Μπορεί ένας κακός μαθητής να αντέξει στο πανεπιστήμιο;

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα είναι πως όσοι μπήκαν σε δύσκολες σχολές με υπερβολικά χαμηλές βάσεις δε θα καταφέρουν να τελειώσουν.... :whistle:

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προήλθε από συζήτηση στο thread [2011] Σχολιασμός βάσεων ειδικών κατηγοριών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
το ιδιο πιστευω και γω. τσαμπα η εισαγωγη, στο 90% των περιπτωσεων :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αυτό που με ενοχλεί σε αυτές τις ειδικές κατηγορίες είναι ότι αυτοί που μπήκαν θα την βγάλουν (τουλάχισοτν η πλειοψηφία) ενώ κάποια άλλα παιδιά που ίσως το θέλανε παραπάνω και βρέθηκαν έξω για λίγα μόρια θα πάνε σε μια άλλη σχολή που την είχαν δευτερη επιλογή τους. Αν τα παιδιά του 14 δε μπορουσαν να βγαλουν την σχολή δε θα με πειράζε καθόλου ακόμα και αν μπαίνανε με 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι πως όσοι μπήκαν σε δύσκολες σχολές με υπερβολικά χαμηλές βάσεις δε θα καταφέρουν να τελειώσουν.... :whistle:


Ναι οκ συμφωνώ οτι δεν θα καταφέρουν να τελειώσουν τη σχολή όμως σκέψου και κάποιο παιδί που σκύλιασε να διαβάσει και δεν ανήκει σε καμία από τις ειδικές κατηγορίες και να χάνει για λίγα μόρια τη σχολή που μπορεί να αποτελεί όνειρο ζωής γι' αυτόν.Αυτή η θέση που την πήρε ένας πολύτεκνος που έγραψε κάτω από τη βάση και δεν θα τελειώσει ποτέ τη σχολή θα μπορούσε να δόθει σε αυτό το παιδάκι το οποίο να είχε τα φόντα να την τελειώσει και να γίνει άριστος στο επάγγελμά του.Οπότε από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς πόσο άδικο πρέπει να θεωρείται το υπάρχον σύστημα.Γιατί στην ουσία αδικήθηκαν τα παιδιά που διαβάσανε και δεν ανήκουν σε ειδικές περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αυτό που με ενοχλεί σε αυτές τις ειδικές κατηγορίες είναι ότι αυτοί που μπήκαν θα την βγάλουν (τουλάχισοτν η πλειοψηφία) ενώ κάποια άλλα παιδιά που ίσως το θέλανε παραπάνω και βρέθηκαν έξω για λίγα μόρια θα πάνε σε μια άλλη σχολή που την είχαν δευτερη επιλογή τους. Αν τα παιδιά του 14 δε μπορουσαν να βγαλουν την σχολή δε θα με πειράζε καθόλου ακόμα και αν μπαίνανε με 10.

Φυσικά...Γιατί να σε πειράξει; Ούτε κι εμένα με ενοχλεί ο άλλος που μπήκε με 3 στο Μαθηματικό Αθηνών. Βέβαια κακό του κεφαλιού του που δήλωσε τέτοια σχολή (γιατί ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙ), αλλά ας κλάψουν οι γονείς του γι'αυτόν. Απλά νιώθω αδικία, γι'αυτό που είπες. Παιδιά που χάνουν για λίγα μόρια τη σχολή των ονείρων τους να "συμβιβάζονται" με μία δεύτερη σχολή, και τελικά (ίσως) να μη γίνονται καλοί επαγγελματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φυσικά...Γιατί να σε πειράξει; Ούτε κι εμένα με ενοχλεί ο άλλος που μπήκε με 3 στο Μαθηματικό Αθηνών. Βέβαια κακό του κεφαλιού του που δήλωσε τέτοια σχολή (γιατί ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙ), αλλά ας κλάψουν οι γονείς του γι'αυτόν. Απλά νιώθω αδικία, γι'αυτό που είπες. Παιδιά που χάνουν για λίγα μόρια τη σχολή των ονείρων τους να "συμβιβάζονται" με μία δεύτερη σχολή, και τελικά (ίσως) να μη γίνονται καλοί επαγγελματίες.

Δεν θα την βγάλει? Γελιέσαι. Με μια λακκούβα του συστήματος μπήκε στην σχολή, με μια λακκούβα θα βγει. Τα παραδείγματα πολλά. Ανέφερε ο fockos μερικά.

Ωστόσο και εγώ θεωρώ αδικία να περνάνε κάποια ενώ γράψανε λιγότερο και μάλιστα με διαφορά πάνω των χιλίων μορίων από κάποιους που δεν πέρασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ωστόσο και εγώ θεωρώ αδικία να περνάνε κάποια ενώ γράψανε λιγότερο και μάλιστα με διαφορά πάνω των χιλίων μορίων από κάποιους που δεν πέρασαν.


Μα εδώ μιλάμε για τερατόδεις διαφορές.Αυτός στην Αρχιτεκτονική πέρασε γράφωντας περίπου 8000 μόρια ενώ ένας μαθητής που δεν ανήκει στις ειδικές κατηγορίες έπρεπε να γράψει 20000+ μόρια:mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν θα την βγάλει? Γελιέσαι. Με μια λακκούβα του συστήματος μπήκε στην σχολή, με μια λακκούβα θα βγει. Τα παραδείγματα πολλά. Ανέφερε ο fockos μερικά.

Θέλω να πιστεύω ότι δε συμβαίνουν τέτοια πράγματα. :worry: Διαφορετικά θα αρχίσω να νιώθω λίγο μαλ**κας. Βέβαια και να συμβαίνουν αυτά, ως πότε θα υπάρχουν στη ζωή τους οι εν λόγω "λακκούβες"; Ως πότε θα τους έρχονται όλα βολικά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Φυσικά...Γιατί να σε πειράξει; Ούτε κι εμένα με ενοχλεί ο άλλος που μπήκε με 3 στο Μαθηματικό Αθηνών. Βέβαια κακό του κεφαλιού του που δήλωσε τέτοια σχολή (γιατί ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙ), αλλά ας κλάψουν οι γονείς του γι'αυτόν. Απλά νιώθω αδικία, γι'αυτό που είπες. Παιδιά που χάνουν για λίγα μόρια τη σχολή των ονείρων τους να "συμβιβάζονται" με μία δεύτερη σχολή, και τελικά (ίσως) να μη γίνονται καλοί επαγγελματίες.
Άλλο το διάβασμα του σχολείου και άλλο του πανεπιστημίου.
Οι επιδόσεις/αποδόσεις στο ένα δε λένε τίποτα για το άλλο.

Γνωστός μου πέρασε με 8.000 μόρια σε μια σχολή στην οποία περνάει 7/9 μαθήματα στην εξεταστική και δεν ήταν σχολή των ονείρων του.
Ομοίως μπορεί να γίνει με έναν μαθητή του 19-20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Άλλο το διάβασμα του σχολείου και άλλο του πανεπιστημίου.
Οι επιδόσεις/αποδόσεις στο ένα δε λένε τίποτα για το άλλο.

Γνωστός μου πέρασε με 8.000 μόρια σε μια σχολή στην οποία περνάει 7/9 μαθήματα στην εξεταστική και δεν ήταν σχολή των ονείρων του.
Ομοίως μπορεί να γίνει με έναν μαθητή του 19-20.

Εντάξει δεν είναι όλες οι σχολές το ίδιο. Άλλο διάβασμα απαιτείται στο Παιδαγώγικο και άλλο στο Πολυτεχνείο(που μέχρι πέρυσι-πρόπερσι οι βάσεις τους ήταν όμοιες). Θέλω να πω, πως αν μπήκε σε μία σχολή τύπου Παιδαγωγικού, λογικό να περνάει τα μαθήματα "έτσι" κι ας μην ήταν όνειρό του. Στο Πολυτεχνείο δεν νομίζω να είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Άλλο το διάβασμα του σχολείου και άλλο του πανεπιστημίου.
Οι επιδόσεις/αποδόσεις στο ένα δε λένε τίποτα για το άλλο.

Γνωστός μου πέρασε με 8.000 μόρια σε μια σχολή στην οποία περνάει 7/9 μαθήματα στην εξεταστική και δεν ήταν σχολή των ονείρων του.
Ομοίως μπορεί να γίνει με έναν μαθητή του 19-20.

Ναι αλλά από τη στιγμή που δεν ήταν όνειρό του αμφιβάλεις πως με την πρώτη δυσκολία(όπως π.χ. να μαζευτούν πολλά μαθήματα στο τέλος) υπάρχει περίπτωση να παρατήσει τη σχολή από τη στιγμή που δεν αποτελεί όνειρό του???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βρε μανία με το παιδαγωγικό!
Πάτε να δώσετε το μάθημα που κόβονται τα παιδιά 2-3 φορές!
Η σχολή σαφώς και δεν είναι το παιδαγωγικό, είπα για 8000.
Ναι αλλά από τη στιγμή που δεν ήταν όνειρό του αμφιβάλεις πως με την πρώτη δυσκολία(όπως π.χ. να μαζευτούν πολλά μαθήματα στο τέλος) υπάρχει περίπτωση να παρατήσει τη σχολή από τη στιγμή που δεν αποτελεί όνειρό του???
Δε νομίζω ότι όλοι μας έχουμε μπει στη σχολή των ονείρων μας.
Άλλωστε τι είναι το όνειρο;
Πώς μπορούμε να ξέρουμε ότι μας ταιριάζει αν δεν αφιερώσουμε λίγο χρόνο σε αυτό;
Θέλω να πω, μπορεί τελικά η σχολή ''του μη-ονείρου μας'' να μας καλύπτει και να φανεί ενδιαφέρουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βρε μανία με το παιδαγωγικό!
Πάτε να δώσετε το μάθημα που κόβονται τα παιδιά 2-3 φορές!
Η σχολή σαφώς και δεν είναι το παιδαγωγικό, είπα για 8000.

Να πάω εγώ να δώσω τα μαθήματα που κόβονται αυτοί 2-3 φορές, αλλά να πάνε και αυτοί να γράψουν έστω 1(άσσο) στα μαθήματα που κόβονται οι φοιτητές του Πολυτεχνείου. Νομίζω ότι από άποψη δυσκολίας ΔΕ συγκρίνονται!

Και δεν έχω καμία μανία με το Παιδαγωγικό, μια "θεωρητική" σχολή ανέφερα, που "βρωμάει" ο κόσμος ότι είναι εύκολη.

Και τέλος είπα "τύπου Παιδαγωγικού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι όλες οι σχολές το ίδιο. Άλλο διάβασμα απαιτείται στο Παιδαγώγικο και άλλο στο Πολυτεχνείο(που μέχρι πέρυσι-πρόπερσι οι βάσεις τους ήταν όμοιες). Θέλω να πω, πως αν μπήκε σε μία σχολή τύπου Παιδαγωγικού, λογικό να περνάει τα μαθήματα "έτσι" κι ας μην ήταν όνειρό του. Στο Πολυτεχνείο δεν νομίζω να είναι το ίδιο.

σε λάθος άνθρωπο βρήκες να το πεις αυτό :loltooth:

Και τέλος είπα "τύπου Παιδαγωγικού".

ναι το διόρθωσες τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Παιδία τι λέτε τόση ώρα?? Απορώ δηλαδή. Συμφωνώ απόλυτα με την Θάλεια σε αυτά που λέει. Δεν γίνεται μαθητές που δεν έχουν μάθει να διαβάζουν στο λύκειο να μάθουν ξαφνικά να διαβάσουν στο πανεπιστήμιο. Όσο για το παράδειγμα με τα 8000 μόρια και την επιτυχία στα 7/9 μαθήματα. Σε ποιά σχολή γίνεται αυτό? Αν η σχολή είναι της τάξης των 8000 μορίων ε τότε λογικό είναι ( χωρίς να υποτιμάω τις σχολές αυτές). Αλλά στο παράδειγμα που ένας μαθητής του 7000 μορίων ΜΑΖΙ με το σχέδιο πέρασε Αρχιτεκτονική τότε πιστεύετε ότι έχει πιθανότητες να περάσει την σχολή αυτή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
σε λάθος άνθρωπο βρήκες να το πεις αυτό :loltooth:



ναι το διόρθωσες τώρα :P

Γιατί; :worry:

Την άποψή μου λέω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδία τι λέτε τόση ώρα?? Απορώ δηλαδή. Συμφωνώ απόλυτα με την Θάλεια σε αυτά που λέει. Δεν γίνεται μαθητές που δεν έχουν μάθει να διαβάζουν στο λύκειο να μάθουν ξαφνικά να διαβάσουν στο πανεπιστήμιο. Όσο για το παράδειγμα με τα 8000 μόρια και την επιτυχία στα 7/9 μαθήματα. Σε ποιά σχολή γίνεται αυτό? Αν η σχολή είναι της τάξης των 8000 μορίων ε τότε λογικό είναι ( χωρίς να υποτιμάω τις σχολές αυτές). Αλλά στο παράδειγμα που ένας μαθητής του 7000 μορίων ΜΑΖΙ με το σχέδιο πέρασε Αρχιτεκτονική τότε πιστεύετε ότι έχει πιθανότητες να περάσει την σχολή αυτή?

σε θέμα διαβάσματος γίνεται ναι. Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί ένας κακός μαθητής να πετύχει στη γ λυκείου επειδή άλλαξε μυαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
σε θέμα διαβάσματος γίνεται ναι. Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί ένας κακός μαθητής να πετύχει στη γ λυκείου επειδή άλλαξε μυαλά.

Ένας μαθητής του 10 μπορεί να γράψει 19; Εντάξει παιδιά ίσως ζω σε άλλο σύμπαν, αλλά δε γνωρίζω καμία τέτοια περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδία τι λέτε τόση ώρα?? Απορώ δηλαδή. Συμφωνώ απόλυτα με την Θάλεια σε αυτά που λέει. Δεν γίνεται μαθητές που δεν έχουν μάθει να διαβάζουν στο λύκειο να μάθουν ξαφνικά να διαβάσουν στο πανεπιστήμιο. Όσο για το παράδειγμα με τα 8000 μόρια και την επιτυχία στα 7/9 μαθήματα. Σε ποιά σχολή γίνεται αυτό? Αν η σχολή είναι της τάξης των 8000 μορίων ε τότε λογικό είναι ( χωρίς να υποτιμάω τις σχολές αυτές). Αλλά στο παράδειγμα που ένας μαθητής του 7000 μορίων ΜΑΖΙ με το σχέδιο πέρασε Αρχιτεκτονική τότε πιστεύετε ότι έχει πιθανότητες να περάσει την σχολή αυτή?
Σε ΤΕΙ Μηχανολογίας, κάτι τέτοιο.

Ξανά λέω πως το διάβασμα στο σχολείο δεν έχει σχέση με αυτό της σχολής.
Οι λόγοι;
Πχ στο σχολείο καλείσαι να διαβάσεις όλα τα μαθήματα ενώ στη σχολή εξειδικεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
...ενώ στη σχολή εξειδικεύεσαι.

Ακόμη χειρότερα. :eek: Αν δεν έχεις τις βάσεις, και δεν ξέρεις τα βασικά, ε πως σκατά μπορείς να εμβαθύνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top