Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 158 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ύλη Sorbonne C1 / Sorbonne C2 (2017-2018)

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 13:48, 27-06-16:

Programme 2017-2018

Paris - Sorbonne C1 :

1. Guy de Maupassant, Le Horla et autres contes d’angoisse, GF 2015
2. Jean Giraudoux, Électre, Garnier Flammarion, 2006 ou Gallimard Collection Folioplus classiques n°1, Paris 2003

A. Le Horla et autres contes d’angoisse (à étudier )

1. Lettre d’un fou
2. Le Horla (1)
3. La Main d’écorché
4. Le Docteur Héraclius Gloss
5. Sur l’eau
6. « Coco, coco, coco frais ! »
7. Le Loup
8. Conte de Noël

Paris - Sorbonne C2 :

1. Jean-Paul Sartre, Les mots, Éditions Gallimard, Collection Folio n°607, Paris 2015

2. Alfred de Musset, Lorenzaccio, Éditions Flammarion, Collection GF, Paris 2013, Dossier réalisé par Florence Naugrette
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη laurentides
H laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H laurentides έγραψε στις 16:48, 04-10-16:

Ανοίγω το thread αυτό για όσους θα εξεταστείτε στην νέα ύλη στα πιστοποιητικά του Παν/μίου της Σορβόνης
Και σας παραθέτω ευθύς αμέσως τα καινούρια λογοτεχνικά βιβλία για να αρχίσουμε να συζητάμε πάνω σε αυτά.
Sorbonne C1
1)Le Horla et autres histoires d’angoisse de Guy de Maupassant -εμβληματικός συγγραφέας αστυνομικών μυθιστορημάτων του 19ου αιώνα -disciple de G.Flaubert
2)Électre de Jean Giraudoux -θεατρικό έργο του 20ου αιώνα ο Giraudoux επαναφέρει στο ανανεωμένο θέατρο της εποχής του τον μύθο του Ορέστη
Sorbonne C2
1)Lorenzaccio d'Alfred de Musset -drame romantique du 19ième siècle
2)Les mots de Jean-Paul Sartre -les mots sont des pistolets chargés η περίφημη φράση του Σαρτρ στο εν λόγω έργο/philosophe existentialiste

Για το Sorbonne C3 θα γράψω λεπτομέρειες αν και εφόσον κάποιος εκδηλώσει ενδιαφέρον
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

H laurentides έγραψε στις 18:34, 05-10-16:

Τώρα είδα ότι είχε ήδη ανοιχτεί παρόμοιο θέμα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 14:02, 08-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από laurentides
Τώρα είδα ότι είχε ήδη ανοιχτεί παρόμοιο θέμα
No worries!

Μάλλον κανείς δεν θα δώσει με τα καινούρια βιβλία.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 22:43, 09-10-16:

Αλλάζει ο τρόπος εξέτασης του SC1;

http://ifa.gr/dmdocuments/examens/20...9crit_2017.pdf
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

H laurentides έγραψε στις 01:39, 10-10-16:

Όχι έχει κανονικά στα γραπτά το compte rendu όπως υπήρχε και στα προφορικά κάνεις το exposé oral τι σε μπέρδεψε επειδή λέει σύνθεση ;;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 13:52, 10-10-16:

Essai argumenté ou de réflexion
SORBONNE C1 FOU - SYNTHÈSE

Παράθεση

Ποπη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ποπη
H Ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ποπη έγραψε στις 22:09, 28-10-16:

Με ενδιαφέρει να δώσω sorbonne c1 littèrature το δεκεμβριο του 17!! Ποιο βοήθημα μου προτεινετε για την ανάλυση; επίσης θα αλλάξει τελικά κάτι στις εξετάσεις;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 23:20, 28-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ποπη
Με ενδιαφέρει να δώσω sorbonne c1 littèrature το δεκεμβριο του 17!! Ποιο βοήθημα μου προτεινετε για την ανάλυση; επίσης θα αλλάξει τελικά κάτι στις εξετάσεις;

Καλησπέρα,

Καταρχάς θα πρέπει να έχεις πάρει το Sorbonne B2 για να δώσεις για Sorbonne C1 Lit.

Σχετικά με τη λογοτεχνία, κοίταξε αυτό: http://www.lelivreouvert.gr/3254-9786188149298.html
Παράθεση

Popii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Popii
H Popii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Popii έγραψε στις 20:30, 29-10-16:

(Η ποπη ειμαι απο παραπανω) Εχω παρει το Sorbonne b2 γι'αυτο και θελω να δωσω Sorbonne c1 και επειδη μου αρεσει η λογοτεχνια!! Τωρα οσον αφορα τη στηλη που μου εστειλες ειναι χρησιμη και ευχαριστω πολυ αλλα εγω εννοουσα ποια απο ολα αυτα συμβουλευτηκες!! Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το πρηξιμο!!

Συγνωμη τελικα ενα μου εμφανιστηκε!! Ευχαριστω
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 01:38, 30-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Popii
(Η ποπη ειμαι απο παραπανω) Εχω παρει το Sorbonne b2 γι'αυτο και θελω να δωσω Sorbonne c1 και επειδη μου αρεσει η λογοτεχνια!! Τωρα οσον αφορα τη στηλη που μου εστειλες ειναι χρησιμη και ευχαριστω πολυ αλλα εγω εννοουσα ποια απο ολα αυτα συμβουλευτηκες!! Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το πρηξιμο!!

Συγνωμη τελικα ενα μου εμφανιστηκε!! Ευχαριστω
Ένα βιβλίο είναι αυτό που σου έστειλα καλέ!
Παράθεση

eliza93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eliza93
H eliza93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eliza93 έγραψε στις 03:29, 20-12-16:

Δινω και εγω τον Μαιο!! Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο 'βοηθημα' αναλυσης των εργων.. Εχω της Μαρκουιζου και δεν ειναι καθολουυυυ βοηθητικο για εμενα!! Θελω καποιο με περισσοτερη αναλυση, περισσοτερη επεξεργασια του πρωτοτυπου κειμενου και ισως με λεξιλογιο..
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 23:44, 20-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από eliza93
Δινω και εγω τον Μαιο!! Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο 'βοηθημα' αναλυσης των εργων.. Εχω της Μαρκουιζου και δεν ειναι καθολουυυυ βοηθητικο για εμενα!! Θελω καποιο με περισσοτερη αναλυση, περισσοτερη επεξεργασια του πρωτοτυπου κειμενου και ισως με λεξιλογιο..
Για ποιο δίπλωμα δίνεις;
Παράθεση

eliza93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eliza93
H eliza93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eliza93 έγραψε στις 00:48, 21-12-16:

Aχ ναι δεν το ειπα.. sorbonne c2..
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 14:45, 22-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από eliza93
Aχ ναι δεν το ειπα.. sorbonne c2..
Έχεις δει αυτό: http://www.lelivreouvert.gr/3312-9789609986489.html ;
Θεωρείται καλή η Λιμνιάτη.
Παράθεση

Feny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Feny
Ο Feny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Feny έγραψε στις 14:57, 23-11-17:

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τον Μάη του 2018 αυτά τα λογοτεχνικά θα εξετάζονται ; Ρωτάω για να μην αρχίσω την προετοιμασία άδικα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Sorbonne C1 - Από Giorgos127
      Το θέμα έχει λάβει 212 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-15 στις 01:54.
    • Sorbonne B1 - Από A propos
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-05-11 στις 13:56.
    • Sorbonne 1, 2, 3 - Από Iliaso
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-09 στις 18:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους