Σχολή Ξεναγών (ΟΤΕΚ)

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
χαχα πραγματικα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ποιον πυργο εννοει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
στην πελοπόννησο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
α! οκ ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εδω στο καστρο

Νεοφερμένος

Η εδω στο καστρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα. ΕΙμαι φοιτητρια στο ΤΕΙ αθηνας στο τμημα τουριστικων επιχειρησεων. Αν γνωριζει κανεις, εχει βγει προκυρηξη για τη Σχολη Ξεναγων ΑΘηνας. Θα ηθελα παρα πολυ να κανω αιτηση αλλα απαιτει μονο Γ2 επιπεδο γλωσσων και το εχω μονο στα αγγλικα, οχι στις υπολοιπες. Επισης τελειωνω σε ενα χρονο τη σχολη. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος, ειναι ποτε θα ξανα υπαρξουν προκυρηξεις, του χρονου ή σε 2 χρονια? Εστειλα μειλ στο Υπουργειο και μου ειπε να παρακολουθω τις ανακοινωσεις -,-
Αυτα. Ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπερα. ΕΙμαι φοιτητρια στο ΤΕΙ αθηνας στο τμημα τουριστικων επιχειρησεων. Αν γνωριζει κανεις, εχει βγει προκυρηξη για τη Σχολη Ξεναγων ΑΘηνας. Θα ηθελα παρα πολυ να κανω αιτηση αλλα απαιτει μονο Γ2 επιπεδο γλωσσων και το εχω μονο στα αγγλικα, οχι στις υπολοιπες. Επισης τελειωνω σε ενα χρονο τη σχολη. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος, ειναι ποτε θα ξανα υπαρξουν προκυρηξεις, του χρονου ή σε 2 χρονια? Εστειλα μειλ στο Υπουργειο και μου ειπε να παρακολουθω τις ανακοινωσεις -,-
Αυτα. Ευχαριστω πολυ.

Δεν ξερω για αυτο που ρωτας αλλα απο το τμημασου δεν εχερε δικαιωμα να εργαστειτε ως ξεναγοι; ( το τμημα σου ειναι διοικηση επιχειρησεων με κατευθυνση τουριστικα;)
Ξερει καποιος συνολικα τις τουριστικες σχολες που υπαρχουν στην ελλαδα πλην των ιεκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξερει καποιος συνολικα τις τουριστικες σχολες που υπαρχουν στην ελλαδα πλην των ιεκ;

Δες την ανάρτηση 127 στο θέμα "Τμήματα Τουριστικών Επαγγελμάτων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εδω στο καστρο

Νεοφερμένος

Η εδω στο καστρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα. Την ειδα αλλα δεν λεει κατι για ξεναγους μονο για σχολες τουριστικων επαγγελματων :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα. Την ειδα αλλα δεν λεει κατι για ξεναγους μονο για σχολες τουριστικων επαγγελματων :confused:

Η απάντηση απευθυνόταν στην meloveyoudo.
Για να γίνεις ξεναγός υπάρχουν 2 τρόποι: α) να φοιτήσεις στις Σχολές Ξεναγών του Υπουργείου Τουρισμού (2ετούς φοίτησης) που μπορούν να παρακολουθήσουν απόφοιτοι λυκείου και πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή β) να είσαι απόφοιτος σχολών Αρχαιολογίας, Ιστορίας, Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών, Εθνολογίας (χοντρικά τα γράφω, δεν αναφέρω τους ολοκληρωμένους τίτλους των σχολών) και να παρακολουθήσεις τα 2μηνα ταχύρρυθμα προγράμματα που διοργανώνονται σε συνεργασία με τα πανεπιστημιακά ιδρύματα (πχ https://www.mintour.edu.gr/images/at...Α ΤΟΥ ΞΕΝΑΓΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.pdf)
Για τις Σχολές Ξεναγών που ρωτάς για φέτος 2017-18, εγκρίνεται η λειτουργία της Σχολής Ξεναγών Αθήνας (Μεγάλου Αλεξάνδρου 96-98και Πλαταιών 42) και προκηρύσσσεται η εισαγωγή σαράντα (40) σπουδαστών. Δες εδώ https://www.mintour.edu.gr/index.php/2014-09-12-07-30-46. Για προσεχείς προκηρύξεις θα πρέπει να παρακολουθείς το σάιτ του Υπουργείου Τουρισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εδω στο καστρο

Νεοφερμένος

Η εδω στο καστρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Αποφοιτος τει τουριστικών επαγγελμάτων ξέρω δεν μπορούν να παρακολουθησουν τα σεμιναρια. Αν βγει προκυρηξη του χρονου ας πουμε, και δεν εχω τελειωσει ακομ τη σχολη σημαινει οτι δεν θα με δεχτουν? Δεχονται δηλαδη μονο αποφοιτους λυκειου και πτυχιουχους? Για τωρα το εχασα το ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Αποφοιτος τει τουριστικών επαγγελμάτων ξέρω δεν μπορούν να παρακολουθησουν τα σεμιναρια. Αν βγει προκυρηξη του χρονου ας πουμε, και δεν εχω τελειωσει ακομ τη σχολη σημαινει οτι δεν θα με δεχτουν? Δεχονται δηλαδη μονο αποφοιτους λυκειου και πτυχιουχους? Για τωρα το εχασα το ξερω.

Ναι στην περίπτωσή σου για να γίνεις ξεναγός πρέπει να φοιτήσεις στις Σχολές Ξεναγών του Υπουργείου Τουρισμού. Το 70% των θέσεων καλύπτεται από αποφοίτους γενικού ή επαγγελματικού λυκείου και το 30% από πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Αν όταν βγει η επόμενη προκήρυξη δεν έχεις τελειώσει τις σπουδές σου, δεν μπορείς να λάβεις μέρος ως πτυχιούχος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Ο μόνος τρόπος θα είναι να λάβεις μέρος ως απόφοιτος λυκείου, πράγμα που θα μπορούσες να είχες κάνει και στην τωρινή προκήρυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έδωσα πέρσι πανελλήνιες και φέτος έκανα 10% αλλά μάλλον δεν περνάω στην Αθήνα ειδικά . Η πρώτη μου επιλογή ήταν το ιστορικό αρχαιολογικό θα ήθελα δηλαδή να ασχοληθώ με την ιστορία ως γνωστικό αντικείμενο σαν ξεναγός κυρίως για αυτό σκέφτομαι την σχολή ξεναγών ΟΤΕΚ τι γνώμη έχετε ; Πιστεύετε ότι θα υπάρξει αποκατάσταση; Μην μου πείτε για τον κορωνοιο δεν μιλάμε για φυσιολογική κατάσταση .
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αποκατάσταση θα υπάρξει. Το αν μπορείς να μπεις είναι το ερώτημα. Έχεις δει γενικότερα βάσεις κτλ άλλων ετών; Θεωρείς πως έχεις τα μόρια για να μπεις;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Μπαίνεις χωρίς πανελλήνιες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κ γτ να μην μπορώ ;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Έχεις δει τα μόρια; Το 19 που είναι και τα τελευταία που έχουν δημοσιευτεί, για την Αθήνα η τελευταία που εισήλθε χωρίς πανεπιστημιακή εκπαίδευση είχε 549 μόρια. Ο βαθμός απολυτηρίου πολλαπλασιάζεται με το 10 επομένως δίνει μέχρι 200 μόρια. Είναι υποχρεωτικό να έχει κάποιος Γ2 σε μια τουλάχιστον γλωσσα. Συνηθεστερα είναι τα αγγλικά που δίνουν αλλά 100 μόρια. Παραπάνω μόρια κερδίζει κάποιος από παραπάνω γλώσσες κυρίως οι οποίες ανάλογα με το πόσο συχνές είναι κτλ δίνουν από 200 μέχρι 400 μόρια αν κάποιος τις γνωρίζει σε επίπεδο Γ2. Πρακτικά για να περάσεις πρέπει να έχεις Γ2 σε τουλάχιστον δύο γλώσσες (ή σε μια που να πιάνει 400)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Έχεις δει τα μόρια; Το 19 που είναι και τα τελευταία που έχουν δημοσιευτεί, για την Αθήνα η τελευταία που εισήλθε χωρίς πανεπιστημιακή εκπαίδευση είχε 549 μόρια. Ο βαθμός απολυτηρίου πολλαπλασιάζεται με το 10 επομένως δίνει μέχρι 200 μόρια. Είναι υποχρεωτικό να έχει κάποιος Γ2 σε μια τουλάχιστον γλωσσα. Συνηθεστερα είναι τα αγγλικά που δίνουν αλλά 100 μόρια. Παραπάνω μόρια κερδίζει κάποιος από παραπάνω γλώσσες κυρίως οι οποίες ανάλογα με το πόσο συχνές είναι κτλ δίνουν από 200 μέχρι 400 μόρια αν κάποιος τις γνωρίζει σε επίπεδο Γ2. Πρακτικά για να περάσεις πρέπει να έχεις Γ2 σε τουλάχιστον δύο γλώσσες (ή σε μια που να πιάνει 400)
Έχω απολυτήριο 19.4 . Κ γ2 μόνο σε αγγλικά όμως γίνεται ?
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Έχω απολυτήριο 19.4 . Κ γ2 μόνο σε αγγλικά όμως γίνεται ?
Να κάνεις αίτηση μπορείς. Αλλά νομίζω καταλαβαίνεις και μόνος σου πως τα 294 μόρια απέχουν πάρα πολύ από τα 549, ειδικά αν θέλεις Αθήνα. Προφανώς δεν μπορεί κανείς να ξέρεις σίγουρα το πώς θα κινηθούν οι βάσεις αυτές ανά χρονιά και δεν γνωρίζω κιόλας που ακριβώς κυμαίνονται στην επαρχία, αν και είμαι σχεδόν βέβαιη πως τόσο χαμηλά δεν θα είναι. Φυσικά, αν το θέλεις να κάνεις αίτηση, αλλά θα σε προέτρεπα να μην βασιστείς σε αυτό και να ψάξεις για κάτι άλλο. Αν το θέλεις πολύ , μπορείς να ξεκινήσεις μαθήματα για κάποια άλλη γλώσσα στο ενδιάμεσο ώστε να κάνεις αίτηση ξανά στο μέλλον με περισσότερα μόρια.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Να κάνεις αίτηση μπορείς. Αλλά νομίζω καταλαβαίνεις και μόνος σου πως τα 294 μόρια απέχουν πάρα πολύ από τα 549, ειδικά αν θέλεις Αθήνα. Προφανώς δεν μπορεί κανείς να ξέρεις σίγουρα το πώς θα κινηθούν οι βάσεις αυτές ανά χρονιά και δεν γνωρίζω κιόλας που ακριβώς κυμαίνονται στην επαρχία, αν και είμαι σχεδόν βέβαιη πως τόσο χαμηλά δεν θα είναι. Φυσικά, αν το θέλεις να κάνεις αίτηση, αλλά θα σε προέτρεπα να μην βασιστείς σε αυτό και να ψάξεις για κάτι άλλο. Αν το θέλεις πολύ , μπορείς να ξεκινήσεις μαθήματα για κάποια άλλη γλώσσα στο ενδιάμεσο ώστε να κάνεις αίτηση ξανά στο μέλλον με περισσότερα μόρια.
Μέχρι τότε τι να κάνωωω

Διακοσμητρια Μ αρέσει πολύ ... Σ' αυτό υπάρχει κάτι ?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Εφοσον σκέφτεσαι ΙΕΚ καλύτερες ειδικότητες από άποψη αποκατάστασης είναι ο τι κινείται στον χώρο της υγείας, της ομορφιάς, του φαγητού.

Αν είσαι καλή θα βγάλεις λεφτά από νύχια και νοσηλευτική και μαγειρική έχουν πάντα δουλειά.

Διακοσμήτρια δε το προτείνω. Αυτή είναι δουλειά που λίγο πολύ την κάνουν αυτοδημιούργητοι άνθρωποι που το ξεκινάνε από χόμπι και εν τελει κάπως καταλήγουν εκεί.
Ακόμα, αν κρίνω από τη φίλη μου, με αυτά πλέον ασχολούνται παρά πολύ οι αρχιτέκτονες.
Η εταιρία που δουλεύει έχει διακοσμήσει παρά πολύ μαγαζία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top