Πρόβλημα με βαθμό πτυχίου;

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.. Λοιπόν, έχω ενα μικρό πρόβλημα με το βαθμό του πτυχίου μου. Χρειάστηκε να τον υπολογίσω για να κάνω αίτηση σε ένα μεταπτυχιακό πριν τον υπολογίσουν απο τη σχολή. Πήγα στο εξέλ, έβαλα το βαθμό πτυχίου κάθε μαθήματος και το συντελεστή βαρύτητας ανάλογα με τις ώρες διδασκαλίας κι έβγαλα τελικό βαθμό 8,05. Το έκανα σε διαφορετικούς υπολογιστές και με παρουσία άλλων ατόμων. Στο χαρτί που μου δώσανε όμως λέει 8,02. Θα μου πείτε σιγά την διαφορά.. για μένα όμως είναι ένα θέμα και ξέρουμε πως και το εκατοστό παίζει ρόλο ειδικά τώρα με την ανεργία που έχουμε. Συμπτωματικά, όταν υπολογίζω στο βαθμό ένα επιλεγόμενο μάθημα το οποίο ζήτησα να μη μετρήσει ο βαθμός μου πάει 8,02, όσο λέει το χαρτί. Στην αναλυτική βαθμολογία ωστόσο γράφει οτι δεν υπολογίζεται.. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει κάποιος καμιά γκάφα κι ενω γράφει οτι δεν υπολογίζεται στην πραγματικότητα να τον έχουν υπολογίσει κατα λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μπορεί το μάθημα αυτό να είναι υπεράριθμο όσον αφορά τα μαθήματα πτυχίου και να μην το υπολογίζουν στον μέσο όρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μπορεί το μάθημα αυτό να είναι υπεράριθμο όσον αφορά τα μαθήματα πτυχίου και να μην το υπολογίζουν στον μέσο όρο.
Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να το υπολογίσουν γιατί είχα πάρει 5..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶναι ἀστεῖο καὶ μόνο ποὺ τὸ ἀναφέρεις. Γιὰ νὰ σὲ πάρουν σὲ μεταπτυχιακὸ, ἡ διαφορὰ τοῦ 8,02 μὲ τοῦ 8,05 εἶναι ἀνύπαρκτη. Πραγματικὰ ἀνύπαρκτη. Νὰ μοῦ ἔλεγες 8,2 μὲ 8,5 νὰ τὸ καταλάβαινα...

Καὶ κάτι ἄλλο: Τὸ μεταπτυχιακὸ δυστυχῶς δὲν εἶναι αὐτὸ τὸ ὁποῖο θὰ σοῦ προσφέρῃ ἐργασία τῇ σήμερον ἡμέρᾳ. Εἶναι βέβαια ἕνα ἐφόδιο, ἀλλὰ μέχρι ἐκεῖ. Χαλάρωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ούπς ναί.Και εγώ καταλαβα 8,2 και 8,5.Οντως είναι φαιδρό να λέμε για διαφορά 0,3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εἶναι ἀστεῖο καὶ μόνο ποὺ τὸ ἀναφέρεις. Γιὰ νὰ σὲ πάρουν σὲ μεταπτυχιακὸ, ἡ διαφορὰ τοῦ 8,02 μὲ τοῦ 8,05 εἶναι ἀνύπαρκτη. Πραγματικὰ ἀνύπαρκτη. Νὰ μοῦ ἔλεγες 8,2 μὲ 8,5 νὰ τὸ καταλάβαινα...

Καὶ κάτι ἄλλο: Τὸ μεταπτυχιακὸ δυστυχῶς δὲν εἶναι αὐτὸ τὸ ὁποῖο θὰ σοῦ προσφέρῃ ἐργασία τῇ σήμερον ἡμέρᾳ. Εἶναι βέβαια ἕνα ἐφόδιο, ἀλλὰ μέχρι ἐκεῖ. Χαλάρωσε.
Κοιταξτε να δειτε, δε γουσταρω να βλεπω ατομα που αντιγραφανε στα περισσοτερα μαθηματα να εχουν μεγαλους βαθμους κι εγω που διαβαζα σαν ηλιθια να καθομαι και να χανω απο πανω, εστω κι αν ειναι τοσο λιγο. Ρωτησα αν ξερετε αν μπορει να γινει λαθος στον υπολογισμο, αν εχετε ακουσει τιποτα παρομοιο. Οσο για το ανυπαρκτη, δεν το σχολιαζω. Κι ο ξαδερφος μου για 1 μοριο εχασε την ασσοε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κοιταξτε να δειτε, δε γουσταρω να βλεπω ατομα που αντιγραφανε στα περισσοτερα μαθηματα να εχουν μεγαλους βαθμους κι εγω που διαβαζα σαν ηλιθια να καθομαι και να χανω απο πανω, εστω κι αν ειναι τοσο λιγο. Ρωτησα αν ξερετε αν μπορει να γινει λαθος στον υπολογισμο, αν εχετε ακουσει τιποτα παρομοιο. Οσο για το ανυπαρκτη, δεν το σχολιαζω. Κι ο ξαδερφος μου για 1 μοριο εχασε την ασσοε.

Κοπελιά, ξεκαβάλα.

Αὐτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τι σχεση εχει ο βαθμος πτυχιου με τα μορια των πανελληνιων!? Θα δεις την αναλυτικη βαθμολογια σου.Αναγραφει τα παντα εκει.Λαθος στον υπολογισμο πτυχιου δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει! Το μονο που σκεφτομαι ειναι το εξης. Εστω οτι για να παρεις πτυχιο απαιτουνται 40 μαθηματα.Εσυ πηρες 41 πχ και καταλαθος κρατησες τον βαθμο του μαθηματος επιλογης που πηρες 5 και το αλλο μαθημα π ειχες μεγαλυτερο βαθμο εμεινε απεξω ( για να βγουν 40)!Σε αυτη τη περιπτωση μιλας στη γραμματεια σου αν κ δν νομιζω οτι μπορει να αλλαξει. Και cool 0,03 ειναι η διαφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Κοπελιά, ξεκαβάλα.

Αὐτό.
Ησουν μεγαλη βοηθεια, μπραβο..

Τι σχεση εχει ο βαθμος πτυχιου με τα μορια των πανελληνιων!? Θα δεις την αναλυτικη βαθμολογια σου.Αναγραφει τα παντα εκει.Λαθος στον υπολογισμο πτυχιου δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει! Το μονο που σκεφτομαι ειναι το εξης. Εστω οτι για να παρεις πτυχιο απαιτουνται 40 μαθηματα.Εσυ πηρες 41 πχ και καταλαθος κρατησες τον βαθμο του μαθηματος επιλογης που πηρες 5 και το αλλο μαθημα π ειχες μεγαλυτερο βαθμο εμεινε απεξω ( για να βγουν 40)!Σε αυτη τη περιπτωση μιλας στη γραμματεια σου αν κ δν νομιζω οτι μπορει να αλλαξει. Και cool 0,03 ειναι η διαφορα!
Δεν εχει σχεση αλλα δε μπορεις να λες οτι κατι ειναι "ανυπαρκτο" ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Διαβασες ολο το μνμ μου?Μηπως συμβαινει
αυτο π ειπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Διαβασες ολο το μνμ μου?Μηπως συμβαινει
αυτο π ειπα;
Δεν πιστευω να εγινε κατι τετοιο γιατι οταν βαζω τον βαθμο του συγκεκριμενου μαθηματος βγαινει ακριβως αυτο που γραφει το χαρτι. Σα να το υπολογισαν κατα λαθος δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἡ μόνη περίπτωση ποὺ θὰ ἄξιζε νὰ τὸ κυνηγοῦσες θὰ ἦταν νὰ ἔβγαζες στὴ μία περίπτωση 8,47 καὶ στὴν ἄλλη 8,5. Ἐκεῖ θὰ σὲ προέτρεπα κι ἐγὼ νὰ τὸ ψάξῃς περισσότερο καθὼς θὰ μποροῦσες νὰ πιάσῃς τὸ ἄριστα τὸ ὁποῖο ἴσως σοῦ ἄνοιγε κάποιους δρόμους ἀκόμα. Τώρα, ἡ διαφορὰ εἶναι πρακτικὰ ἀμελητέα. Ἄλλωστε στὰ περισσότερα μεταπτυχιακὰ δίνεις ἐξετάσεις καὶ ἔχεις καὶ προφορικὴ ἐξέταση ὁπότε ἐκεῖ πρέπει νὰ ῥίξῃς τὸ βάρος σου. Τὸ προηγούμενο σχόλιό μου ἔγινε ἐπειδὴ μοῦ φάνηκε ἀπὸ τὴν ἀπάντησή σου ὅτι δὲν πατᾷς πολὺ στὴ γῆ καὶ ἤθελα νὰ σὲ ἐπαναφέρω. Αὐτὸ μετράει πιὸ πολὺ καὶ ἀπὸ τὸ βαθμὸ τοῦ πτυχίου, τὰ μεταπτυχιακὰ καὶ ὁ,τιδήποτε ἄλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρια!!!

Νεοφερμένος

Η μαρια!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας! ειμαι φοιτητρια του τμηματος χημειας Α.Π.Θ. και με προβληματιζουν καποια θεματα..πρωτον, στο πρωτο εξαμηνο εχω μεσο ορο 5,5 και στο δευετρο 7,5 περιπου και δεν χρωσταω κανενα μαθημα. συνολικο μο εχω γυρω στο 6,41. αυτο με αγχωνει παρα πολυ και μετανιωων παρα πολυ για τη συμπεριφορα μου. θελω ο τελικος βαθμος να ειναι πανω απο 7,5. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυσκολα μαθηματα που δεν γινεται να γραψω πανω απο 5 και αυτο με πολυ ζορι..ποια η γνωμη σας;
επιπλεον το αλλο που με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω πτυχια ξενων γλωσσων..και τωρα μπαινοντας στ 3ο εξαμηνο θελω να ξεκινησω αγγλικα για προφισενσι αλλα ειναι δυσκολο λογω αρκετων εργαστηριων..θελω σιγουρα και μια δευτερη αλλα ποτε;;;
θα τρελαθω απο το αγχος!!
Ευχαριστω για το χρονο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καταρχας χαλαρα. Αν προσπαθησεις βγαζεις ανετα το 7,5, ακομα ειναι πολυ νωρις.

Τωρα με τις ξενες γλωσσες, μαθε πρωτα τη μια και ασε τη δευτερη. Μην τα θελεις ολα δικα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Αυτο λέω και εγώ με διάβασμα πολλά μπορείς να καταφέρεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αυτο λέω και εγώ με διάβασμα πολλά μπορείς να καταφέρεις .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top