Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 159 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητική ζωή στην Κεφαλονιά

Yiannis91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yiannis91
Ο Yiannis91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Yiannis91 έγραψε στις 15:46, 09-09-10:

καλησπερα παιδια,περασα φετος στο τει ιονιων νησων και συγκεκριμενα στο ληξουρι της κεφαλονιας στο τμημα τεχνολογιας του ηχου και μουσικων οργανων.Η σχολη μου αρεσει παρα πολυ αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι η περιοχη!!οποιος γνωριζει κατι για το συγκεκριμενο τμημα και γενικοτερα για τη ζωη στη κεφαλονια ας απαντησει,οπιαδηποτε πληροφορια μου ειναι χρησιμη!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gialouris (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gialouris
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O gialouris έγραψε στις 23:01, 13-09-10:

Μια φίλη μου έχει περάσει στην Κεφαλλονιά αλλά στο Αργοστόλι κι εγώ είμαι από Κεφαλλονιά! Απ'ότι μου έχει πει το ΤΕΙ του Ληξουρίου είναι καλύτερο από του Αργοστολίου (αν και έχουν διαφορετικές σχολές). Η φοιτητική ζωή είναι μέτρια, έχει λίγα μαγαζιά, καφετέριες κτλ αλλά για να ψωνίσεις ρούχα για παράδειγμα και γενικά πιο πολλά πράγματα θα πρέπει να πας στην Πάτρα με το καράβι. Επίσης τα ενοίκια ίσως είναι λίγο πιο ακριβά απ'ότι σε κάποια μεγάλη πόλη όπως τα Γιάννενα. Ως περιοχή η Κεφαλλονιά είναι τέλεια, ένα από τα πιο όμορφα νησιά της Ελλάδας! Ένα πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι οι μετακινήσεις εκεί διότι δεν έχει καθόλου καλή συγκοινωνία. Τα φοιτητικά εισιτήρια για το λεωφορείο εντός πόλης έχουν απ'όσο θυμάμαι 20 λεπτά. Αυτά θυμάμαι!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Yiannis91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yiannis91
Ο Yiannis91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Yiannis91 έγραψε στις 14:13, 14-09-10:

Σ ευχαριστω για τισ πληροφοριες αλλα αφου εισαι απο την κεφαλονια μηπως ξερεις κατα ποσο ειναι ευκολο να βρεις και μια δουλεια? κυριως το χειμωνα που φανταζομαι εχει πολυ λιγοτερο κοσμο..α και για εστια ξερεις τι παιζει??
Παράθεση

athene (Αθηνά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη athene
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H athene η κατάρα του ροκά.. έγραψε στις 15:07, 14-09-10:

Πιο ακριβά από τα Γιάννενα??Δεν νομίζω..
Παράθεση

gialouris (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gialouris
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O gialouris έγραψε στις 21:00, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από athene
Πιο ακριβά από τα Γιάννενα??Δεν νομίζω..
Βασικά όχι ακριβώς πιο φθηνά αλλά στην ίδια τιμή το σπίτι δεν έχει τόσα πολλά πχ δεν είναι μεγάλο κτλ. Θα σε γελάσω γιατί δεν έχω κοιτάξει ποτέ να βρω δουλειά εκεί...
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 12:44, 20-08-14:

φοιτητικη ζωη... στην Κεφαλονια? Αστειακι. Ουτε φοιτητικη, ουτε ζωη εχει
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimis20
Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O Dimis20 έγραψε στις 22:36, 04-09-15:

Καλησπέρα σε όλους! Συγχαρητήρια σε όσους έδωσαν φέτος πανελλήνιες (και ιδιαίτερα σε αυτούς που έδωσαν δεύτερη φορά, στους οποίους ανήκω κι εγώ ) αλλά και στα παιδιά που δε τα κατάφεραν αλλά παρ' όλα αυτά έβαλαν τα δυνατά τους.

Πέρασα στο τμήμα τεχνολογίας ήχου και μουσικών οργάνων στο ληξούρι. Είναι μια σχολή που με ενδιαφέρει πολύ αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών, κυρίως, δυσανασχετώ να ξεκινήσω τις σπουδές. Μένω Θεσσαλονίκη. Προφανώς, λοιπόν, υπάρχει και ένα μεγάλο πρόβλημα συγκοινωνίας.

Θα ήθελα να μάθω και από φοιτητές που σπουδάζουν στο νησί αλλά και από παιδιά που έχουν ζήσει εκεί, αφενός, πως είναι η φοιτητική ζωή-ιδίως το χειμώνα και, αφετέρου, αν υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να σε δεκτούν στη φοιτητική εστία.

Πρέπει να πάρω τη μεγάλη απόφαση. Η μοναδική εναλλακτική που έχω στη Θεσσαλονίκη είναι τα ΙΕΚ. Και φυσικά όπως και να 'χει, δε πιστεύω ότι συγκρίνεται η άνεση και, γενικότερα, η ζωή ατη Θεσσαλονίκη απο αυτή στη Κεφαλονιά. Χωρίς παρεξήγηση, ξέρω ότι είναι προτιμότερο να φοιτώ σε ένα πανεπιστήμιο παρά να πηγαίνω σε ΙΕΚ αλλά λόγω οικονομικής δυσχέρειας και δυσκολίας στη μεταφορά, αδυνατώ ακόμα να πάρω μια απόφαση.

Ποιά είναι η άποψη σας ή/και οι εμπειρίες σας από τη φοιτητική/νεανική ζωή στη Κεφαλονιά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

simik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη simik
H simik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H simik έγραψε στις 23:13, 09-09-15:

Και εγω φετος περασα στην Κεφαλονια, στο τμημα τεχνολογιας τροφιμων, το οποιο βρισκεται στο Αργοστολι. Ψαχνω συνεχως να βρω ατομα, φοιτητες που να σπουδαζουν εκει αλλα ματαια. Λογω μεγαλης αποστασης και πολλων εξοδων δεν εχω παρει ακομα την αποφαση για το αν θα παω να μεινω εκει, καθως ειμαι κ εγω απο Θεσσαλονικη. Θελω πολυ να μαθω λεπτομεριες για την περιοχη, την φοιτητικη ζωη κτλπ
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 06:02, 10-09-15:

λοιπόν, όσον αφορά το αργοστόλι, η περιοχή είναι σχετικά μικρή οπότε πας παντού με τα πόδια. εκτός κι αν έχει αμάξι, όπου μπορείς να μείνεις σε κάποιο κοντινό χωριό και σε 10 λεπτά να είσαι στο κέντρο. από φοιτητική ζωή δεν ξέρω, αλλά μιας και μεγάλωσα εδώ έχω να σου πω πως το χειμώνα πέφτει μεγάλη νέκρα. εσάς τους φοιτητές περιμένει το νησί!! δε θέλω να σε αποθαρρύνω, η Κεφαλονιά είναι όμορφο νησί και αν έχεις κι ένα αμαξάκι θα αποφύγεις την ανία του να κάθεσαι μόνο στο αργοστόλι. ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 09:14, 15-09-15:

Ξέρει κανείς τι παίζει στο Ληξούρι και πως είναι το Τ.Ε.Ι. στη περιοχή;
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 08:26, 15-10-15:

Κανονικό γράψιμο...

Ευχαριστώ
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 11:48, 15-10-15:

Έχεις σκεφτεί πως για να μην έχεις καμία απάντηση είναι πάρα πολύ πιθανό να μην γνωρίζει κανένας αυτό που ρωτάς;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 19:06, 15-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Έχεις σκεφτεί πως για να μην έχεις καμία απάντηση είναι πάρα πολύ πιθανό να μην γνωρίζει κανένας αυτό που ρωτάς;
Πολύ πριν από εσένα. Και βρίσκομαι σε κρίσιμη κατάσταση γι'αυτό και αγανάκτησα. Φρέναρε λίγο.

Συγγνώμη, πραγματικά, αν ζήτησα κάτι τόσο δύσκολο αλλά έστω και μια μικρή και γενική αναφορά για το τι γίνεται στη Κεφαλλονιά σε εμένα δεν θα έβλαπτε. Και, όπως βλέπεις, δόθηκε ήδη μια απάντηση στην simik από κάτοικο της Κεφαλλονιάς.

Έλεος.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:52, 15-10-15:

αυτά που έγραψα παραπάνω αφορούν όλο το νησί, δεν ισχύει κάτι διαφορετικό στο Ληξούρι απ' ό,τι ισχύει στο Αργοστόλι. όσο για το ΤΕΙ έχω ακούσει ότι γενικώς είναι ενδιαφέρον τμήμα αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη din@!!
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H din@!! έγραψε στις 21:56, 15-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dimis20
Πολύ πριν από εσένα. Και βρίσκομαι σε κρίσιμη κατάσταση γι'αυτό και αγανάκτησα. Φρέναρε λίγο.

Συγγνώμη, πραγματικά, αν ζήτησα κάτι τόσο δύσκολο αλλά έστω και μια μικρή και γενική αναφορά για το τι γίνεται στη Κεφαλλονιά σε εμένα δεν θα έβλαπτε. Και, όπως βλέπεις, δόθηκε ήδη μια απάντηση στην simik από κάτοικο της Κεφαλλονιάς.

Έλεος.
Κατοικος Κεφαλονιας εδώ ... (Και με το συμπαθειο κιολας, αλλα δεν ετυχε να δω το ποστ σου).
Στην Κεφαλονια υπαρχει μια "πολη"...το Αργοστόλι. Δεν ξερω από που εισαι, αλλα το Αργοστολι ειναι μια μικρή, επαρχιακή, νησιωτική κωμόπολη....Καμποσες καφετέριες, 2-3 κλαμπ/σκυλαδικα π λειτουργουν Παρασκευο-Σαββατα, και τερμα. Τα απολύτως απαραίτητα. Μην περιμένεις αγρια φοιτητικη ζωή, θα τη βγάζεις σε 2-3 μαγαζιά το πολύ, στο Ληξουρι ειναι ακομα πιο ησυχα τα πράγματα, γενικα η Κεφαλονια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ φοιτητοπεριοχη. Ναι, εχει ποσα τμηματα ΤΕΙ, αλλα δεν συγκρινεται με τις παραδοσιακες φοιτητουπολεις. Θα περπατας στο Αργοστόλι τα βράδυα το χειμωνα και θα ειναι σα να περπατας μονος στο δρομο με τις λευκες...λιγη κίνηση περισσότερο το βραδυ κοντα στην Πλατεια Αργοστολίου αλλα και αυτο σε καμποσα μαγαζια μετρημενα στα δαχτυλα τ ενος χεριου. Πεμπτες κανει προσφορες ο ενας και ειναι γεματος, Παρασκευες ο επομενος και ειναι αυτος γεματος, αλλα μην περιμενεις πολλα. Ησυχια και βαρεμαρα ως επι το πλειστον, σχετικα ακριβη ζωη συγκριτικα με άλλες περιοχες, οσο για το επιπεδο και το ποσο ενδιαφεροντα ειναι τα ΤΕΙ δεν εχω ιδεα.

Αυτα!

EDIT: Το Ληξουρι ακομα πιο ερημο/ησυχο. Εχε στο νου σου οτι σε περιοδους τρελης κακοκαιριας παιζει να ψιλοαποκλειστεις για 1-2 μερες στο νησι (νομιζω καμια φορα παιζει να σταματησει και το φερυ π κανει Ληξουρι-Αργοστολι), οποτε οταν κλεινεις εισιτηρια έχε παντα στο νου σου να ριχνεις μια ματια στον καιρο, ειδικα τον χειμωνα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη din@!! : 15-10-15 στις 22:01.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,807 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 22:21, 15-10-15:

Με κάθε επιφύλαξη και με πολλά συγγνώμη εκ των προτέρων για αυτούς που κατάγονται από εκεί θα ήθελα να πω ότι η συμπεριφορά των ντόπιων προς τους φοιτητές και προς τους τουρίστες δεν είναι η καλύτερη και σίγουρα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που λέμε "ελληνική φιλοξενία". Θα μου πείτε όλοι τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν αλλά ας υπήρχαν κάποια υποτυπώδη ψήγματα ανθρωπιάς. Δεν είναι ωραίο να σε βλέπουν μόνο σαν τον "ξένο" από τον οποίο θα τα αρπάξουν. Θυμάμαι την ξαδέλφη μου που στην πενταήμερη είδε λάδι στη σαλάτα της μόνο όταν πέρασαν στην Πάτρα. Θα μου πείτε "τι μας νοιάζει εμάς αυτό;".΄Οταν ζεις σε ένα μικρό μέρος που το χειμώνα νεκρώνει και οι συναναστροφές σου είναι λιγοστές, νομίζω θα ήταν ένα θετικότατο στοιχείο η ζεστασιά του περίγυρού σου.΄Εχουν περίεργο χαρακτήρα οι Κεφαλονίτες, περίεργο χιούμορ που το καταλαβαίνουν μόνο μεταξύ τους και περίεργες αντιδράσεις που μπορεί να σε προσβάλλουν ενώ αυτοί τις θεωρούν απόλυτα φυσιολογικές. Από τη συναναστροφή μου μαζί τους κατάλαβα ότι ήταν πολύ δύσκολο να "κολλήσουμε" και ευτυχώς που είχαν την ίδια γνώμη και άλλοι στην παρέα οπότε δεν προβληματίστηκα.΄Οσοι λοιπόν πάτε εκεί ασχοληθείτε με τη σχολή σας (για να τελειώσετε όσο γρηγορότερα γίνεται) και προσπαθήστε να βρείτε κάποιους συμφοιτητές σας με τους οποίους θα δέσετε και θα κάνετε μια παρέα για να την παλέψετε.http://www.kefalonizw.com/nea-eidese...ephalonia.html
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H din@!! έγραψε στις 23:47, 15-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Με κάθε επιφύλαξη και με πολλά συγγνώμη εκ των προτέρων για αυτούς που κατάγονται από εκεί θα ήθελα να πω ότι η συμπεριφορά των ντόπιων προς τους φοιτητές και προς τους τουρίστες δεν είναι η καλύτερη ...
no hurt feelings.....
γενικοτερα ομως αυτα παθαινεις οταν ανοιγεις σχολες για να γεμισεις διαμερισματα.....και ο νοών νοείτω.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:06, 16-10-15:

Συμφωνώ όμως θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω ότι έχει να κάνει με την ψυχοσύνθεση των ανθρώπων κάθε περιοχής. Και στην Κρήτη υπάρχουν φοιτητές και εκεί τους τα παίρνουν. ΄Ομως η κατάσταση είναι τελείως διαφορετική. Και στο σπίτι του θα σε καλέσει ο σπιτονοικοκύρης να σε κεράσει και ανθρώπινα θα σε αντιμετωπίσει και θα φροντίσει να αισθανθείς άνετα. Πηγαίνεις να φας και χορταίνεις μόνο με τη σαλάτα που θα σου φέρουν, πηγαίνεις να πιεις μια τσικουδιά σε ένα χωριό και σε κερνάνε από ένα γύρο όλοι οι ντόπιοι που βρίσκονται εκεί. Είχα πάει στην Κρήτη με φοιτητοπαρέα και ρωτήσαμε μια κυρία πού να πάμε να φάμε και μας τραβούσε πιεστικά να μας πάρει να φάμε στο σπίτι της. Και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας οι άνθρωποι είναι έτσι, απλά μιλάω για τους Κεφαλονίτες και τους Κρητικούς επειδή έχω προσωπική άποψη. Θα μου πείτε παντού υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. Σύμφωνοι, αλλά στις συγκεκριμένες περιπτώσεις τα ποσοστά είναι συντριπτικά υπέρ των μεν και κατά των δε.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 09:22, 17-10-15:

Σας ευχαριστώ όλους για τις διευκρινήσεις. Και πάλι συγγνώμη αν εκνευρίστηκα λιγάκι. Απλά, όπως βλέπετε, ήδη έχω αργήσει να τακτοποιηθώ και από ότι φαίνεται θα αργήσω κι άλλο μιας και δε φαίνεται κατάλληλο μέρος η Κεφαλονιά για μένα.

Ευχαριστώ και πάλι

Αρχική Δημοσίευση από din@!!
Κατοικος Κεφαλονιας εδώ ... (Και με το συμπαθειο κιολας, αλλα δεν ετυχε να δω το ποστ σου).
Στην Κεφαλονια υπαρχει μια "πολη"...το Αργοστόλι. Δεν ξερω από που εισαι, αλλα το Αργοστολι ειναι μια μικρή, επαρχιακή, νησιωτική κωμόπολη....Καμποσες καφετέριες, 2-3 κλαμπ/σκυλαδικα π λειτουργουν Παρασκευο-Σαββατα, και τερμα. Τα απολύτως απαραίτητα. Μην περιμένεις αγρια φοιτητικη ζωή, θα τη βγάζεις σε 2-3 μαγαζιά το πολύ, στο Ληξουρι ειναι ακομα πιο ησυχα τα πράγματα, γενικα η Κεφαλονια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ φοιτητοπεριοχη. Ναι, εχει ποσα τμηματα ΤΕΙ, αλλα δεν συγκρινεται με τις παραδοσιακες φοιτητουπολεις. Θα περπατας στο Αργοστόλι τα βράδυα το χειμωνα και θα ειναι σα να περπατας μονος στο δρομο με τις λευκες...λιγη κίνηση περισσότερο το βραδυ κοντα στην Πλατεια Αργοστολίου αλλα και αυτο σε καμποσα μαγαζια μετρημενα στα δαχτυλα τ ενος χεριου. Πεμπτες κανει προσφορες ο ενας και ειναι γεματος, Παρασκευες ο επομενος και ειναι αυτος γεματος, αλλα μην περιμενεις πολλα. Ησυχια και βαρεμαρα ως επι το πλειστον, σχετικα ακριβη ζωη συγκριτικα με άλλες περιοχες, οσο για το επιπεδο και το ποσο ενδιαφεροντα ειναι τα ΤΕΙ δεν εχω ιδεα.

Αυτα!

EDIT: Το Ληξουρι ακομα πιο ερημο/ησυχο. Εχε στο νου σου οτι σε περιοδους τρελης κακοκαιριας παιζει να ψιλοαποκλειστεις για 1-2 μερες στο νησι (νομιζω καμια φορα παιζει να σταματησει και το φερυ π κανει Ληξουρι-Αργοστολι), οποτε οταν κλεινεις εισιτηρια έχε παντα στο νου σου να ριχνεις μια ματια στον καιρο, ειδικα τον χειμωνα.
Ευχαριστώ
Παράθεση

jim2015

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jim2015
Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O jim2015 έγραψε στις 13:50, 17-10-15:

Μακρυα φιλαρακο απο Κεφαλονια.....Ο θεος δεν στελνει τυχαια σεισμους...
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:54, 05-11-15:

Απλά, όπως βλέπετε, ήδη έχω αργήσει να τακτοποιηθώ και από ότι φαίνεται θα αργήσω κι άλλο μιας και δε φαίνεται κατάλληλο μέρος η Κεφαλονιά για μένα.
Για πες μας τι έκανες τελικά; Αν πήγες, πώς τα βρήκες τα πράγματα;
Παράθεση

Psatha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Psatha
H Psatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Psatha έγραψε στις 17:52, 11-11-15:

Καλησπέρα παιδιά εχω περάσει κ εγώ στο τμήμα τεχνολογίας ηχου κ μουσικών οργάνων στο Ληξούρι όμως δεν κατάφερα ν πάω φέτος λόγο οικονομικών δυσκολιών...αν σας ειναι εύκολο θα ήθελα να μάθω σε τι κατάσταση βρίσκονται οι εστίες γιατί υπάρχει πιθανότητα να κάνω την απαραίτητη διαδικασία για να μπω τον επόμενο χρόνο.....ευχαριστώ πολυ!!!!!
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 21:16, 11-11-15:

Υπάρχουν φοιτητικές εστίες στην Κεφαλονιά ???
Παράθεση

Psatha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Psatha
H Psatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Psatha έγραψε στις 23:20, 11-11-15:

Oups! Sorry είχα την εντύπωση πως υπήρχαν παντού!
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 10:22, 15-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Για πες μας τι έκανες τελικά; Αν πήγες, πώς τα βρήκες τα πράγματα;
Δε κατάφερα ούτε καν να περάσω απο εκεί λόγω κάποιων οικογενειακών θεμάτων. Πάντως και από αυτό το thread αλλά και γενικά ψάχνοντας στο ίντερνετ, δε πήρα καλές εντυπώσεις. Τα σπίτια, επίσης, κοντά στη σχολή έχουν τσιμπημένη τιμή και είναι μέτρια οπότε δεν αξίζει.

Σκέφτομαι, αν δεν είναι πολύ αργά, να γραφτώ γρήγορα γρήγορα σε ένα ιεκ γιατί, να ξαναδώσω δε το βλέπω με τίποτα

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Επίσης, φοιτητική εστία δεν υπάρχει. Κάτι λέγετε για λήψη έγκρισης ώστε να ξεκινήσει η κατασκευή της αλλά τίποτα το σημαντικό.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:15, 15-11-15:

Πολλοί από σας θέλατε Θεσσαονίκη ή Αθήνα να περάσετε αλλά δώστε και μια ευκαριία στα νησιά. Αγοράζετε ένα μικρό αυτοκινητο κα νοικιάζετεται ένα σπίτι μακριά από την σχολή ώστε να μη σας βγει ακριβά και θα περάσετε πολύ καλά ίσως καλύτερα από το να φοιτούσατε σε μεγαλούπολη.

Επειδή είναι μια τουριστική περιοχή μπορειτε να βρείτε πιο εύκολα δουλειά και να είστε ανεξάρτητοι όσο το δυνατό περισσότερο από τους γονείς σας. Μετά την φοίτηση σας σε αυτή την σχολή εκτός από την ευκαιρία να σπουδάσετε ότι άλλο θέλετε μέσω κατατακτηριών θα έχετε αποκτήσει μια ωραία εμπειρία ζωής που θα σας μείνει αξέχαστη.

Η άλλη λύση ειαι να πάτε ΙΕΚ θα το μετανιώετε τον επόμενο χρόνο ότι σας μαθαίνει ένα ΙΕΚ μπορείτε άνετα να το μάθετε μόνοι σας.

Επίσης στα ΙΕΚ διδάσκουνε άτομα σαν και εμένα κατά βάση χωρίς μεταπτυχιακό και χωρίς διατριβή. Πολλές φορές διδάσκουνε άτομα χωρίς καν πιστοποίησεις κα σας πουλάνε πουλ μουρ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 15-11-15 στις 11:26.
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 11:41, 15-11-15:

ναι, δωσετε ευκαιρια στα νησια, συμφωνω....στην Κρητη ας πουμε.... Μονο.
Focko, δεν ξερω απο που εισαι, αλλα αν δεν εχεις ζησει χειμωνα, σε ελληνικο νησι πέρα από την Κρήτη ή τη Ρόδο δεν ξερεις πώς ειναι. Δε θα περασετε καλυτερα απο μια μεγαλουπολη γιατί θα έχετε 3 μαγαζιά να πηγαίνεται και όλα στο Αργοστόλι....Γιατι θα πληρώνετε το σπίτι πανακριβα επειδη για καποιο λόγο οι πιο πολλοι Κεφαλλονίτες έχουν λεφτά και νομίζουν πως όλος ο κόσμος έχει... Γιατι και εκδρομες να κανατε ολο το χρονο, θα πηγαινεται που; στα κατσικοχώρια να κοιτατε τη φυση; ή θα κανετε εκδρομες μόνο το Μαιο/Ιουνιο που λειτουργουν τα τουριστικα μέρη να σας πιασουν λίγο παραπάνω τον κ*λο οι ντοπιοι επιχειρηματιες;... Γιατι από πολιτιστικές εκδηλωσεις κατα τη διάρκεια του χειμωνα, νομίζω τα τελευταια χρόνια έχει κλείσει εντελως και το μοναδικό σινεμά.... Γιατι θέατρα και συναυλίες γίνονται μόνο το καλοκαίρι, με τιμες εισιτηρίου γυρω στο 15αρι-20 ευρω... Γιατι δεν είναι χαζα τα 16 χρονα και τα 17 χρονα του νησιού που από τη Β Λυκείου έχουν μετρήσεις τις μέρες μέχρι το Σεπτέμβρη μετα τις πανελλήνιες που θα σηκωθούν να φύγουν...
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 11:52, 15-11-15:

ναι, δωσετε ευκαιρια στα νησια, συμφωνω....στην Κρητη ας πουμε.... Μονο.
Η Κρήτη είναι νησί αλλά αποτελείται από μεγάλες πόλεις οπότε δεν το καταλαβαίνεις και πολύ.
Μόνο κακό ότι τριγυρίζεται από θάλασσα σε μεγάλη έκταση.
Αν ήταν κοντά στις Κυκλάδες ας πούμε θα ήταν ιδανικά.
Μικρά νησιά για αποδράσεις.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:06, 15-11-15:

Δεν είναι χαζά άγνοια έχουν.

Το να αφήσουν ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ και να πάνε σε ΙΕΚ για να περάσουν καλά 4 χρόνια δε το θεωρώ πρέπων.

Το να είναι ένα παιδί σε νησί και να θέλει να φύγει είναι λογικό για να ζει μακριά από τους γονείς του αλλά το να ζήσει 4 χρόνια σε ένα νησί για να σπουδάσει κάτι το θεωρώ πιο σωστό από το να πάει σε ένα ΙΕΚ και να τον κοροιδεύουν ότι είναι φοιτητής και μαθείνει πράγματα.
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 12:38, 15-11-15:

Σιγά τα ΤΕΙ μωρε που εχει η Κεφαλλονια!! Κατασκευης μουσικων οργανων και δημοσιων σχεσεων....μιλάμε για επιστήμονες πρώτης διαλογης, όχι αστεια...και σπουδες με μελλον!.... ΑΚΜΗ και παλι ΑΚΜΗ....
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 13:16, 15-11-15:

όταν τελειώνεις το ΤΕΙ αυτό ακόμα κα αν δε σε ενδιαφέρει σου δίνεται η δυνατότητα να εισαχθείς μέσω κατατατκήριων σε οποια σχολή θέλεις.
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 13:20, 15-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
όταν τελειώνεις το ΤΕΙ αυτό ακόμα κα αν δε σε ενδιαφέρει σου δίνεται η δυνατότητα να εισαχθείς μέσω κατατατκήριων σε οποια σχολή θέλεις.

Ότι θα περάσει δηλαδή, ο τεχνολόγος ξύλου (ούτε 8χιλ. μόρια δεν έβγαλε στις πανελλαδικές), στις κατατακτήριες και θα τελειώσει κιόλας. Οκ ρε συ, γουστάρουμε που γύρισες, αλλά μυαλό δεν βλέπω να έβαλες.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 13:22, 15-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr. No
Ότι θα περάσει δηλαδή, ο τεχνολόγος ξύλου (ούτε 8χιλ. μόρια δεν έβγαλε στις πανελλαδικές), στις κατατακτήριες και θα τελειώσει κιόλας. Οκ ρε συ, γουστάρουμε που γύρισες, αλλά μυαλό δεν βλέπω να έβαλες.

εδώ πάνε στο εξωτερικό ιατρική και τελειώνουν κιόλας.

Πιστεύω ότι είναι θέμα θέλησης και ότι ο καθένας μπορεί να τελειώσει ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ αρκεί να το θέλει. Επίσης υπάρχουν πολλά παιδιά που εξαιτίας πολλών συγκηριών δε διαβάζουν στο Λύκειο ενώ έχουν δυνατότητες.
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 13:29, 15-11-15:

εδώ πάνε στο εξωτερικό ιατρική και τελειώνουν κιόλας.

Πιστεύω ότι είναι θέμα θέλησης και ότι ο καθένας μπορεί να τελειώσει ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ αρκεί να το θέλει. Επίσης υπάρχουν πολλά παιδιά που εξαιτίας πολλών συγκηριών δε διαβάζουν στο Λύκειο ενώ έχουν δυνατότητες.

Να έγραφε ένα 14-15 ρε φίλε να πω οκ, το παιδί βαριόταν, είναι της ηλικίας, ήταν άτυχο, δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια κλπ. Αλλά μιλάς για σχολές του 6-7. Επίσης, γιατί να μην ξαναδώσει πανελλαδικές, αφού δεν διάβαζε όπως λες και να χάσει τέσσερα χρόνια?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dr. No : 15-11-15 στις 13:36.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 13:34, 15-11-15:

Να έγραφε ένα 14-15 ρε φίλε να πω οκ, το παιδί βαριόταν, είναι της ηλικίας κλπ. Αλλά μιλάς για σχολές του 6-7. Επίσης, γιατί να μην ξαναδώσει πανελλαδικές, αφού δεν διάβαζε όπως λες και να χάσει τέσσερα χρόνια?
καλύτερη περίπτωση ειναι να δώσει πανελλαδικές έχεις δίκιο.
Παράθεση

nikos kaladas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikos kaladas
Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O nikos kaladas έγραψε στις 13:51, 15-11-15:

καλύτερη περίπτωση ειναι να δώσει πανελλαδικές έχεις δίκιο.
φοκο δεν ειναι ολες οι σχολες ιατρικη.μπορει καποιανου να του αρεσει να τελειωσει κατι αλλο.πρεπει να ξυπνησεις απο αυτη τη νοοτροπια.εκτος και εχεις βρει κανα κολπο και κονομας μεσω της ιατρικης οποτε παω πασο.γτ εγω ξερω απο φιλους που εχω οτι πανε στο εξωτερικο και τους εκμπεταλλευονται.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 14:57, 15-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από nikos kaladas
φοκο δεν ειναι ολες οι σχολες ιατρικη.μπορει καποιανου να του αρεσει να τελειωσει κατι αλλο.πρεπει να ξυπνησεις απο αυτη τη νοοτροπια.εκτος και εχεις βρει κανα κολπο και κονομας μεσω της ιατρικης οποτε παω πασο.γτ εγω ξερω απο φιλους που εχω οτι πανε στο εξωτερικο και τους εκμπεταλλευονται.
να έχες δίκιο δεν είναι όλος ο κόσμος ιατρική αυτό που ήθελα να πω είναι ότι παιδιά κάτω του 10 πάνε εξωτερικό και σπουδάζουνε ιατρική, μαθηματικό, οικονομικά, φαρμακευτική κοκ κα το παίζουνε επιστήμονες.
Παράθεση

nikos kaladas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikos kaladas
Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O nikos kaladas έγραψε στις 15:01, 15-11-15:

να έχες δίκιο δεν είναι όλος ο κόσμος ιατρική αυτό που ήθελα να πω είναι ότι παιδιά κάτω του 10 πάνε εξωτερικό και σπουδάζουνε ιατρική, μαθηματικό, οικονομικά, φαρμακευτική κοκ κα το παίζουνε επιστήμονες.
πολυ κακως αν θες τη γνωμη μου.θα επρεπε να υπαρχει δικλειδα ασφαλειας ετσι ωστε ο στοκος να μην εχει δικαιωμα να ελπιζει καν οτι μπορει να πουλαει μουρη με πτυχιο της ρουμανιας.
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,934 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 15:10, 15-11-15:

Βασικά έχει να κάνει με πολλά ξέρω 1 παιδί που 1η επιλογή έβαλε ξύλου και επίπλου στην Καρδίτσα (ναι ήταν από Καρδίτσα).
Απλά το έβαλε 1ο λόγο οικονομικών δυσκολιών που είχε η οικογένεια του και ήταν από τα παιδιά που διάβαζε έβγαλε το 2013 περίπου στα 13.000 μόρια
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 15:22, 15-11-15:

Α, ωραια... αρα θα δίνει η οικογενεια ενα 300αρι το μηνα για ενοικιο (μη γελας, μιλαμε για Κεφαλονια, οχι για Αθηνα, τοσο παει το μαλλι), να σπουδαζει το παιδι για 4 χρόνια...για να μην πω 5, (γιατι είπαμε, 10000 έβγαλε στις πανελληνιες, δεν παίζει να συγκινηθει ιδιαίτερα στο πανεπιστήμιο), και όοοταν με το καλο τελειώσει, να κανει κατατακτήριες για να μπει σε νεο τμημα πανεπιστημιου ή ΤΕΙ, να περασει αλλα 5-6 χρονακια σπουδάζοντας, με τους γονεις να πληρωνουν αν δεν μενει στο πατρικο του, και να βγει σε 11-12 χρονια με δυο πτυχία, και μάλιστα σε προπτυχιακό επιπεδο...
Όλα αυτά, για να λέμε οτι βγάλαμε το ΤΕΙ Κωλοπετεινίτσας, αντί να πάμε στο κακο ΙΕΚ (είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο), γιατι καταβάθος μπορούμε, και το αξίζουμε, αλλά μας φταίνε οι απόφοιτοι Ρουμανίας....οκ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

O Dr. No έγραψε στις 16:18, 15-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
Βασικά έχει να κάνει με πολλά ξέρω 1 παιδί που 1η επιλογή έβαλε ξύλου και επίπλου στην Καρδίτσα (ναι ήταν από Καρδίτσα).
Απλά το έβαλε 1ο λόγο οικονομικών δυσκολιών που είχε η οικογένεια του και ήταν από τα παιδιά που διάβαζε έβγαλε το 2013 περίπου στα 13.000 μόρια

Τώρα αυτό που κολλάει, εσύ ξέρεις. Μιλάμε για παιδιά που δεν είναι π.χ Κεφαλονίτες ή Καρδιτσιώτες, οι οποίοι πιθανότατα δεν έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν αλλού. Το σχόλιό σου είναι πολύ σωστό εν γένει, απλά δεν έχει σχέση με τις προαναφερθείσες αναρτήσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dr. No : 15-11-15 στις 16:24.
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,934 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:23, 15-11-15:

Τώρα αυτό που κολλάει, εσύ ξέρεις. Μιλάμε για παιδιά που δεν είναι π.χ Κεφαλλονίτες ή Καρδιτσιώτες, οι οποίοι πιθανότατα δεν έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν αλλού. Το σχόλιό σου είναι σωστό εν γένει, απλά δεν έχει σχέση με τις προαναφερθείσες αναρτήσεις.
Οκ επειδή έκανα άκυρο σχόλιο χωρίς να το καταλάβω βγάλτε το off toppic
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 16:33, 15-11-15:

Α, ωραια... αρα θα δίνει η οικογενεια ενα 300αρι το μηνα για ενοικιο (μη γελας, μιλαμε για Κεφαλονια, οχι για Αθηνα, τοσο παει το μαλλι), να σπουδαζει το παιδι για 4 χρόνια...για να μην πω 5, (γιατι είπαμε, 10000 έβγαλε στις πανελληνιες, δεν παίζει να συγκινηθει ιδιαίτερα στο πανεπιστήμιο), και όοοταν με το καλο τελειώσει, να κανει κατατακτήριες για να μπει σε νεο τμημα πανεπιστημιου ή ΤΕΙ, να περασει αλλα 5-6 χρονακια σπουδάζοντας, με τους γονεις να πληρωνουν αν δεν μενει στο πατρικο του, και να βγει σε 11-12 χρονια με δυο πτυχία, και μάλιστα σε προπτυχιακό επιπεδο...
Όλα αυτά, για να λέμε οτι βγάλαμε το ΤΕΙ Κωλοπετεινίτσας, αντί να πάμε στο κακο ΙΕΚ (είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο), γιατι καταβάθος μπορούμε, και το αξίζουμε, αλλά μας φταίνε οι απόφοιτοι Ρουμανίας....οκ.
Δε γελάω για σένα απλά έτσι είναι το στυλ μου συγγνώμη αν με παρεξήγησες. Απλά στην κοινωνία που ζούμε Πανεπιστήμιο δε πάει ο πιο έξυπνος πράγμα που συναίβενε παλιότερα αλλά αυτός που έχουν οι γονείς του λεφτά να τον ταίζουν μέχρι να σπουδάσει και αυτό δεν ειναι καθόλου δίκαιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 15-11-15 στις 16:43.
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 16:54, 15-11-15:

Καμια παρεξηγηγση, το "μη γελάς" το είπα γιατι μπορει να σου φαινοταν υπερβολικο το 300αρι για φοιτητικο σπιτι . Η τελευταία σου πρόταση είναι ακριβώς αυτό που προσπαθώ να πω τόση ώρα! Καλώς ή κακώς σε τμήματα της επαρχίας, και μιλάμε για πολύ μικρές περιοχες, πάνε τα άτομα που έχουν τη δυνατότητα οικονομικά, όχι ακαδημαικά! Εαν λοιπόν κάποιος δε μπορεί να φυγει απο την Αθηνα λογω οικονομικών δυσκολιών, για να σπουδασει σε τμήμα-παρωδία, χίλιες φορές θεωρω προτιμότερο ένα ΙΕΚ.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 13:34, 16-11-15:

Πολλοί από σας θέλατε Θεσσαονίκη ή Αθήνα να περάσετε αλλά δώστε και μια ευκαριία στα νησιά. Αγοράζετε ένα μικρό αυτοκινητο κα νοικιάζετεται ένα σπίτι μακριά από την σχολή ώστε να μη σας βγει ακριβά και θα περάσετε πολύ καλά ίσως καλύτερα από το να φοιτούσατε σε μεγαλούπολη.

Επειδή είναι μια τουριστική περιοχή μπορειτε να βρείτε πιο εύκολα δουλειά και να είστε ανεξάρτητοι όσο το δυνατό περισσότερο από τους γονείς σας. Μετά την φοίτηση σας σε αυτή την σχολή εκτός από την ευκαιρία να σπουδάσετε ότι άλλο θέλετε μέσω κατατακτηριών θα έχετε αποκτήσει μια ωραία εμπειρία ζωής που θα σας μείνει αξέχαστη.

Η άλλη λύση ειαι να πάτε ΙΕΚ θα το μετανιώετε τον επόμενο χρόνο ότι σας μαθαίνει ένα ΙΕΚ μπορείτε άνετα να το μάθετε μόνοι σας.

Επίσης στα ΙΕΚ διδάσκουνε άτομα σαν και εμένα κατά βάση χωρίς μεταπτυχιακό και χωρίς διατριβή. Πολλές φορές διδάσκουνε άτομα χωρίς καν πιστοποίησεις κα σας πουλάνε πουλ μουρ.
Διαφωνώ καθέτως. Το να είσαι ανεξάρτητος από τους γονείς σου δε σημαίνει ότι τους αποχωρίζεσαι εντελώς. Και να θέλεις, δε το θεωρώ σωστό. Πάντα θα έχουν την έγνοια σου και, φυσικά, θα θέλουν να σε βλέπουν που και που. Το δικαιολογώ απόλυτα. Μπες στη θέση τους. Πέρα από αυτό, το πρόβλημα δεν είναι με το νησί. Πιστεύω, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, ότι η Κεφαλονιά είναι πολύ πιο όμορφη από τη Θεσσαλονίκη. Έλα όμως που η Θεσ/νικη μου προσφέρει ψυχαγωγία και διασκέδαδη όλο το χρόνο σε αντίθεση με τη Κεφαλονιά. Εντάξει και να μην είσαι παρτάκιας απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, θέλεις κάποια άνεση σε αυτά τα θέματα. Αυτό ισχύει και για άτομα που μένουν σε χωριά ή σε κωμοπόλεις με λίγο κόσμο. Η διαφορά όμως για εκείνους είναι το ότι βρίσκονται σε στεριά. Ανα πάσα στιγμή μπορούν να πάνε σε καμμιά Αθήνα, ας πούμε. Για να έρθεις Θεσ/νικη απο Κεφ/νια θέλεις τρεις ώρες πλοίο και 7 ώρες λεωφορείο (μπορεί να υπάρχει μια μικρή ανακρίβεια σε αυτό που λέω αλλά σίγουρα μιλάμε για κάτι έντονα κουραστικό). Επίσης, κοντά στους γονείς έχεις σπίτι και φαγητό. Μόνος σου χρειάζεσαι χρήματα και για αυτά τα δύο. Εντάξει, δε λέω ο καθένας με τη γνώμη του. Σεβαστή. Εγώ αυτές τις δυσκολίες θα αντιμετώπιζα πιστέυω.
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 18:23, 16-11-15:

Ανα πάσα στιγμή μπορούν να πάνε σε καμμιά Αθήνα, ας πούμε. Για να έρθεις Θεσ/νικη απο Κεφ/νια θέλεις τρεις ώρες πλοίο και 7 ώρες λεωφορείο (μπορεί να υπάρχει μια μικρή ανακρίβεια σε αυτό που λέω αλλά σίγουρα μιλάμε για κάτι έντονα κουραστικό). Επίσης, κοντά στους γονείς έχεις σπίτι και φαγητό. Μόνος σου χρειάζεσαι χρήματα και για αυτά τα δύο. Εντάξει, δε λέω ο καθένας με τη γνώμη του. Σεβαστή. Εγώ αυτές τις δυσκολίες θα αντιμετώπιζα πιστέυω.
Αν η διαδρομη ειναι με ΚΤΕΛ και οχι Ι.Χ....Και λίγα λες :Ρ
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimis20 έγραψε στις 13:21, 17-11-15:

Αν η διαδρομη ειναι με ΚΤΕΛ και οχι Ι.Χ....Και λίγα λες :Ρ
Τι να πεις

Άσε που αν πάρεις ταξί από Αθήνα για Θεσ/νίκη θέλεις κανα 200άρι..
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 13:22, 17-11-15:

πάω πάσο ειναι πολύ μακριά
Παράθεση

Scholinake

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Scholinake
H Scholinake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Scholinake έγραψε στις 02:05, 30-11-17:

Πέρασα φέτος στο τμήμα τεχνολογιας τροφίμων στο Αργοστόλι, όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το μέρος και προτίμησα τουλάχιστον για το πρώτο εξάμηνο να παραμείνω Κρήτη...Τα περισσότερα σχόλια που διάβασα (αν και παλια) δεν είναι και τόσο θετικά για τη φοιτητική ζωή της κεφαλονιας...Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει πρόσφατα νέα για τη ζωή εκεί...για τη διασκεδαση, οικονομικά, για το τει κλπ ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:05, 30-11-17:

Για ένα μικρό τμήμα, που δεν το προτιμούν και ιδιαίτερα, σε ένα μικρό νησί που δεν έχει και την καλύτερη πρόσβαση στην στεριά, ό,τι και να διαβάσεις είτε είναι δεκαετίας είτε όχι, ισχύει. Από Οκτώβριο μέχρι Μάιο πρέπει να σου αρέσει πάρα πολύ η ησυχία και η αντικοινωνικότητα για να το κάνεις επί 4 χρόνια χωρίς να σαλτάρεις. Ή να σου αρέσει πολύ το τμήμα, που κρίνοντας και από τα τμήματα που υπάρχουν σε τέτοια νησιά, δεν νομίζω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους