστασης, λέμε τώρα. Αν δεν ξέρεις τα βασικά , που τα μαθαίνουμε και στο Λύκειο, όπως κινήσεις, πως λειτουργεί το ένα και το άλλο κτλ κτλ, τότε I'm sure as hell ότι δεν παίζει να μπορείς να κάνεις κάποια εξειδίκευση. Θα έρθει και κάποια στιγμή ένας αχτένιστος snob τύπος και θα σου πει "τράβα μάθε τα βασικά ή γύρνα στο νηπιαγωγείο να παίξεις".
Εδώ κολλάει γάντι το θέμα
Προς όσους τελείωσαν: Θυμάστε τίποτα? . :]

Δε σας παρεξηγώ, μόλις τελειώσατε το σχολείο.
Θα ήθελα να ακούσω τις τοποθετήσεις σας μετά από 1-2 χρόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν θεωρείτε ότι έχει να κάνει με τρόπο σκέψης...; Με νοοτροπία...;
Δεν βάζω μέσα γνώσεις, δεν βάζω εξυπνάδα.
Αν αυτό το παιδί τεμπέλιασε στο λύκειο, στην Γ' Λυκείου, που είναι μια πολύ σημαντική χρονιά, τι θα το κάνει να αλλάξει νοοτροπία στο πανεπιστήμιο που είναι μπάτε σκύλοι αλέστε....;

θα μου πείτε εκεί θα του αρέσει...Δηλαδή, πριν από 3 μήνες (ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στις πανελλαδικές και στο πρώτο εξάμηνο), δεν του άρεσε τόσο ώστε να παλέψει γι'αυτό...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εδώ κολλάει γάντι το θέμα
Προς όσους τελείωσαν: Θυμάστε τίποτα? . :]

Δε σας παρεξηγώ, μόλις τελειώσατε το σχολείο.
Θα ήθελα να ακούσω τις τοποθετήσεις σας μετά από 1-2 χρόνια. :)

Εγώ btw θυμάμαι ακόμα τη Φυσική, τη Χημεία αλλά και τα Αρχαία (ναι κύριοι :P ) που κάναμε στην 1η Λυκείου. :hmm: Χαρακτηριστικό παράδειγμα και ο Dias που συχνά απαντά σε ερωτήσεις μαθητών 1ης και 2ας Λυκείου πάνω στη Φυσική και τη Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Δεν θεωρείτε ότι έχει να κάνει με τρόπο σκέψης...; Με νοοτροπία...;
Δεν βάζω μέσα γνώσεις, δεν βάζω εξυπνάδα.
Αν αυτό το παιδί τεμπέλιασε στο λύκειο, στην Γ' Λυκείου, που είναι μια πολύ σημαντική χρονιά, τι θα το κάνει να αλλάξει νοοτροπία στο πανεπιστήμιο που είναι μπάτε σκύλοι αλέστε....;

θα μου πείτε εκεί θα του αρέσει...Δηλαδή, πριν από 3 μήνες (ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στις πανελλαδικές και στο πρώτο εξάμηνο), δεν του άρεσε τόσο ώστε να παλέψει γι'αυτό...;
Αυτό λέμε έμμεσα τόση ώρα αλλα δεν......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι αν δε διάβαζες αρχαία από την πρώτη γυμνασίου πάνω από 13-14 δεν έγραφες φέτος. Και στο κάτω-κάτω αν πρόκειται για κάτι που σου αρέσει, να το διάβαζες όλα τα χρόνια.

Άλλο "δεν αφήνω κενά" κι άλλο "γράφω 18+" συνειδητοποιήστε το. Που πάλι δε νομίζω ότι το να μη θυμάσαι μερικούς τύπους είναι τόσο crucial εδώ σε εμάς και τα μισά να μη θυμάσαι αν θες τα καλύπτεις.
Όσον αφορά το δεύτερο δεν ξέρω ποια διαφορά υπάρχει στη θεωρητική αλλά στην τεχνολογική τουλάχιστον τα μαθήματα στη Γ διαφέρουν κατά πολύ, και σε μέθοδο, και σε αντικείμενο. Για να μη μιλήσω και για εξ ολοκλήρου νέα μαθήματα ( πχ ΑΕΠΠ). Εγώ πάντως πριν την τρίτη λυκείου δεν διάβαζα τίποτα, ούτε καν στα κατεύθυνσης γιατί το θεωρούσα και ήταν ανούσιο. Ε από εκεί και πέρα μετά στην τρίτη ό,τι δεν ξέρεις το καλύπτεις.
What? :confused: Mία φορά; Κοίτα να δεις που ξέρω παιδί από Θετική που έδωσε 1η φορά πέρυσι και πέρασε Τει Διοίκησης Επιχειρήσεων στη Καβάλα Ι guess, αλλά ο κύριος ήθελε Ιατρική και ξαναέδωσε φέτος και έβγαλε 3000 μόρια παραπάνω. Νομίζω πέρυσι 9-10.000 και τώρα 13100κάτι. :hmm: Αυτό που γράφεις στο τέλος, δεν το έπιασα ακριβώς. Αν θες το κάνεις λίγο πιο λιανά γιατί δε φημίζομαι για την ευφυΐα μου.

έντιτ: το' πιασα και δεν εχει καμια σχεση αυτο.

Ρε κινέζικα μιλάω προφανώς δεν εννοώ αυτό, πριν δώσεις για πρώτη φορά πανελλήνιες θα έχεις εξεταστεί ήδη σε τέτοιο ανάλογο βαθμό για να έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης του τι σκαμπάζεις; όχι. Οι σχολικοί βαθμοί δε δείχνουν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Τώρα το παράδειγμά σου με τη δεύτερη φορά δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά, όλα θέμα θέλησης είναι να κάτσω κι εγώ να ψάχνω έναν έναν να βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα. Που πάλι δηλαδή αν συνυπολογίσεις και τα φετινά θέματα ήταν αξιόλογη προσπάθεια. Αν και μάλλον παρέλειψες να αναφέρεις πως τα μαθηματικά και η φυσική έχουν μηδαμινή σχέση με την ιατρική.
Τι ακριβώς δεν έχει σχέση; το ότι το όλο κλίμα στη σχολή μπορεί να είανι ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από το σχολικό; μάλιστα.. Γιατί ως γνωστόν το διάβασμα του πανεπιστημίου είναι ίδιο με το διάβασμα του σχολείου και πάλι ως γνωστόν στο σχολείο καλύπτουμε όλη τη γκάμα των επιστημών και όχι μόνο τα βασικά ξέρω γω όπως μαθηματικά/φυσική/χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν θεωρείτε ότι έχει να κάνει με τρόπο σκέψης...; Με νοοτροπία...;
Δεν βάζω μέσα γνώσεις, δεν βάζω εξυπνάδα.
Αν αυτό το παιδί τεμπέλιασε στο λύκειο, στην Γ' Λυκείου, που είναι μια πολύ σημαντική χρονιά, τι θα το κάνει να αλλάξει νοοτροπία στο πανεπιστήμιο που είναι μπάτε σκύλοι αλέστε....;

θα μου πείτε εκεί θα του αρέσει...Δηλαδή, πριν από 3 μήνες (ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στις πανελλαδικές και στο πρώτο εξάμηνο), δεν του άρεσε τόσο ώστε να παλέψει γι'αυτό...;

Το όνειρο του πανεπιστημίου και της φοιτητικής ζωής που το συνοδεύει είναι ένα ισχυρό κίνητρο ακόμη και για τον πλέον τεμπέλη μαθητή καθώς αποτελεί μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία για οικονομική αφαίμαξη της οικογένειας χωρίς τη γκρίνια των γονέων. Εξάλλου δε θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να περάσουν κάπου.
Οπότε στρώνονται, βγάζουν ένα κάποιο βαθμό, περνάνε κάπου και μετά έχοντας κενά επί κενών δυσκολεύονται απίστευτα να το βγάλουν. Εξ ου οι μέσοι όροι αποφοίτησης τύπου 8- 9 χρόνια καθώς και τα πτυχία τύπου 5- 6. Το δυστύχημα είναι ότι τελικά θα πάρουν το πτυχίο διότι θεωρείται είδος "κοινωνικού αγαθού" και μετά με μηδενικά προσόντα γκρινιάζουν για την ανεργία και τους χαμηλούς μισθούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ γνώρισα πριν λίγες μέρες ένα παιδί που πέρασε στο τμήμα μου με 9.700 μόρια.
Ξέρετε τι έλεγε?
"Εγώ θα παίρνω τα θέματα απο την ΔΑΠ,αν δεν μου τα δίνει η ΠΑΣΠ.Όπως και τις σημειώσεις!" (με χαμόγελο)
"Εγώ θα ασχοληθώ με τις γκόμενες εδώ,και μετά με τις παρατάξεις,δεν συμφωνείς?"
"Ξέρεις τι με έριξε? Έγραψα 1,7 Φυσική , ενώ περίμενα τουλάχιστον 18!Πάντα ήμουν γενικά ένα βήμα μπροστά στην λύση ασκήσεων,χρησιμοποιούσα προχωρημένους τύπους,και μάλλον θεώρησαν ότι δεν είναι επιστημονικά αποδεκτό και μου διέγραψαν όλα τα θέματα.Στα άλλα έγραψα πολύ καλά (16-17)!"

Να πω ότι δεν ήταν αναμενόμενο? Ήταν.
Συμφωνώ με την Θάλεια και με την Ρεβέκκά!

ΔΕΝ μπορεί ενα παιδί που έχει ΟΝΕΙΡΑ,να ΜΗΝ παλέψει γι'αυτά!
Αυτά τα παιδιά ΔΕΝ θα βγάλουν την σχολή και αν καταφέρουν να την βγάλουν,θα είναι με ΣΚΟΝΑΚΙΑ,ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ και ΠΑΣΑΛΕΙΜΑΤΑ!Κάτι το οποίο θα φανεί στην συνέχεια!
Γιατί είναι θέμα ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.

->Και πέρασε 14ος στους 18 πολύτεκνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Στο ελληνικο πανεπιστημιο όπως και να χει (οπως ειναι τωρα η κατασταση που ενδεχεται να αλλαξει) ολοι θα παρουν πτυχιο εστω και στα 8+ χρόνια το μονο που μπορει να τους κανει να μην το παρουν το χαρτι ειναι απλα να τα παρατησουν απο μονοι τους ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top