Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Έστω το πλήθος των όρων της νιοστής ομάδας, το οποίο είναι αριθμητική πρόοδος με πρώτο όρο και διαφορά . Δηλαδή

Έστω επίσης ο πρώτος όρος της νιοστής ομάδας. Τότε βλέπουμε ότι



Μετά απ' αυτά συμπεραίνουμε ότι το άθροισμα των όρων της νιοστής ομάδας είναι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Να λυθει ανισωση :
1632759402594.png


@Samael ,@Alexandros28
να θυμηθουμε τα νιατα μας , τοτε που τα πραγματα ηταν πιο απλα :loltooth:
 

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Να λυθει ανισωση :
View attachment 86099

@Samael ,@Alexandros28
να θυμηθουμε τα νιατα μας , τοτε που τα πραγματα ηταν πιο απλα :loltooth:
Αφού παρατηρήσουμε ότι , αφαιρώντας το από τα μέλη έχουμε:









αφού



Υ.Γ. Πήρα το θάρρος να τη λύσω γιατί θυμήθηκα και εγώ τα νιάτα μου. Παρατήρησα άλλωστε ότι και το τελευταίο μήνυμα πριν την άσκηση ήταν δικό μου! Πως περνούν τα χρόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Αφού παρατηρήσουμε ότι , αφαιρώντας το από τα μέλη έχουμε:









αφού



Υ.Γ. Πήρα το θάρρος να τη λύσω γιατί θυμήθηκα και εγώ τα νιάτα μου. Παρατήρησα άλλωστε ότι και το τελευταίο μήνυμα πριν την άσκηση ήταν δικό μου! Πως περνούν τα χρόνια...
μια αλλη λυση ειναι να θεσουμε και μετα απο πραξεις και σπαζωντας τα κλασματα καταληγουμε στο :



Για δεν ισχυει η ανισωση ,ομως ισχυει για
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top