Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ Λάρισας

konstantina98

Νεοφερμένος

Η konstantina98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Είμαι από Αθήνα και δήλωσα πρώτα τα αντίστοιχα ΤΕΙ της πόλης μου, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι θα περάσω στη Λάρισα.

Δεν γνωρίζω κανέναν που να φοιτεί στο τμήμα αυτό και δεν πληροφορήθηκα πράγματα που ίσως ήταν καλύτερα να ήξερα πριν το δηλώσω στο μηχανογραφικό.

Θα ήθελα να μάθω για το επίπεδο σπουδών, τη δυσκολία των μαθημάτων (για τον μέσο φοιτητή του τμήματος που ασχολείται σε λογικά πλαίδια) και αν τα εργαστήρια είναι το ένα μετά το άλλο συνήθως (και γενικότερα, πριν διαλέξουμε κατευθύνσεις, είναι μαζί οι ώρες των μαθημάτων; ). Σε πόσα χρόνια τελειώνει ένας φοιτητής (που ασχολείται με τη σχολή σε λογικά πλαίσια, όπως είπα και προηγουμένως);

Επιπλέον, είδα τα ενοίκια και τις τιμές. Πού νοικιάζουν οι περισσότεροι φοιτητές; Φοιτητής του ΤΕΙ μου είπε πως δεν ξέρει κανέναν που να νοικιάζει κοντά στις σχολές, προτιμούν το κέντρο της πόλης.

Τέλος, διάβασα ότι το (χειμερινό - που με ενδιαφέρει) δρομολόγιο του αστικού είναι "Πλατεία Εβραίων - 1η Στρατιά - Ιωαννίνων - Άγιο Θωμά - Σχολές Τ.Ε.Ι. Θεσσαλίας - Πλατεία Εβραίων", αλλά δεν είμαι σίγουρη για τους δρόμους ακριβώς και τις στάσεις ώστε να διαλέξω κάποια σπίτια από πιο πριν για να δω. Εαν μου σημειώσει κάποιος τις στάσεις και το ακριβές δρομολόγιο σε ένα χάρτη ή με κάποιον άλλο τρόπο θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση προς τους διαχειριστές: διάβασα το θέμα για τα σπίτια στη Λάρισα και δεν με κάλυψε. Ούτε το θέμα (που είχα διαβάσει πριν πολύ καιρο και τώρα δεν βρίσκω μέσω αναζήτησης) για τη σχολή δεν με κάλυψε πλήρως, αφού οι απαντήσεις είναι κάπως παλιές και τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει. Επειδή δεν έβρισκα το ένα θέμα, και γιατί οι ερωτήσεις μου καλύπτουν δύο σημεία, αποφάσισα να φτιάξω καινούριο θέμα. Αν θεωρείτε ότι είναι καλύτερα να το μετακινήσετε, μπορείτε ελεύθερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Από τους φίλους που είχα εκεί, θα έλεγα ότι το τμήμα γενικά είναι μέτριας δυσκολίας (και μάλλον το δυσκολότερο του ΤΕΙ). Ο μέσος φοιτητής ολόκληρου του ΤΕΙ θα πάρει πτυχίο στα 5-6 χρόνια, προφανώς επειδή ασχολείται περισσότερο με τη φοιτητική ζωή παρά τη σχολή και όχι λόγω δυσκολίας των τμημάτων. Mια λογική ενασχόληση με τα δικά μου δεδομένα θα σου δώσει άνετα το πτυχίο στα 4 χρόνια [και με βαθμό], αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, καθώς ο καθένας ορίζει διαφορετικά "λογικά πλαίσια". Το τμήμα σου πάντως είναι καλό και αρκετοί βρίσκουν εύκολα δουλειά ή προχωρούν σε μεταπτυχιακές σπουδές.
Κάθε εργαστήριο βγάζει κάποια τμήματα σε διαφορετικές ώρες, επειδή αντίθετα με τις θεωρίες έχουν περιορισμό θέσεων. Συνήθως διαλέγεις τα τμήματα που σε βολεύουν, ώστε να συνδυάσεις το πρόγραμμα όσο καλύτερα γίνεται με τις θεωρίες/άλλα εργαστήρια/χόμπι κτλ, αλλά αυτό σίγουρα δεν είναι πάντα εφικτό (η επιλογή π.χ μπορεί να γίνει με σειρά προτεραιότητας ή τυχαία). Γενικά, είναι συχνό φαινόμενο να έχεις κενά κάποιων ωρών στο πρόγραμμα σου.

Όσο για τη διαβίωση, προφανώς υπάρχουν άτομα που μένουν στις κοντινές περιοχές και θα έλεγα ό,τι ο αριθμός τους αυξάνεται κάθε χρόνο.Οι κοντινές περιοχές είναι ο Άγιος Θωμάς (ΑΓ, <1km για τη σχολή ), Φιλιππούπολη (Φ,1-1,5 km) και Νεάπολη (Ν 1,5-2km). Θα απέφευγα τη Νεάπολη γιατί ναι μεν απέχει από το κέντρο και δε το λες και δίπλα στη σχολή (still walkable though) συν ότι μάλλον είναι ακριβότερη. Όπως καταλαβαίνεις στις 2 πρώτες περιοχές είσαι max 15 λεπτά περπάτημα και 7 λεπτά ποδήλατο. Το κέντρο απέχει περίπου 3-4km από το ΤΕΙ ή τις κοντινές περιοχές και υπάρχουν 2 λεωφορεία που μπορείς να πάρεις, το 1 και το 9. Γνώμη μου είναι να νοικιάσεις σε αυτές, γιατί:
-Μάλλον καλύτερο νοίκι -Θα χρειάζεται να πηγαίνεις συχνά στο ΤΕΙ λόγω μαθημάτων - Μπορείς να χρησιμοποιείς συνέχεια το εστιατόριο ή το γυμναστήριο μιας και είσαι δίπλα - Τα εισιτήρια είναι ψιλοακριβά (0,6Ε η μία διαδρομή) και οι μηνιαίες κάρτες δε συμφέρουν (σου θυμίζω ό,τι κάποιες φορές θα έχεις μεγάλο κενό ωρών ή μάθημα πρωί και μετά βράδυ) - Το κέντρο είναι εύκολα προσβάσιμο με αστικό ή ποδήλατο (<15 λεπτά), αλλά ακόμα και πόδια (<30'). Το μοναδικό σου μείον θα είναι οι βραδινές σου έξοδοι και κυρίως η επιστροφή τους (τελευταίο λεωφορείο 22:45). Εγώ και οι παρέες μου και σε αυτές τις περιπτώσεις κινούμαστε με πόδια/ποδήλατο αλλά καταλαβαίνω ότι για κοπέλες αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Αναφέρομαι κυρίως στους ενδυματολογικούς λόγους, οι δρόμοι έχουν καλό φωτισμό και πάντα κίνηση ενώ η αστυνόμευση είναι καλή (γενικά η εγκληματικότητα είναι μηδαμινή εδώ).
Στο κέντρο οι περισσότεροι μένουν στην Εβραίων (E), απ' όπου ξεκινάει και καταλήγει το 9. Το θετικό είναι προφανώς ότι έχεις εύκολο night out, αλλά περισσότερη κούραση στη καθημερινότητά σου. Όποια επιλογή πάντως και αν κάνεις -ειδικά στην πρώτη- συμβουλή μου είναι να πάρεις οπωσδήποτε ποδήλατο, είμαστε η πόλη του ποδηλάτου (το Kέντρο-ΤΕΙ είναι επίσης εύκολως εφικτό)!
Στο χάρτη παρακάτω θα δεις το δρομολόγιο του λεωφορείου (μπλε γραμμή) καθώς και που είναι οι περιοχές που προαναφέρθηκαν. Σημειωτέον πως στη περισσότερη μπλε γραμμή (από Ιωαννίνων 12 μέχρι τέλος) υπάρχει ποδηλατόδρομος.

Εικόνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noulia

Νεοφερμένος

Η Noulia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλά αποτελεσματα να εχεις. Η Λάρισα ειναι μια ωραία πόλη με πολλούς φοιτητές αφου έχει τμήματα και απο Α.Ε.Ι. και απο Τ.Ε.Ι... Για εμένα αυτή η σχολή με ενδιαφέρει. Τώρα από πόλη δεν γνωριζω. Πόσα μόρια συγκεντρωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina98

Νεοφερμένος

Η konstantina98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@fmarulezkd
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου!

@Noulia
Καλά αποτελέσματα και σε σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ε καλά ΤΕΙ της επαρχίας είναι μην περιμένεις... κανένα επίπεδο :D
Το 2015 η βαθμός εισαγωγής ήταν κάτω από την βάση στα 9740 μόρια.
Τι να κάνουν οι καθηγητές εκεί ? Προκειμένου να μην μαζεύονται 1000 φοιτητές σε κάθε εξεταστική θα βάζουν θέματα λυκείου... όποτε θα πρέπει να είναι εύκολη σχολή, ότι πρέπει για web development :D:D:D

Καλύτερα κάτσε και διάβασε και ξαναδώσε να περάσεις σε κάποια αξιόλογη σχολή (Πανεπιστήμιο) αν θέλεις πτυχίο με αξία, αν πάλι βαριέσε και θέλεις μια εύκολη σχολή μια χαρά είναι το ΤΕΙ αλλά μετά μην περιμένεις και πολλά. Θα πρέπει να πληρώσεις κανένα μεταπτυχιακό σε ΤΕΙ πάντα για να σε δεχτεί, και από δουλειά άστα να πάνε. Θα δουλεύεις με μισθό σαν να μην έχεις πτυχίο.:clapup::clapup:

Η πληροφορική είναι επιστήμη των μαθηματικών, για να την βγάλει καθαρή κάποιος σε ένα μέσο πανεπιστήμιο θα πρέπει να είναι μαθητής του 17 στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε καλά ΤΕΙ της επαρχίας είναι μην περιμένεις... κανένα επίπεδο :D
Το 2015 η βαθμός εισαγωγής ήταν κάτω από την βάση στα 9740 μόρια.
Τι να κάνουν οι καθηγητές εκεί ? Προκειμένου να μην μαζεύονται 1000 φοιτητές σε κάθε εξεταστική θα βάζουν θέματα λυκείου... όποτε θα πρέπει να είναι εύκολη σχολή, ότι πρέπει για web development :D:D:D

Καλύτερα κάτσε και διάβασε και ξαναδώσε να περάσεις σε κάποια αξιόλογη σχολή (Πανεπιστήμιο) αν θέλεις πτυχίο με αξία, αν πάλι βαριέσε και θέλεις μια εύκολη σχολή μια χαρά είναι το ΤΕΙ αλλά μετά μην περιμένεις και πολλά. Θα πρέπει να πληρώσεις κανένα μεταπτυχιακό σε ΤΕΙ πάντα για να σε δεχτεί, και από δουλειά άστα να πάνε. Θα δουλεύεις με μισθό σαν να μην έχεις πτυχίο.:clapup::clapup:

Η πληροφορική είναι επιστήμη των μαθηματικών, για να την βγάλει καθαρή κάποιος σε ένα μέσο πανεπιστήμιο θα πρέπει να είναι μαθητής του 17 στα μαθηματικά.


Εσυ που δουλευεις στην microsoft? Οχι, κανεις μεταπτυχειακο γιατι το νομιζεις πως ετσι θα βρεις δουλεια ενω κραζεις τους τειτζηδες :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ε καλά ΤΕΙ της επαρχίας είναι μην περιμένεις... κανένα επίπεδο :D
Το 2015 η βαθμός εισαγωγής ήταν κάτω από την βάση στα 9740 μόρια.
Τι να κάνουν οι καθηγητές εκεί ? Προκειμένου να μην μαζεύονται 1000 φοιτητές σε κάθε εξεταστική θα βάζουν θέματα λυκείου... όποτε θα πρέπει να είναι εύκολη σχολή, ότι πρέπει για web development :D:D:D

Καλύτερα κάτσε και διάβασε και ξαναδώσε να περάσεις σε κάποια αξιόλογη σχολή (Πανεπιστήμιο) αν θέλεις πτυχίο με αξία, αν πάλι βαριέσε και θέλεις μια εύκολη σχολή μια χαρά είναι το ΤΕΙ αλλά μετά μην περιμένεις και πολλά. Θα πρέπει να πληρώσεις κανένα μεταπτυχιακό σε ΤΕΙ πάντα για να σε δεχτεί, και από δουλειά άστα να πάνε. Θα δουλεύεις με μισθό σαν να μην έχεις πτυχίο.:clapup::clapup:

Η πληροφορική είναι επιστήμη των μαθηματικών, για να την βγάλει καθαρή κάποιος σε ένα μέσο πανεπιστήμιο θα πρέπει να είναι μαθητής του 17 στα μαθηματικά.

Γελασα με την ψυχη μου ! να ειασι καλα ρε φιλε ! χαχαχαχαχαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top