Παρακολούθηση σε σχολή

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Μα έτσι κι αλλιώς γίνεται κάποιος να πηγαίνει σε όλα τα μαθήματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
και όμως πηγαίνουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
χαχχαχαχαχ μα πως ? εγώ παρακολουθώ τα μισά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
αν δεν συμπίπτουν οι ώρες των μαθημάτων ή αν δεν υπάρχουν ενδιάμεσα κενά μαθημάτων, στο ημερήσιο πρόγραμμα καλό (για εσάς) είναι να παρακολουθείτε τουλάχιστον από τις 9:00 μέχρι τις 15:00...μετά αρχίζει ο πονοκέφαλος :P

θυμάμαι πόσο εκνευριστικά ήταν τα κενά 3 ή 4 ωρών μεταξύ μαθημάτων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Προτιμώ το κενό.είχα δύο φορές την εβδομάδα 9-3 και πήγαινα μόνο στο πρώτο μάθημα.Πάντως εμένα ας πούμε ψυχολογία που παρακολουθούσα δεν με βοήθησαν οι σημειώσεις καθόλου.σε μαθήματα με θεωρίες θέλει κατανόηση και διάβασμα σε μαθήματα όπως ιστορία κλπ που σου μένουν μπορούν να σε βοηθήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
βέβαια τα ενδιάμεσα κενά μαθημάτων ενδείκνυνται για καφεδογνωριμίες με φοιτήτριες / φοιτητές..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πάνω απο δύο μαθήματα-τρίωρα δεν γίνεται να παρακολουθήσεις την ημέρα.Προσωπικά έχω κάνει το λάθος να παρακολουθώ μόνο μαθήματα που με ενδιαφέρουν και αλλά που χρήζουν σημειώσεων και δεν βρίσκω να μην τα παρακολουθώ επειδή το θέμα τους το βαριέμαι.Αποτέλεσμα να τα χρωστάω...Λάθος τακτική ισως αλλά πανεπιστήμιο είναι...Δεν είναι σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εκ του αποτελέσματος θα κρίνω καλύτερα σίγουρα..στο 1ο εξάμηνο έκανα μία ''μέτρια παρακολούθηση'' σωματικώς ήμουν σχεδόν πάντα..πνευματικώς παιζόταν :P θα δω τα αποτελέσματα..

ποσο πολυ καταλαβαινω τι εννοεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, κατα την ταπεινη μου αποψη η παρακολουθηση ΔΕΝ ειναι απαραιτητη για μια επιτυχημενη εξεταστικη (με εξαιρεση φυικα τα μαθηματα που εχουν ιδιαιτερα δυσκολες ορολογιες και απαιτουν βαθυτερη κατανοηση)!!
Στα προηγουμενα εξαμηνα δε μπορω να πως οτι ημουν υποδειγμα φοιτητη (δεν πηγαινε ουτε στα μισα μαθηματα, αλλα μονο σε οσα με ενδιαφεραν η ηταν υποχρεωτικα) και στα περισσοτερα χτυπησα πολυ μεγαλυτερους βαθμους απο φοιτητες που δεν ειχαν χασει ουτε μια παραδοση!!
Το μυστικο?? Πολυ απλα ξεσκιζεσαι στο διαβασμα, αλλα κυριως κανεις ποιοτικο διαβασμα... Εγω λογου χαρη αν δεν εχω μολυβι διπλα μου για να υπογραμμιζω τα σημαντικα και να βαζω πλαγιοτιτλους οπου χρειαζεται (οχι και μια ψυχωση με τα βιβλια βλεπεται, οποτε δε χρησιμοποιω στυλο:P) δε μπορω να λειτουργησω!!
Σημαντικο ειναι επισης να καταλαβεις τα "κουμπια" του καθε καθηγητη, κατι για το οποιο δε χρειαζεσαι παραπανω απο 2 παρακολουθησεις... Βλεπεις τον τροπο με τον οποιο παραδιδει το μαθημα και καταλαβανεις τη μορφη των θεματων στις τελικες εξετασεις;)!!

Σε καμια περιπτωση δε σας παροτρυνω να εγκαταλειψετε τα αμφιθεατρα, απλα καταθετω μια προσωπικη εμπειρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγω πατουσα σε ολα τα μαθηματα-εχασα λιγες παραδοσεις,αλλα οπως ανεφερε και ο Johnnaousa ,συνηθως επιανα την κουβεντα και ημουν αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όσα παιδιά έδιναν φέτος. Μιας και είναι οι μέρες τέτοιες, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει και εσείς το γεγονός ότι τα περισσότερα παιδιά που πήγαιναν σε φροντιστήριο, τείνουν στο να προσαρμόζονται καλύτερα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (σε επίπεδο παρακολούθησης των μαθημάτων της σχολής και στο τρόπο του δικού τους διαβάσματος) από ότι τα παιδιά που έκαναν ιδιαίτερα. Τώρα τελευταία το παρατηρώ όλο και περισσότερο στο δικό μας τμήμα.Τι πιστέυετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valeria32691

Νεοφερμένος

Η valeria32691 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε ποιες σχολες εχουν υποχρεωτικη παρακολουθηση??Συγκεκριμενα με ενδιαφερει το ΦΠΨ στα Γιαννενα αν χρειαζετε υποχρεωτικη παρακολουθηση ή εαν μπορω απλα να πηγαινω στην εξεταστικη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε ποιες σχολες εχουν υποχρεωτικη παρακολουθηση??Συγκεκριμενα με ενδιαφερει το ΦΠΨ στα Γιαννενα αν χρειαζετε υποχρεωτικη παρακολουθηση ή εαν μπορω απλα να πηγαινω στην εξεταστικη??

Απο ο,τι ξερω, μονο οι "επιστημονικες" σχολες εχουν υποχρεωτικα τμηματα παρακολουθησης, που ονομαζονται εργαστηρια (Οπως στην δικια μου σχολη). Ολες οι θεωριες επισης νομιζω οτι ειναι προαιρετικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μπορείς να πηγαίνεις μόνο στην εξταστική ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ποιες είναι οι <<επιστημονικές>> σχολές ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ποιες είναι οι <<επιστημονικές>> σχολές ??

Αναφερομαι στις σχολες που εχουν πρακτικη μεσα στα εξαμηνα (Οχι μονο στο τελος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ειναι ευκολο ή δυσκολο πιστευετε οτι ειναι για εναν φοιτητη να μενει σπιτι του αλλα να πηγαινει στη πολη που εχει περασει μονο για την εξεταστικη? Φυσικα θα εχει ολες τις απαραιτητες σημειωσεις και βιβλια!! Οπως επισης και οταν δεν προκειται για καποιο τμημα με εργαστηρια ήυποχρεωτικες παρακολουθησεις! :hmm:

Γνώρίζετε αν είναι δυνατό να το πετύχεις αυτό σε θεωρητικές σχολές τύπου φιλολογία ή ιστορικό;κυριως φιλολογικά τμήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνώρίζετε αν είναι δυνατό να το πετύχεις αυτό σε θεωρητικές σχολές τύπου φιλολογία ή ιστορικό;κυριως φιλολογικά τμήματα

Δύσκολα αλλά γίνεται. Πάντως δεν θα το συνιστούσα.΄Αλλο να παρακολουθείς τις παραδόσεις και άλλο να πάρεις στα χέρια σου ένα βιβλίο και να αρχίσεις να το διαβάζεις μη ξέροντας περί τίνος πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua14

Νεοφερμένος

Η Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδια πιστευετε οτι ειναι τοσο σημαντικη η παρακολουθηση στην σχολη? Εγω ειμαι στο ιστορικο αρχαιολογικο 1ο εξαμηνο παρακολουθουσα καθε φορα σχεδον και δεν με εχει βοηθησει ιδιαιτερα καπου. Κανω διαδρομη 3 ωρες για να παω και να γυρισω απο την σχολη + 5ωρο ή 6ωρο μαθημα (συνολο 8 με 9 ωρες καθμερινα).Αξιζει η παρακολουθηση σε αυτο το τμημα ή οχι? Γενικα προτιμω να διαβαζω σπιτι μου μου και απο τις διαλεξεις μου εχουν μεινει ελαχιστα γενικα πραγματα. Σε τοσες ωρες καθημερινης διαδρομης θα ειχα ηδη διαβασει. Τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top