Μέχρι πόσα μόρια μπορεί να ανέβει μια σχολή;

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, είμαι μαθήτρια Γ Λυκείου, θεωρητικής κατεύθυνσης και φέτος δίνω πανελλήνιες. Γενικά είμαι πολύ αγχώδης τύπος (τόσο πολύ που το θέμα είναι και ψυχοσωματικό πλέον) και παρόλο που η σχολή μου (Μεταφραστών και Διερμηνέων) έχει ήδη πολύ χαμηλές βάσεις συν το μπόνους από τα ειδικά μαθήματα, εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω γιατί μου έχει μπει η ιδέα ότι φέτος οι βάσεις θα ανέβουν πολύ. Γενικά θα έπρεπε να με καθησυχάζει το γεγονός ότι δεν έχει και μεγάλη ζήτηση αλλά η απαισιοδοξία υπερισχύει της λογικής μου.

Τα μόρια είναι 15.771 στα 24.000 βέβαια ... Πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να ανέβει (δεδομένου ότι είναι και στην Κέρκυρα) και πόσο πιστεύετε ότι πρέπει να γράψω για να είμαι 100% σίγουρη ότι πέρασα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μέχρι να βγουν οι βάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και άντε πες κάποιος ξέρει πόσο θα ανεβεί(αν ανεβεί) και σου λέει θα πάει στα 20Κ.
Αλλάζει κάτι; Αν αυτό είναι που (νομίζεις ότι) θες, δεν θα το παλέψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, είμαι μαθήτρια Γ Λυκείου, θεωρητικής κατεύθυνσης και φέτος δίνω πανελλήνιες. Γενικά είμαι πολύ αγχώδης τύπος (τόσο πολύ που το θέμα είναι και ψυχοσωματικό πλέον) και παρόλο που η σχολή μου (Μεταφραστών και Διερμηνέων) έχει ήδη πολύ χαμηλές βάσεις συν το μπόνους από τα ειδικά μαθήματα, εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω γιατί μου έχει μπει η ιδέα ότι φέτος οι βάσεις θα ανέβουν πολύ. Γενικά θα έπρεπε να με καθησυχάζει το γεγονός ότι δεν έχει και μεγάλη ζήτηση αλλά η απαισιοδοξία υπερισχύει της λογικής μου.

Τα μόρια είναι 15.771 στα 24.000 βέβαια ... Πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να ανέβει (δεδομένου ότι είναι και στην Κέρκυρα) και πόσο πιστεύετε ότι πρέπει να γράψω για να είμαι 100% σίγουρη ότι πέρασα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μέχρι να βγουν οι βάσεις

Mη μπαίνεις σε αυτό το τριπάκι...μην αφήνεις το μυαλό σου να μπαίνει σε τέτοια, περίεργα μονοπάτια και αν θες τη συμβουλή μου, βγάλε τελείως βάσεις και βαθμούς από το μυαλό σου. Να προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο που μπορείς, χωρίς να κοιτάς βαθμούς και βάσεις! Φτάνεις ως το 16? Πάλεψε για το 17! Φτάνεις ως 14? Πάλεψε για το 15!
Καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά το ξέρεις κι η ίδια, δε βγάζει πουθενά! Προσπάθησε να ''βάλεις στο mute'' όλες τις σκέψεις που σε αγχώνουν και επικεντρώσου σε διάβασμα όχι απαραίτητα πολύωρο, αλλά παραγωγικό. Και άφησε τους βαθμούς και τις βάσεις, μπιλίβ μι, έχεις χρόνο να αγχωθείς για αυτά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Οι βάσεις στο ΤΞΓΜΔ έπεσαν όταν έσκασε η κρίση κι όταν σχεδόν διπλασιάστηκε ο αριθμός των εισακτέων στο τμήμα, επειδή έκλεισε η κατεύθυνση της ισπανικής κι είχαν τη φαεινή ιδέα να αυξήσουν τους εισακτέους στη μετάφραση.

Βάσεις του ΤΞΓΜΔ μαζί με τα ειδικά μαθήματα και σε παρένθεση οι εισακτέοι γενικής σειράς ανά έτος:

2008: 19.056 (50)
2009: 19.194 (90)
2010: 19.163 (90)
2011: 19.197 (72, αν θυμάμαι καλά, δεν το βρίσκω)
2012: 19.543 (75)
2013: 15.834 (115, εδώ καταργείται η ειδίκευση της Ισπανικής)
2014: 17.209 (125)
2015: 16.624 (112)
2016: 16.124 [108]
2017: 15.771 (120)

Τα τελευταία χρόνια έχει αυξομοιώσεις η βάση, άρα υπολόγισε μαζί με τα ειδικά μαθήματα τουλάχιστον 17, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μην σε επηρεάζει, όμως, η χαμηλή βάση, καθώς στη σχολή οι ξένες γλώσσες θεωρούνται δεδομένες και δεν διδάσκονται, με αποτέλεσμα παιδιά με χαμηλό επίπεδο να δυσκολεύονται πολύ, κάτι που συνέβαινε ανέκαθεν -ειδικά με τη γλώσσα β'- αλλά πιστεύω ότι τώρα που έχει πέσει ακόμα περισσότερο το επίπεδο, θα είναι πολύ πιο έντονο φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πραγματικά προσπαθώ παρά πολύ, ειδικά φέτος διότι τις προηγούμενες χρονιές ήμουν γενικά πιο χαλαρά. Και όντως η σχολή αυτή είναι το αντικείμενο που θέλω να ασχοληθώ και το θέλω παρά πολύ. Το μόνο πρόβλημα μου είναι τα μαθήματα Γενικής (αρχαία και λατινικά που δεν τα πάω καθόλου) τα διαβάζω απλώς για αγγαρεία. Αλλά θα το παλεψω και ότι γίνει έγινε. Και αν δεν πετύχω για αυτό υπάρχουν και οι δεύτερες φορές ������

Λοιπον, παρατηρούσα και Εγώ τις αυξομειωσεις στις βάσεις και αναρωτιόμουν γτ μέσα σε μια χρονιά έπεσαν τόσο πολύ! Φαντάστηκα ότι επειδή ξέσπασε κρίση και επειδή ο κόσμος πλέον δεν μπορούσε να στέλνει το παιδί του σε δύο ξένες γλωσσες φροντιστήριο συν το άλλο το φροντιστήριο, και επειδή η σχολή είναι στην Κέρκυρα (ακριβό νησι, ακριβά ενοίκια κτλπ)

Αλλά αυτό για την αύξηση των εισακτεων δεν το ήξερα. Σε ευχαριστώ παρά πολυ!!! Εσπαγα το κεφάλι μου για να καταλάβω το μοτίβο στις βασεις!

Θα συμφωνήσω ότι το επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό, κρίνοντας από κάποια άρθρα που έχω διαβάσει, και πρέπει να ομολογήσω ότι και εγώ στα γαλλικά (β ξένη γλωσσα) υστερω σε σχέση με τα αγγλικα. Αλλά τι να κανω, σίγουρα θα αφιερωθω τελείως μέσα στην σχολή έτσι ώστε να βελτιωθω. Αλλά τώρα με τις πανελλήνιες είναι αδύνατο να κάνω focus πάνω σε ένα μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Δεν μπορεις να το ξερεις.Εξαρταται απο πολλα π.χ το δεος του ο.π.α ειχε το 2015 14.700 το 2016 14.200 και φετος 13.200 αν το 18 πανε καλα τα παιδια θα αυξηθει αν οχι θα πεσει ακομα ποιο κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top