Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

kkt

Νεοφερμένος

Η kkt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω το εισελθόντες να κανω εγκλιτικη αντικατασταση αοριστος β' β'ενικο + απαρεμφατο + μετοχη

και το βοηθήσετε να το κλινω στον παρατατικο !!
Κανεις βοήθειααα ???? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Αόριστος β'

Οριστική: ήλθες
Υποτακτική: έλθης (με υπογεγραμμένη στο -η-)
Ευκτική: έλθοις
Προστακτική: ελθέ
Απαρέμφατο: ελθειν (με περισπωμένη στη λήγουσα)
Μετοχή: ελθών, ελθουσα (με περισπωμένη στη λήγουσα), ελθόν

Παρατατικός

εβοήθουν
εβοήθεις
εβοήθει
εβοηθουμεν (περισπωμένη στην παραλήγουσα)
εβοηθειτε (περισπωμένη στην παραλήγουσα)
εβοήθουν

Νομίζω πως έτσι είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria elena

Νεοφερμένος

Η maria elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας,εχω για εργασια εγλιτικη αντικατασταση στο γ ενικο ενεστωτα του ρ.εταλαιπωρουν και στο β πληθυντικο ενεστωτα του ρ.φοβουμενοι + χρονικη αντικατασταση στο θορυβειν.Μπορειτε να βοηθησετε!!!!!!!!!!??????????????? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
ἐταλαιπώρουν
Ενεστώτας:
Ορ.: ταλαιπωρεῖ
Υποτ.: ταλαιπωρῇ
Ευκτ.: ταλαιπωροίη/ταλαιπωροῖ
Προστ.: ταλαιπωρείτω

φοβούμενοι:
Ενεστώτας:
Ορ.: φοβεῖσθε
Υποτ.: φοβῆσθε
Ευκτ.: φοβοῖσθε
Προστ.: φοβεῖσθε

θορυβεῖν:
Εν. θορυβεῖν
Πρτ. ---
Μελλ. θορυβήσειν
Αόρ. θορυβῆσαι
Πρκ. τεθορυβηκέναι
Υπερ. ---

Όλα υπάρχουν στη γραμματική. Μη βαριέσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piatobananalama

Νεοφερμένος

Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τις κατηγορίες κλίσης ρημάτων , μετοχών και απαρεμφάτων στα αρχαία (δεντροδιάγραμμα ευπρόσδεκτο :) )

και επίσης ποία η διαφορά αορίστου α και β ? Last , τι να προσέξω για τις εξετάσεις α λυκείου , κανένα Σος ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι το οποίο πιστεύω ότι όλους λίγο πολύ έχει απασχολήσει. Ποιός θεωρείται, κατά τη γνώμη σας, ότι είναι ο σωστός τρόπος μελέτης του συντακτικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι το οποίο πιστεύω ότι όλους λίγο πολύ έχει απασχολήσει. Ποιός θεωρείται, κατά τη γνώμη σας, ότι είναι ο σωστός τρόπος μελέτης του συντακτικού;

Να προσπαθείς να κάνεις δικές σου προτάσεις. π.χ. Τὰ παιδία παίζουσιν.

Παιδια ξερεται καμια σελιδα αρχαια λυσεις ασκησεων?? *για λυκειο
https://taexeiola.blogspot.gr/2011/07/xenofontas-ellhnika-arxaia-lykeio.html

Παιδια ξερεται καμια σελιδα αρχαια λυσεις ασκησεων?? *για λυκειο
https://taexeiola.blogspot.gr/2011/07/xenofontas-ellhnika-arxaia-lykeio.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giota2001

Νεοφερμένος

Η giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σας !!! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ουσιαστικά της γ' κλίσης μιας και με μπερδεύουν παρα πολύ...θεωρώ πως είναι τα πιο δύσκολα....λοιπόν δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα μονόθεμα ενρινόληκτα σε - ων , - ωνος απο τα διπλόθεμα ενρινόληκτα - ων , - ονος ...και ο προβληματισμός μου εχει να κάνει με τις υπόλοιπες πτώσεις εκτος της ονομαστικής ενικού όσον αφορά την ορθογραφία ...πότε κρατάμε το ωμέγα και πότε βάζουμε όμικρον ? και εντάξει αν δεν μας δίνουν την ονομαστική και μας δίνουν μια άλλη πτωση εκέι απλά προσέχεις την ορθογραφία..αλλά αν σου δίνουν την ονομαστική ενικού πως καταλαβαίνεις ορθογραφικά πως θα το κλίνεις το ουσιαστικο? Π.χ ποιά η διαφορά του ουσιαστικού ο χειμῶν απο το ουσιαστικό ο γείτων και θα πρέπει εγω να καταλάβω οτι το πρώτο στη γενική θα γίνει με ωμέγα (χειμῶνος) ενω το δευτερο με ομικρον (γείτονος) ...Απλά ίσως κάτι θα υπάρχει και δεν νομίζω η απάντηση να είναι μάθε το κάθε ουσιαστικό απέξω , δεν νομίζω οτι κανένα παιδί μπορεί να το κάνει...επίσης μου είπε μια καθηγήτρια οτι ενας τρόπος είναι να ακολουθούμε την ορθογραφία των νέων ελληνικών αλλά κάποιος ασφαλής κανόνας δεν θα υπάρχει ή εστω κάτι πιο σίγουρο...σας ευχαροιστώ πάρα πολύ ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Καλησπέρα σας !!! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ουσιαστικά της γ' κλίσης μιας και με μπερδεύουν παρα πολύ...θεωρώ πως είναι τα πιο δύσκολα....λοιπόν δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα μονόθεμα ενρινόληκτα σε - ων , - ωνος απο τα διπλόθεμα ενρινόληκτα - ων , - ονος ...και ο προβληματισμός μου εχει να κάνει με τις υπόλοιπες πτώσεις εκτος της ονομαστικής ενικού όσον αφορά την ορθογραφία ...πότε κρατάμε το ωμέγα και πότε βάζουμε όμικρον ? και εντάξει αν δεν μας δίνουν την ονομαστική και μας δίνουν μια άλλη πτωση εκέι απλά προσέχεις την ορθογραφία..αλλά αν σου δίνουν την ονομαστική ενικού πως καταλαβαίνεις ορθογραφικά πως θα το κλίνεις το ουσιαστικο? Π.χ ποιά η διαφορά του ουσιαστικού ο χειμῶν απο το ουσιαστικό ο γείτων και θα πρέπει εγω να καταλάβω οτι το πρώτο στη γενική θα γίνει με ωμέγα (χειμῶνος) ενω το δευτερο με ομικρον (γείτονος) ...Απλά ίσως κάτι θα υπάρχει και δεν νομίζω η απάντηση να είναι μάθε το κάθε ουσιαστικό απέξω , δεν νομίζω οτι κανένα παιδί μπορεί να το κάνει...επίσης μου είπε μια καθηγήτρια οτι ενας τρόπος είναι να ακολουθούμε την ορθογραφία των νέων ελληνικών αλλά κάποιος ασφαλής κανόνας δεν θα υπάρχει ή εστω κάτι πιο σίγουρο...σας ευχαροιστώ πάρα πολύ ....

έχεις δίκιο, είναι θέμα αυτά τα ουσιαστικά....αν έχεις την κλασσική -άσπρη ήταν στα χρόνια μου- '' γραμματική της αρχαίας ελληνικής'' που μας μοίραζαν στο γυμνάσιο-λύκειο, τα έχει στη σελίδα 79 (βέβαια, ενδέχεται να έχει αλλάξει η αρίθμηση των σελίδων, οπότε ψάξτο). Σε κάθε περίπτωση, εκεί λέει ότι το ω διατηρούν και στις άλλες πτώσεις οι εξής κατηγορίες

α) τα περιεκτικά
β) τα μεγεθυντικά
γ) τα κύρια ονόματα
δ) ονόματα αρχαίων μηνών
ε) ονόματα τόπων και πόλεων
στ) τα εθνικά παροξύτονα
ζ) τα προσηγορικά παροξύτονα
η) τα προσηγορικά οξύτονα
θ) τα προσηγορικά περισπώμενα

Ελπίζω να σε βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota2001

Νεοφερμένος

Η giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι ναι τα βρήκα σε ευχαριστώ πολύ...η σελίδα είναι σωστή ...αρα στην ουσία τα διαβάζουμε πολλές φορές και προσπαθούμε να τα αποστηθίσουμε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
ναι ναι τα βρήκα σε ευχαριστώ πολύ...η σελίδα είναι σωστή ...αρα στην ουσία τα διαβάζουμε πολλές φορές και προσπαθούμε να τα αποστηθίσουμε ...

όχι να μάθεις τα ουσιαστικά απέξω! τις κατηγορίες...
και στην πορεία θα τα μάθεις και εμπειρικά, μην αγχώνεσαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota2001

Νεοφερμένος

Η giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εχεις δίκιο ευχαριστω πολύ :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi.a.

Νεοφερμένος

Η efi.a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποιος μπορει να μου πει ολες τις εγκλισεις στον β αοριστο των ρηματων αποπλεω και γιγνωσκω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota2001

Νεοφερμένος

Η giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλησπέρα ...όταν ενα σύνθετο ρήμα το μετατρέπουμε στον παρατατικό ή στον αόριστο τότε μπαίνει εσωτερική αυξηση π.χ μετατρέπω / μετέτρεπον δηλαδή μετά + ἔτρεπον (το ε της αυξησης του ρήματος <<τρώει>> το φωνήεν της πρόθεσης ) και βγαίνει ο τύπος μετέτρεπον ....η απορία μου είναι η εξής : στο ρήμα προλαμβάνω ο παρατατικός είναι προελάμβανον και όχι πρελάμβανον που είναι με βάση του κανόνες , το αντιστοιχο ρήμα με αλλη πρόθεση δηλαδή το άπολαμβάνω θα γίνει ἀπελαμβανον και η απορία μου είναι η εξής γιατι στον πρώτο τύπο δεν ακολουθούμε τους κανόνες ενω στον δευτερο τους ακολουθούμε; αποτελέι κάποια εξαίρεση; ή απλά ο τύπος επείδη είναι ευηχος διατηρήθηκε;σας ευχαριστω πολύ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
καλησπέρα ...όταν ενα σύνθετο ρήμα το μετατρέπουμε στον παρατατικό ή στον αόριστο τότε μπαίνει εσωτερική αυξηση π.χ μετατρέπω / μετέτρεπον δηλαδή μετά + ἔτρεπον (το ε της αυξησης του ρήματος <<τρώει>> το φωνήεν της πρόθεσης ) και βγαίνει ο τύπος μετέτρεπον ....η απορία μου είναι η εξής : στο ρήμα προλαμβάνω ο παρατατικός είναι προελάμβανον και όχι πρελάμβανον που είναι με βάση του κανόνες , το αντιστοιχο ρήμα με αλλη πρόθεση δηλαδή το άπολαμβάνω θα γίνει ἀπελαμβανον και η απορία μου είναι η εξής γιατι στον πρώτο τύπο δεν ακολουθούμε τους κανόνες ενω στον δευτερο τους ακολουθούμε; αποτελέι κάποια εξαίρεση; ή απλά ο τύπος επείδη είναι ευηχος διατηρήθηκε;σας ευχαριστω πολύ ...

έχει να κάνει με την πρόθεση. Να θυμάσαι ότι η πρόθεση προ- δεν χάνει ποτέ το "ο" και η πρόθεση περι- δεν χάνει ποτέ το "ι".
για αυτό λες προελάμβανον και περιελάμβανον και όχι πρελάμβανον και περελάμβανον ;)

(Επίσης να ξέρεις ότι όταν ένα ρήμα έχει πρόθεση προ- και ακολουθεί -ε λόγω αύξησης, όπως το προελάμβανον, το "ο" και το "ε" μπορούν να σου δώσουν ου. Δηλαδή υπάρχει τύπος προελάμβανον και προυλάμβανον. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράφεις τους τύπους με "ου", αρκεί να ξέρεις την συγκεκριμένη περίπτωση ώστε να την αναγνωρίζεις. Συνεννοήσου και με τους καθηγητές σου για να είσαι σίγουρη, ίσως κάποιοι στις ασκήσεις τους να θέλουν να γράφεις και τον τύπο με "ου") ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota2001

Νεοφερμένος

Η giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
σας ευχαριστω πραγματικά πολύ ..δεν το γνωριζα αυτο για τις συγκεκριμένες προθέσεις γιαυτο και υπήρξε συγχυση ...πραγματικα ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota2001

Νεοφερμένος

Η giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλησπέρα σας θα ήθελα για αλλη μια φορα τη βοήθεια σας...[FONT=&quot]διαβάζω τα ενρινόληκτα και τα υγρόληκτα και παρατήρησα το εξης:[/FONT] [FONT=&quot]Ο παρακείμενος και ο υπερσυντέλικος της μέσης φωνής των ενρινόληκτων ρημάτων σχηματίζονται κανονικά σε -μαι, -σαι, -ται... και -μην, -σο, -το... όπως στα φωνηεντόληκτα. Ο ρηματικός χαρακτήρας ν μπροστά από μ των καταλήξεων σε άλλα ρήματα αφομοιώνεται κανονικά με αυτό και σε άλλα τρέπεται σε σ : π.χ ὀξύνομαι θα γίνει ὤξυμμαι και φαίνομαι θα γίνει πέφασμαι .... η ερώτηση μου είναι εγώ που θα ξέρω πότε θα αφομοιώνεται και πού θα γίνεται σ;; σας ευχαριστω πολύ
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wookey

Νεοφερμένος

Η Wookey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να γράψει σε ποια σημεία στο θουκυδίδη ή στον ξενοφώντα υπάρχει αττική σύνταξη; Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oluh

Νεοφερμένος

Η Oluh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορεί να μου κάνει κάποιος χρονική αντικατάσταση του ωκουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top