Απουσιολόγοι

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Οταν λες σαν εξουσια τι εννοεις; ελεγχες τις απουσίες; κάτι σαν τον Κιμ και τα πυρηνικά του δηλαδη; Εμένα πραγματικά το μονο που μου προσέφερε ήταν ότι ήμουν ο "ευνοημενος" των καθηγητών και γλίτωνα την απουσία πρώτη ώρα που δεν πατούσα πριν τις 8:25 Στο σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
Εξουσία εννοώ ότι πολύ απουσιολόγιο έχουν ένα υφάκι λες ότι είναι βασιλιάδες,εγώ το ξερω ότι είναι βλακεία αλλα αυτή είναι η αλήθεια τι να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Το ότι κάποιοι θεωρούν είτε το απουσιολόγιο είτε τον κάτοχό του ως όργανο του κράτους, που να έχει κάποιου είδους εξουσία και δύναμη είναι απολύτως λανθασμένη. Βέβαια, υπάρχουν και απουσιολόγοι που έχουν υιοθετήσει αυτή τη λανθασμένη αντίληψη και απειλούν τους συμμαθητές τους είτε με προσθήκη απουσιών (χωρίς όμως να τις έχουν κάνει), είτε ότι θα τους στείλουν στον διευθυντή για οποιοδήποτε λόγο.

Όταν γινόμαστε μάρτυρες τέτοιων φαινομένων, καταλαβαίνουμε γιατί έχει επικρατήσει αυτή η αντίληψη.
Όλοι οι απουσιολογοι που ξέρω εγώ, συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου, ήταν πολύ φλώροι για να τραμπουκισουν έτσι τον οποιονδήποτε. Όχι και να στέλνουμε κόσμο στον διευθυντή ρε παιδιά, πού ακούστηκε αυτό :P Άντε να σβήσουμε καμιά απουσιουλα φίλου, και πάλι μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβει ο καθηγητής, μη βρούμε κι εμείς τον μπελά μας. Και θα συμφωνήσω με τη stavri, το απουσιολογιο είναι μια αγγαρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elysium

Νεοφερμένος

Ο Elysium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Με επέλεξαν απουσιολόγο στην Α Γυμνασίου με κλήρωση, όντας από τα παιδιά που έβγαλαν με άριστα το δημοτικό. Καλός μαθητής ήμουν μεν, αλλά όχι από αυτους που έπαιρναν πάνω από 19,5 στους ελέγχους, κάπως λιγότερο. Έχω να πω ότι το μίσησα απίστευτα, καθώς δεν το είχα επιλέξει καν εγώ. Άρα ναι, στην Α γυμνασίου είναι θέμα ατυχίας το αν ή όχι θα είσαι απουσιολόγος. Πολύ υποχρέωση ρε παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Όλοι οι απουσιολογοι που ξέρω εγώ, συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου, ήταν πολύ φλώροι για να τραμπουκισουν έτσι τον οποιονδήποτε. Όχι και να στέλνουμε κόσμο στον διευθυντή ρε παιδιά, πού ακούστηκε αυτό :P Άντε να σβήσουμε καμιά απουσιουλα φίλου, και πάλι μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβει ο καθηγητής, μη βρούμε κι εμείς τον μπελά μας. Και θα συμφωνήσω με τη stavri, το απουσιολογιο είναι μια αγγαρεία.

Έτσι και αλλιώς, δε νομίζω πως θα πέρναγε μια απειλή του τύπου "κάνε αυτό που σου λέω αλλιώς σου βάζω ωριαία" :P

Και εγώ συμφωνώ, το απουσιολόγιο δεν είναι παρά μια μαλακία, μια περιττή ευθύνη, που για κάποιο λόγο τη φορτώνεται κάποιος μαθητής, αντί για τον καθηγητή της ώρας. Η μόνη φορά που χάρηκαν όλοι (και εγώ) που ήμουν απουσιολόγος, ήταν όταν έσβησα 4-5 απουσίες, και αυτό επειδή δε συμπαθούσα τον καθηγητή που τις έβαλε, και είχε πολύ άδικο :shifty: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γουλιέλμος

Νεοφερμένος

Ο Γουλιέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όλοι οι απουσιολογοι που ξέρω εγώ, συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου, ήταν πολύ φλώροι για να τραμπουκισουν έτσι τον οποιονδήποτε. Όχι και να στέλνουμε κόσμο στον διευθυντή ρε παιδιά, πού ακούστηκε αυτό :P Άντε να σβήσουμε καμιά απουσιουλα φίλου, και πάλι μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβει ο καθηγητής, μη βρούμε κι εμείς τον μπελά μας. Και θα συμφωνήσω με τη stavri, το απουσιολογιο είναι μια αγγαρεία.
Εγώ πιστεύω ότι συνήθως αυτοί που παρουσιάζουν τέτοια συμπεριφορά είναι οι ίδιοι θύματα τραμπουκισμού. Και γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο θεωρούν τους εαυτούς τους «εξουσία» και «δύναμη», ούτως ώστε να αμυνθούν από τους συμμαθητές τους που τους κοσμούν με πληθώρα κοσμητικών επιθέτων.

Θεωρώ και τις δύο συμπεριφορές το ίδιο λανθασμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Το είχα σε όλο το Λύκειο το απουσιολόγιο από την Α' έως την Γ' Λυκείου.
Ωραίες εποχές. Θυμάμαι πολλές φορές που κατάφερα να κρύψω μονόωρες απουσίες. (την πρώτη ώρα)
Ευτυχώς δεν το αντιμετώπισα ποτέ εκδικητικά και αυτό για τον λόγο που λέει η Ιππολύτη.

Θυμάμαι επική στιγμή που καταφέρνω να μην βάλω ωριαία αποβολή..
Μάθημα γενικής παιδείας Γ' Λυκείου και το παιδί είχε πολλές απουσίες δυστυχώς.

Όμως συμφωνώ με τους περισσότερους.
Το απουσιολόγιο πρέπει να το συμπληρώνουν οι καθηγητές. Και γι' αυτό τις περισσότερες φορές το άφηνα για το τέλος μήπως το συμπληρώσουν εκείνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια επειδή ειμουν από την Α γυμνασίου μέχρι και φέτος απουσιολόγος(φέτος με πέρασε ένα παιδί)να πω την αλήθεια περισσότερο σαν εξουσία το βλέπουμε.

*ήμουν.

Ποιοι το βλέπουμε;;;;; 6 χρόνια απουσιολόγος δεν το είδα ποτέ... Μήπως αυτός που το πήρε φέτος το βλέπει; Ή εσύ νομίζεις πως το βλέπει επειδή δεν είσαι στη θέση του;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιοι το βλέπετε σαν εξουσία, εμένα μου το είχαν φορτώσει στο Α' τρίμηνο της Α' γυμνασίου (είχαν κάνει κλήρωση), και μου προκαλούσε αρρυθμίες κάθε πρωί που το έπαιρνα και μέχρι να το αφήσω το μεσημέρι όντας ένα ταπεινό ψαρωμένο πρωτάκι. Καλά να σβήσω απουσίες κλπ ούτε κατά διάνοια, άλλωστε δεν νομίζω ότι το σκεφτόταν και κανένας τότε. Ευτυχώς στο Β' τρίμηνο το πήρε ο καλύτερός μου φίλος (πάντα βρισκόμασταν τσίμα τσίμα στις βαθμολογίες με 1 ή 2/12 διαφορά), και όταν σε κάποια φάση 2 χρόνια μετά το βαρέθηκε και προσπάθησε να μου το πασάρει είπα ένα ξεγυρισμένο όχι ευχαριστώ και τελικά το απουσιολόγιο κατέληξε σε μαθητή που στο τρίμηνο έβγαζε 17 :hehe: (τόσο το ήθελαν όλοι οι προηγούμενοι :P).
Στην Β' λυκείου που μας ανέμιξαν τα τμήματα και ήρθε ένας καλός μαθητής από άλλο τμήμα το πήρε αδιαμαρτύρητα και το κράτησε 2 χρόνια παρότι τον περνούσαμε και εγώ και ο φίλος μου. Δεν νομίζω ότι κι αυτός το είδε ποτέ εξουσία. Για την ακρίβεια κάποιες μέρες σκόρπιες μέσα στην χρονιά δεν πήγα ποτέ και 2-3 φορές έφυγα την 6η ώρα και στον έλεγχο διαπίστωνα πάντα ότι οι απουσίες μου ήταν λιγότερες από αυτές που θα έπρεπε ενώ δεν βρισκόμουν καν στο όριο. Προφανώς δεν μου τις έβαζε και το θεωρούσε αυτονόητο ενώ δεν του έλεγα τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
Εγώ φέτος είμαι απουσιολόγος και στην Γενική γιατί ο πρώτος δεν το θέλει αλλα και στην κατεύθυνση που είμαι πρώτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε περάσανε στην τάξη,εκθρονίστηκες από την "κορυφή" μετά από πόσα χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
Από την Α γυμνασίου έβγαινα πάντα πρώτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Υπήρξε διαρροή μέσα από το Υπουργείο Παιδείας:

Μετά την επιτυχή εφαρμογή του θεσμού της κλήρωσης για του σημαιοφόρους και την τεράστια απήχιση που είχε το μέτρο σε χιλιάδες δημοτικά ανά την Ελλάδα (τι εννοείτε δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα το μέτρο, αφού είναι βέβαιη η επιτυχία του), το Υπουργείο σκέφτεται να θεσμοθετήσει την κλήρωση και στο απουσιολογίο, ώστε να εξαλείψει πλήρως το φαινόμενο της ρετσινιάς μέσα από τις ελληνικές αίθουσες. Για να μην νιώθουν όμως αδικημένοι όσοι έχουν σημειώσει υψηλές βαθμολογίες κατά τη διάρκεια του τετραμήνου, αποφάσισε να μοιράζει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας (λεγομένοι εφεξής λαχνοί) στις υψηλότερες βαθμολογίες, από ότι στις χαμηλότερες. Επομένως, σε πρώτη και αποκλειστική μετάδοση, οι λαχνοί που θα έχει ο κάθε μαθητής για την κλήρωση του απουσιολογίου (και του βιβλίου ύλης), βάση της βαθμολογικής του κατάταξης, είναι οι εξής:
1-5: 1 λαχνός
5-9: 2 λαχνοί
9-11: 3 λαχνοί
11-13: 4 λαχνοί
13-14: 5 λαχνοί
14-15: 6 λαχνοί
15-17: 7 λαχνοί
17-18: 8 λαχνοί
18-19: 2 λαχνοί
19-20: 1 λαχνός

Αίσθηση προκαλλούν τα τελευταία 2 κλιμάκια της κατάταξης, στα οποία θα περίμενε κανείς να δίνονται περισσότεροι λαχνοί. Σε σχετική ερώτηση, ο Υπουργός Παιδείας απάντησε: "Η αριστεία είναι κοινώς αποδεκτό ότι αποτελεί μια μάστιγα της σύγχρονης καταπονημένης από την οικονομική κρίση ελληνικής κοινωνίας. Ευελπιστούμε τα μέγιστα ότι τα μέτρα αυτά θα φροντίσουν να γίνει κατανοητό κάτι τέτοιο από τα βλαστάρια μας που φοιτούν στα δημόσια σχολεία". Σε ερώτηση αναφορικά με το αν το μέτρο θα εφαρμοστεί και στα ιδιωτικά ιδρύματα της χώρας ο Υπουργός απάντησε: "Ουδέν σχόλιο".
Επομένως, το μόνο που απομένει να δούμε είναι αν θα προλάβει η κυβέρνηση να θέσει σε εφαρμογή το νόμο κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς που πριν μερικές μέρες ξεκίνησε ή αν θα τεθεί σε εφαρμογή με την επόμενη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Χτες, ο διευθυντής κάλεσε την μαθήτρια που έβγαλε το μεγαλύτερο βαθμό στο τμήμα μου και εμένα ως δεύτερη, να "απολογηθούμε" γιατί καμιά από τις δυο μας δεν θέλει το απουσιόλογιο! Άρχισε το κήρυγμα, λέγοντας ότι μας το δίνουν για επιβράβευση κτλ κτλ. Εμείς από την άλλη, του εξηγούσαμε ότι είναι ευθύνη, ότι το βλέπουμε σαν αγγαρεία, ότι δεν έχουμε την όρεξη να ακούμε τον καθένα να μας πρίζει να μην του βάλουμε απουσία κ.ο.κ. Όλο το σκηνικό ήταν τραγικό-κωμικό πραγματικά. Τελικά υποχώρησε και είπε ότι θα το πάρει ο επόμενος (που επίσης δεν το θέλει). :D Προς το παρόν δεν έχουμε βρει άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Χτες, ο διευθυντής κάλεσε την μαθήτρια που έβγαλε το μεγαλύτερο βαθμό στο τμήμα μου και εμένα ως δεύτερη, να "απολογηθούμε" γιατί καμιά από τις δυο μας δεν θέλει το απουσιόλογιο! Άρχισε το κήρυγμα, λέγοντας ότι μας το δίνουν για επιβράβευση κτλ κτλ. Εμείς από την άλλη, του εξηγούσαμε ότι είναι ευθύνη, ότι το βλέπουμε σαν αγγαρεία, ότι δεν έχουμε την όρεξη να ακούμε τον καθένα να μας πρίζει να μην του βάλουμε απουσία κ.ο.κ. Όλο το σκηνικό ήταν τραγικό-κωμικό πραγματικά. Τελικά υποχώρησε και είπε ότι θα το πάρει ο επόμενος (που επίσης δεν το θέλει). :D Προς το παρόν δεν έχουμε βρει άκρη.

Σε αυτές τις περιπτώσεις το παίρνει το απουσιολόγιο ένας μέτριος μαθητής.
Στην χειρότερη βάζει όλες τις απουσίες κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Σε εμάς επειδή δεν το ήθελε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ κανείς στην τάξη το πήρε ο τελευταίος στην τάξη, ο οποίος έβγαλε 13.2.:P
Είναι γιος πασίγνωστου τραγουδιστή.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,985 μηνύματα.
Και ποιος ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
μαργαριτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Σε εμάς επειδή δεν το ήθελε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ κανείς στην τάξη το πήρε ο τελευταίος στην τάξη, ο οποίος έβγαλε 13.2.:P
Είναι γιος πασίγνωστου τραγουδιστή.:whistle:

εγω λαμβάνοντας υπόψη την πόλη που γράφεις στο προφίλ σου θα ψηφίσω μάλαμας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Θες να μας πεις; :P
Δεν μπορείς απλά να πετάς το "πασίγνωστου τραγουδιστή" και να φεύγεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top