4η γλώσσα

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)

Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και έχω σε επίπεδο Γ2 Αγγλικά και Γαλλικά. Πέρυσι άρχισα ιταλικά και σκοπεύω φέτος το Μάιο να πάρω το Β2 και τέλος. :P

Θα ήθελα να μάθω και μία τέταρτη όχι βέβαια μέσα στο λύκειο γιατί ομολογουμένως θα έχω πολύ διάβασμα αλλά αργότερα στο πανεπιστήμιο με την προοπτική να δουλέψω και να μείνω στο εξωτερικό.

Ποια γλώσσα νομίζετε ότι θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος; Ακούω για κινέζικα αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. έπειτα, μου λένε ότι η Γερμανία είναι η δυνατή χώρα όλης της Ευρώπης με βιομηχανία και ασύγκριτη οικονομία. Έπειτα, με προσελκύουν και τα ρώσικα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί αυτής της γλώσσας. Τέλος, νομίζετε ότι αν επιλέξω τα ισπανικά (επειδή με ιταλικά-γαλλικά θα μου φαίνονται εύκολα :worry:) θα έχω ένα γερό χαρτί για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Ξέρω είναι ίσως λίγο νωρίς αλλά θέλω να βάλω από τώρα τους στόχους μου και γιατί όχι να το ψάξω και μέσω e-learning,
Ποια είναι η άποψή σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καταρχήν είναι λίγο νωρίς αλλά καλά κάνεις που έχεις βάλει τους στόχους σου!Επειδή ήδη έχεις φτάσει σε ένα άριστο επίπεδο τα Γαλλικά σου και επειδή ήδη έχεις ξεκινήσει και τα Ιταλικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις Ισπανικά!Για τον λόγο που ανέφερες και μόνη σου ότι τα Γαλλικά-Ιταλικά ταιριάζουν με τα Ισπανικά και επειδή έχω κάνει Ισπανικά ξέρω τι σου λέω!Τα ισπανικά είναι μια πολύ ωραία γλώσσα!Θα την λατρέψεις και δεν θα κουραστείς σχεδόν καθόλου να την μάθεις!
Αυτά απο εμένα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Βασικά έλεγα να αρχίσω φέτος ισπανικά αντί για ιταλικά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει φροντηστήριο στην πόλη μου....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν πειράζει!Ευκαιρία είναι!Είτε Ισπανικά είτε Ιταλικά να ξεικινήσεις το ίδιο πράγμα είναι.Μην στενοχωριέσαι που ξεκίνησες Ιταλικά ή Ισπανικά!Αυτές οι δύο γλώσσες πάνε πακέτο!Μόλις τελειώσω τα Ισπανικά θα ξεκινήσω τα Ιταλικά!Και εσύ μόλις πάρεις τα Ιταλικά σου ξεκίνησε τα Ισπανικά!Αν έχεις όρεξη πάντα!Θα σου αρέσουν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Φυσικά. Μοιάζουν πολύ σαν γλώσσες και γενικά σαν κουλτούρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ σου είπα την γνώμη μου!Τώρα όλα εξαρτώνται απο εσένα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)

Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και έχω σε επίπεδο Γ2 Αγγλικά και Γαλλικά. Πέρυσι άρχισα ιταλικά και σκοπεύω φέτος το Μάιο να πάρω το Β2 και τέλος. :P

Θα ήθελα να μάθω και μία τέταρτη όχι βέβαια μέσα στο λύκειο γιατί ομολογουμένως θα έχω πολύ διάβασμα αλλά αργότερα στο πανεπιστήμιο με την προοπτική να δουλέψω και να μείνω στο εξωτερικό.

Ποια γλώσσα νομίζετε ότι θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος; Ακούω για κινέζικα αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. έπειτα, μου λένε ότι η Γερμανία είναι η δυνατή χώρα όλης της Ευρώπης με βιομηχανία και ασύγκριτη οικονομία. Έπειτα, με προσελκύουν και τα ρώσικα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί αυτής της γλώσσας. Τέλος, νομίζετε ότι αν επιλέξω τα ισπανικά (επειδή με ιταλικά-γαλλικά θα μου φαίνονται εύκολα :worry:) θα έχω ένα γερό χαρτί για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Ξέρω είναι ίσως λίγο νωρίς αλλά θέλω να βάλω από τώρα τους στόχους μου και γιατί όχι να το ψάξω και μέσω e-learning,
Ποια είναι η άποψή σας;
ρωσικα!ειναι η δικια μου αποψη!!!η γνωση μονο λατινογενων η' γερμανογενων γλωσσων ,ειναι μονοπλευρη!!!ενω 1 ακομα γλωσσα οπως η ρωσικη που ειναι και δυνατη απο πολλες αποψεις,ειναι ενα ατου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα αράβικη!Αλλα θα σου συνιστούσα μετά το λύκειο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα αράβικη!Αλλα θα σου συνιστούσα μετά το λύκειο!:)
ναι πολυ χρησιμη γλωσσα και η αραβικη αναλογα με το τι θες να κανεις βεβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ναι πολυ χρησιμη γλωσσα και η αραβικη αναλογα με το τι θες να κανεις βεβαια!

Eίναι περισσότερο για το εμπόριο αλλά λίγη τη γνωρίζουν!Γι'αυτό αν έχεις ένα πτυχιο πιστεύω μπορεί να εκτιμηθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Eίναι περισσότερο για το εμπόριο αλλά λίγη τη γνωρίζουν!Γι'αυτό αν έχεις ένα πτυχιο πιστεύω μπορεί να εκτιμηθεί
σιγουρα!ειναι σπανια γλωσσα για ελληνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
σιγουρα!ειναι σπανια γλωσσα για ελληνες!

Ε + η γραφή είναι λίγο κάπως.Μπορεί + γι'αυτό να μην την προτιμούμε! :)
Κομπλεξικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Ισπανικά και ξερό ψωμι! Μια απ' τις κορυφαιες σε χρήση γλώσσες στον πλανήτη ενώ είναι και πάρα πολυ ενδιαφέρουσα η πλοκή της ;) Θα την αφομοιώσεις κι εύκολα λόγω του ότι έχεις συνηθίσει στις λατινογενείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ισπανικά και ξερό ψωμι! Μια απ' τις κορυφαιες σε χρήση γλώσσες στον πλανήτη ενώ είναι και πάρα πολυ ενδιαφέρουσα η πλοκή της ;) Θα την αφομοιώσεις κι εύκολα λόγω του ότι έχεις συνηθίσει στις λατινογενείς...
κατσε μην τα μπερδευουμε!εγω την ισπανικη παρολο που δεν την μαθαινω,την θεωρω καλη για 3 γλωσσα και οχι για τεταρτη!ειναι οπως ειπες μια απο τις κορυφαιες!

Ε + η γραφή είναι λίγο κάπως.Μπορεί + γι'αυτό να μην την προτιμούμε! :)
Κομπλεξικοί!
ναι ειδικα στα κινεζικα και στα αραβικα, η γραφη ειναι προβλημα!στην ρωσικη ειναι καπως πιο απλα τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
κατσε μην τα μπερδευουμε!εγω την ισπανικη παρολο που δεν την μαθαινω,την θεωρω καλη για 3 γλωσσα και οχι για τεταρτη!ειναι οπως ειπες μια απο τις κορυφαιες!

Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι για 3η,57777 γλώσσα είναι καλή να τη μάθει... Ούτε 3η ούτε 4, κάτι ενδιάμεσο θα 'ταν το καλύτερο... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι για 3η,57777 γλώσσα είναι καλή να τη μάθει... Ούτε 3η ούτε 4, κάτι ενδιάμεσο θα 'ταν το καλύτερο... :whistle:
οχι 3 ακουσε με!!!η πενταδα για μενα ειναι αγγλικα,γαλλικα,ισπανικα,ρωσικα και μετα η 5 μοιραζεται σε αραβικα,κινεζικα,ιαπωνικα,ρωσικα,γερμανικα!σου κανει εντυπωση να φανταστω τα γερμανικα,αλλα δεν την θεωρω την πιο χρησιμη γλωσσα μετα την αγγλικη οπως οι περισσοτεροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Επιμένω την 3,57777 θέση πρέπει να πάρουν τα Ισπανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
οχι 3 ακουσε με!!!η πενταδα για μενα ειναι αγγλικα,γαλλικα,ισπανικα,ρωσικα και μετα η 5 μοιραζεται σε αραβικα,κινεζικα,ιαπωνικα,ρωσικα,γερμανικα!σου κανει εντυπωση να φανταστω τα γερμανικα,αλλα δεν την θεωρω την πιο χρησιμη γλωσσα μετα την αγγλικη οπως οι περισσοτεροι!

Εγώ πάντως τα γερμανικά τα θεωρώ σημαντική γλώσσα λόγω του εμπορίου (όπως + τα αράβικα).

Αντίθετα τα γαλλικά τα θεωρώ περισσότερο λογοτεχνική ή καλλιτεχνική γλώσσα! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Επιμένω την 3,57777 θέση πρέπει να πάρουν τα Ισπανικα.
ε καλα να επιμενεις!τι 3 τι 3,5!το ιδιο ειναι!εσυ μιλας ισπανικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
ε καλα να επιμενεις!τι 3 τι 3,5!το ιδιο ειναι!εσυ μιλας ισπανικα?


Κάτι λιγα... Έχω κάνει 3 χρονάκια... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top