Προγραμματισμός (Matlab, Python, Stata, Eviews)

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλημέρα. Ξεκινάω ένα μεταπτυχιακό (οικονομικά) στο εξωτερικό και είναι απαραίτητο να μάθω να προγραμματίζω κυρίως σε Matlab και δευτερευόντως σε Stata, ωστόσο είμαι τελείως άσχετος. Δεν έχω ιδέα πάνω σε προγραμματισμό (φανταστείτε στις Πανελληνιες εγραψα 9,5/20) και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος ο οποίος γνωρίζει να μου δώσει κάποια συμβουλή πώς να ξεκινήσω. Κυρίως θα ασχοληθώ με οικονομικο/οικονομετρικές εφαρμογές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H Matlab έχει απλή σύνταξη. Ξεκίνα με απλά παραδείγματα με διάφορα tutorials από το διαδίκτυο. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top