Επιλέγω αγάπη - Tι σημαίνει για σας "αγάπη" ;

vita

Νεοφερμένος

Η vita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:huglove: Η αγάπη κάνει τον κόσμο να κινείται.
Είναι το υλικό που συνδέει και συγκρατεί το σύμπαν.
Αγάπη σημαίνει βαθιά εκτίμηση. Να εκτιμάς βαθύτατα αυτό που είσαι.
Να αποδέχεσαι όλα τα μέρη του εαυτού σου (αδυναμίες, ιδιορρυθμίες, γκάφες, ότι δεν καταφέρνεις πολύ καλά, αλλά και όλα τα προτερήματά σου) χωρίς όρους.
Όποιος αγαπάει τον εαυτό του δεν τον πληγώνει και κατά συνέπεια δεν πληγώνει και τους άλλους.
:kissing: Αν υπήρχε εσωτερική ειρήνη στον καθένα μας δεν θα γίνονταν πόλεμοι, δεν θα υπήρχαν αρρώστιες, ούτε φτώχεια στον κόσμο.
Εσείς τί πιστεύετε?
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ?
Πιστεύετε ότι ο Θεός αγαπάει όλα τα πλάσματά του?
Επίσης, ποιά η γνώμη σας για την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ?
Πιστεύετε ότι η αξία της δύναμής μας βρίσκεται πάντα στην παρούσα στιγμή και ότι, αν αγαπάμε τον εαυτό μας θα κάνουμε πάντα τις σωστές επιλογές και θα παίρνουμε τις σωστές αποφάσεις?
Μπορούμε να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας αν αγαπήσουμε και εμπιστευτούμε περισσότερο τον εαυτό μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
:huglove: Η αγάπη κάνει τον κόσμο να κινείται.
Είναι το υλικό που συνδέει και συγκρατεί το σύμπαν.

Κι εγώ όταν είμαι μέσα στα τρελά τα μέλια, κάτι τέτοια λέω... Μετά σαν έρθουν τα σκούρα "Ποιός; Εγώ να ξαναγαπήσω;" Αυτές οι εκφράσεις είναι τόσο βάσιμες όσο οι υποσχέσεις που θα δώσει κάποιος/α αμέσως μετά το σεξ. Ποίηση δηλαδή λόγω ευφορίας (ή δυσφορίας στα σκούρα).

Επειδή λοιπόν είμαι τρίτος παρατηρητής (ούτε στα μέλια βρίσκομαι, ούτε στα σκούρα) έχω να πω ότι αν μπορούσα να δώσω συγκεκριμένη υπόσταση στην αγάπη, δε θα ήμουν εδώ αλλά στους καλύτερους εκδοτικούς οίκους να πλασάρω το υποτιθέμενο βιβλίο μου "Αγάπη εστί...".

Η αγάπη θα μπορούσε να παρομοιαστεί με τη ρίζα μιας εξίσωσης που αποτελείται από πάρα πολλούς αγνώστους. Όταν την κοιτάς σα χάνος, δε μπορείς να βρείς τη ρίζα. Όταν την μισο-λύνεις, πάλι δε θα βρείς τη ρίζα. Όταν έχεις την αυταπάτη ότι τη λύνεις, πάλι δε θα βρείς τη ρίζα (όχι τη σωστή τουλάχιστον). Όταν εκνευρίζεσαι/απογοητεύεσαι και απομακρύνεις την εξίσωση, πάλι δε θα βρείς τη ρίζα.

Όταν αποκρυπτογραφηθούν -από διάφορες αιτίες- όλοι οι παράγοντες και βάλει κανείς και το μυαλό του να δουλέψει -γιατί θέλει να έχει κανείς μυαλό και όχι χταπόδι κρασάτο στο κεφάλι μέσα-, τότε θα έχει βρεί την αγάπη. Όπως κάθε εξίσωση όμως, έτσι κι αυτή αφού και αν λυθεί θα πρέπει να επιβεβαιωθεί, γιατί και πάλι μπορεί να πέφτουμε σε αυταπάτη.

Καλά ως εδώ;:)

Αγάπη σημαίνει βαθιά εκτίμηση. Να εκτιμάς βαθύτατα αυτό που είσαι.
Να αποδέχεσαι όλα τα μέρη του εαυτού σου (αδυναμίες, ιδιορρυθμίες, γκάφες, ότι δεν καταφέρνεις πολύ καλά, αλλά και όλα τα προτερήματά σου) χωρίς όρους.

Αυτό που λες είναι η αυτοεκτίμηση.

Όποιος αγαπάει τον εαυτό του δεν τον πληγώνει και κατά συνέπεια δεν πληγώνει και τους άλλους.

Το πρώτο σκέλος ισχύει σίγουρα εκτός κι αν έχεις πέσει σε ηλίθιο που ναι μεν αγαπάει τον εαυτό του αλλά δεν μπορεί να αποφεύγει από το να τον πληγώνει. Το δεύτερο σκέλος έχει τόση σχέση με το πρώτο, όση έχω εγώ με το σκύλο τον Αζόρ της κυρίας Ευθαλίας στον 4ο όροφο. Καμία δηλαδή!

Η λέξη "εγωιστές" σου λέει τίποτα; Ξυπνάνε το πρωί, φέρονται στον εαυτό τους λες και είναι το τελειότερο δημιούργημα των θεών στον κόσμο, βγαίνουν έξω μετά και κάνουν τη ζωή μαρτύριο στους άλλους και μετά γυρίζουν σπίτι και χαϊδεύονται με τα παπάκια και τους αφρούς στη μπανιέρα τους, γιατί κάπως πρέπει να ξεπλύνουν από πάνω τους την βρώμα από την επαφή με μίζερα/μολυσμένα όντα.

:kissing: Αν υπήρχε εσωτερική ειρήνη στον καθένα μας δεν θα γίνονταν πόλεμοι, δεν θα υπήρχαν αρρώστιες, ούτε φτώχεια στον κόσμο.

Ξέρεις κάτι; Δεν υπάρχει κανένας εσωτερικός πόλεμος μέσα μας! Απλά διλλήματα υπάρχουν που εξανεμίζονται με το άλλοτε προνόμιο και άλλοτε δικαίωμα της επιλογής. Απλά όσο πιό αδύναμος είναι κανείς, τόσο πιό πολύ πόλεμο νιώθει μέσα του.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου τώρα, μόνος πόλεμος που έχω εγώ μέσα μου αυτή τη στιγμή είναι του ενός τοιχώματος του στομάχου με το άλλο διότι δεν έχω φάει τίποτα και συσπάται άδικα το κακόμοιρο και φωνάζει "ζώον, βάλε μου να φάω" (το κόμα είναι προαιρετικό γιατί το στομάχι λέει και εμένα ζώον αλλά και θέλει να φάει ζώον για να χορτάσει). :clapup:

Επιπλέον, για την ειρήνη, φτώχεια κλπ. στον κόσμο δε χρειάζεται εσωτερική ειρήνη για να διορθωθούν. Χρειάζονται κοινή λογική και επαφή με το αντικείμενο των οικονομικών, όσοι πιστεύουν ότι χρειάζεται μόνο εσωτερική ειρήνη για να διορθωθούν. Λυπάμαι που γκρεμίζω το Jenga αλλά για κάθετι που περιέγραψες, από πίσω υπάρχει ένα οικονομικό/στρατιωτικό σχέδιο ή ο συνδιασμός αυτών και όχι ο κακός ο γείτονας που πήγε έφεδρος στη Ναμίμπια σαν ειρηνευτικό σώμα.

Εσείς τί πιστεύετε?
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ?

Στην είπα πιό πάνω! Γιατί επιμένεις τώρα, μου λες ε;:clapup: Πέραν αυτού, μη γράφεις κεφαλαία, διότι οι συνομιλητές σου θα νομίσουμε ότι φωνάζεις.

Πιστεύετε ότι ο Θεός αγαπάει όλα τα πλάσματά του?
Επίσης, ποιά η γνώμη σας για την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ?
Πιστεύετε ότι η αξία της δύναμής μας βρίσκεται πάντα στην παρούσα στιγμή και ότι, αν αγαπάμε τον εαυτό μας θα κάνουμε πάντα τις σωστές επιλογές και θα παίρνουμε τις σωστές αποφάσεις?
Μπορούμε να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας αν αγαπήσουμε και εμπιστευτούμε περισσότερο τον εαυτό μας?

Άσε Δημιουργό και θεούς στην άκρη. Εγώ όλα αυτά τα έχω στην σκέψη μου και τους αντιλαμβάνομαι-εξυμνώ ή όπως σου αρέσει πές το, όπως και όποτε θέλω. Το αν με αγαπούν θεϊκές οντότητες, πρόβλημά τους, δε θα τους ρίξω χυλόπιτα πάντως αν όντως το κάνουν γιατί πάντα είναι ωραίο να σε αγαπούν. Μέχρι και το κατοικίδιό σου αν σε αγαπάει, νιώθεις υπέροχα!

Διαφωνείς;:clapup:

Όσο για ποιότητα, δύναμη, επιλογές... μην το τρέχεις πολύ. Αν στροφάρει ο εγκέφαλος, όλα θα πάνε καλά. Αν δεν στροφάρει ο εγκέφαλος, τότε κλάφτα Αγλαϊα, τα μενεξεδιά σου ρούχα στο μαβί δειλινό του Αυγούστου. :clapup:

Πάντα φιλικά και καλώς όρισες κοπελιά!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
:huglove: Η αγάπη κάνει τον κόσμο να κινείται.

Έγω πάλι που αυτήν την στιγμή είμαι στα σκούρα(ούτε καν χρωματιστά, κατάμαυρα) γιατί εξακολουθώ να το πιστεύω;
Κι όχι δεν είμαι αθεράπευτα ρομαντική, δεν είμαι καν ρομαντική.
Όμως πιστεύω πως η αγάπη, όχι μόνο η ερωτική η αγάπη σε όλες της τις μορφές, μπορει να κινήσει και βουνά.
Αυτό ακριβώς για μενα είναι η κινητήρια ενέργεια που μας δίνει την δύναμη να ανταπεξέλθουμε σε όλες τις δυσκολίες.
Τι θα μας δώσει πιο πολύ κουράγιο σε μια δύσκολη στιγμή απο την συμπαράσταση ενός ατόμου που αγαπάμε;
Τι μπορει μετά απο μια δύσκολη μέρα να αναφωνήσουμε άξιζε;

Κι ας έχω απογοητευτεί αυτές τις μέρες απο την ερωτική τουλάχιστον αγάπη.Αυτό δεν θα με κάνει να αμφισβητώ την ύπαρξη της.
Όποιος καταφέρει να με κάνει να σκεφτώ έτσι θα έχει κλέψει ένα κομμάτι του εαυτού μου.
Αλλά δεν νομίζω να μου συμβεί αυτό γιατί όπως λέει και η φίλη μου(προχθές πίναμε καφέ:P ) η Αρίθα
I have so much love to give

....ακόμη κι αν μου την επιστρέφουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
Έγω πάλι που αυτήν την στιγμή είμαι στα σκούρα(ούτε καν χρωματιστά, κατάμαυρα) γιατί εξακολουθώ να το πιστεύω;
Κι όχι δεν είμαι αθεράπευτα ρομαντική, δεν είμαι καν ρομαντική.
Όμως πιστεύω πως η αγάπη, όχι μόνο η ερωτική η αγάπη σε όλες της τις μορφές, μπορει να κινήσει και βουνά.
Αυτό ακριβώς για μενα είναι η κινητήρια ενέργεια που μας δίνει την δύναμη να ανταπεξέλθουμε σε όλες τις δυσκολίες.
Τι θα μας δώσει πιο πολύ κουράγιο σε μια δύσκολη στιγμή απο την συμπαράσταση ενός ατόμου που αγαπάμε;
Τι μπορει μετά απο μια δύσκολη μέρα να αναφωνήσουμε άξιζε;

Κι ας έχω απογοητευτεί αυτές τις μέρες απο την ερωτική τουλάχιστον αγάπη.Αυτό δεν θα με κάνει να αμφισβητώ την ύπαρξη της.
Όποιος καταφέρει να με κάνει να σκεφτώ έτσι θα έχει κλέψει ένα κομμάτι του εαυτού μου.
Αλλά δεν νομίζω να μου συμβεί αυτό γιατί όπως λέει και η φίλη μου(προχθές πίναμε καφέ:P ) η Αρίθα
I have so much love to give

....ακόμη κι αν μου την επιστρέφουν

Είδες που είσαι σε φάση δυσφορίας και αρχίζεις τα ποιητικά κι εσύ; Σα τη θεολόγο μου στο Γυμνάσιο... "Ο Θεος είναι η αγάπη, ο Θεος είναι ο ποιμήν, ο Θεος είναι η ουσία, ο Θεος είναι ο Μπαρμπαρόσα"... Τι λέ ρε μπάρμπα;;;:clapup:

Όταν ο Μάρκος κατεβαίνει για να βρεί την κοπέλα του στο νησί 500χμ μακριά, δεν είναι η αγάπη που κινεί βουνά. Είναι ο Μάρκος που είναι καψουρεμένος με το γυναικάκι και αγοράζει εισητήρια με το πτηνό για να είναι εκεί σε μισή ώρα, κι ας μην έχει λεφτά για καφέ την επαύριον...

Σα να μου λες ότι "Ο μπάφος μίλαγε χτές". Τι λε ρε μπάρμπα;;;:clapup: Αν εσύ μαστουρώσεις με μπάφο και αρχίσεις και μου λες για τα εμπριμέ εσώρουχα του Νεύτωνα, ο μπάφος μίλαγε, ή εσύ που ήσουν κομμάτια από τη μαστούρα; Ο μπάφος χόρτο είναι και χόρτο θα μείνει.

Έτσι και η αγάπη, συναίσθημα είναι και ούτε κι εγω αρνούμαι την ύπαρξή της, αλλά τα βουνά τα κινεί αυτός που είναι υπό την επίρροιά της...κι αν θέλει τα κινεί. Μπορεί και να σου φορέσει κέρατο με τον κουμπάρο, ακριβώς επειδή σε αγαπάει ή να σου πεί "σε χωρίζω γιατί σε αγαπάω κι όσο μένω δίπλα σου σε ζημιώνω". Λοιπόν, το μυαλό λειτουργεί ακόμα και τότε, ακόμα και βλακωδώς. Μη μου λέτε λοιπόν ποιήματα και ζουζουνίσματα και χαρχαλίσματα γιατί θα αρχίσω να κοπανάω το πισί μέχρι να φωνάξει "ρε φιλαράκι έχεις κανένα κατοστάρικο να σε παίξω Pacman;".:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχεις καταλάβει τίποτα απο ό,τι γράφω:)
(κι αυτό με τα ποίηματα ανέκαθεν το είχα σε όλες μου τις εκφάνσεις)

Θα σου δώσω ένα πιο ρεαλιστικό παράδειγμα του τι εννοώ κινεί βουνά,μας δίνει δύναμη και όλα όσα γράφω.
Σημειωτέον πως όλα μου τα μνμ αναφέρονται σε όλες τις μορφές αγάπης.

Πριν 4 χρόνια που ήμουν τραγικά στριμωγμένη οικονομικά ο μικρότερος αδερφός μου αποφάσισε να παρακολουθήσει μια ιδιωτική σχολή.Οι γονείς μας που δεν συμφώνησαν με την επιλογή του αρνήθηκαν να τον στηρίξουν οικονομικά.Εγώ έχοντας περασει τον κόλαφο του να κατακρίνουν τις επιλογές μου αποφάσισα να του πληρώνω την σχολή.
Έπιασα λοιπόν και απογευματινή δουλειά και επι 2 χρόνια έτρεχα απο την μια δουλειά στην άλλη,μην έχοντας χρόνο να ξεκουραστώ ή να διασκεδάσω.
Και φυσικά παρά την δεύτερη δουλειά τα οικονομικά μου(γιατί ζούσα και μόνη οπότε συντηρούσα κι ένα σπίτι) ήταν άθλια σε σημείο να έπρεπε να το σκεφτώ ακόμη και για να παραγγείλω πίτσα.
Η κούραση και η λιτότητα με έκαναν αρκετές φορες να σκεφτώ να τα παρατήσω.
Δεν τα παράτησα.Όταν ο αδερφος μου τελειωσε και βγήκαμε να το γιορτάσουμε με αγκάλιασε και μου είπε σε ευχαριστώ δεν θα το ξεχάσω ποτέ.
Κι εγώ τότε σκέφτηκα πως ό,τι και να τράβηξα άξιζε.

Τώρα λοιπόν που μπορείς να δεις με την δική μου οπτική τι εννοώ λέγοντας η αγάπη κινεί βουνά ξαναδιάβασε σε παρακαλώ το μνμ μου για να δεις πως δεν έχει ούτε ζουζουνισματα ούτε χαρχαλίματα και δεν μιλάει για κανένα Μάρκο :)

Ειλικρίνα διάλεξα αυτό το παράδειγμα γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς θα σε κάνω να δεις (αν μπορείς)τι εννοώ γράφοντας "η αγάπη είναι κινητήρια δύναμη σε όλες τις δυσκολίες"
Γιατί για μένα δυσκολία δεν είναι ο άλλος να είναι 500ή 600 χλμ μακρυά και εσύ να πας να τον δεις, αυτό είναι επιλογή δεν ειναι δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
Καλά ρε κλέφτρα, θα μου αποψιλώσεις όλο το είναι μου απογευματιάτικα;:clapup: Τι στον μπάρμπα έλεγα πιό πάνω ωρέ; Στο παράδειγμά σου γίνεται ακριβώς αυτό που λέω. Εσύ κίνησες βουνά για τον αδερφό σου, επειδή βρισκόσουν υπό την επίρροια της αγάπης για εκείνον, και όχι η ίδια η αγάπη. Δεν πετάχτηκε η αγάπη έξω να κάνει τη σερβιτόρα ή την ταξιτζού για να τα σκάει στο αδερφάκι σου. Εσύ την έπιασες τη δουλειά.;)

Σκέψου το λίγο ρε μανάρι, μη μου σπας τις πρωτεϊνες και τα διοξείδια απογευματιάτικα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Α εσύ θες να με τρελάνεις:P

Η κινητήρια ενέργεια που μας δίνει την δύναμη να τα κανουμε(εμείς τα κάνουμε) όλα αυτα έγραψα ότι είναι.

Απο το πρώτο μνμ το ίδιο γράφω κι εσύ εξακολουθείς να το παραφράζεις:confused:

Μόνος σου σπας τις πρωτεινες και τα διοξείδια σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
Νιανιά λοιπόν:

Η κλέφτρα δουλεύει δύο δουλειές για να πληρώσει τη σχολή του klefth (αδερφός σου, ας τον πούμε έτσι).

Ποιός δουλεύει; Η Κλέφτρα --- Υποκείμενο
Γιατί δουλεύει; Για να πληρώσει τη σχολή του Κλέφτη --- Αιτία
Πως μπορεί και δουλεύει; Γιατί έφαγε γίγαντες --- Κινητήρια δύναμη.
Τι ήταν αυτό που επηρρέασε εκείνη και όχι τον Σούλη Κουκλεντέ, να δουλέψει για τον Κλέφτη; Η αγάπη --- Επιρροή

Εντάξει τώρα;;; :smiley-pou-xouftwnei-thn-kleftra: Λέγε!!! Εντάξει;;;:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όχι δεν θα συμφωνήσουμε ακόμα κι αν φτιάξεις σμαιλ που να με απειλεί με περίστροφο:P

Η αγάπη δεν είναι η επιρροή, η κινητήρια δύναμη είναι.

Αυτό πιστεύω και δεν είμαι διαλλακτική πάνω στην συγκεκριμένη (εντελως υποκειμενική) μου άποψη.
Εσύ πιστεύεις κατι άλλο.Οκ.
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη ο ένας στον άλλον ειναι προφανές.
Θα καταφέρουμε μόνο να ανταλλάξουμε ένα σωρό ανούσια μνμ χωρίς ποτε να καταλήξουμε σε ένα κοινά αποδεκτό συμπέρασμα.
Κι ο λόγος είναι απλός:
Σε αυτήν την ερώτηση δεν υπάρχει γενικά αποδεκτή αντικειμενική απάντηση.
Μόνο υποκειμενικές απόψεις.
Για να μην μονοπωλούμε λοιπόν το ποστ, εγώ σταματώ εδώ υποστηρίζοντας λέξη προς λέξη όσα έγραψα στο πρώτο μου μνμ.
Θα σε συναντήσω για μελλοντικές εξίσου ενδιαφέρουσες ανταλλαγές απόψεων σε άλλα θέματα του φόρουμ που θα χρήζουν αμφισβήτησης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
Όχι δεν θα συμφωνήσουμε ακόμα κι αν φτιάξεις σμαιλ που να με απειλεί με περίστροφο:P

Η αγάπη δεν είναι η επιρροή, η κινητήρια δύναμη είναι.

Αυτό πιστεύω και δεν είμαι διαλλακτική πάνω στην συγκεκριμένη (εντελως υποκειμενική) μου άποψη.
Εσύ πιστεύεις κατι άλλο.Οκ.
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη ο ένας στον άλλον ειναι προφανές.
Θα καταφέρουμε μόνο να ανταλλάξουμε ένα σωρό ανούσια μνμ χωρίς ποτε να καταλήξουμε σε ένα κοινά αποδεκτό συμπέρασμα.
Κι ο λόγος είναι απλός:
Σε αυτήν την ερώτηση δεν υπάρχει γενικά αποδεκτή αντικειμενική απάντηση.
Μόνο υποκειμενικές απόψεις.
Για να μην μονοπωλούμε λοιπόν το ποστ, εγώ σταματώ εδώ υποστηρίζοντας λέξη προς λέξη όσα έγραψα στο πρώτο μου μνμ.
Θα σε συναντήσω για μελλοντικές εξίσου ενδιαφέρουσες ανταλλαγές απόψεων σε άλλα θέματα του φόρουμ που θα χρήζουν αμφισβήτησης:)


Λάθος κι εδώ! Ο λόγος είναι ότι με τις διαφωνίες φτάσαμε στο εξής καταχρηστικό σημείο που χαρακτήριζε τα δύο φύλα ανέκαθεν: Εγώ μιλάω με τη λογική κι εσύ μιλάς με το συναίσθημα. :)

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό, έτσι;
.
.
.
.
.
.
.
.
Αν ήμασταν ζευγάρι θα κάναμε καταπληκτικό σεξ.;) (Έχει επιστημονική βάση αυτό που λέω αν και ως επι το πλείστον* το λέω χάριν σάτιρας στη διαφωνία μας.):)


Πέραν αυτού, μου μιλάς πολύ όμορφα και ομοίως θα απαντήσω κι εγώ, λέγοντάς σου ότι θα χαρώ πολύ κι εγώ να ανταλλάξουμε και πάλι απόψεις σε άλλο θέμα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Να λοιπόν ένα Θέμα που απο την συζήτηση αναπτύχθηκε αγάπη, σαν ερωτική έλξη, σαν κάλεσμα, σαν καλή διάθεση, σαν επικοινωνία με καλές προθέσεις, σαν διαπίστωση ομοιοτήτων μάλλον παρά διαφορών.. τέλος πάντων κάτι σαν γάμος...

Αλλά για το θέμα Τι σημαίνει για μένα αγάπη, μετά από τόσα χρόνια ακόμα τρέχω στο λεξικό για να την ερμηνεύσω...
Αγάπη λέει είναι 1 στοργή, αφοσίωση σε κάτι,
2 έρωτας, πόθος...
βρίσκω ενδιαφέρον ότι τα διαχωρίζει σε 1 και 2 σαν χωριστα συναισθηματα και νοήματα, το 2 να ειναι πιο συμφεροντολογικό και κτητικό και με ικανότητα να βλάψει και με ικανότητα να πολλαπλασιάσει την ύλη, και το 1 περιγράφει μια ανιδιοτελέστερη εκδοχή προσφοράς προς τρίτους...

Όταν 'αγαπώ τον εαυτό μου' του είμαι στοργικός και αφοσιωμένος ξεχωρίζοντας τον εαυτό μου από αυτόν που προσφέρει την αγάπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Επίσης κάνοντας λίγο αναζήτηση στην WIKI έμεινα έκπληκτος από το πλήθος των νοημάτων της λέξης αγάπη κατά τους αρχαίους και τα 6 στυλ αγαπης που περιγράφει,
τον Έρωτα, το Παιχνίδισμα-κατάκτηση, την Στοργή, την Αγάπη Πράγμα, την αγάπη Μανία, και την θρησκευτική και μητρική Αγάπη...
αλλιώς αγάπη θεωρείται το συναίσθημα μεταξύ μελών της ιδίας οικογένειας μόνο

συστήνω μια αναζήτηση στη λέξη Love

Να πω και ότι για μένα η αγάπη του πλανήτη προς τα πλάσματα που φέρει επάνω του σημαίνει "σου δίνω χώμα να πατήσεις, τροφή να ζήσεις και σε αφήνω ελεύθερο να κάνεις αυτό που θέλεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
:huglove: Η αγάπη κάνει τον κόσμο να κινείται.


Η αγάπη έλκει, ή αγάπη απωθεί κιόλας;

Είναι το υλικό που συνδέει και συγκρατεί το σύμπαν.

Είναι το υλικό που κρατάει τις αποστάσεις; Υπάρχει και κάτι άλλο που δρα αντίθετα;

Αγάπη σημαίνει βαθιά εκτίμηση. Να εκτιμάς βαθύτατα αυτό που είσαι.
Να αποδέχεσαι όλα τα μέρη του εαυτού σου (αδυναμίες, ιδιορρυθμίες, γκάφες, ότι δεν καταφέρνεις πολύ καλά, αλλά και όλα τα προτερήματά σου) χωρίς όρους.

Το μόνο μου πρόβλημα είναι το επίπεδο του γνώθι σ'αυτόν και η αξία της αυτοπειθαρχίας ποιά είναι τότε

Όποιος αγαπάει τον εαυτό του δεν τον πληγώνει και κατά συνέπεια δεν πληγώνει και τους άλλους.

Πόσο θάθελα να ήταν έτσι... τι μπορεί να κάνει κανείς ασυναίσθητα είναι ασύλληπτο και δεν το παιρνουμε καν είδηση

:kissing: Αν υπήρχε εσωτερική ειρήνη στον καθένα μας δεν θα γίνονταν πόλεμοι, δεν θα υπήρχαν αρρώστιες, ούτε φτώχεια στον κόσμο.
Εσείς τί πιστεύετε?

Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν το σηκώνει η ίδια η φύση του πλανήτη μας που είναι πολύ βίαια και Πόλεμος Πατήρ Πάντων... Η εσωτερική ειρήνη είναι μια κατάσταση αυτοπειθαρχίας που παραμερίζεις τις αδυναμίες σου και επιβάλεσαι στον εαυτό σου να παραμερίσει και μεθοδικά αγνοήσει ό,τι τον παρασύρει μακριά από την ειρήνη του. Λογικοποιούμε εξηγήσεις για όλα τα στραβά, παραβλέπουμε μεθοδικά πάρα πολλά, κοιμίζουμε την κρίση μας, τη φαντασία και την σκέψη που βγάζει συμπεράσματα και μέσα στη μάχη που συμβαίνει γύρω μας παραμένουμε αμέτοχοι, απαθείς με ελεγχόμενες εξάρσεις εμπάθειας μεταξύ των ομοίων μας. Πράγματι η εσωτερική ειρήνη είναι μια κατάσταση εκφυλισμού του ανθρώπινου γονιδιου ή μπορεί να καταλήξει σε αυτή.

"Άνθρωπος ημαρμένος εστί στασιάζειν" ο άνθρωπος επέλεξε ελεύθερα από την πίτα των ιδιοτήτων, όταν γινόταν η μοιρασιά ανάμεσα σε όλα τα πλάσματα, την ιδιότητα να κάνει εξεγέρσεις... χρυσό χαλί να του στρώσεις θα εξεγερθεί ζητώντας πλατινένιο
Είναι η ταλαιπωρία και η κακοπέραση που οδηγεί στην ανησυχία και την αναζήτηση και την ανακάλυψη. Ο Πόλεμος οδήγησε στο διάστημα και στην ιατρική του σήμερα...

Λυπάμαι που είναι έτσι, αλλά η εσωτερική ειρήνη της κίτρινης φυλής και των ινδιών είναι σαφές που θα οδηγούσαν την ανθρωπότητα. Η επιστήμη ο σκεπτόμενος νους και η τεχνολογία που επιτρέπει αυτή τη συζήτηση είναι αποτέλεσμα εσωτερικής μάχης της ανθρωπότητας συνεχούς

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ?
Πιστεύετε ότι ο Θεός αγαπάει όλα τα πλάσματά του?

Νομίζω η έννοια ότι ο Θεός αγαπά καν είναι μόνο Χριστιανική και μάλιστα δυτική. Όλους κάτω από το δάκτυλό του μας έχει και τον Παρακαλάμε ελεημοσύνη και το έλεός του...

Επίσης, ποιά η γνώμη σας για την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ?
Πιστεύετε ότι η αξία της δύναμής μας βρίσκεται πάντα στην παρούσα στιγμή και ότι, αν αγαπάμε τον εαυτό μας θα κάνουμε πάντα τις σωστές επιλογές και θα παίρνουμε τις σωστές αποφάσεις?
Μπορούμε να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας αν αγαπήσουμε και εμπιστευτούμε περισσότερο τον εαυτό μας?

Πράγματι μια αγάπη που αποσκοπει στη βελτίωση της ποιότητας ζωής χρειάζεται πολύ δύναμη για να φέρει εις πέρας τις οικονομικές υποχρεώσεις... Σας εύχομαι καλή επιτυχία στην επιχείρησή σας της αγάπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ΕΠΙΛΕΓΩ ΑΓΑΠΗ -Τί σημαίνει για σας "αγάπη"?

Αυτό που δεν μπορείς να εξηγήσεις με λέξεις / να περιγράψεις με λόγια.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Για μένα, Αγάπη είναι το συναίσθημα που με κάνει ΠΡΟΘΥΜΗ να προσπαθήσω πέρα των ορίων και των δυνάμεών μου, είτε το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου αφορά τον ίδιο μου τον εαυτό, είτε κάποιο τρίτο πρόσωπο.

Για μένα, Αγάπη είναι το συναίσθημα που με κάνει να βάζω το ΕΓΩ μου σε δεύτερη και τρίτη μοίρα προκειμένου να δημιουργήσω ένα χαμόγελο ευχαρίστησης στο άτομο που μου προκαλεί το συναίσθημα της αγάπης.

Για μένα, Αγάπη είναι το συναίσθημα που κάνει τη ψυχή μου να πλημμυρίζει από ζεστασιά μόνο με μια ματιά, ένα άγγιγμα, ένα χάδι απ'τα άτομα που αγαπώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avantis

Νεοφερμένος

Η avantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γιατ΄η ψυχη μου μολεγε συχνα στο στηθος μεσα:
Στον κοσμο την αγαπη σου παρα πολυ η βανης,
Και τ`αστρα μ`ολο τους το φως κοιτουν μ`ερωτεμενα,
Και ροδο μεσα μου πολυ,κρινος πολυς,ανθιζει.

Ποημα αγνωστου ποιητου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
διάβασα λίγο τα πόστς σε αυτό το τόπικ και όλοι λένε:
τον αγαπώ γιατί με κάνει να γελάω..
την αγαπώ γιατί με κάνει να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος
τον αγαπώ γιατί μου κάνει το ένα μου κάνει το άλλο μπλα μπλα κτλ..


Και έρχομαι εγώ να κάνω μία ερώτηση!

Αγαπάμε τους άλλους για το συμφέρον μας; δλδ επειδή ικανοποιούν τις δικές μας ανάγκες; δεν υπάρχει μια λιγότερο εγωιστική απάντηση;
μου φαίνεται πολύ περίεργο..


δε μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση που θέτει αυτό το τόπικ.. δε ξέρω γιατί :(

πριν λίγες μέρες με ρώτησε κάποιος: Μαγαπάς; και λέω ναι.. και μου λέει γιατί μαγαπάς; και δεν ήξερα τι να απαντήσω.. θεώρησα πως ότι και να έλεγα θα ήταν μικρό και χαζό... τίποτα ουσιαστικό...


:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όλες οι σχέσεις Νιντζάκι μου είναι δούναι και λαβείν, εκτός κι αν μιλάμε για την σχέση που έχεις με το παιδί σου. Κάτι δίνεις, κάτι παίρνεις - δεν είναι κακό αυτό, ούτε εγωιστικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
οκ συμφωνώ απλά εγώ έδωσα μια πολύ πρόχειρη απάντηση του στυλ: επειδή περνάω τέλεια μαζί σου και μου λέει... "δλδ μαγαπάς γιατί περνάς εσύ καλά;"

και τότε άνοιξε η γή και με κατάπιε
και του λέω...: έλεος ένα παράδειγμα σου είπα..


τέσπα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ερμηνεύσεις το τι είναι αγάπη
εγώ πιστεύω και νοιώθω οτι δε χρειάζεται να δώσω εξηγήσεις σε κανέναν

αν με ξαναρωτήσει κανείς κάτι τέτοιο θα πώ : Σαγαπώ γιατί έτσι γουστάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top